Onze Boeren slachtoffer van de Prijzenslag 7 Meezwemmen of... verdrinken. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 4 NOVEMBER 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1431 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Wij zijn de laatste maanden ge tuige geweest van een plotselinge prijsverhoging op grote schaal, zodat de prijzenindex van 368 punten in Juli gestegen is tot 391,6 in September. Volgens minister Van Houtte zijn in deze prijsverhoging drie invloeden te onderscheiden 1) de algemene verhoging van de prijzen op de we reldmarkt 2) de onberedeneerde aan kopen van het publiek en de tussen personen 3) de normale seizoenstij gingen. Bij het bepalen van het loon der werklieden wordt tegenwoordig re kening gehouden, en terecht, met het principe dat het loon bestemd is voor het levensonderhoud van de arbeider en zijn gezin. Als de prijzen stijgen wordt het levensonderhoud duurder en dient het loon dus te worden aan gepast. Op dat principe steunt trou wens het aanpassen van de lonen aan het indexcijfer. Terloops willen wij hier opmerken dat de meeste landbouwers uit onze streek maar arbeiders zijn als de an dere. Wij keuren het beginsel van het aanpassen der lonen ten volle goed. Wij betreuren het echter dat de ene groep arbeiders daarvan profiteert en de andere niet. Ten gevolge van een loonsverho ging is het vanzelfsprekend dat de prijzen der afgewerkte produkten terug zullen stijgen, wat dan opnieuw het stijgen van de index voor gevolg heeft. Loonsverhoging kan dan an dermaal worden bedongen, enz. Zo als men ziet, zo komt men in een straatje zonder einde. Dat ziet de regering trouwens ook in. Dat is echter nog niet alles. Stij gen onze kostprijzen en ziet de rege ring kans voor het binnenland een bevredigende oplossing voor de gere zen moeilijkheden te vinden, dan nog staan wij voor het feit dat onze prij zen te hoog zijn geworden voor de buitenlandse markt, wat onze buiten landse verkoop onmogelijk maakt en dat als gevolg heeft een vermeerde ring van de werkloosheid. Op die manier komen wij dan van de regen in de drop. Al deze vraagstukken ziet de regering zich gesteld en, wij moe ten het toegeven, gemakkelijk is de oplossing niet te vinden, In leidende kringen is men van oordeel dat, zowel voor onze binnen landse als voor onze buitenlandse economie, de oplossing moet ge zocht worden in het vastleggen van de lonen en het doen dalen van de prijzen. Deze mening wordt ook bij getreden door een groot deel van onze nijveraars en ook door de leiders van de vakbonden. Ook zij zien het grote gevaar van een loonsverhoging. Minister Coppé verklaarde onlangs dat hij uit verschillende sectoren spon tane voorstellen tot prijsverlaging had ontvangen. Zo wordt een ver mindering toegepast van 6 a 7 van alle ijzer- en staalproducten. In de sector van de metaalverwerkende nij verheid wordt een vermindering toe gepast van 5 op deze waren die sinds 1 Juli zijn gestegen. Op de Tho masslakken wordt een verlaging toe gepast van 5,5 Verder worden belangrijke verminderingen voorzien op de textielwaren, de hoogspan- ningselectriciteit, op het papier zal een vermindering komen 5 enz. Wij nemen zeer graag aan dat de fabrikanten duidelijk de gevolgen van een loonsverhoging overzien en dan ook ten volle bereid zijn afstand te doen van een zeker procent van hun winst. Wij weten echter nog niet of de tussenpersonen en de kleinhandel zo vooruitziende zullen zijn. Wij zien in alle geval de resultaten van deze prijsverlaging tegemoet en wij zijn jenieuwd hoe de toekomstige index cijfers erdoor zullen beïnvloed worden. Rechtuit gezegd twijfelen wij aan iet succes van dat alles, te meer daar de voorgestelde verminderingen niet beantwoorden aan de stijging van de wereldmarkt. Als voorbeeld geven wij hier alleen dat het papier in de loop van 1950 27 °/0 is opgeslagen. Wat betekent dan een afslag van 5 Wij verwachten dan ook dat de regering, als zij tenminste de prijzen voldoende laag zal willen houden, er met een grove borstel zal moeten doorgaan. Ze zou dan ver plicht worden een prijzenpolitiek te voeren, die ons zeer bedenkelijk voor komt. Wij herinneren in dit verband aan de fameuze prijzenslag die destijds werd gevoerd door minister Van Acker. Al de beschilderde locomotie ven en alle aansporingen ons niet te laten beetnemen, hebben bitter wei nig uitgehaald. Het is misschien dat wantrouwen dat de vakbonden er toe Zie vervolg 2e bladzijde le kolom De menselijke samenleving is een ingewikkelde machine geworden en de laatste halve eeuw in een storm achtig tempo vooruit gesneld. Hier door is een specialisatie ontstaan, die op bijna alle terrein een omwenteling en een reusachtige vooruitgang in het leven heeft geroepen. Denk eens aan de eerste vliegma chine waarmede men de grote sprong over het kanaal waagde en de straal jagers van thans, die met een snel heid, bijna zo vlug als het geluid, zich door het luchtruim voortbewegen. Denk ook aan de vooruitgang die mogelijk zal worden wanneer men de kennis van de atoomsplitsing dienst baar zal gaan maken in het econo misch leven. Dit zijn twee voorbeelden die tot de verbeelding van de lezer zullen spreken, maar men denke dan direkt daarbij dat ook op ander terrein even grote omwenteling heeft plaats ge vonden. Als een vakman de inzichten op het gebied van de veevoeding van voor 30 jaar vergelijkt met de kennis die men er tegenwoordig van heeft, dan zal men moeten toegeven dat hierin ook zo grote veranderingen plaats hebben gehad en dat het, voor de gewone vakman die tevens zijn aandacht aan vele andere dingen moet besteden, onmogelijk is die vooruitgang op de voet te volgen en in praktijk brengen. Ook in dit onderdeel van de eco nomie, hebben grote veranderingen plaats gehad en verruimen de inzich ten zich in een zo snel tempo, dat het slechts door een specialist te vol gen is. Sprak men over een 30-tal jaren over eiwit, vet en koolhydraten en deed men vergelijkingen tussen de kostprijs van een eiwiteenheid in het ene voer tegenover het andere deed men eveneens vergelijkingen tussen de verbrandingswaarde van de kool hydraten en de vetten, uitgedrukt in warmteeenheden, dan weet de vak man dat deze begrippen thans in zijn betrekkelijke simpelheid geen gelden de maatstaven meer zijn. Men spreekt nu over eiwitformu- len bestaande uit groepen van amino zuren die als bouwstoffen moeten dienen voor het te vormen nieuwe lichaams- of productieeiwit, over de werking van eiwitten als noodzake lijke factor in de omzetting van kool hydraten, over het vet als geleider en drager van verschillende vitaminen, over de noodzakelijkheid van een steeds groter wordende groep van vitaminen en over de mineralen die in al hun verscheidenheid moeten voorkomen om aan een voedsel de praktische verbruikswaarde te geven. Deze verbruiks-(biologische) waar de, bepaalt de rendabiliteit van het voedsel, niet alleen in zijn gunstige omzetting voor wat betreft de ver langde productie (vlees, vet, melk, eieren), maar ook voor wat betreft de gezondheidstoestand en de levens- en productieperiode van de verbruiks- dieren. Door te hoge eisen die de inten sieve uitbating aan alle dieren stelt, tegenover de methode van vroeger, wordt aan deze en hun organismen zulke hoge eisen gesteld dat zij slechts daaraan kunnen voldoen wanneer men zorgt dat alle benodigde elemen ten, in een zo juist mogelijke verhou ding verschaft worden. Onze dieren beschikken niet meer over een grote en natuurlijke omgeving, waarin zij kunnen leven van een natuurlijk voedsel en waarbij de productieeisen niet hoger zijn dan nodig voor de instandhouding van het individu en de jongen. Nu worden de dieren in vaak zeer ver van de natuurtoestand afwijken de omstandigheden gehouden, en verlangt men er een opbrengst van die tienmaal en meer hoger is dan zij normaal zouden voortbrengen. Dit stelt zulke hoge eisen aan de voeding dat het daaraan niet voldoen gelijk staat met een mislukking. Het is nu de taak van het gespe cialiseerde veevoederbedrijf om aan de zeer uitgebreide behoeften van de tegenwoordige intensieve veehouderij te voldoen. Dit zal echter alleen maar mogelijk zijn als de veevoederfabri kant zowel theoretisch als praktisch volkomen op de hoogte is. Dit laat ste is onmogelijk tenzij deze beschikt over specialisten die theoretisch en praktisch over een zeer grote erva ring beschikken in zake veevoeding. Het bijhouden van de revolutio naire vooruitgang vereist specialisa tie en hieraan tracht R.U.Z. reeds jaren te voldoen ten behoeve van hare leden en afnemers. Is het dan geen schromelijke verwaarlozing als er nog zovele leden en afnemers zijn, die geen of onvoldoende gebruik ma ken van de voorlichting die zij kun nen krijgen en de grote voordelen die (Zie vervolg 2' bladzijde 2e kolom). De Koornb ioem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1