De Beneluxconferentie te Luxemburg* De waarde van de Aardappelen als Veevoeder. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Orgaan der S. M« Redt U Zeiven. 1 Leindbouwers AALST 11 NOVEMBER 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1432 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Nu de conferentie te Luxemburg een paar weken verlopen is, kunnen wij, na de discussies voor en tegen en na de stellingname van de betrokken partijen, niet nalaten enkele beschou wingen naar voor te brengen. Het is nu al jaren dat geconfereerc wordt om de economische unie tus sen Nederland, België en Luxemburg tot stand te brengen. Het spreek woord zegt goed werk vraagt zijn tijd. Het spreekt vanzelf dat, zó men tot een duurzame unie wil komen, alles grondig dient bestudeerd en alle moeilijkheden moeten voorzien wor den. Zoniet loopt men gevaar lap werk te verrichten, dat bij de eerste stoot uiteenvalt. Wij zijn dan ook niet verwonderd dat de besprekingen zolang aansle pen. Wij kunnen dan ook het opti misme van dhr Jaspar, algemeen se cretaris van Benelux, niet delen, waar hij meent dat tegen 1 Januari 1951 alles in kruiken en kannen zal zijn. Iedereen is er zich van bewust dat de land- en tuinbouwkwestie de grote struikelsteen is, die een vlugge ver wezenlijking van de unie in de weg ligt. Dat wordt klaar geillustreerd door het feit dat een speciale bijeen komst nodig werd geacht om dit vraagstuk afzonderlijk onder ogen te nemen. Men kent voldoende de tegenstel lingen tussen de Nederlandse en Bel gische land- en tuinbouw, die wij kunnen samenvatten met de woorden van minister Héger Als agrarisch land heeft Nederland zijn techniek beter ontwikkeld dan wij. Die voor sprong alleen beïnvloed voor 7 het verschil in productieprijs. Andere beslissende factoren in dit opzicht Zijn de dirigistische praktijken bij on ze Noorderburen inzake subsidieëring, landpacht en loonspolitiek. Ook kun nen de Nederlandse boeren zich te gen voordeliger voorwaarden grond stoffen aanschaffen Wij willen hier nog bijvoegen dat de Nederlanders beschikken over een grotere zin voor organisatie, zowel voor wat hun voorlichting betreft, als voor wat hun verkoopswezen aangaat. Denk maar even aan de grote invloed der veilin gen op de afzet en de prijs. Ons inziens zou hier meer de aandacht op moeten gevestigd worden. Ieder der partners is er van over tuigd dat een grotere economische eenheid noodzakelijk is. Gegroepeerd vormen de drie betrokken landen werkelijk een groot blok, dat door niemand over 't hoofd kan worden gezien. Tot hier is iedereen akkoord. Doch voor wat de verhouding tussen de Beneluxlanden onderling aangaat komen wij tot de volgende tegenstel lingen, die in de loop van de vele besprekingen steeds duidelijker naar voor zijn gekomen Nederlandse stelling de econo mische unie, die wij op 't oog hebben is een zuiver zakelijke overeenkomst. Van Januari tot Augustus 1950 voer de Nederland naar België uit voor 'Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) In "Het Nieuwsblad,, van 29 Ok tober j.l. komt een artikel voor ge titeld: «Hoe is het met de aardappe len gesteld. De schrijver [behandelt daarin de marktpositie van tegenwoordig, en de verwachtingen voor het voorjaar. Hij meent het besluit te kunnen trekken, dat dit voorjaar belangrijk hoger prij zen te verwachten zijn, omdat de totale hoeveelheden in de West- Europese landen vermoedelijk gerin ger zijn dan de totale behoefte en de vraag van de overzeese landen. Hij geeft daarom de raad, de aard appelen zolang mogelijk te bewaren of ze geleidelijk te verkopen en daar door, het aanbod op de markt in overeenstemming te brengen met de innerlijke positie van het artikel. MS£i De mening die de schrijver omtrent de toestand van de aardappelen geeft en de daaraan geknoopte verwach tingen van beter prijzen voor het voorjaar, kunnen wij in zijn algemeen heid volledig onderschrijven. De oogst van aardappelen in de verschillende landen is niet buitenge woon geweest en blijft als regel be neden de behoefte. lp*® Daarom heeft Nederland de uit voer van consumptie-kleiaardappelen verboden en op de uitvoer van zand- aardappelen een flinke uitvoerbe- lasting gelegd. De regering wil tevens een grote hoeveelheid opkopen en bewaren tot het voorjaar. Zij doet dit, niet alleen om de boe ren te steunen, die nu door gebrek aan contanten vóór de Winter ver kopen, en daardoor vermoedelijk een te lagen prijs krijgen, maar in hoofd zaak om te voorkomen dat dit voor~ jaar de prijzen te hoog zullen lopen. Deze maatregel wordt dus meer in gegeven door zorg voor de stedelijke verbruiker, dan door zorg voor de voortbrenger. De in Nederland ge troffen maatregelen wijzen dus op een krappe aardappel positie en deze is in andere landen niet veel beter. Er kan dus aangenomen worden dat de vraag het aanbod zal overtref fen en dus beter prijzen zijn te ver wachten. Men doet dus waarschijn lijk heel goed door een gedeelte van de goede gezonde eetaardappelen goed en oordeelkundig te bewaren voor verkoop in het aanstaande voor jaar. Wij verwijzen in dit verband naar de bewaringsmiddelen (o.a. Fusarex) die een onberispelijke overwintering toelaten. In datzelfde artikel geeft de schrij ver ook zijn mening over de waarde van de aardappelen als voeder voor het vee. Hij schrijft daarin woordelijk Natuurlijk zijn er boeren die thans hun aardappelen verkopen, om aan fondsen te komen. Zij zouden echter moeten weten dat de huidige prijs der aardappelen veel te laag is in verhouding tot de prijs der veevoe ders. In andere woorden, dat zij beter Zie vervolg 2e bladzijde 3e kolom. De'] ECoornbloem STICHTER EN BESTUURDER Dit is het nieuwe eikenhouten beeld van Sint Maarten van de hand van de Aalsterse beeldhouwer Frans Lemaitre, en dat op 11 November plechtig geïnstalleerd wordt in de aloude Sint Maartenskerk van Aalst.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1