Landboüwberichten MELKVET PATENTKALI Wat een reeks proefne mingen met "Patentkali,, ons leerde in 1950* KALVEREN Cam, Van den Bossche, Houtmarkt, 14, Aalst Verlangt ge sterke flink opgroeiende BINNENLAND. Invoer van mager vee uit Frankrijk. Volgens een mededeling van het Ministerie van Landbouw, zal met het oog op de verdeling van het in voercontingent van 2500 stuks mager vee uit Frankrijk, de voorkeur gege ven worden aan de Belgische onder danen die fok- of trekpaarden naar Frankrijk zullen uitgevoerd hebben vóór 1 December e.k. Zij zullen in voervergunningen kunnen bekomen voor mager vee ten belope van het dubbel van de waarde der uitgevoer de paarden. Maximum winstmarge voor vlees. Een besluit van de Minister van Economische Zaken verschenen in het Staatsblad van 1 November 1.1, bepaalt de maximum-winstmarge bij de beenhouwer-kleinhandelaar op 8 fr. per kg geslacht rundvlees en op 7,25 fr per kg varkensvlees. De charcuterieproducten, de vlees- conserven, het toebereid vlees, met uitzondering van het gehakt en van de verse braadworst, blijven onder worpen aan het stelsel van de nor male prijs. Een onredelijke maatregel De Minister van Economische Za ken heeft opnieuw de uitvoer van verse eieren geschorst, omdat naar zijn mening de huidige prijzen te hoog zijn. Deze maatregel is niet gerechtvaar digd, daar de prijzen bekomen door de voortbrenger nog steeds onder de kostprijs liggen. De Minister moet toch weten dat tegenover vorig jaar onze hoenderstapel met 3 millioen leghennen is toegenomen. De eier- productie hiervan moet noodzakelijk afzet vinden in het buitenland. Hier voor moesten wij, na zovele jaren onze plaats op de buitenlandse mark ten trachten te herwinnen. Welnu het herhaaldelijk schorsen van de uitvoer in niet van aard om onze buitenlandse kliëntele te herwin nen en te behouden. De buitenlandse afnemers hebben gelegenheid genoeg om uit Nederland en Denemarken eieren te betrekken. Daar wordt de uitvoer door de Regering met alle middelen gesteund, terwijl onze rege ring bij de minste gelegenheid de uit voer belemmert. Wanneer zal er hier eindelijk eens een landbouwpolitiek met doorzicht worden gevoerd Invoercontingenten voor Belgische land- en tuinbouwproducten in Frankrijk. Luidens een mededeling in het Jour nal Officiel van 31 October 1.1. mogen bij het Office des Changes (sous-di rection des licences et autorisations commerciales) 8, rue de la Tour des Dames, Paris 9me, van 8 November uf, aanvragen om invoervergunnin gen worden ingediend voor Orchideeën (bloemen) ten bedrage van 600.000 B. fr. gebrande cichorei 185.000 B. fr. Anderzijds is een contingent vers fruit ten bedrage van 4 millioen B. fr. tegen volgende voorwaarden ten in voer in Frankrijk toegelaten DE KOORNBLOEM - 18 Nov. 1950 1) peren Légipont (ex nr 76 van het Franse toltarief) 2) de invoer zal toegelaten zijn van 8 November af, tegen eenvoudige voorlegging aan het betrokken tol kantoor van een invoergetuigschrift. De procedure betaling van de goe deren na invoer zal uitsluitend en verplichtend worden toegepast 3) de invoer in Frankrijk en de inklaring der goederen zal slechts mogen geschieden over de grenspos ten die bevoegd zijn de plantenge- zondheidscontrole uit te oefenen. In een later uit te geven mededeling zal worden bekend gemaakt wanneer het contingent zal opgebruikt zijn 4) het op zes exemplaren van het invoerattest en op de douaneverkla ring te vermelden statistiekcijfer zal 16/ zijn. Wederinvoering van het invoerrecht op witloof. Het Journal Officiel van 29 Octo ber publiceert een besluit houdende wederinstelling van het invoerrecht op de witloofcichorei, andijvie ge naamd, vermeld onder ex 67 H van het tarief der invoerrechten. De West-Europese landbouwproductie. Volgens verklaringen afgelegd door Dr Fitsgerald, directeur van de bevoorradings- en landbouwdiensten van het Marshall-plan op een pers conferentie, zal de landbouwproduc tie dit jaar het peil van vóór de oor log overtreffen. Deze productie zou 100 tot 105 procent van het gemiddelde cijfer 1935-1939 tegen 97 procent vorig jaar bedragen. Na de eerste wereldoorlog waren acht jaren nodig alvorens de land bouwproductie in Europa deze van vóór de oorlog 1914 bereikte. De voornaamste factor tot het be komen van voormeld resultaat was, aldus Fitsgerald, het steeds toene mend gebruik van kunstmeststoffen in de Europese landbouwbedrijven. Op dit ogenblik worden 40 tot 50 t.h. meer kunstmeststoffen gebruikt dan in 1939. De vooruitzichten inzake de graan oogst zijn nagenoeg dezelfde als vo rig jaar. Een aanzienlijke verbetering der opbrengst in Turkije zal een ze kere vermindering van de opbrengst in Frankrijk, Duitsland, België en Nederland, waar de oogst vorig jaar buitengewoon was, goed maken. Wat de wortel- en knolgewassen betreft, als suikerbieten en aardappe len, meent men dat de productie 15 zal stijgen. Niettegenstaande de ge regelde verhoging van de opbrengst is de productie per inwoner evenwel steeds lager dan vóór de oorlog, dit tengevolge van de toeneming der bevolking. Het potas- en magnesiasulfaat, kortweg Patentkali genoemd, vindt van jaar tot jaar meer ingang in onze streken. Bijzonder in de groentenkweek, de fruitaanplantingen en de aardappe - teelt, ondervinden de landbouwers dat door de gunstige invloed dezer potasmest, en ook door haar magne sia-gehalte, de groei der teelten ge zonder en krachtiger verloopt en dat de produkten van betere hoedanig heid zijn. Uit de Mechelse groentenstreek werden ons bijzonder goede uitslagen op tomaten gemeld. In de fruitstreek van Sint Truiden gebruiken reeds vele der beste fruit kwekers Patentkali in hun inten sieve boomgaarden. Vooral in de aardappelteelt heeft men overal vastgesteld dat de loof- ontwikkeling kloeker was en de bla deren en stengels beter uitgegroeid. De kleur van het loof is dieper en wat vooral opgemerkt werd is de gaafheid der knollen, hun rijkheid aan zetmeel en hun fijne smaak. Op een vergelijkende proef, geno men rond Lier, viel het op dat het perceel aardappelen met chloorpotas vele gekloven knollen vertoonde ter- wijl op de perceeltjes met Patent kali praktisch geen gekloven knol len voorkwamen. Dit schijnt verband te houden met de flinkere en onafge broken groei, die de perceeltjes met Patentkali kenmerkte. Op proefvelden te Berlare en te Lotenhulle konden de aardappelen goed gevrijwaard blijven van de plaag, en kon dus de betere stand van het loof der Patentkali-percelen zich tot het einde van de wasdom doen gelden. Bij deze proeven werd dan ook een meeropbrengst aan knollen van 8 en 12 vastgesteld op de percelen, die de potas ^bij zelfde dosis reine Kali onder vorm van Patentkali bekwamen. $PPI Inde pootaardappelgebieden"heb ben de meest vooraanstaande kwekers sedert een paar jaar het voorbeeld hunner Nederlandse vakgenoten ge volgd en met voldoening vastgesteld dat de kwaliteit der knollen in grote mate verhoogd werd door het ge bruik van Patentkali De stand hunner selectiepartijen kende die ty pische gelijkheid, mooie kleur en ge zond loofbeeld, die de invloed van Patentkali kenschetsen. Aan de hand van deze gegevens, mogen wij dus gerust de landbouwers aanraden de potas, vereist door de ïoger besproken teelten, onder vorm van Patentkali te strooien. Ook de nieuwe verbruikers zullen zich dan in zeer gunstige uitslagen mogen vei- leugen. (Ingezonden). terug in Voorraad. Met genoegen kunnen wij onze eden meedelen dat het melkvet «Sicpa» terug in magazijn is. Dit melkvet voorkomt en geneesf alle kloven en bersten die het melken voor de koeien zeer pijnlijk maken. Het melken met melkvet is niet alleen veel gemakkelijker maar ook zeer ïygiënisch. Te verkrijgen in dozen van Vs kg. Dit jaar weer is het bewezen dat 26 chloorvrije potas rijk aan magnesia een voortreffelijke werking heeft op de hoedanigheid en hoeveelheid van AARDAPPELEN, VLAS, GROENTEN en FRUIT. Bestel tijdig de Patentkali, die U behoeft 1 31 Dan moet U ons speciaal kalver- meel gebruiken. Het is een volledig voeder welke de groei en ontwikkeling der jonge dieren verzekert en bevordert. Nadien voedert men ons jongvee- meel. Zie de gebruikswijze in iedere zak. Voor Uwe Armband uurwerken, Cronograven, Pendulen, Juwelen het adres dat U moet voldoening geven. Vakkundige Waarborg. Graveren kosteloos. 5 o/o vermindering aan alle wettige bonden.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 6