Nog de strijd tegen de levensduurte De waarde van de Aardappelen als Veevoeder. A t* *A A 1 1 LANDBOUWWEEKBLAD 1 Voor eil door de A.fbcid clCtClt Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. 1 Landbouwers - Valse beschuldigingen tegen onze landbouwers* AALST 25 NOVEMBER 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG'Nr 1434 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Aan de hand van vergelijkende ge gevens van het officieel indexcijfer der kleinhandelsprijzen, hebben wij in onze vorige bijdrage aangetoond 1) dat de prijzen der voedingspro ducten, welke grotendeels door onze landbouw worden geleverd, steeds merkelijk blijven onder deze der in dustriële producten en aldus een ma tigende invloed hebben uitgeoefend op de levensduurte 2) dat de voedingsproducten gele verd door de landbouw, over het al gemeen beschouwd, niet de oorzaak zijn van de jongste stijging de levens duurte, vermits de meesten onder hen ofwel niet eens de prijs bereikten van één jaar terug, of wel enkel een lichte stijging ondergingen. Nochtans gaan sommige fransta- lige bladen voort met de schuld der jongste stijging van de index der kleinhandelsprijzen aan te vrijven aan de landbouw. Als argument halen zij inzonderheid aan dat de prijs der bo ter in Nederland maar 50 fr het kg bedraagt, terwijl hij in ons land 80 fr bereikt. Als oplossing stellen zij voor aan de Nederlandse landbouwpro ducten de vrije toegang te verlenen tot de Belgische markt, wat volgens hen, onze landbouwers zou aanzetten hun voortbrengstmethodes te verbe teren en de productie op te voeren. Waar wij in onze vorige bijdrage aantoonden dat zelfs op basis der kleinhandelsprijzen, die merkelijk ho ger liggen dan deze bekomen door de voortbrenger, onze landbouw niet kan verantwoordelijk gesteld worden voor de stijging der levensduurte, wensen wij deze zo genaamde eco nomisten nu van antwoord te die nen door enkele vergelijkende prijzen aan de voortbrenger tijdens de perio den October-November 1949 en Oc tober-November 1950. Welnu wij stellen vast dat de prij zen van het slachtvee thans op het zelfde peil staan als in November 1949. De prijzen van de varkens op voet zijn in November 1950 twee frank hoger dan in November 1949, doch de gemiddelde prijs der varkens ligt voor gans het jaar 1950 ongeveer 10 frank het kg lager dan verleden jaar. De eieren worden in November 1950 50 centiem het stuk minder ver kocht dan in November 1949. De boter kost thans 5 fr het kg minder dan in November 1949. Wij beper ken ons bij de bijzonderste landbouw producten, doch zouden onze opsom ming verder kunnen zetten. Ziehic echter de waarheid De instorting van meerdere land bouwprijzen heeft de levensduurte doen dalen tijdens de eerste maanden van het lopend jaar. De huidige land bouwprijzen zijn over het algemeen lager dan deze van verleden jaar. Zulks zou voor gevolg hebben, indien het indexcijfer alleen werd vastgesteld op basis der prijzen van de landbouwproducten, dat de index een weinig lager zou liggen dan in November 1949. Doch intussen zijn andere producten, welke met de land bouw niets te zien hebben, aanzien lijk in prijs gestegen. Daar ligt de oorzaak, en daar alleen, van de ge weldige stijging van het indexcijfer. Wat het voorgestelde middel be treft de Hollandse boter vrij binnen te laten in ons land, kunnen wij en kel zeggen dat dit voorstel bespotte lijk is, ja zelfs waanzinnig. Ziehier waarom De Nederlanders die hun boter tegen 50 fr. het kg aan België verko pen, verkopen deze ook tegen 35 fr. het kg aan Engeland. Doch de prijs waartegen in het buitenland wordt verkocht heeft geen belang voor de Nederlandse landbouwers. Inderdaad, het verschil tussen de kostprijs van de boter en van meerdere andere landbouwproducten en de prijs bij de uitvoer wordt gedekt door de toela gen welke door de Nederlandse re gering worden verleend aan de voort brengers. Welnu deze toelagen berei ken het aanzienlijk bedrag van 2 V2 milliard frank. Voor onze landbouwers zou het vrij spel dezer subsidiëring, welke een uitgesproken dumping uitmaakt, de snelle ondergang voor gevolg hebben. Doch ook de Belgische ver bruiker zou in even grote mate het slachtoffer zijn. Bij toepassing van het protocol van 1947, dient immers op de invoer van Nederlandse boter een vergunningstaks geheven tussen de Nederlandse uitvoerprijs en de kostprijs in ons land van de boter. Welnu dit verschil zou de Belgische Zie vervolg onderaan hierneven II. Het is vanzelfsprekend dat de land bouwers zoveel mogelijk gebruik ma ken van hun hoeveproducten om hun dieren te voederen. Maar veel, zeer veel hangt af van de manier waarop zij dit doen. Zij zullen wel al ontdekt hebben dat niet alle voeders even ge schikt zijn voor hun dieren. In een vorige bijdrage gaven wij een overzicht van de waarde, uitge drukt in bruto verteerbare eiwitachti ge stoffen en zetmeelwaarde van de aardappelen, de meest gebruikte gra nen nl. gerst en rogge. Uit dit over zicht bleek dat 4 kg gekookte aard appelen evenveel zetmeelwaarde heb ben als 1 kg gerst of rogge. Daar het gehalte aan eiwit van 4 kg aardappelen lager is dan dat van 1 kg gerst of rogge en aangezien het ko ken van de aardappelen meer kost dan het malen van graan, is de prac- tische waarde van 4,5 kg aardappelen gelijk te stellen met 1 kg gerst of rogge. Welke goede eigenschappen de drie genoemde voedermiddelen ook mogen hebben, toch geven zij, of men ze nu alleen gebruikt of gezamenlijk, een merkelijk lager rendement dan er mee te bereiken is als men ze op de gepaste manier aanvult met andere voedingsstoffen, die in de drie hoeve producten onvoldoende of helemaal niet te vinden zijn, maar die toch zeer noodzakelijk zijn in het rantsoen der dieren. Alle drie zijn het voeders die zeer rijk zijn aan zetmeelstoffen, maar arm aan eiwit, terwijl het voorhanden eiwit biologisch niet volwaardig is. Ook de mineralen zijn onvoldoende of zeer eenzijdig aanwezig, terwijl verbruiker op een grotere hoeveel heid ingevoerde boter te dragen heb ben onder vorm van belastingen. Wij blijven dan ook bij het besluit geformuleerd in onze vorige bijdrage Ter verlaging der levensduurte kan geen drukking uitgeoefend wor den op de prijzen bekomen voor hun ne producten door onze landbouwers. Indien men in de landbouwsector de prijzen wil doen dalen, dan dient een actie met dit doel gevoerd op de winstmarge genomen door de tussen personen en op de prijzen der grond stoffen noodzakelijk voor het land bouwbedrijf. verschillende vitamines ontbreken. "1 Als voorbeeld willen wij even de inhoud aan mineralen bekijken. Zoals bekend spelen de mineralen en voor namelijk fosfoor en kalk een voorna me rol in de vorming van het geraam te. Wat houden de besproken hoeve producten daarvan in Ter vergelij king geven wij de inhoud van de melk. Fosfoor kalk Gerstemeel 0,84 0,07 Roggemeel 0,81 0,05 Tarwemeel 0,95 0,04 Aardappelen 0,14 0,02 Melk 0,20 0,17 De melk mogen wij beschouwen als zijnde een compleet voedsel. Het heeft dan ook in grote trekken al thans, de nodige voedingsstoffen in de gewenste verhouding. Vergelijken wij daarbij de inhoud van de granen en de aardappelen aan fosfoor en kalk dan valt onmiddellijk de wan verhouding op. Immers fosfoor en kalk komen in de melk bijna in gelijke hoeveelheid voor, terwijl rogge 16 maal minder kalk inhoud dan fosfoor; gerst 12 maal minder en aardappelen 7 maal. Deze voeders zijn dus verre van volledig en aanvulling door het ontbrekende is gewenst en nodig. Bij dit alles dienen wij ook op te merken dat niet alle voeders door de dieren in gelijke mate worden ge wenst. Rogge bv. wordt slechts met tegenzin geëten door het pluimvee, terwijl de meeste andere dieren gerst verkiezen boven rogge. Deze laatste is daarenboven ongeschikt voor jon ge dieren omdat zij brandigheid ver oorzaakt. Wordt rogge aan oudere varkens in grote hoeveelheid gege ven, dan stellen wij een ongunstige invloed vast op de daggroei en het voederverbruik per kg vleesaanwinst. Langs de andere kant is een gunstige invloed waar te nemen op de hoeda nigheid van het spek. De aardappelen kunnen, in niet te grote hoeveelheden rauw aan melk vee worden gevoederd. Voor var kens en dieren die moeten gemest worden dienen ze echter te worden gekookt. In niet te grote hoeveelhe den en mits een gepaste aanvulling, zijn aardappelen een goed voedsel. Ze worden trouwens graag geëten en hebben een gunstige invloed op de kwaliteit van het spek. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1