De plannen tot economische eenmaking van Europa en onze landbouw. RUILVERKAVELING Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 16 DECEMBER 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1437 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Onder drang der Verenigde Staten die de geldschieters zijn van de Euro pese landen die genieten van de Marshall-hulp, hebben deze landen de laatste tijd menigvuldige conferen ties belegd die alle voor doel heb ben een innige samenwerking te be reiken op militair en economisch ge bied. Op militair gebied is deze samen bundeling en ordening van krachten een dwingende noodzakelijkheid om het hoofd te kunnen bieden aan een aanval van Sowjet Rusland en zijn communistische satelieten welke nog steeds terecht gevreesd wordt. Op economisch gebied valt niet te ontkennen, dat een verruiming der afzetgebieden door afschaffing van de talrijke hindernissen die onder vorm van invoerverboden, contingenterin- gen en hoge tolrechten het vrij ver keer van goederen, kapitalen en men sen belemmeren, flink zou bijdragen tot verhoging van de productie en verlaging der voortbrengstkosten, omdat zij zou toelaten aan de landen zich toe te leggen op de productie van de goederen waartoe zij door hun natuurlijke hulpmiddelen en hun vaardigheid het meest zijn aangewe zen. Doch al deze plannen, hoe verant woord ook hun doel weze, schieten bij de verwezenlijking maar zeer traag op, omdat elk land het oog ge richt houdt op zijn eigen belangen en uit de ontworpen samenwerking het maximum voordeel tracht te halen. In het raam der ontworpen Euro pese integratie, zoals bedoeld streven wordt genoemd, kennen wij het Schuman-plan voor het samenbunde len van de Europese steenkolen- en staalnij verheid» het Pleven-plan voor de militaire organisatie van West- Europa. Op het gebied van de land bouw kregen wij vóór enkele tijd het plan ontworpen door de heer Mans- holt, Minister van Landbouw en Voedselvoorziening van Nederland, dat, naar het voorbeeld van het plan voorgebracht door de Franse Minis ter Schuman voor de steenkolen- en staalnij verheid, voor doel heeft de samenbundeling van de West-Euro pese land- en tuinbouwproductie. Alhoewel wij er ons van bewust zijn dat het plan Mansholt nog ruime tijd op uitvoering zal wachten, achten wij het toch nuttig er hier de grote lijnen van uit een te zetten, omdat onder de drang der gebeurtenissen het toch mogelijk is dat het broksge wijze en geleidelijk tot verwezenlij king zou komen. De doelstelling van het plan Mansholt. Op een bestuursvergadering van de Nederlandse Stichting voor de Landbouw, heeft de heer Mansholt zijn opvattingen nopens de doelstel ling van zijn plan als volgt toegelicht De landbouw moet ook het zijne bijdragen tot de inspanning die door de West-Europese volkeren wordt gedaan om tot economische en poli tieke eenheid te komen. Het uitein delijk doel hierbij is het welvaartspeil der West-Europese bevolking te verhogen, om te voorkomen dat het communisme op deze bevolking vat zou krijgen. Dit verhoogd welvaartspeil kan enkel bereikt worden door meer voortbrengst tegen lagere productie prijs of productiekosten. West-Europa biedt afzet voor een hogere landbouwproductie, vermits het voor ruim één milliard dollar (50 milliard Belg. fr.) aan landbouw producten per jaar moet invoeren om te voorzien in de behoeften van zijn bevolking. Bovendien kan het verbruik nog merkelijk worden opgevoerd, daar de levensstandaard van verschillende volksgroepen in West-Europa nog aanzienlijk kan verbeteren, waardoor iet verbruik van verfijnde of veredel de producten van land- en tuinbouw nog in aanzienlijke mate zou stijgen. Een overproductie is aldus in West-Europa, de eerste jaren althans, niet te vrezen.) 4oe dient de productie opgevoerd? De heer Mansholt spreekt zich uit voor specialisatie der productie. Zijn zienswijze is economisch in principe ten volle verantwoord. Naar zijn op vatting moet deze specialisatie der produciie gaan in de richting ener aardrijkskundige aanpassing der land en tuinbouwproductie. Zulks bete kent dat de producten in hoofdzaak zouden voortgebracht worden in de gewesten waar de natuurlijke voor- voorwaarden zich hiertoe het best lenen. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) Zolang in België en Nederland de productievoor waarden in de land bouw niet dezelfde zijn, zal een volle dige economische unie nadelig zijn voor onze boerenstand. Onze land bouwers moeten op technisch en or ganisatorisch gebied een achterstand inhalen, zo niet zullen ze zeer spoedig het slachtoffer worden van de Neder landse concurrentie. Zoals op het gebied van de coöpe ratieve samenwerking, heeft men ook inzake ruilverkaveling in België schier niets verwezenlijkt. Op dat feit werd gewezen op de jongste vergadering van de raad van afgevaardigden van het Verbond van de Boeren- en Hoveniersgilden van het arrondissement Brussel, tijdens welke Mr Leo Lindemans een zeer bevattelijke uiteenzetting gaf over de ruilverkavelingen de mogelijkheden en voordelen die op dat gebied voor onze boeren voor het grijpen liggen, door de goedkeuring van de wet van 4 Mei 1949. Aan de hand van die uiteenzetting hebben wij deze bijdrage opgesteld. Het is duidelijk dat de huidige toe stand van versnippering van het grondbezit een grote verspilling be tekent van economisch standpunt gezien, een verspilling van tijd, geld en energie. De versnippering waarvan sprake doet zich in twee vormen voor. Er zijn in ons land eigenlijk veel te veel kleine bedrijven en het grondbezit van die bedrijven is op zijn beurt al te erg verdeeld en verspreid. Aan de eerste versnippering valt vooralsnog niets te doen. Men be schikt slechts over de wet van Mei 1900 op de kleine nalatenschap, waarbij bepaald wordt, dat een klein erfgoed slechts door één erfgenaam mag worden overgenomen, dit om verdere versnippering te voorkomen. In het wetboek van registratierecht is er verder ook een beschikking, met het doel, de tweede soort van ver snippering tegen te gaan. Door die beschikking wordt het fiscale regime verzacht, wanneer twee boeren onbe bouwd landeigendom willen ruilen. De registratieoD kosten worden dan van 11 op 2 °/0 gebracht (uitge nomen voor de eventueel te betalen opleg), op voorwaarde echter dat de gronden zich in dezelfde of in een naburige gemeente bevinden. Wat is ruilverkaveling Hier hebben 'uij dus reeds te doen met een soort ruilverkaveling, maar in beperkte vorm, omdat het nie mogelijk was, de grenzen van de per celen grond of het kadaster te wij zigen. De vraag rijst hier dan Wat is ruilverkaveling Hier volgt een definitie er van, aan de hand van de wet van 4 Mei 1949, betreffende de ruilverkaveling De ruilverkaveling betekent een geheel van werken en rechtshande lingen waardoor de landeigendom, die toebehoort aan twee of meer personen, opnieuw verdeeld wordt, op zulke wijze, dat wegen, grach ten en andere werken kunnen uit gevoerd worden, de percelen zo veel mogelijk aaneensluiten en de aard er van zoveel mogelijk geëer biedigd wordt. Dat vergt een beetje uitleg. Als wij het hebben over werken, dan bedoelen wij de grondwerken die zullen uitgevoerd worden, zoals het aanleggen of het verleggen van wegen, het delven van grachten, enz. Met de rechtshandelingen worden de formaliteiten bedoeld, die moeten vervuld worden bij het ruilen. O.m. moeten daarbij de erfdienstbaarheden worden te niet gedaan, zodat na de ruiling elk stuk grond onbelast is. Wie een recht van overerving kan laten gelden, moet natuurlijk vergoed worden. Er moet opgemerkt worden, dat het hier uitsluitend gaat over land eigendom. Gebouwen, ommuurde eigendom, of gronden met een spe ciale bestemming (b.v. voor fruit- of groenteteelt en ook turfgronden) kunnen niet in aanmerking komen voor de ruilverkaveling. Bij het uitvoeren van de werken, nodig om de percelen grond te ver beteren, moeten van die percelen de vereiste stroken worden afgenomen voor het aanleggen van de wegen, grachten, enz. Bij de herverdeling moet er tevens voor gezorgd worden, dat de nieuwe kavels zoveel mogelijk een gelijke oppervlakte hebben en van dezelfde aard en kwaliteit zijn als de oor spronkelijke kavels, zodat er zich geen grondverlies noch waardever lies voordoet. Dit geheel van werken en rechts handelingen moet echter op zulk- danige wijze geschieden, dat er ten slotte minder percelen zijn dan voor heen, en dat die percelen regelmatig van vorm zijn, kortere grenzen be- Zie vervolg 2e bladzijde 3e kolom. De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1