2 Arbeid adelt HERDERKENS VAN BUITEN fiB Zalig Kerstfeest 1950 Voor en door de. Landbouwers □li y Aan al onze lezeressen en lezers een AALST 23 DECEMBER 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1438 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. j Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. De wereld kraakt weer in haar voegen Er licht wel ergens een ster boven het UNO gebouw in Ame rika. Gele Chinezen, bleke Indiërs, witte Europeanen en welgedane Amerikanen beslissen er over vrede en oorlog. Ergens op de fronten ploeteren soldaten van alle rassen in poelen van sneeuw en granaten. Er bestaan nog folterkampen en gevan genissen, spionnagenettenen politieke processen, er dolen nog ganse vol keren rond zonder vaderland en zon der bestaan. En het Heilig Jaar loopt ten einde Maar hoe De oude, goede, leven dige Paus van Rome schijnt tevreden te zijn over de afloop van het Heilig Jaar. Geestdriftig heeft Hij dag na dag de miljoenen pelgrims uit alle hoeken van de wereld ontvangen, toegesproken en aangemoedigd vrede te maken, alles te vergeven, broeders te worden, de welvaart in de hand te was tot diep in de nacht onder el kaar Britten en Beieren, Indiërs en Australiërs, Brazilianen en Ieren, Ita lianen en Spanjaarden, Tanganika- nezen en Hollanders... over gods dienst, kunst, sociale toestanden, politiek en... over de vrede. Ook wij waren geestdriftig en keerden naar Vlaanderen weerom met de overtui ging dat alles weer goed en schoon en vredig en welvarend ging worden. Maar de wereld kraakt in haar voe gen De Paus van Rome is voldaan over het Heilig Jaar.... Maar in ons land, een van de meest katholieke landen van de wereld met voor 't ogenblik een katholieke rege ring, wacht men nog steeds op het grote gebaar van de algehele vergif fenis. Hier is men bang van het woord rechtvaardig en vergiffenis. En nochtans is rechtvaardigheid het enige middel om tot de verzoening in Herderkens van buiten, Lustig op de been, Met trommels en met fluiten Recht naar Betlehem. Te Betlehem is geboren De grote God van al Die het leven heeft genomen In ene arme stal. Ik heb hier nog drij eikens, Warm in de nest. Ik heb hier nog een schaapken Het is zo wel gemest. Ik heb hier nog een vlaaiken In mijn korfken staan. Om U te veren, Kindeke tere, Laat ons gaan. M werken... Moderne mensen heeft Hij heilig verklaard, het dogma van Onze- Lieve-Vrouw-ten- hemel-opge- nomen afgekondigd. Op het Sint- Pietersplein heeft Hij alle nationali teiten met mekaar verbroederd... Ook wij waren eens te Rome. Ook wij zagen die oude maar nog veer krachtige Paus, die millioenen pel grims, die verbroedering met alle na tionaliteiten. Met geestdrift sprak men onder de obelisk wanneer achter het verlichte raam in het Vatikaan de Paus aan 't bidden of aan 't werken ons land te komen. Ook de niet katholieken zijn voor de verzoening, zij het echter niet uit partijzucht. Aarzelt men in België te doen zo als elders en de spons te vegen over veel kwaad dat werd gedaan en werd geleden Waarom aarzelt men de de rechtvaardigheid te deën heersen, zonder partijoverwegingen, zich al leen bazerend op het doel van het Heilig Jaar, alleen luisterend naar de smeekbede van de Paus van Rome, alleen maar ten uitvoer brengend wat het Kerstekind vóór zoveel eeuwen is -• komen doen vrede brengen en ver broedering, verzoening predikend en liefde. Kerstmis 1950 zal in ons land met gouden letters maar aangetekend staan, niet omdat onze vrijwilligers de vrede in de Aziatische landen gin gen «bevechten», niet omdat de zoon van een verongelijkte koning in alle steden en dorpen geestdriftig wordt verwelkomd, niet omdat gedurende de kerst- en nieuwjaarsdagen Brussel, meer nog dan de lichtstad Parijs, baadt in een zee van verblindend licht... maar wanneer voor de poli tieke gevangenen en voor de veron gelijkten die reeds thuis zijn, een daadwerkelijk gebaar van rechtvaar digheid en naastenliefde zal worden gesteld. Waarde Paus van Rome dit zó aandringend heeft gevraagd, zou het, ens dunkens, niet nodig geweest zijn dat hogeschoolstudenten een amnes tiebeweging aan gang moesten zetten, dat dagbladen die gedachte moesten helpen verspreiden. Met de geestdrift van een klapperende vredevlag zou den we hier op Kerstmis 1950 moeten kunnen neerschrijven hebben de Nuntius, de Kardinaal, de Koninklijke Prins, de Regering, de Nationale Partijen, alle Culturele Verenigingen, waren schitterend akkoord in 1950, het Heilig Jaar dat gebaar te stellen dat voor iedere christene mens zo van zelfsprekend zou moeten zijn, het gebaar van vergevensgezindheid, het gebaar van naastenliefde, het gebaar van rechtvaardigheid. Lat is immers de enige weg die leidt naar de nationale verzoening... Dat zcuden gcuden letters geweest zijn vol diepe en schone betekenis. t Mocht niet I Dat wil niet zeggen dat wij versagen I Met echter een getemperde vreugde, ja, meteen tikje verdriet om datgene wat niet geko men is, wensen wij U, mensen van goede wil uit de Dender-, Zenne- en Scheldestreek Een Zalig Kerstfeest 1950, De Koornb loem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1