Landbouwberichten Bijgevoegde Stierenkeuringen Leve Vlaanderen, Onze Nieuwjaarswens 1951, DE KOORNBLOEM 30 Dec. 1950 het er op aan geld te verdienen. Loon naar werken. Dat is mijn wens. En dat is de wens van alle boeren. En in uw huishouden Weer kort en goed geen mili tieboekjes, geen mobilisatie Want ik heb er hier een stuk of vier die zouden moeten optrekken om land te gaan verdedigen dat ikzelf niet be werk. Wat verwacht ge van de land bouwpolitiek van de regering Loon naar werken, regeling van in- en uitvoer. De voorkeur aan eigen nationale producten. Respekt voor de boer en zijn werk. Hoe ziet ge het internationaal Daar heb ik geen verstand van. Maar dat het kan geregeld worden, daar ben ik vast van overtuigd, t Kapitaal wat verdelen en de kol- kozen afschaffen, 't Een is niet goed en 't ander deugt niet. Ge kunt de oorlog voorbereiden door te veel te willen. En ge moet de oorlog verkla ren wanneer ge hem vooraf veel te veel voorbereid hebt. Verstandhou ding alleen is ook voor ons boeren de enige oplossing. Geef ons de wapens in handen: traktoren,landbouwwerk tuigen, plantgoed, uitgelezen zaai graan, eigen markten en veilingen... En we zullen de wereld voeden met tarwe, rijst, maïs, vogelenzaad, ma niok... alles naar gelang de gewoon ten en de noodwendigheden. En wat is uw gedacht over de repressie en de verzoening Na zoveel jaren mag er pver gezwegen worden. En daarbijhet Ministerie van Landbouw heeft de laatste 30 jaar de opbrengst van de aardappelen en graan met de V2 kun nen vermeerderen, maar wat het niet heeft kunnen doen dat is tarwe te kweken zonder kaf. Kaf zal er altijd zijn. Maar 't kaf mag ons het schone graan niet uit het oog doen verliezen. Daar moet nog veel gedaan worden om tot een uiteindelijke verzoenino te komen. vrouw en kinderen het hunne. Ieder een is welkom maar t moet wat ge past zijn en de bezoekers moeten het werk en de manier van doen van een boer kunnen verstaan en respekteren. En wat wenst ge aan De Koornbloem en aan Redt U Zei ven» Of beter wat verlangt ge van hen De Koornbloem lees ik elke week rats uit. Eu ik heb er al veel in geleerd. En mijn zoons ook. Over het algemeen heeft dit blad het bij het rechte eindje en kan ik er mee instem men. En ge moogt het gerust weten ik lacs nochtans twee andere boeren- weekbladen! «De Koornbloem» mag met zijn landbouwpolitiek in 1951 op dezelfde wijze voortgaan. Ik moet er ook bijvoegen dat die stukskens over Boerke Van Eyck, Noeike Werrebo3, JefkeSaerens, enz. recht naar mija aard en hart geschre ven zijn. Wat Redt U Zei ven betreft, ik ben er nog nooit mee bedrogen geweest. Waar voor uw geld. Voor deze reklaam moet ge mij niet beta len. Door van Redt II Zeiven te kopen, betaal ik me zelf. Ewel, boer Verroken, gezijt ge erg bedankt. Uw wensen voor de boeren, zijn ook mijn wensen voor u. Het zijn tezelfdertijd de wensen van De Koornbloem en van Redt U Zei ven aan al zijn leden, aan a de boeren uit de Dender-, Zenne- en Scheldestreek We trekken aan één streng opdat ieder zijn boterham zou kunnen verdienen. Vruchten voor onze arbeid Vreugde in ons huishouden Vrede over de gehele wereld I Ik zeg in 1951 de spons erover. Ik heb met spijt moeten vaststellen dat het Heilig Jaar geen amnestie heeft gebracht. Ewel, dat ze er dan nu mee voor de dag komen. En wat wenst ge aan de Kerk Aan de Kerk Aan de Kerk moogt ge niet raken. Maar ge moogt aan pasters en gelovigen wel iets wensen. Ik wens hen een H. Vormsel niet de symbolische slag op de kaak maar een onverschrokken heid om, voor de enen, de katholie ken te leiden, de niet katholieken aan te trekken, voor arm en rijk, wit en zwart in de bres te springen... zonder schrik; en voor de gelovigen zelf: geen twee gezichten, maar vrank en vrij de dragers te zijn van 't Evangelie. Maar wat wenst ge voor u eigen zeiven Gezondheid om hard te kunnen werken. Liefde van eigen volk, en genegenheid. Een boer moet niet veel hebben: een klapzamig woord en avans in t werk. Geen stadse truuterij maar gezonde boerentrotsin eten en kleren, in omgang en feesten. Ik wens mijn eigen zelf te zijn. En dat wens ik ook van mijn eigen volk op 't hof. Ik wens er de baas te zijn maar gun BINNENLAND. Militieplichtigen der klas 1952 opgepast. De militieplichtigen der lichting 1952 die ingevolge de wettelijke be palingen recht hebben op vrijstelling van actieve dienst of op uitstel, moe ten hun aanvraag daartoe indienen bij het gemeentebestuur tussen 1 en 20 Januari 1951. Een ontvangstbewijs van die aan vraag dient door het gemeentebestuur afgeleverd. Tot de lichting 1952 be horen alle jongelingen geboren in 1932 alsook dezen die een gewoon uitstel hebben bekomen of verdaagd werden bij de klasse 1951. Telling van de winterbezaaiingen en van het vee op 1 Januari 1951. Bij ministerieel besluit van 11 December 1950 (Staatsblad 22 Dec.) wordt op 1 Januari 1951 een telling van de winterbezaaiingen en van het vee voorgeschreven. Voor deze telling zijn verplicht aangifte te doen alle natuurlijke- en rechtspersonen die op 1 Januari 1951 minstens 1 are aan bedoelde winter- teelten bezitten, of één of meer van de dieren vallende onder de telling. De telling omvat volgende winter bezaaiingen wintertarwe, spelt, masteluin, rogge, wintergerst, winter- koolzaad, winterraapzaad. Zij heeft betrekking op volgende dierenpaar den voor landbouwgebruik of niet, ezels, muilezels en muildieren, runde ren van alle ouderdom en geslacht, varkens, schapen, geiten, pluimvee en bijen. Gezien het grote belaag van juiste tellingen voor het bepalen der land bouwpolitiek der regering, geven wij onze leden de raad de inlichtingen gevraagd door de tellingsformulieren nauwkeurig en volledig te verstrek ken. Het betaald verlof in 1950 aan de landbouwarbeiders. De beslissing van het Nationaal paritair Comité voor de landbouw ondernemingen, van 25 October 1950, bindend gemaakt bij koninklijk be sluit van 14 December 1950 (Staats blad 23 December) regelt als volgt de uitbetaling van het betaald verlof aan de landbouwarbeiders 1) De Werkgevers die jn 1950 aestendige landarbeiders in dienst hadden zijn er toe gehouden het ver- lofgeld dat betrekking heeft op deze prestaties rechtstreeks aan de arbei ders uit te betalen. 2) Eén dag verlof wordt toegekend per twee opeenvolgende maanden dienst bij eenzelfde werkgever. 3) Voor elke verlofdag dient een bezoldiging of loon toegekend gelijk aan het dubbele van het dagelijks loon, verdiend op het ogenblik dat de landarbeider met verlof gaat, ver meerderd met een bedrag dat gelijk staat met de voordelen in natura die mochten toegekend worden. De werkgever mag het verlofgeld in twee betalingen uitkeren. Indien hij zulks doet, moet hij de helft van het verlofgeld uiterlijk op het einde van 1950 uitbetalen, terwijl het over blijvend gedeelte moet uitbetaald worden in de loop van het jaar 1951. Het verlofgeld dient echter volledig op het einde der arbeidsovereenkomst uitbetaald, indien de werkgever een einde stelt aan de arbeidsovereen- comst. Indien de werkgever vóór 23 December 1950 (datum der bekend making van de beslissing van het Pa ritair Comité) een einde heeft gesteld aan de arbeidsovereenkomst, dient de etaling van het verlofgeld te geschie den binnen de maand dezer bekend making. Samenstelling van het broodmeel. Luidens een mededeling van het Ministerie van Economische Zaken in het Staatsblad van 24 December 1950, dienen de nijverheidsmaalde rijen van 25 December af, 40 in landse tarwe in het broodmeel te mengen. Er hoeft evenwel geen inlandse tarwe gemengd in het meel bestemd tot vervaardiging van deegwaren en griesmeel. Verkoopprijzen van eieren aan de verbruikers. Volgens een mededeling van het Ministerie van Economische Zaken in het Staatsblad van 24 December 11., dienen volgende prijzen als normaal beschouwd bij de verkoop van eieren aan de verbruikers Grote eieren, het stuk 2,75 fr. Middelgr. eieren, het stuk 2,45 fr. Kleineeieren, het stuk $2,10 fr. fc 98 ITALIË.! Gunstige rijstoogst. De Italiaanse rijstoogst heeft een bevredigend verloop. Blijkens een mededeling van het Nationaal rijst- bureau zal de oogst groter zijn dan vo-ig jaar. Tegenover een gemiddelde opbrengst van 777.000 ton in 1936- 1939 bedroeg de oogst in 1946 480 000 ton, in 1947 630 000 ton, in 1948 610.000 ton en in 1949 560.000 ton. Ofschoon officiële gegevens nog ontbreken, wordt mede op grond van een 10 grotere bebouwingsopper- vlakte dit jaar met een oogst van 750.000 ton gerekend. INDIA. De aardappelproductie. Volgens een raming van het Ministerie van Landbouw is in het lopend jaar een oppervlakte van 539.0000 acres met aardappelen be bouwd. De verwachte opbrengst be draagt 1.274.000 ton, hetzij een toe neming van 5,1 in verhouding tot het vorig jaar. Provincie Oost-Vlaanderen. Uitslagen van 1950. Omschrijving Nederhasselt. In 't Stamboek. Pol, Van Hooste R., Denderhoutem. In 't Register. Norbert, Wynant Frans, Outer. Nand, Boulangier J., Denderwindeke. Goedgekeurd. Nero, Van Vreckem Frans, Dender- [windeke. Napoleon. De Braeckeleer Petrus, [Nederhasselt. Robic, Schouppe Jozef, Aaigem. Baron, Van Muylem Hector, Neder- [hasselt. Max, Taeleman Wed Ch., Haaltert. Noe, Heereman Alois, Appelterre. Jef, Van Petegem Jules, Ninove. Nard, Van Boxstael Aimé, Okegem. Due, Van Muylem Hector, Neder- [hasselt. Pol, De Pauw Henri, Erembodegem. Jef, Cobbaut Remi, Zonnegem. Op het Bedevaart Secretariaat kwam een brief toe van «ergens» uit de taalgrensstreek. Reeds acht maal maakte schrijver van dat briefje een grote bestelling over van Heldenhul- de-biljetten. Stuur me nog maar 50 boekjes schrijft hij ik zal ze wel verkopen. Indien ik maar midden in Vlaanderen woonde, dan zou het veel beter gaan. Ik zou de Vlamingen doen kopen, want anders zou ik ze beschaamd maken met hun te vragen of ze ja of neen Vlamingen zijn De brief sluit Wij zullen de moed niet laten zinken en we zullen al doen wat we kunnen. Leve Vlaanderen 1 Zouden niet vele Vlamingen uit het binnenland moeten beschaamd zijn bij het lezen van bovenstaande regels Gaan ze de mannen van de frontlijn alleen laten vechten Doet gij vandaag nog zoals de schrijver van dat briefje. Bestel Uwe biljetten van de Heldenhulde-tombola Ze kosten 5 fr. het biljet. Voor een soekje van vier loten -j- gratis om slagnummer 20 fr. Bestel per brief of angs de postrekening van Heidei1- hulde-tombola, nr 997.26, Hoge drug, 86, Kaaskerke, Diksmuide.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 2