Het Protocol van Den Haag Strijd rondom de Vleesprijzen Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST20 JANUARI 1951. Verschijnt iedere Zaterdag Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Artist 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Precisering van het Protocol van Luxemburg. Einde December 1.1. hadden in Den Haag besprekingen plaats tussen de Nederlandse en Belgische Rege ringen ter verduidelijking van som mige bepalingen van het landbouw- protocol van Luxemburg welke tot zeer uiteenlopende, ja zelfs tegenstrij dige verklaringen aanleiding gaven. Het betrof hoofdzakelijk 1) de bepaling van het begrip minimum prijs 2) het toezicht op de toepas sing vaa de minimumprijzen 3) de wijze tot vaststelling van de mini mumprijzen 4) het bijzonder statuut voor het Groot-Hertogdom Luxem burg. 1) Het begrip minimumprijs. Dienaangaande bepaalt het proto col van Den Haag dat het hier gaat om prijzen die werkelijk toegepast worden in het invoerend land voor de producten, waarvan de kwaliteit, het type en de variëteit werden be paald door de bevoegde diensten. Deze formulering komt overeen met het begrip minimumprijs zoals het uitgedrukt werd in het protocol van Mei 1947. Dit laatste verklaarde in zonderheid dat de minimumprijs, be nevens de voortbrengstkosten, een redelijke winst voor de voortbrenger behelst. 2) Toezicht op de toepassing van de minimumprijzen. De ondervinding heeft uitgewezen dat de minimumprijzen op zich zelve niet volstaan om de invoer te ver hinderen tegen abnormale prijzen. Hun toepassing dient verzekerd door een doeltreffende en soepele controle die de ontwikkeling der prijzen van dichtbij volgt. Dit is dan ook het doel van de bepaling onder 2 van het protocol van Den Haag welke luidt Om de toepassing te verzekeren van de minimumprijzen bepaald on der art. 4 van het protocol van Lu xemburg, zal een permanente commis sie Landbouw, Voedselvoorziening en Visserij van de drie landen ge last worden voortdurend de prijzen- ontwikkeling te volgen. Zo die com missie vaststelt dat prijzen worden toegepast, die onder het vastgesteld peil liggen, zal het invoerend land automatisch gemachtigd zijn, als be schermingsmaatregel de invoer van de betrokken producten op te schor ten in afwachting dat de commissie, die tijdens de volgende drie dagen wordt bijeengeroepen, of de vergade ring der ministers, een beslissing heeft genomen in verband met het hun voorgelegd vraagstuk. Op de zelfde wijze zal het herstel der prijzen op het bepaalde peil, vastgesteld door bedoelde afvaardiging, het uitvoerend land het recht verlenen de uitvoer te hervatten. 3) De wijze tot vaststelling^ der minimumprijzen. Zoals reeds overeengekomen werd te Luxemburg zullen de minimumprij zen aldus in gemeenschappelijk over leg worden vastgesteld door de Com missie Landbouw, Voedselvoorzie ning en Visserij of indien deze het niet eens geraakt door de bijeen geroepen ministers. Komt men tijdens deze besprekin gen niet tot een accoord, of worden de minimumprijzen niet toegepast, dan bekomt het invoerend land het recht de maatregelen te treffen die het nodig acht om zijn belangen te beveiligen. Deze maatregelen kunnen zijn hetzijcontingentering, hetzij schorsing van de invoer. Zoals reeds voorzien inh et proto col van Luxemburg mag het invoe rend land evenwel bij het treffen de zer maatregelen de belangen van het uitvoerend land niet op onbillijke wijze schaden. Van het ogenblik dat door de Commissie of de vergadering der mi nisters wordt vastgesteld dat de prij zen terug het vastgesteld peil hebben bereikt, mag het uitvoerend land zijn uitvoer hernemen. Het valt dadelijk op dat de doel matigheid dezer bepalingen zal afhan gen van de snelheid waarmede de voorziene commissie haar taak zal uitvoeren. 4) Het bijzonder statuut voor Luxemburg. Dienaangaande bepaalt het proto col van Den Haag dat in een nabije toekomst en in ieder geval vóór de ondertekening van de Economische Unie de lijst zal opgemaakt worden der producten herkomstig uit of be stemd voor de deelnemende landen waarvoor het Groot- Hertogdom de mogelijkheid zal hebben zelfstandige of eigen regelingen uit te vaardigen. Door deze maatregelen behoudt Luxemburg in grote mate zijn zelf- (Zie vervolg onderaan hierneven) Alhoewel het vlees onbetwistbaar een zuiver landbouwprodukt is toch wordt alles wat prijzen betreft nog altijd voorgeschreven door de Mini ster van Ekonomische Zaken. We hebben reeds herhaalde malen op het onzinnige en ondoelmatige van deze toestand gewezen... maar het blijft voortduren. Een minister en nog veel meer ministeriële ambtenaars aanzien een beperking hunner bevoegdheid (hoe degelijk ze ook moge zijn voor gans het volk) steeds als een beknot ting van hun eigen macht, dus blijft (tot dat eens het gezond verstand zal zegepralen) de Minister van Ekono mische Zaken de grote baas inzake prijzen van landbouwprodukten. De laatste maatregelen welke dhr Coppé, in zake vleesprijzen, genomen heeft, inzake het vaststellen van maxi mumprijzen bij verkoop door been houwers, hebben bij deze laatsten reeds heel wat protesten uitgelokt. Zij vonden trouwens in de C.V.P. volksvertegenwoordiger voor Brussel, de heer van den Boeynants, een flink, standigheid. Als reden voor dit uit zonderlijk statuut wordt ingeroepen de speciale toestand van de landbouw in het Groot-Hertogdom nl,bodem gesteltenis, klimaat, enz. Het van kracht worden van het protocol van Luxemburg. De bepalingen van het protocol van Luxemburg treden in voege van 1 Januari 1951 af, met uitzondering van de beschikkingen betreffende de eventuele arbitrage bepaald door ar tikel 4 alinea 3 van dit protocol. De reden dezer uitzondering is dat die beschikkingen enkel kunnen van kracht worden na hun goedkeuring door de Belgische en Luxemburgse parlementen. Wat heeft de landbouw aan het protocol van Den Haag. De verduidelijkingen welke het brengt aan het protocol van Luxem burg alsook het wegvallen der scheids rechterlijke commissie, waardoor de soevereiniteit van ons land wordt hersteld in afwachting dat de econo mische unie tot stand komt, beteke nen ongetwijfeld een verbetering op de vorige toestand. Voor het overige zal de waarde van het protocol van Den Haag moe ten aangetoond worden door zijn toe passing in de practijk. Deze zal gro tendeels afhankelijk zijn van de geest die hierbij zal heersen. gewiekst en zeer aktief verdediger. Dhr van den Boeynants weet waar over hij spreekt daar hij zelf beenhou wer is en tevens directeur van de Be- roepsschool voor Beenhouwers te Anderlecht. Hij voert besprekingen in het Mi nisterie, houdt bestendig kontakt met de beenhouwers, geeft intervieuws aan de pers zodat buiten de recht streeks betrokkenen ook de verbrui kers, de grote massa belang gaan stel len in het vraagstuk. Men moet eerlijk bekennen dat het handig in mekaar gezet is en dat deze werking getuigt voor de daad kracht en doorzettingsvermogen van de heer van den Boeynants. Dit wil daarom niet zeggen dat we 100 onderschrijven alles wat hij vooropstelt. Wat ons echter buitengewoon verwondert in deze zaak is de vol strekte stilzwijgendheid der vele spe cifieke landbouwvertegenwoordigers welke we in alle partijen aantreffen. Zij zwijgen mordicus. O we weten het wel. Deze zaak van maximaprijzen belangt schijnbaar alleen de beenhouwers aan. Maar het ware op zijn minst billijk en recht vaardig ook de stem van de voort brengers, dit zijn al onze veehouders, te laten horen opdat het stadspubliek niet eens te meer in de mening ver- kere dat de oorzaak van het zgz. duur leven enkel en alleen bij de boeren ligt. Deze boerenvertegenwoordigers van alle pluimage zijn minstens dertig in getal in Kamer en Senaat. Beschikt er dan geen enkele over zoveel tijd als dhr van den Boeynants of....? Als allereerste plicht hoeven ze klaar en duidelijk, met cijfers en ge- tullen, de werkelijke toestand van de eigenlijke vleesvoortbrengers aan de massa's te laten kennen. De huidige lijdzaamheid is in geen enkel geval goed te praten. We moe ten verder kijken dan de dag van he den. Het kan best gebeuren dat de campagne welke thans door de been houwers gevoerd wordt eens tegen de veehouders uitgespeeld wordt. Zulks kan van nu af vermeden worden, onmogelijk gemaakt worden. Daarom dient niet alleenlijk het stand punt der voortbrengers in alle objec tiviteit bekend te worden MAAR moeten onze landbouwvertegenwoor digers het als plicht aanzien de argu menten der beenhouwers van zeer (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) in De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1