De Nieuwe Huishuurwet 1950 VITAMINEN. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 3 FEBRUARI 1951 Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1444 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai» 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Het Staatsblad van 24 December 1950 publiceerde de wet van 20 December 1.1., behelzende de uitzon deringsbepalingen inzake huishuur. Deze wet beoogt een geleidelijke terugkeer naar het gemeen recht dat gebaseerd is op de vrijheid van over eenkomst op gebied der huishuren. Duurtijd der nieuwe wet. De wet is van kracht geworden op 1 Januari 1951 en neemt een einde op 31 December 1952. Huurovereenkomsten waarop de wet van toepassing is. Vallen onder toepassing der wet, zulks niettegenstaande elke strijdige overeenkomst, de huurcontracten, die vóór of na 1 Januari 1951 geslo ten werden, ea betrekking hebben op gebouwen of gedeelten van gebou wen die hoofdzakelijk als woning die nen en al dan niet gemeubileerd ver huurd werden, onverschillig tot welke nationaliteit verhuurder of huurder behoren. Uit vorige bepaling vloeit voort, dat de wet niet van toepassing is op gebouwen die niet als woning dienen, noch op de hofsteden en landelijke eigendommen waarop de pachtwet toepasselijk is. De huishuurwet is dus in essentie een huisvestingswet. De wet is ook enkel van toepassing op de woningen met een geringe huur waarde en somt uitdrukkelijk een ganse reeks verhuringen op die niet onder hare toepassing vallen. Huurovereenkomsten vallende buiten de wet. 1de huurovereenkomsten betref fende onroerende goederen of ge deelten ervan, waarvan de normale jaarlijkse huurwaarde op 1 Augustus 1939 hoger was dan 1) in gemeenten met 20.000 tot 100.000 inwoners a) 10.000 fr. voor de onroerende goederen b) 8.000 fr. voor de gedeelten van onroerende goederen. 2) in de gemeenten met 5.000 tot 19.999 inwoners a) 7.000 fr. voor de onroerende goederen b) 5.000 fr. voor de gedeelten van onroerende goederen. 3) in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners a) 6.000 fr. voor de onroerende goederen b) 4.000 fr. voor de gedeelten van onroerende goederen. De wet voorziet een hogere huur waarde op 1 Augustus 1939 voor de belangrijker gemeenten welke wij hier niet vermelden, daar zij voor onze lezers minder belang biedt. 2) de huurovereenkomsten betref fende eigendommen die tussen 1 Au gustus 1939 en 31 Juli 1947 op geen enkel ogenblik verhuurd zijn geweest 3) de nieuw gebouwde eigendom men of deze waaraan vergrotings- werken werden uitgevoerd, die de woonruimte ervan in een verhouding van ten minste 30 hebben ver meerderd, en voorzover indien het een lopende of verlengde huur overeenkomst betreft de vergro- tingswerken geschiedden met in stemming van de huurder 4) de huurovereenkomsten betref fende villa's, landhuizen of andere lusthuizen, welke de huurder slechts tijdens een gedeelte van het jaar be woont en de huurovereenkomsten be treffende onroerende goederen, die noch als woning dienen, noch voor handelsdoeleinden worden gebruikt 5) de onroerende goederen vrijge komen ten gevolge van het overlijden van de huurder, die dit onroerend goed alleen betrok. Verder bepaalt artikel 2 der wet nog dat de Koning, op eensluidend advies van de Gouverneur der Pro vincie, van de Voorzitter van de Rechtbank van Eerste aanleg van het rechtsgebied en van de Vrederechter van het kanton, alle huurovereen komsten, gelegen in de door hem vast te stellen gemeenten, met minder dan 20.000 inwoners van de toepassing der wet kan uitsluiten. De opzegging die dient gegeven aan de huurders, die een goed betrek ken dat ingevolge hoger aangehaalde bepalingen aan de wet zal ontsnappen, moet zes maanden bedragen aanvan gende bij bet in werking treden van de wet. Voor de huurder die, op het tijdstip waarop de opzegging wordt gedaan, ten minste vier met hem wonende kin deren ten laste heeft, zal deze termijn één jaar bedragen. Valt echter de ver jaardatum van de ingenottreding later dan zes maan den, dan heeft de opzegging slechts uitwerking op deze verjaardatum. De wet bepaalt verder dat wan neer een onroerend goed in zijn ge heel aan een huurder werd verhuurd en deze verhuring krachtens de vorige (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.J i. Een klein voorvalletje dat ik on langs beleefde heeft mij er toe aange zet over het gewichtige vraagstuk van de vitaminen enkele artikels te wijden. Persoonlijk ben ik er van overtuigd dat de vitaminen, niet alleen in de menselijke voeding, maar even zeer in de dierenvoeding van zulk on gemeen belang zijn, dat onze boeren toch moeten weten dat ze bestaan. Jawel, reeds vele landbouwers, die regelmatig vakbladen lezen zullen wel al heel wat van vitaminen afweten, maar daar zijn er nog steeds die den ken dat de voeders alleen maar uit eiwit bestaan. Ze staren zich dan ook blind op een etiket waarop zo en zo veel ten honderd eiwit vermeld staat. Vitaminen Luister naar 't geen ik onlangs meemaakte. Inde omtrek van Ninove, op een boerderij van een dozijn varkens was ik op bezoek. Ja, meneer, met de beesten gaat het op perbest, en onze oudste jongen komt straks van de troep, en de patatten gelden genen prijs, enz. Ge kent dat. Tot ik ten slotte een varkenshok "ontdekte,, afgescheiden van alle an dere. Denkelijk was het vroeger een kiekenstalletje geweest... en zo donker als een hel. En daar zaten de mirakels van «beste» beesten: 3 varkens plat op hun achterste. De boerin wist me te vertellen dat ze geen "chance,, had den gehad met die drie scharminkels niettegenstaande dat ze genoeg eten kregen gingen ze toch van de poten, aja, als ge genen chance hebt, niet waar? Met veel geduld heb ik dan uitge legd dat varkens die voortdurend in een hok zijn opgesloten en practisch totaal verstoken zijn van de buiten lucht een buitengewone zorg vereisen voor wat hun voeding aangaat. Wij kweken onze dieren veel te tegenna tuurlijk op en willen wij ze gezond houden dan moeten wij op een andere manier aan die beesten terug geven wat wij hen, door het opsluiten in een hok, hebben ontroofd. De brave boerin scheen het tot dan toe met mij roerend eens, vooral als er ik op wees dat haar kinderen, die toch dagelijks in de buitenlucht leef den, er veel gezonder uitzagen dan de kinderen die wij in de stad zien. En wat zouden wij moeten doen om die varkens terug op de poten te krijgen, meneer Nu was het gevaar lijke moment gekomen. Ik moest nu met veel overleg en langs omwegen en breedvoerige uitleg komen tot het besluit dat die dieren gebrek hadden aan vitamine D. En hier werd de boer erbij gehaald, want zoiets moest hij met eigen oren kunnen horen. En weet ge wat ik voor antwoord kreeg als ik gereed was met mijn uit leg Neen Nu, 't volgende die vi taminen dat zijn maar uitvindsels van de veevoederfabrikanten. Als wij nog kleine gasten waren meneer, beston den al die dinges nog niet, en ons varkens groeiden ook. 'k Heb er van zeieven enen gekweekt van een gat over de 400 kg. En ik zal ik u ne keer de remedie geven, meneer alle dagen een paar lepels levertraan en binnen een maand dansen die varkens rond mijn tafel. 'kEn hebbe 'kik daar geen vitaminen of ander rare dingen voor vandoen. Wij verstaan u zulle, meneer, ieder klapt voor zijne win kel, nietwaar Ik ben na dat voorval terug naar huis gereden, want zoiets had mij werkelijk van mijn paard geslagen. Ik geloof dat ik op dat moment in mijn eigen lopen vloeken heb als een ketter. Maar als ik dan 's avonds thuis eens lekker geëten had en daardoor de goede stemming terug kwam heb ik gedacht ja, het duurt lang eer dat iedereen op de hoogte zal zijn, wij zijn toch ook van de eerste keer niet volleerd geweest En dan heb ik het voornemen gemaakt iets te schrijven over vitaminen. En als ons boeren dat nu geduldig willen lezen dan zul len ze wel moeten toegeven dat vita minen geen uitvindsels zijn van man nen die hun winkel moeten doen draaien, dan zullen zij ontdekken dat vitaminen zo noodzakelijk zijn als pap en patatten, zo nodig zelf als de lucht waarin wij ademen. Of 't zou moeten zijn dat ze be weren dat... papier toch zo verdul dig is. Ik ga hier geen geleerde uiteen zetting houden. Ik ga een gans ver haal vertellen. Het verhaal van een geheimzinnige ziekte die jaarlijks duizenden slachtoffers heeft gemaakt. Ik ga u vertellen hoe men te weten is gekomen waardoor die ziekte ontstond en hoe ze moest genezen worden, ik ga u vertellen van de wondere kracht die de vitamines hebben, een kracht, die beslist over leven en dood van mens en dier. (Zie vervolg 2bladzijde 3' kolom). De Koornb a loem STICHTER EN BESTUURDER in

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1