De Gezinsvergoedingen voor niet-loontrekkenden LANDBOUWMACHINES Arbeid adelt op onze kleine bedrijven* Voor en door de Landbouwers AALST 24 FEBRUARI 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1447 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67, Postcheckr. 1425.93, Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Wijzingen van de bijdrage en van de vergoeding* Het koninklijk besluit van 9 Janu ari 1951 (Staatsblad 21 Januari) heeft belangrijke wijzigingen gebracht aan het vorig regime der bijdragen en vergoedingen welke wij hieronder uiteenzetten, in zoverre zij onze land bouwers aanbelangen. 1) bijdrage ten laste van de hoofdonderworpene. De bijdragen per semester te beta len door de eerste vier categorieën, nl. 660 fr., 550 fr., 440 fr. en 325 fr. blijven behouden, doch de twee laat ste categorieën, nl. zij die thans 42 fr, en 18 fr. betalen, worden door 3 nieuwe categorieën vervangen die voortaan respectievelijk betalen 200fr, 100 fr. en 18 fr. Ziehier de opgave van de nieuwe bijdragenschaal, welke bepaald wordt op basis van het kadastraal inkomen der onroerende goederen in bezit van de bijdrageplichtigen 1) van meer dan 3600 fr. 660 fr. 2) van 1801 tot 3600 fr. 550 fr. 3) van 1101 tot 1800 fr. 440 fr. 4) van 851 tot 1100 fr. 325 fr. 5) van 651 tot 850 fr. 200 fr 6) van 325 tot 650 fr. 100 fr. 7) van minder dan 325 fr. 18 fr 2) bijdrage te betalen voor de helpers. Deze bijdrage wordt bepaald in verhouding tot deze betaald door de hoofdonderworpene die zij bijstaan. De huidige voorlaatste categorie wordt vervangen door twee nieuwe categorieën, teneinde rekening te hou den met de wijzigingen gebracht aan de bijdrage van de hcofdonderwor penen De zesmaandelijkse bijdrage wordt voortaan vastgesteld als volgt 1) voor de helpers van het manne lijk geslacht voor zover zij de hoofd onderworpene of de echtgenote van de hoofdonderworpene bijstaan 368 fr. indien de hoofdondeiworpene een bijdrage betaalt van 660 fr. 343 fr. indien hij betaalt van 550 fr. 309 fr. 440 fr. '235 fr. 325 fr. 150 fr- 200 fr. 70 f'. 100 fr. f3 fr. 18 fr.; 2) voor de helpers van het vrouwe lijk geslacht voor zover zij een hoofd onderworpene of de echtgenote van een hoofdonderworpene bijstaan 220 fr. indien de bijdrage van de hoofdonderworpene 660 fr. bedraagt 210 fr. indien deze 550 fr. bedraagt 196 fr440 fr. 177 fr. 325 fr. 125 fr200 fr. 65 fr. 100 fr. 12 fr. 18 fr. Bijdragen voor bestuurskosten. Buiten zijn bijdrage moet elke per soon die onderworpen is aan het stel sel der gezinsvergoedingen voor niet loontrekkenden een bijkomende zes maandelijkse bijdrage betalen als aandeel in de bestuursuitgaven der kas, waarbij hij is aangesloten. Deze aanvullende bijdrage wordt door het reglement der kas bepaald in verhou ding tot het bedrag der hcofdbijdrage of volgens een ander maatstaf. De zesmaandelijkse bijdrage voor bestuurskosten mag in elk geval de volgende bijdragen niet meer over schrijden 1) 2 fr. voor de onderworpenen die een halfjaarlijkse hoofdbijdrage van 18, 13 of 12 fr. moeten betalen 2) 10 fr. voor hen die een halfjaar lijkse hoofdbijdrage van 100, 70 of 65 fr. moeten betalen 3) 25 fr. voor hen die een halfjaar lijkse hcofdbijdrage van 2C0, 150, 130 of 125 fr. moeten betalen. Het bedrag der gezinsvergoedingen Voormeld besluit behelst insgelijks een verhoging van de kindervergoe dingen. De halfjaarlijkse vergoedin gen worden gebracht voor het eerste kind van 450 fr. tot 540 fr. voor het tweede kind van 450 fr. tot 540 fr. voor het derde kind van 600 fr. tot 720 fr. voor het vierde kind van 840 fr. tot 1.020 fr. voor het vijfde en voor elk der volgende kinderen van 1.140 fr. tot 1.380 fr. De bijdrage der werkgevers. De door de werkgevers te betalen bijdrage blijft bepaald op 660 fr. per semester. Voor de mannelijke helper (Zie vervolg onderaan hierneven) Had men vóór 1938 een bijdrage met bovenstaande titel durven schrij ven dan zou men zich zeer gauw heb ben afgevraagd of steller nog wel bij de normale mensen mocht gerekend worden Inmiddels is er, zoals steeds, heel wat veranderd. De naoorlogse perio de heeft trouwens aanstekelijk ge werkt en vele boeren waren behept met een besmettelijke machienen- ziekte Zoals het immer gaat, komt het berouw slechts na de zonde. Nadat zeer velen heel wat machi nes hadden gekocht en gebruikt, heb ben ze kunnen vaststellen dat ze zo doende lasten op het bedrijf doen drukken welke vaak niet eens houd baar zijn en, in bepaalde gevallen, zelfs tot schadeposten uitgroeien. Als het eens zo verre is wordt ge rekend... maar TE laat. Het gebeurt dan ook maar al te dikwijls dat de betrokkenen van 't een uiterste in het andere vallen. Waar ze, voor een drietal jaren, alles en nog wat, enkel en alleen, met machines wilden of konden uitvoeren, zouden ze thans liefst teruggrijpen naar mensenhanden en paarden, de machines totaal uitsluitend. Zulke handelwijze getuigt steeds van zeer weinig overleg. We geven gaarne toe dat het ge bruik van machines op onze kleine, ja zelfs op onze dwergbediijven niet zeer gemakkelijk is, tevens ook niet steeds wenselijk... tenminste op gans de lijn. Hier moet men dieper en lan ger nadenken dan op grote bedrijven. Tussen haakjes weze vermeld dat niet alleen de totaal oppervlakte on zer bedrijven in bepaalde streken van het Vlaamse land remmend moet werken op het gebruik van land bouwmachines... maar eveneens (en nog veel erger) de versnippering van onze bedrijven. Deze versnippering, buiten de an dere nadere nadelen, maakt veelal het gebruik van totaal aangepaste machi nes tot een belangrijke moeilijkheid- van de werkgever blijft de halfjaar lijkse bijdrage vastgesteld op 368 fr. en voor de vrouwelijke helpster op 220 fr. Toepassingsdatum. De beschikkingen betreffende de nieuwe bijdragen en gezinsvergoedin gen zijn van kracht geworden op 1 Januari 1951. ja zelfs tot een onmogelijkheid. Hier voelt men eens te meer aan den lijve van welk groot nut het door drijven der ruilverkaveling zou kun nen zijn om de rentabiliteit onzer be drijven te verhogen. Dan wanneer in de Ardennen reeds verschillende ruil verkavelingen doorgevoerd en toe gepast werden, zitten we in Vlaande ren nog te kniezen, te sputteren... en inmiddels wordt de strop rondom onze hals steeds nader toegehaald. Waar men ruilverkavelingen door voert zou het vraagstuk van het ge bruik der landbouwmachines zelfs in onze streken van kleine landbouwbe drijven op heel wat doelmatiger en praktischewvijze kunnen opgelost worden. We jagen echter geen schimmen na. De ruilverkaveling is er niet. Zo lang ze vrijwillig zal blijven, zien we er trouwens in Vlaanderen weinig van terecht komen... tenzij de nood dwingend wordt. Inmiddels echter moeten we de toestand nemen zoals hij is en niet zoals hij zou moeten zijn: Kleine bedrijven welke dan steeds uiterst versnipperd zijn. Het spreekt van zelf dat een aantal grote machines in deze omstandighe den moeten geweerd worden en te vens niet nuttig zouden zijn. Of het gezamenlijk of coöpera tief gebruik van landbouwmachi nes praktisch veel zal uithalen, be twijfelen we ten zeerste. We staan hier, eens te meer, voor een goedbe doelde wet... zonder gevolg. In streken van zeer versnipperde bedrijven blijven traktors enz. uitge sloten, of ze nu eigendom zijn vaneen boer, ofwel eigendom ener samen werkende vennootschap. We staan voor een technische onmogelijkheid. Andere machines van mindere om vang hebben technisch wel een kans om op coöperatie wijze gebruikt te worden... doch vergeten we niet dat de arbeid op het veld nauw samen gaat met weersomstandigheden en dat er zeer veel kans bestaat dat minstens vijf boeren op dezelfde dag, dezelfde machine behoeven. Wat dan De zaak is niet zo eenvoudig als sommigen menen. Gans de oogst kan lukken of mislukken naarmate een bepaalde bewerking op de gunstige of ongunstige dag geschiedt. In de Senaat heeft men op zeer klare wijze gewezen op al de moei- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De fcCoornb loem STICHTER EN BESTUURDER Kadastraal inkomen zesmaandel. bijdrage

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1