- HET SCHANDAALi VAN DE INDEX Arbeid adelt iet Voor en door de Landbouwers Hoe men het zo verdienstelijke deel der samenleving op onze dagen behandeld. AALST 3 MAART 1951 Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1448 r. Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zondei aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. eind laa: 1 Vs Teli :ugei het Bies vei .ar, ii egei drii Dries kaï 30 k( setea ogei dres koop bii raat Dap igstt :rka mei. iont tot: 'S in- an De 91. Elders in dit blad vindt ge de be sluiten, die door de C.V.P.-kamer- groep werden opgesteld cm aan den volke diets te maken hoezeer zij be gaan zijn met de welstand van de boeren. Deze besluiten lijken zozeer op een advokatennota, dat het voor ons, boeren, zeker noodzakelijk is onze bril boven te halen om dat allemaal te kunnen lezen. En wij gebruiken daarvoor een goede bril. Niet met ge kleurde glazen, die toch gewoonlijk een vals beeld geeft van de werkelijk heid. Nee 1 Een bril, die ons de za ken doet zien zoals ze zijn, zonder opsmuk van veel woorden, die ons toelaat tussen de regels te lezen en achter de schermen te kijken. Woorden zijn geen oorden. Voor iemand, die al een tijdje op de wereld rondloopt, al is die wereld dan ook maar een boerderij, zijn be loften en schone programma's niets nieuws. Als er maar de helft werd volbracht van wat de programma's ons hebben beloofd, dan leefden we al lang in een hemel op aarde. Een boer is over 't algemeen een nuchter mens. En daarcm menen wij dat alle programma's voor de boeren gerust achterwege kunnen gelaten worden, zolang zij niet geboren zijn uit de geest van bekommernis cm de zaken werkelijk te veranderen. Pro gramma's om de mensen zand in de ogen te strooien kunnen wij best mis sen. Daarbij dat pakt toch niet meer. Zonder ons te verdiepen in de tekst van de gepubliceerde besluiten, misschien doen wij dat op een andere keer, willen wij even de aandacht vestigen op de grote afstand die bestaat tussen woorden en daden. Hoe men in conferentiezalen ora kelt over dit zo verdienstelijk deel van onze samenleving (daarmee be doelen ze de tceren) ken crs bitter weinig schelen, V/at ets alleen aan gaat is hce wordt in werkelijkheid met dat zo verdienstelijk deel omge sprongen En een stukje werkelijkheid is wel het volgende Iedereen heeft al eens gehoord over het indexcijfer. Iets erg onge vaarlijk, 2c]erg het alleen maar een Cijfer blijft. M aar van zchaast een be paalde Minister van Economische Zaken dit cijfer cmsmeedt tot een dreigend zwaard, dat niet alleen bo ven het hoofd van de boer hangt, maar dat hij de laatste tijd al in de nek heeft gevoeld, dan wordt het menens. Wat is de index De index (en hier bedoelen wij de kleinhandelsprijzenitdex) is een mid del cm de levensduurte te bepalen. Er worden daarvoor een reeks pro- dukten genomen, waarvan de prijzen uit de verschillende streken van het land worden aangetekend en het gemiddelde berekend. De prijs die men bekomt wordt vergeleken met de prijs van hetzelfde product uit de periode van 1936-38. De prijs uit die periode wordt gelijkgesteld met het indexcijfer 100. Produkten die in prijs 2ijn verdubbeld zullen dus als huidig indexcijfer 200 krijgen, enz. Om begrijpelijke redenen worden in de indexlijst slechts enkele, voor algemeen gebruik in aanmerking ko mende producten genomen, zoals eetwaren, kleding, huishcudaitikelen. Voor iemand die dus uitsluitend al leen die producten hoeft te kopen die op de index voorkomen, zal de wer kelijke levensduurte dan ook onge veer overeenstemmen met de aange geven index. Dat komt hierop neer dat die index dus bij benadering de levensduurte kan aangeven voor een loontrekkende, en ook wel voor een burgersbuisbeuden. Heel anders staat het echter met een boerengezin. Al wat een boer moet aankopen komt slechts voor een beperkt gedeelte op de index voor. Al zijn veevoeders, zijn meststcffen, zijn alaam, machienen, gereedschap pen enz. enz., dus practisch al het ma teriaal dat hij voor zijn bedrijfsvoe ring nodig heeft kemt op die index niet voor. Zo doet zich het geval voor dat voor een loontrekkende de le vensduurte ongewijzigd blijft (bv. ter corzake van bepaalde maatregelen van het ministerie) terwijl de levens duurte vcor de boer geweldig kan gestepen zijn. Dat is trouwens nu ge val. De indexcijfers zijn slechts licht veranderd de laatste maanden. Maar de prijzen die de beer bv. vcor zijn voeders moet betalen zijn enorm ge stegen. Hieruit besluiten wij dus dat de zelfde index die opgaat voor een loontrekkende niet van toepassing is voor de boer. Men heeft dan ook een landbouw- index opgesteld, waar langs de ene kant de prijzen worden verwerkt van de afgewerkte producten, die de boer derij verlaten en langs de andere kant de kosten berekend die de boer op zijn bedrijf te maken heeft. Nu en dan kan deze index tamelijk ver afwijken van deze van de kleinhandelsprijzen. Aanpassing van de lonen* Een gezonde sociale politiek gaat van het standpunt uit dat de lonen bestemd zijn voor bet onderhoud van het gezin. Ingeval dus de onderhouds kosten van het gezin stijgen, dienen de lonen ook op te slaan. Daarcm heeft men de lonen vast gekoppeld aan de index der kleinhan delsprijzen, zodat bij een stijgen van de levensduurte ook de lonen worden aangepast. Diezelfde sociale politiek zcu ons inzins even begrijpend moeten staan vcor de landbouwers. Ingeval de productiekosten op de boerderij stij gen zouden dus cok de afgewerkte producten meer moeten opbrengen. Dat dit sociaal beginsel niet vcor on ze boeren geldt, zullen wij seffens zien. Prijzenpolitiek* Het is iedereen bekend dat verho ging van prijzen onvermijdelijk een loonsverhoging met zich brengt. En cck omgekeerd wordt liefst ieder Iconsverhoging vermeden cm verdere prijsstijgingen te voorkomen. Het is dan ook begrijpelijk dat het Mini sterie van Economische Zaken alle moeite doet cm lonen en prijzen zo veel mogelijk te stabiliseren. Wij zijn het met de Minister dan cok eens dat hij pogingen aanwendt cm de stijging van de levensduurte tegen te gaan. Maar... maar, wij zijn het absoluut niet eens over de manier waarop bij de stijging van de levensduurte wil bestrijden. Immers, op die fameuze kleinhandelsprijzenindex komen een reeks produkten voor waarde Mini ster weinig invloed kan cp uitoefe nen, nl.deze die afkomstig zijn van de buitenlandse markt. Slaan deze producten op, zoals nu bv. door de internationale omstandigheden, dan kan de Minister niet beletten dat die hier in ons land zullen opslaan, tenzij met het toekennen van toelagen. Een andere reeks producten zijn Rechter afkomstig van binnenlandse voort brengers: ODZe boeren. Hier kan de Minister natuurlijk zijn hart ophalen en voorschriften uitvaardigen cm de prijzen laag te houden. Welnu, de Minister van Economi sche Zaken heeft zich voorgenomen de levensduurte te beperken. De index moet kost wat kost op zijn huidig peil worden gehouden. De producten van buitenlandse oorsprong slaan op, daar kan hij weinig of niets aan verande ren. Deze producten zullen dus de index doen stijgen. Wat is er nu gemakkelijker om de zaak in orde te houden dan de prijzen der producten van binnenlandse oor sprong te drukken. De redenering van de Minister is heel simpel de ene doen de index stijgeD, de boeren zullen hem terug doen dalen. Dat de kostprijzen der grondstof fen vcor de landbouwers geweldig gestegen zijn, dat laat zijn klederen totaal koud. Het enige wat in 's lands economie belang heeft is de kleinhan- delsprijzenindex en de rest komt er niet op aan. Dat de boeren met verlies moeten werken, dat de prijzen van onze afge werkte producten niet hoger liggen dan verleden jaar, dat alles is van geen tel. Daar is maar één stand in België waarvoor de levensduurte moet geremd worden, dat is de ar beidersstand. Dat zulks gebeurt ten koste van de boeren daar scbijnt men zich niet om te bekreunen. Waaruit wij moeten besluiten dat het Ministe rie van Economische Zeken dus al leen bestaat voorde loontrekkenden en de nijverheid. De landbouw hoort dus in onze nationale economie niet thuis. Dat noemen vuj het schandaal van de index, het schandaal van het Mi nisterie van Economische Zaken, het schandaal van een Minister, hij mag dan nog geleerde betogen kunnen houden, die meent dat 's lands eco nomie kan gezond gehouden worden door een simpel optelsommetje.!/ Wij moeten tegen dergelijke han delwijze met alle kracht protesteren en komen op deze kwestie neg terug. Kleine aankondigingen moeten VOORAF betaald zijn aan onze kas of vereffend over onze postrekening nr 1425.93, zoniet worden ze niet meer geplaatst. 17 o. het De Koornb loem STICHTER EN BESTUURDER is 4 Uil' alst.

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1