Van Asse tot Palmmei. Arbeid adelt Onze Snijbloementeelt op de rand van de ondergang door de Nederlandse concurrentie* Voor en door de Landbouwers AALST 17 MAART 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1450 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145, LANDBOUWWEEKBE Orgaan der S. M. Redt U 2 ,AD delven. Het overnemen van artikelei der bron is streng i zonder aanduiding verboden. O. CAUDRON, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Het is niet de eerste maal dat wij in dit blad de dringende tussenkomst vragen van de Minister van Land bouw om onze snijbloementeelt te verdedigen tegen de abnormale con currentie van Nederland. De toestand is er inmiddels niet op verbeterd, wel integendeel. Door de Beneluxover- eenkomst van Luxemburg, waarbij de Belgische snijbloemen geweerd werden uit de lijst der producten waarvoor de regeling van minimum prijzen geldt, werd aan onze snijbloe menteelt een zware slag toegebracht. Nochtans geldt het hier een ver fijnde teelt beoefend door honderde tuiniers die, dank zij noeste vlijt en ware vakkunde op enkele aren grond hun eigen bestaan en dit van hun ge zin verzekeren. Het betreft een spe cifieke familiale uitbating welke veel handenarbeid vergt. Het economisch belang van deze teelt is geenszins te onderschatten vermits niet minder dan 2.000 snij- bloemenbedrijven geteld worden, meer bijzonder in de gewesten Aalst- Brussel en Antwerpen de bedrijfs kapitalen belegd in deze teelt op min stens 1 milliard frank geraamd wor den (serres, verwarmings- en bewa- teringsinstallaties, sproeimateriaal, benuttigde grond, planten, enz) en de waarde van de jaarlijkse productie minstens 200 millioen frank bereikt. Onze bloemisten zijn bovendien grote verbruikers van brandstoffen (ongeveer 40.0C0 ton kolen per jaar) en van andere nijverheidsproducten (glas, hout, manden, koorden, bestrij dingsmiddelen, meststoffen, papier...). In al de besprekingen en overeen komsten met Nederland betreffende land- en tuinbouwproducten werd steeds het principe aanvaard, dat be staanszekerheid diende gewaarborgd aan al de land- en tuinbouwonder- nemingen die goed geleid en op eco nomisch en sociaal gebied verant woord zijn. Deze voorwaarden worden voor zeker door onze bloemisten vervuld. Wat de leiding hunner bedrijven aan gaat vrezen zij geenszins de mededin ging hunner bedrijfsgenoten uit het Noorden, op voorwaarde dat zij kunnen genieten van gelijke produc tie voor waarden Deze zijn niet voorhanden en zijn flrotelijks ten nadele van onze bloe- misten. 1) Vooreerst liggen de Nederlandse kostprijzen 30 t.h. lager dan bij ons (hogere lonen en sociale lasten, duur dere prijzen voor kolen en sommige meststoffen, zwaardere pachten in België enz.) 2) Alhoewel overeen gekomen werd dat de Nederlandse bloembollen aan ons land dienen geleverd tegen de prijzen geldende op de. Nederlandse markt, is het een feit dat de Neder landse bloementelers ontvelde of min der streng gesorteerde bollen van even goede kwaliteit tegen merkelijk mindere prijs kunnen aankopen. Bo vendien komt deze overeenkomst maar ten goede aan een gedeelte on zer bloemisten die gebruik maken van de Nederlandse bloembollen en deze bloemisten zijn op verre na niet de meerderheid. 3) In de Nederlandse bloemenvei lingen worden aan de producenten minimumprijzen gewaarborgd, die o. m. voor anjers en voor rozen on derscheidenlijk 3 en 2 cent per stuk bedragen. Zulks heeft voor gevolg dat voor de doorgedraaide bloe men afzet gezocht wordt op de Bel gische markt tegen prijzen welke on der de kostprijs mogen liggen voor de Nederlandse voortbrengers. 4) Het verschil van 30 t.h. in de productiekosten ten bate van Neder land wordt niet geneutraliseerd door de vervoerkosten en verhandelings- kosten die verband houden met de invoer uit Nederland. Onze voort brengers hebben in evenredigheid gelijkaardige vervoer- en verkoopon- kosten te dragen. Dergelijke redene ring gaat trouwens niet op, vermits zij niet in aanmerking kwam voor de andere producten voorkomende op de lijst a waarvoor door de beide landen de regeling der minimumprij zen werd aangenomen. 5) Meermaals werd vastgesteld dat Nederlandse invoerders rechtstreeks aan de kleinverkopers op Belgisch grondgebied snijbloemen afleveren, in ontduiking van de weeldetaks en in strijd met de wetgeving op de handel. Dit ook is een misbruik waaraan de bevoegde overheden de plicht heb ben door een streng toezicht een einde te stellen. Zie vervolg onderaan hierneven Boer Verroken spreekt x Ik hou liever van Palmezondag dan van Assewoensdag. Dat is ook 'n kwestie die de vrouw-thuis aan gaat. Want daar is niets waar een vrouw zo'n afkeer van heeft als van stof en van asse en een proper vrouw mens mag de stofvod niet uit haar ïand en Is die assebak weeral vol niet uit haar mond hebben. Op Assewoensdag heb ik na de Mis mijn scheef kruisken met de mouw van mijn floeren vest afge veegd ik heb niet geern dat de vrouw-thuis met 't gedacht in haar cop rondloopt dat zij bij een vent moet slapen die hoop en al een hand volken stof en as is. Niet dat ik Ons Heer en de Paus van Rome wil af vallen en dat ik niet weet dat mijn boerenlijf niet veel meer is dan de moesgrond van onze tuin. In de Vasten heb ik dat boerenlijf wat meer in 't gareel doen lopen. Maar 't is algelijk niet slecht een bis schop te hebben die van boerenaf komst is en die dus aanofomtrent weet dat de boerenstiel ook in de vroege Uitkomen zowat naar de slafelijke arbeid overhelt. Of zou een glasblazer het erger hebben dan ik wanneer ik met mijn hotsende driewielkar achter de laat ste loofladingen moet rijden.de wielen een halve meter in de zompige grond, De gevolgen van de dodende con currentie der Nederlandse bloemen voor onze snijbloementeelt worden treffend aangetoond door de gewel dige toename van de invoer. Wijl deze vóór de oorlog enke 56.200 kg bedroeg is hij gestegen in 1949 en 1950 tot 7CO.OCO kg. Het baart dan ook geen verwon dering dat deze overtollige invoer on ze snijbloementeelt volledig heeft ont redderd, vele kwekers reeds heeft uit geschakeld en de andere op de ranc van de afgrond heeft gebracht. In de nabije toekomst zal dit gevaar neg toenemen, omdat de andere af nemende landen van Nederlandse snijbloemen hun eigen bloemenmarkt terdege gaan beschermen. In deze omstandigheden, heeft on ze Regering de dringende plicht de bloemen te doen opnemen in de lijst van land- en tuinbouwproducten die genieten van het stelsel van de mini mumprijzen, teneinde onze snijbloe menteelt met al haar specialiteiten van een zekere ondergang te redden. ïalf bevroren handen, trekken, opla den, afladen... dagen aan een stuk j Aan een koolputter wil ik me niet vergelijken, maar met een pioche 't gewelf van mijn betenkuil inkappen en gelijk een kasseiër de porei uit de grond halen... zijn toch ook geen ple zierige werkjes 1 Een militair in werkelijke dienst... ïeeft het erg 11 Maar heelder nachten op te zitten bij 't kalveren van de vaarzen en de koeien en bij 't vigge- ren van de twee, drie zeugen, is... MIJN werkelijke dienst 1 En ge moet iet dan meemaken dat de schoonste vaars van uren in de omtrek met haar calf mee alles laat afkomen De paar- demeester komt er bij te pas. En gijzelf ziet meer af dan vaars en paar- demeester samen. En nog erger ik ïad dees jaar een kwa zeug, die daar- lij nog haar zog inhield een gods- grondige nacht bij 't viggeren en tien dagen en nachten bij 't kalmeren van die verdjalesse zeug en haar verstotelingskens Sjoeken 1 Sjoe- ken 1 Maar Sjoeken beet naar mijn handen en lei haar vettig lijf te pletter op haar viggeren of liet deze van honger kreveren. Een worp van elf. Drie overgehouden, die we dan zelf nog met de fles hebben in 't leven gehouden. Werkelijke dienst 1 In de koksfabriek zullen ze mij, als 't God belieft, nooit krijgen 1 Maar de snoeitijd verschaft me een werkje dat me wekenlang in mijn rebberen blijft hangen. Vijftig appelaars 1 En die zó fatsoeneren dat in de Zomer de zon door de kruin alle takjes en alle vruchten kan bestoken, dat de kankerwratten naar beneden botsen en de waterscheuten de stam gaaf houden... Uren en dagen ladder op en ladder af dat uw knieën doorzij gen. Knippen en zagen en hakken dat uw polsen breken en uw kleren nog goed zijn voor een vogelschrik. Vluchten voor vlagen, standhouden bij ijzige winden... Werk is dat 1 En zwaar werk 1 Maar 't is mijne stiel: loof te halen, de betenkuil in te piochen, de vaarzen te helpen bij 't kalven, de zeugen te kalmeren en mijn boomgaard te snoeien, 't Is mijne stielboer te zijn Palmezondag is dan ook mijne dag Van 's Zaterdags heb ik mijne palm gesneden. Ik heb daar in onze lusthof een paar husten staan. Niet zo van die gewone verwilderde struikskens I Dertig jaar heb ik er aan geknipt en gesneden. Ons vader-zaliger heb ik dat ook alzeleven weten doen. 't Zijn (Zie vervolg 2bladzijde 1kolom) De 1 Koorr Lb: Loem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1