De uitbreiding der bevoegdheid van de Minister van Landbouw. Voor onze Varkenskwekers I Arbeid adelt LANDBOUWERS Voor en door de Landbouwers I AALST 31 MAART 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1452 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Een zeer nuttig wetsvoorstel. Wij hebben in dit blad meermaals de vocgdij aangeklaagd die dcor het Ministerie van Economische Zaken wordt uitgeoefend op het Ministerie van Landbouw op het gebied der af leveringen van in- en uitvoervergun ningen voor specifieke land- en tuin bouwproducten. Deze ondergeschikte rol van het Ministerie van Landbouw had in het verleden meermaals nadelige gevol gen voor de verkoop onzer land- en tuinbouwproducten, betzij omdat de maatregelen tot verdediging onzer in landse markt tegen een abnormale in voer laattijdig werden getroffen, het zij dat zij ondoeltreffend waren of op gebrekkige wijze werden toegepast, hetzij omdat de uitvoer van onze land- en tuinbouwproducten op niet verantwoorde wijze werd verhinderd, zoals vóór enkele tijd nog gebeurde met het verbod van uitvoer voor eieren. De politiek gevolgd door het Mi nisterie van Economische Zaken is steeds afgestemd geweest op de be langen der rijverheid en van de ver bruikersmassa en hield onvoldoende rekening met de rechtmatige belangen van de vcortbrenger, cmdat zij ge baseerd was cp de prijzen betaald in de kleinhandel welke doorgaans een enorm verschil vertonen met deze be komen dcor de vcortbrenger wegens de enorme winstmarge die door de tussenpersonen wordt genomen cp de meeste land- en tuir bouwproducten. De door ons aangeklaagde minder waardigheid van het Lepartcment van Landbcuw in het economisch be leid van het land ontneemt aan dit Ministerie een zijner belangrijkste opdrachten nl.te zorgen voorde rendabiliteit van het landbouwbedrijf. Om aan de Minister van Land bouw de hem teekemerde bevoegd- beid op dit gebied te verlenen, werd op 27 Februari 1951 dcor de heren volksvertegenwoordigers R. Lefebvre en Masquelier een wetsvoorstel inge diend dat wij hier even wensen toe te lichten. Zoals de indieners het eiken- uen, herneemt hun voorstel groten deels de bepalingen en de motivering van het voorstel dat met hetzelfde deel op 16 November 1949 werd in gediend door de heer volksvertegen woordiger Maes en dat mede onder tekend werd door de heren Merget, Van den Eynde, Héger (huidig Minis ter van Landbouw) Lambotte en Van Royen. Dit voorstel verviel ingevolge de Kamerontbinding. De Heer Maes verklaarde terecht inde memorie van toelichting van zijn voorstelHet is onbetwistbaar dat in zake het afleveren van vergunnin gen tot in-, uit- en doorvoer van koopwaren, zowel in rechte als in feite, de grootste verwarring heerst. Midden deze verwarring heeft zich een feitelijke toestand vastgeankerd welke in tegenstrijd is met de eenvou dige logica en met de gezonde opvat ting der bestuurlijke bevoegdheid en politieke verantwoordelijkheid. Zo worden ook wanneer het land- en tuinbouwproducten geldt de vergunningen tot in-, uit- en door voer afgeleverd door het Ministerie van Economische Zaken. Niet alleen de uitvoering der beslissingen wordt aan de diensten van het Ministerie van Economische Zaken toever trouwd, maar de beslissingen zelf worden practisch niet gencmen door de Minister van Landbcuw, maar dcor de Minister van Economische Zaken of dcor de Economische Inter ministeriële Ccmmissie. Niemand kan betwisten dat deze feitelijke toestand sinds een tiental jaren reeds tal van gewettigde klach ten heeft uitgelekt 2cwel vanwege de land- en tuinbeuwmiddens, als in het parlement. Ontelbare malen werd dcor de meest bevoegde autoriteiten gezegd dat daardoor op sommige ogenblikken de belangen van land en tuinbouw zwaar benadeeld wer den. Dit was onafwendbaar, daar bet or mogelijk is dat de Minister van Economische Zaken en de ambtena ren van de Eccncmische Interminis teriële Ccmmissie over de nodige technische gegevens en over de ge wenste beroepsbekwaamheid beschik ken cm de land- en tuinbouwpolitiek te bepalen. Daarenboven moeten meestal de beslissingen tot het toela ten of stopzetten van de in- en uit voer zo vlug genomen worden, dat de vakkennis en het losstaan van alle wijdvertakte bureaucratie onontbeer- (Zie vervolg 2e bladzijde le kolom), Niettegenstaande oorlog en na sleep is de Belgische rundveestapel thans om zeggens voldoende groot om alle vragen van het binnenlands verbruik te voldoen. Dit is echter niet het geval met het varkensvlees. Noch tans vinden vele boeren van gemid delde en kleine bedrijven in het kwe ken van varkens veelal een gunstige gelegenheid om zeer snel hoevepro- dukten in vlees om te zetten en tevens ook om de verliezen van andere pro ducties te dekken. Hoe komt het dan dat we, tijdelijk, niet voldoende varkensvlees voort brengen Heel eenvoudig omdat de prijzen, tot over een paar maanden, zo laag gezakt waren dat ook de meest ge duldige landbouwer er het bijltje moest bij neerleggen. Het redmiddel is doodeenvoudig, misschien al te eenvoudig voor be paalde heren uit BrusselLaat onze boeren varkens kweken aan normaal winstgevende prijzen... en er zal ge noeg varkensvlees in 't land zijn. Onze kwekers hebben gedurende de zes eerste maanden van 1950 hun ne varkens verkocht met verlies. Er bestond middel om via konservetfa- brieken vlees uit te voeren en zodoen de de prijs bij de landbouwers op ge zonde wijze te doen stijgen. Eens te meer hebben de vetbetaalde funktio- narissen van het ministerie hun plicht niet begrepen... en zich halststarig verzet tegen elke uitvoer en meteen tegen elke valorisatie (te waardema- king) van het varkensvlees bij de voortbrengers. Als het te laat was, wanneer honderden zeugen door ont moedigde kwekers afgeslacht waren heeft men uitvoer toegestaan. Onpartijdig, gans objektief dient erkend dat de prijs van het varkens vlees bij de voortbrenger niet te duur is. In Frankrijk waar de veevoeders doorgaans goedkoper zijn dan bij ons, zijn de prijzen van het varkens vlees bij de landbouwer 10 a 15 ten honderd hoger dan bij ons. Wij weten wel dat van overheids wege steeds maar cp aangedrongen wordt cm varkensvlees goedkoper te prcduceren. We betwisten niet dat hier of daar inzake voeding en huisvesting, inzake rassenkeus nog verbeterd kan wor den... maar al deze maatregelen zul len niet van doorslaande betekenis zijn in de algemene kostprijs. Onze varkenskwekers zijn voorze ker werkers... geen tovenaars. Het is trouwens vanzelfsprekend dat elke varkenskweker niet beter vraagt dan beterkoop voort te brengen. Het moet echter mogelijk zijn. Ook de zg richtinggevende prijzen werken remmend op de varkens- kweek. Eerst had men officieel 24 fr. vastgesteld, daarna 26,30 fr. en on langs heeft men het tot 30 fr. ge bracht. Echter steeds met veel te grote vertraging en als het kwaad reeds geschied was. Op deze wijze heeft men op on zinnige wijze normale prijzen ge wurgd... en meteen ook de voort- brengst. Het is bijwijlen om te wanhopen. Wanneer zullen de heren ambtenaars eindelijk een beetje werkelijkheidszin bezitten Wie werkt en produceert om geld te verliezen, zet elke voort- brengst stop. Dit is zeer menselijk maar waar schijnlijk gaat deze elementaire waar heid het begripsvermogen van amb tenaars te boven die, zonder afhanke lijk te zijn van de wisselvalligheid van de produktie, toch steeds verzekerd zijn van een goed inkomen. Het is onze vurige wens dat deze onverantwoordelijkheid, deze stomp zinnigheid onverwijld moge ophou den. Het zou voor ons een grote vreugde zijn mochten de ministeriële diensten juist begrip van zaken to nen... en tevens tijdig bun politiek wijzigen. Zulke methode alleen waar- bergt het welzijn van ons land Buiten het enge keurslijf van regle menteringen en besluiten dient initia tief en vrije ontplooiing van de werk kracht bevorderd. Men late de pro ductie en de markt zich ontwikkelen zonder onnodige inmenging... en de voortbrengers zullen lonende prijzen bekomen, meer kweken... zedat de noodzakelijke prijsverhoging binnen de perken van het redelijke zal blij ven dcor het natuurlijk spel van vraag en aanbod. Blijft op de hoogte van Uw vak. Leest en verspreidt DE KOORNBLOEM. De Koornb ioem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1