De Nieuwe Militie wet. Betekent Congo een uitkomst voor onze Jonge Boeren Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 21 APRIL 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1455 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Zoals onze lezers voorzeker door de dagbladen hebben vernomen heeft de wet van 28 Maart 1951 (Staats blad 31 Maart) de duur van de actie ve dienst bepaald op twee jaar. Nochtans is de Minister van Lands verdediging gemachtigd, na overleg in de ministerraad, de klassen met onbepaald verlof te sturen tussen de twaalfde en de vier en twintigste maand dienst. Deze nieuwe diensttijd is toepas selijk voor de eerste maal op de mili- tieplichtigen van de klasse 1950. Bovendien heeft het parlement be langrijke wijzigingen gebracht aan de vorige militiewet die eerstdaags door het Staatsblad zullen worden bekend gemaakt. Wij geven hieronder een uiteenzetting der bijzonderste bepa lingen die onze lezers kunnen aanbe langen. De uitstellen. Uitstel betekent geen vrijstelling van dienst, doch enkel dat de militie- plichtige om bepaalde redenen toela ting bekomt zijn dienst te volbrengen met een latere klasse dan deze waar toe hij wegens het jaar zijner geboor te behoort. Waar onder de vroegere wetge ving deze tijdelijke uitstellen gemak kelijk werden toegestaan, zullen de aanvragen thans aan een ernstig on derzoek worden onderworpen. De militieplichtige kan enkel uit stel bekomen in volgende gevallen 1) indien hij de kostwinner is van vader en moeder of van een van bei den of, zo deze overleden zijn, van zijn grootouders of van een van bei den, of nog van een of meer ver weesde broeders of zusters. Wordt met vader of moeder gelijkgesteld de persoon die de verweesde of verlaten dienstplichtige op de volle leeftijd van negentien jaar, gedurende ten minste vijf jaar te zijnen laste heeft gehad. Opdat de militieplichtige als kostwinner kunne beschouwd wor den dienen de volgende drie voor waarden tegelijk vervuld a) dat het door hem ingebrachte bedrijfsinkomen voor het onderhoud van het gezin onmisbaar is b) dat de vader of grootvader overleden of zestig jaar oud is c) dat het samengevoegd inkomen van de vader en de moeder of van de (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) De benepen omstandigheden waar in vele van onze landbouwers tegen woordig verkeren, de voortdurende groei van onze landbouwbevolking en de beperkte oppervlakte beschik bare grond, doet velen uitzien naar een levensmogelijkheid buiten onze grenzen. Jammer genoeg vertrekken sommi gen zonder voldoende op de hoogte te zijn van de toestanden, die hen te wachten staan. Pijnlijke teleurstellin gen zijn dan ook steeds te vrezen, zodat wij niet genoeg tegen overijld handelen kunnen waarschuwen. Het vraagstuk van de uitwijking is te ernstig, dat men het zou opvatten als een luchtig avontuur. Met de bedoeling onze boeren zo veel mogelijk voor te lichten zegden wij enkelen tijd geleden in De Koorn- bloem ons gedacht over de toestan den in Congo, zoals wij die hadden leren kennen uit brieven en medede lingen van vrienden. Verder hebben wij tal van kennis- Zelfgemaakte drooginstallatie voor korrelmaïs sen geraadpleegd. Zo kregen wij o.a. onlangs een schrijven van een nijve- raar, die reeds vele jaren in Congo verblijft en dus wel een kijk heeft op de aldaar heersende toestanden. Wij laten de brief hier volgen, zonder er ook maar één letter aan te verande ren. De nodige besluiten kunnen onze lezers zelf trekken. Dhr O. Caudron Bestuurder van De Koornbloem Aalst. Waarde Heer Bestuurder, Als gevolg van Uw vraag wil ik U in korte trekken mijn bevindingen meedelen over het vraagstuk van een mogelijke inwijking van Vlaamse landbouwers in Congo. Gezien ik reeds verschillende jaren in Congo verblijf en door de aard van mijn bezigheden regelmatig in een uitgestrekte streek rondreis, meen ik wel U inlichtingen te kunnen geven met kennis van zaken. Het boeren, zoals wij dit in Vlaan deren kennen, bestaat hier niet in de mij bekende streek (Congo Ubangi). Waar in Vlaanderen een familie leeft en werkt op enkele hectaren grond, geschiedt dat hier op honder den hectaren. De veeteelt. Opdat een veestapel hier renderend zcu zijn, zou hij moeten bestaan uit duizende dieren. De kceien worden niet gemolken, dccdeenvoudig omdat ze maar juist voldoende melk hebben cm hun kalf te voeden. Veel kalveren worden vroegtijdig gespeend omdat de moeders er te veel onder lijden, afmageren en uitgeput geraken. Het is ook begrijpelijk dat bij dergelijke dieren de parasieten der slaapziekte de bovenhand krijgen, veelal meteen dodelijke afloop. Verder is het on mogelijk in het mij bekend distrikt koeien aan te kopen. De missies heb ben omzeggens het monopolie van de veestapel. De paters houden aan hun koeien zoals een Jood aan zijn centen. En het paar maatschappijen die hier bestaan zullen er ook geen enkele afstaan. In die voorwaarden moeten de die ren dus aangekocht en ingevoerd worden uit Frans Equatoriaal Afrika of de beneden Congo. Het transport over honderden kilometer kost enkele (Zie vervolg 2e^bladzijde 2e kolom), De oornbloem STICHTER EN BESTUURDER Cliché Febelaz. mi'iii - HWJMiiiiiiuii ■Djjuimujil

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1