De nieuwe belastingswet van 8 Maart 1951. Betekent Congo een uitkomst voor onze Jonge Boeren Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 28 APRIL 1951 Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1456 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. De wet van 8 Maart 1951 die door het parlement werd gestemd als ge volg op het ontwerp ingediend door de heer Van Houtte, huidige minister van Financiën, brengt enkele belang rijke wijzigingen aan de vroegere wetgeving betreffende de belasting op het inkomen. Wij zullen in dit blad de bepalin gen van voormelde wet toelichten die belang bieden voor onze leden. In deze bijdrage zullen wij hande len over de grondbelasting. Basis der grondbelasting. Waar ingevolge de vorige wet de grondbelasting werd gevestigd op de werkelijke huuropbrengst van onroe rende goederen die voor handels- of nijverheidsdoeleinden werden ver huurd, wanneer het werkelijk inko men in een zekere mate het kadastraal inkomen overtrof, wordt ingevolge de wet van 8 Maart 1951 de grond belasting voor alle onroerende goe deren zonder onderscheid geheven op het kadastraal inkomen. Dit laat ste is een forfaitair en vermoedelijk inkomen dat op regelmatige tijdstip pen en per kadastraal perceel door het bestuur van het kadaster wordt bepaald. In beginsel vertegenwoor digt dit kadastraal inkomen het ver moedelijk gemiddeld normaal netto inkomen van een jaar. Hieruit volgt enerzijds dat het be heer der belastingen in geen enkel geval nog een bijkomende grondbe lasting zal mogen vestigen wanneer de werkelijke huuropbrengst van het goed het kadastraal inkomen over treft, doch anderzijds worden de ge vallen waarin kwijtschelding of ver mindering der grondbelasting kan worden toegestaan op aanvraag van debelastingsplichtige, door de nieu we wet vrij aanzienlijk beperkt. Voortaan biedt het ook geen be- iang inzake de heffing der grondbe lasting of het onroerend goed door de eigenaar zelf of door een huurder wordt betrokken, of het tot private of bedrijfsdoeleinden wordt verhuurd. Ook het bedrag van de huur heeft op de vestiging van de grondbelas- ting geen invloed. Wel zijn inzake de heffing der bedrijfsbelasting schik kingen voorzien om te voorkomen dat abnormaal hoge huurgelden als bedrijfsonkosten in rekening worden fltbracht. Ook dient genoteerd, dat in de aangifte voor de aanvullende personele belasting voortaan alleen het kadastraal inkomen dient ver meld. Onder de vorige wet moest inderdaad 4/5 van de werkelijk be komen huurgelden aangegeven wor den voor gebouwde eigendommen en de 9/10 voor ongebouwde eigendom men. Kwijtschelding of vermindering van grondbelasting. Zoals hoger gezegd, worden de gevallen waarin de belastingsplich- tige binnen de gestelde termijnen kwijtschelding of vermindering van grondbelasting kan vragen beperkt. Om voortaan nog kwijtschelding of vermindering te bekomen moet ofwel 1) het niet gemeubileerd onroerend goed in de loop van het belastings- of aanslagjaar gedurende ten minste honderd tachtig dagen volstrekt niet in gebruik zijn genomen en volstrekt geen inkomen hebben opgebracht. Doch deze 180 dagen moeten niet noodzakelijk op elkaar volgen. Beide voorwaarden dienen tegelijk vervuld. 2) het goed volledig vernield zijn 3) ofwel gedeeltelijk vernield zijn in zulke mate dat deze vernieling een vermindering meebrengt van ten min ste 50 t. h. van het kastraal inkomen. Dit betekent evenwel niet dat de helft van het goed noodzakelijkerwij ze volledig moet vernield zijn. Het beheer van het kadaster zal moeten schatten of de vernieling een vermin dering van de helft van het kadastraal inkomen voor gevolg heeft. Ingeval van gehele of gedeeltelijke vernieling, wordt de kwijtschelding of vermindering der grondbelasting toegestaan per kadastraal perceel prorata temporis of voor de duur dat het inkomen in de gestelde mate weg viel. Het is ook verstaan dat de vermin dering niet wordt toegestaan, wan neer de verhuurder zijn goed vrijwillig onbewoond laat, omdat hij wegens persoonlijke redenen de beschikking erover wenst te behouden. Evenmin kan kwijtschelding of ver mindering bekomen worden, zo het onroerend goed gemeubileerd is. In dit verband dient echter opge merkt, dat onroerende goederen ge bruikt voor nijverheids- of handels- Zie vervolg 2c bladzijde le kolom. II. In een vorige bijdrage gaven wij de indrukken weer van een koloniaal betreffende de mogelijkheden voor jonge boeren zich in Congo te vesti gen. Achtereenvolgens gaf hij een overzicht over de veeteelt, de akker bouw, het vraagstuk van de inlandse arbeiders en de kwestie van het ver werven van de geschikte grond. Wij geven hieronder het vervolg van zijn brief. De Handel. De handel is hier winstgevend en naar mijn oordeel is er in deze tak het meest toekomst als bron van inko men, alhoewel ook hier de concur rentie zich reeds laat gevoelen. Men kan een magazijn oprichten voor blan ken, maar daarvoor moet de colon in een groot centrum verblijven. In aan sluiting hiermede worden verschil lende magazijnen in de brousse opge richt om allerhande producten aan de negers te laten verkopen door een inlandse geletterde. Een tiental ma gazijnen kunnen volstaan om een rij kelijke broodwinning te hebben. Die magazijnen staan op zestig tot hon derd kilometer van elkaar verwijderd. Om nu die magazijnen van waren te voorzien moet de kolonist over een camion beschikken, welke onge veer 150.000 fr. kost. Verder moet hij beschikken over een personen wagen of camionette om regelmatig de inventaris van zijn magazijnen op te maken en het door de aangestelde inlander ontvangen geld in handen te krijgen. Indien deze controle niet regelmatig gebeurt zal hij gauw be merken dat de inlandse verkoper met een tekort van enkele duizenden zal zitten. In die kwestie zijn de inlanders wel eens vergeetachtig Rekent men bij die twee auto's nog een kapi taal van ongeveer een millioen om zijn waren aan te kopen, en de kolo nist-handelaar is geinstalleerd. Hoeveel kolonisten kunnen over zulk een som beschikken, vooral als ze nog moeten beginnen Het zijn vooral de Portugezen die in deze tak zijn geslaagd, omdat zij in het begin van hun loopbaan geleefd hebben in dezelfde armoedige omstandigheden als de inlanders, met manioc, maïs, rijst, enz. Welke Belg is daartoe in staat Ter illustratie geef ik hier" enkele bijzonderheden, die aanduiden hoe soms door handige kolonisten ge bruik gemaakt wordt van bepaalde omstandigheden. Na de oogst wordt de katoen opgekocht door de Com pagnie Cotonnière Congolaise. Met dit doel worden elke vijftig kilometer katoenmarkten gehouden. De inlan der ontvangt ter plaats de prijs van zijn verkochte katoen en onmiddellijk wordt het grootste deel hiervan ver teerd. Verschillende kolonisten volgen dus deze katoenmarkten met hun kramen voorzien van allerlei artike len, waar de inlanders verzot op zijn. Dit is vanzelfsprekend ook een rijke bron van inkomsten. Deze katoen markten duren ongeveer drie maan den en ik schat dat een kramer wel 500.000 fr. netto-winst kan boeken op die drie maand. Men moet daarbij weten dat de inlanders geen begrip hebben van de waarde van een arti kel en nog veel minder van de prijs. De Maatschappijen. Deze kunnen ten volle rekenen op de hulp der openbare besturen, ter wijl de gewone kolonist maar zijn plan moet zien te trekken. Deze houding zal men in België wellicht niet begrijpen, maar voor iemand die in de toestand ingewijd is, wordt zoiets veel begrijpelijker. De kolonie immers is in een stadium van ontwikkeling en als men oude kolonisten hoort vertellen, moet men bekennen dat in de kolonie in de loop van 20 jaar iets enigs in de wereld werd verwezenlijkt en opgebouwd. Dat is wel mede te danken aan de hulp van de verschillende maatschap pijen, welke millioenen hebben be steed om de ontwikkeling van de in landers in de hand te werken het bouwen van scholen, het inrichten van sociale diensten, stichting van missies, verbetering van de huisvesting van de negers, inrichten van een ge neeskundige dienst. Zo kan ik U mededelen dat Huile ver de laatste snufjes aan geneesmid delen te zijner beschikking heeft om zijn zwart personeel te verzorgen. De geneesheren dezer maatschappij be stellen zelf de geneesmiddelen die zij nodig hebben en nooit worden deze door de maatschappij geweigerd. Wij geven grif toe dat deze menslievende (Zie vervolg 2e bladzijde 2e kolom). De 1 Koornb loem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1