Eenzijdige Economische P olitiek der Regering DE GLADIOLENTHRIPS Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Het klein landbouwbedrijf met ondergang bedreigd* AALST 12 MEI 1951 Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1458 van kg. Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Het indexcijfer der kleinhandels prijzen blijkt thans het compas der economische en sociale politiek der regering te zijn. Sedert de lonen, met goedkeuring van de regering en on der haar oorsprong, werden gekop peld aan de schommelingen van deze index, zet de regering er alles op om het indexcijfer zo laag mogelijk te houden teneinde de noodlottige wed loop tussen prijzen en lonen te ver mijden waardoor de waarde onzer munt in gevaar zou worden gebracht. Deze bekommernis is op zich zelve lofwaardig. Doch evenals men het compas goed moet kunnen lezen op dat het gebruik ervan doelmatig zou wezen, moet men de schommelingen van het indexcijfer op juiste wijze uitleggen en bij het treffen der maat regelen, welke men uit deze schom melingen afleidt, op objectieve en rechtvaardige wijze te werk gaan. Dit nu heeft de regering dikwerf niet gedaan ten opzichte van de dier lijke producten die veruit de belang rijkste bron van inkomen zijn voor onze van onze kleine bedrijven. Wanneer wij de index der voe dingswaren en deze der niet eetbare producten, waaruit het indexcijfer der kleinhandelsprijzen is samengesteld, vergelijken voor al de maanden van het jaar 1950, stellen wij vast dat de eerste gemiddeld 60 punten lager was dan de tweede. Sedert de jongste stijging der levensduurte is dit verschil nog aan zienlijker geworden. Aldus bedroeg het indexcijfer der maand Maart 1951 voor de voedingsproducten enkel 375,8 en voor de niet eetbare pro ducten 467,4, hetzij een verschil van 91,6 punten. Voor de maand April 1.1. werden de twee indexen onderschei denlijk vastgesteld op 375,9 en 474,7, hetzij een verschil van 98,8 punten. Indien wij in de groep der eetbare producten de ingevoerde voedings waren afzonderen van de inlandse, dan komen wij tot de vaststelling dat de index dezer laatste ten minste veer tig punten lager ligt dan deze van de •agevoerde voedingsproducten. Wel nu de inlandse voedingsproducten worden hoofdzakelijk geleverd door onze landbouw. Het bewijs is aldus formeel gele verd dat onze landbouw hoegenaamc niet verantwoordelijk is voor de stij ging der levensduurte doch deze sterk remt. Meent U lezer dat de regering uitsluitend de prijzen der niet-eetbare producten neerdrukt zoals de logika en de billijkheid het zouden vergen Weineen, zij grijpt doortastend in om de prijzen der voedingsproducten neer te halen en dan nog niet bij de tussenpersonen die op de prijzen van de voortbrenger een aanzienlijke winstmarge heffen, doch wel bij de voortbrenger zelf. Nochtans moet zij weten, dat sedert meerdere maanden de index der voortbrengstkosten voor de dierlijke producten merkelijk deze der verkoopprijzen overtreft, zodat de landbouwer met verlies werkt. In het verslag der algemene verga dering onzer vennootschap Redt U Zeiven verschenen in ons blad van 24 Maart 1.1., hebben wij tabellen opgenomen welke het aanzienlijk verschil aantonen tussen de prijzen der bijzonderste veevoeders en de verkoopprijzen der dierlijke produc ten op het einde van 1950, vergele ken met de prijzen op het einde van 1949. Deze prijzen tonen aan hoe de toestand voor onze boeren is ver slecht tijdens het jaar 1950. Ënkel voor onze telers van graan en suikerbieten werden de prijzen op een voldoende peil gehouden, dank zij de toelagen van de staat. Doch deze teelten zijn voor de Vlaamse land bouw van ondergeschikt belang.Voor deze laatste zijn de veekweek, de zuivel- en eierenproductie de bijzon derste elementen van het bedrijf en van het bedrijfsinkomen. Hun be staan wordt bedreigd door de rege ring die maatregelen treft om de verkoopprijzen van de producten dezer bedrijfstakken neer te halen. Zo werd begin van verleden jaar door de Minister van Economische Zaken de uitvoer van eieren gedu rende enkele tijd verboden, dan wan neer hij toch wist of minstens moest weten, dat onze hennenstapel meer dan voldoende was om de binnen landse markt te bevoorraden tegen normale prijzen en zelfs sedert 1948 op een toenemende uitvoer was aan- Zit vervolg 2e bladzijde le kolom. III. In voorgaande bijdragen gaven wij een uitgebreid overzicht over de bouw, de levenswijze en de schade van de gladiolenthrips. Hoewel al deze gegevens zeker belangwekkend zijn, zal de man van de praktijk zeker meer belang hechten aan de bestrij- dingsmethoden. Hij mag daarbij echter niet vergeten dat een doelma tige bestrijding slechts mogelijk is geworden door de theoretische gege- vens die door de onderzoekers wer den opgezocht. Verspreiding. De bijzonderste verspreidingswijze van de gladiolenthrips bestaat in de uitwisseling of de verkoop van aan getaste bollen. Vermits het insect zich kan vermenigvuldigen op be waarde bollen, volstaat de tegen woordigheid van enkele aangetaste sollen om de aantasting te veralge menen tijdens het opslaan. 's Zomers kan het volwassen insect zich ook verplaatsen al vliegend, al schijnt de beweeglijkheid van de gla diolenthrips eerder beperkt. [Bestrijdingsmethoden. A. Voorbehoedende methoden. Het is voordelig de percelen gla diolen te verspreiden en er tussenin schermen te plaatsen, gevormd door teelten van andere hoge planten, ten einde de verspreiding van de thrips te vermijden, wanneer deze op een be drijf verschijnt. Over 't algemeen is het altijd aan te raden een teeltafwis seling toe te passen. Daar bij de thrips de neiging tot verspreiding door de lucht groot is op het ogenblik van de bloei, wan neer de planten lijden onder bescha diging van het insect, is het aan te raden de beschadigde planten voorzichtig uit te trekken zodra de symp tomen zichtbaar worden en ze onmiddellijk te ver branden. Men zal er zorg voor dragen ze niet te schudden, wat voor ge volg zou hebben dat de insecten vluchten en zich op de naburige planten zouden gaan schuilhou den. Deze bewerking zal uitgevoerd worden onmid dellijk na een besproeiing met een insecticide, ten einde de meest blootge stelde insecten, die ook diegene zijn welke zich het gemakkelijkst zouden verspreiden, te vernieti gen. Men zal de bollen niet op de grond laten liggen. Zij zijn gezond zolang zij in de grond vertoeven. Men zal ze vooral niet met plantenafval bedek ken of ze in de nabij heid van die afval laten liggen. Het uittrekken kan uitgesteld wor den tot de bollen volledig rijp zijn. De plant moet onmiddellijk afgesne den worden, haar vasthoudende met de bladeren naar onder gericht, ten einde te beletten dat insecten op de geoogste bollen vallen. Het behandelen van de bladeren boven de bollen is ten strengste af te keuren, evenals het bewaren van planten in hun geheel uitgerukt. De geoogste bollen moeten zo vlug mogelijk van het veld verwijderd worden ten einde hun besmetting te voorkomen, terwijl de afgesneden bladeren zo vlug mogelijk zullen ver brand worden. B. Behandelingen met insecticiden. Tot hiertoe laten de behandelingen met insecticiden,'uitgevoerd op groei- (Zle vervolg 3e bladzijde le kolom). De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER Schade van gladiolenthrips op bloemen (vergroot détail).

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1