Rond de Landbouwbegroting 1951 MELKPOEDER IN HET BROOD Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 19 MEI 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1459 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. ^amu- lutem. mei van kom tot: De Heer Volksvertegenwoordiger Maes heeft namens de Kamercom missie voor Landbouw naar aanlei ding van de bespreking der begroting van het Ministerie van Landbouw voor het dienstjaar 1951 een verslag uitgebracht dat in menig opzicht de aandacht verdient. Wij zullen hier de meest interes sante gedeelten van dit verslag sa menvatten en, waar het past, com mentariëren. De verslaggever behandelde onder meer het ontwerp van I. Het vijfjarenplan van landbouw politiek der Regering 1951-1955. Volgens de Heer Maes beoogt het Ministerie van Landbouw met dit plan hulp te verlenen aan onze land bouw om zoveel mogelijk bij te dra gen tot de verhoging van 's lands inkomen, een bepaalde zekerheid van inkomsten aan de producenten te ver schaffen en de levensstandaard te verbeteren van de bedrijfshoofden en van de arbeiders in land- en tuin bouw. Het plan of programma van wer king bevat volgende punten 1) uitbreiding van de plantaardige producten en meer bijzonder van de veevoeders, teneinde bij te dragen tot vermindering van het onevenwicht in de betalingsbalans en tevens de mo gelijkheid te scheppen tot voeding van een aanzienlijker veestapel 2) verhoging van de dierlijke pro ductie, mits inachtneming van de mo gelijkheden geboden door de binnen landse markt en de buitenlandse af zetgebieden 3) doeltreffende aanwending van kapitalen uit verscheidene bronnen, o. m. het spaargeld van de landbouw, het Marshall-plan en de openbare sector om de doeltreffendheid van de arbeid te verhogen en de voort- brengstkosten te verminderen. Deze kapitalen zouden dienen aan gewend a) tot financiëring van de weten schappelijke opzoekingen die het meeste nut opleveren voor de verho- ging van de landbouwinkomsten en de vulgarisatie of verspreiding onder de landbouwers van de uitslagen de zer opzoekingen b) tot verbetering van de weiden, de herverkaveling der landbouw gronden, de ontginning van woeste gronden en andere nuttige werken c) tot doeltreffende inrichting en "verbetering der hoevegebouwen d)'t tot verbetering en aanpassing van de landbouwmachines en van het landbouwmateriaal aan de nieuwe uitbatingsmethodes en hunne ont wikkeling e) tot bevordering van de algeme ne toepassing van nieuwe methoden inzake bewaring van de land- en tuinbouwproducten f) tot financiëring van een algeme ne bestrijding van de besmettelijke ziekten van het vee, inzonderheid tuberculose, brucellose en trichomo- nase. Dit programma blijkt ons goed opgevat, doch het zal enkel geleide lijk en na meerdere jaren kunnen worden verwezenlijkt. Inmiddels moet de regering zonder dralen het grotelijks geschokt evenwicht her stellen tussen productiekosten en verkoopprijzen van de inlandse tuin bouw 1 Zulks hangt in grote mate af van het volgen ener passende in- en uit- voerpolitiek welke zou dienen toe vertrouwd aan het Ministerie van Landbouw, alsook van een politiek tot uitbreiding van het verbruik der inlandse land- en tuinbouwproducten op de binnenlandse markt onder impuls van hetzelfde Ministerie 1 Hiertoe zijn onlangs, jammer ge noeg zeer laattijdig, enkele nuttige maatregelen getroffen welke wij onze lezers hebben meegedeeld. Wij ver wachten ten stelligste dat zij volledig en nauwgezet zullen worden toege past en dat zij zullen worden aange vuld voor de bedrijfstakken waar zulks noodzakelijk is. Betreffende het programma inzake bebouwingen en dierlijke productie lezen wij in het hier besproken ver slag wat volgt Het programma voorziet een uit breiding der tarweteelt gepaard met een vermindering der oppervlakte van sommige voedergewassen. De poli tiek van valorisatie der inlandse tarwe zal worden voortgezet. Een valorisa tie van sommige voedergraangewas sen zou kunnen overwogen worden». Het programma handhaaft even eens de politiek tot valoritatie van de suikerbietenteelt. Er wordt een ver hoging van de productie van late aardappelen voorgesteld. Andere voedergewassen, zoals half-suikerbie- ten en suikerbieten zouden kunnen uitgebreid worden. Een zeker gedeelte van de weiden zou kunnen omge- Zie vervolg 2c bladzijde le kolom. Aan sommige lezers is het misschien ontgaan wat een paar weken gele den in De Koornbloem te lezen was over de maatregelen die Minis ter Héger van plan is te nemen om de netelige toestand van onze vee kwekers te verbeteren. Er zijn mensen die er plezier in hebben steeds maar op de regering te schelden, al was het dan ook maar om het plezier van het schelden. Wij behoren niet tot die soort. Als wij van leer trokken tegen de regering in haar geheel of tegen een bepaalde minister in het bijzonder, dan was dat steeds met een bezwaard hart, om de toestanden, die wij moesten aanklagen. Het is voor ons dan ook een grote voldoening eens te kunnen zeggen tegen de Minister van Landbouw Bravo, Minister, ge hebt een eerste stap gezet op de goede weg. En als wij dat nu zeggen dan is dat speciaal om de maatregel die werd aangekon digd, en die van aard is het zuivel- vraagstuk te helpen oplossen de verplichte inmenging van mager melkpoeder. Door deze en andere maatregelen zouden de boeren dan 0,80 fr. per liter afgeroomde melk uitbetaald krijgen, minstens 2,90 fr. voor volle melk en 77 fr. voor de boter. Hoewel deze prijzen verre van bevredigend zijn, nemen wij nota van het feit, dat een begin werd gemaakt met het zoeken naar een oplossing, met de hoop dat zeer kortelings een LO NENDE prijs voor deze voortbreng selen zal worden vastgesteld, welke voor volle melk minstens 3,50 fr zal zijn. De toestanden die de Minister van Landbouw tot deze maatregel heb ben bewogen, zullen onze boeren wel voldoende aan den lijve hebben on dervonden. Als bv. berekend wordt dat gemiddeld over het jaar 1950 de productiekosten voor een liter melk van 30° schommelde tussen 3,40 fr. en 3,50 fr., en wij vergelijken daarbij de prijs die de melkerijen aan de boer konden betalen, of de minimum prijs die de minister aan de hand van de voorgestelde maatregelen aan de boeren wenst te waarborgen, dan moeten wij vaststellen dat wij nog een hele stap van een redelijke oplos sing verwijderd zijn. Het is zonder meer duidelijk dat een ingrijpen van overheidswege nodig was. De mogelijkheden om de zuivel- markt gezond te maken zijn daarbij door de plannen van de minister nog niet uitgeput. Wij denken hier bv. aan wat een bestuurder van een mel- kerij ons onlangs verzekerde in Nederland ontvangt de boer 75 van de prijs, die de verbruiker voor zijn melk betaalt, terwijl hier in Bel gië de boer tevreden moet zijn met amper 40 Wij stoten hier natuur lijk weer op het vraagstuk van de tussenpersonen, die met geen schap pelijk winstje tevreden zijn en prac tised meer dan de helft moeten ver dienen van wat de boer, na zoveel arbeid en kosten voor zijn melk uit betaald krijgt. Dezelfde melkerijbestuurder wist ons eveneens te vertellen dat een melkventer in de stad tussen 1 en 2 fr. per liter melk verdient. De verbruiker betaalt, al naar gelang de hoedanig heid en verzorging van de melk, van 5,25 fr. tot 6,60 fr., terwijl de klein handel dezelfde melk aan de melkerij betaalt aan 3,75 fr. tot 4,50 fr. Er kan dus nog heel wat gedaan worden om de zuivelmarkt gezond te maken, maar dat neemt niet weg, dat wij de voorgestelde maatregel van de Minister van Landbouw, begroeten als een stap in de goede richting. En wel om een dubbele reden Enerzijds, ten minste als deze maat regel ernstig zal opgevat worden en doorgevoerd, bestaat er geen gevaar meer dat de overtollige afgeroomde melk, gedurende het seizoen de prijs van de volle melk zal drukken. Naar het schijnt zou men voor de verplichte inmenging van mager melk poeder van slechts 1 moeten kun nen beschikken over ongeveer 80 mil- lioen liter afgeroomde melk, een hoeveelheid die zowat het gewone overschot aan afgeroomde melk ver tegenwoordigt. 1 kg per 100 kg broodmeel slechts. Anderzijds juichen wij de maatregel toe, omdat men eindelijk een stap gaat zetten, die reeds in 1939 door «De Koornbloem» werd aangeraden. In het nummer van 19 November 1939 schreef onze bestuurder, Mr O. Caudron, na verschillende vingerwij zingen te hebben gegeven om de toe stand van de melkvoortbrenger ge zond te maken, ook over de inmen ging van melkpoeder in het brood. Wij drukken een gedeelte van zijn artikel over Langs de weg van het melkdro- gen kan de regering een gemakkelijke (Zie vervolg 2e bladzijde 2e kolom). De 3 E£oornb loem STICHTER EN BESTUURDER; ii in

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1