Het Landbouwvraagstuk 11 C.V.P. Arme Boeren in arm Vlaanderen Arbeid adelt mm mm* Voor en door de Landbouwers AALST 16 JUNI 1951 Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1463 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragee. De misnoegdheid welke in de land- bcuwkringen met de dag steiker wordt tegenover de gebrekkige land bouwpolitiek gevolgd door de rege ring en tegenover het laks optreden van de C.V.P. om in baar hoedanig heid van regeringspartij deze politiek op afdoende wijze in de goede rich ting te stuwen, blijkt eindelijk weer klank te hebben gevonden bij het be stuur der C V P. Is de schrik voor de kiezers welke deze partij nog gro tendeels vindt bij onze landbouwers het begin der wijsheid of zijn de boerenvertegenwoordigers in de par tij er eirdelijk in geslaagd hun col lega's de benarde toestand van onze landbouw te doen inzien Het biedt ten slotte minder belang, als maar de goede weg wordt gekozen om uit het slop te geraken. De partijraad van de C.V.P. heeft vóór 14 dagen een bijzondere zitting gewijd aan de land- en tuinbouwpro- blemen. Naar de pers meldt werd deze vergadering druk bijgewcond ook door de leden der regering nl. de heer Pholien, eerste-minister, de heer Van Zeeland, minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Coppé, mi nister van Economische Zaken, de heer Héger, minister van Landbouw. De vergadering werd voorgezeten door de heer Lefèbvre, nationaal Voorzitter van de partij, bijgestaan door de heer De Schuyffeleer, onder voorzitter en de heer volksvertegen woordiger Maes, verslaggever. Ook talrijke raadsleden woonden de ver gadering bij waarop niet alleen ver tegenwoordigers der landbouwers, doch ook van de middenstand en van de arbeidersorganisatie aanwezig waren. bouwproducten. Overtollige invoer heeft niet zelden niet verantwoorde prijsinsioitingen veroorzaakt. Ook de sociale wetgeving werd niet aan gepast aan de noden van onze boe renstand. De beer Maes stipte vervolgens de middelen aan welke dienen aange wend cm aan deze benarde toestand te verhelpen en meer bijzonder 1) de regering en de partij moeten een uitgebreide vcorlichtingsactie in zetten inzonderheid betreffende de maatregelen welke reeds getroffen werden tot leniging der landbouw crisis en welke nog in voorbereiding zijn 2) de landbouwers moeten over tuigd worden van de strikte noodza kelijkheid een juiste aangifte te doen van hun teelten, daar zulks de basis is ener doeltreffende landbouwpoli tiek 3) de Regering moet beslist verder gaan op de weg der realisaties a) de richtingsprijzen regelmatig vaststellen, aanpassen en verzekeren, inzonderheid wat de varkensmarkt betreft Aan de hand van het verslag dezer vergadering gepubliceerd door de pers geven wij hieronder een be knopte samenvatting van de bijzon derste punten die er werden behan deld. Het verslag van de Heer Maes. De heer Maes kloeg in vrij scherpe bewoordingen de tekortkomingen aan van de Regering op land- en tuinbouwgebied. Onze landbouwers kregen noch vergoeding, noch waar dering voor hun zware arbeid. Het ministerie van Economische Zaken heeft meermaals door een verkeerd en ontijdig ingrijpen nadeel berok kend aan de afzet van land- en tuin- b) het verschil tussen de productie kosten en de verkoopprijzen aan verbruiker tot normale verhoudin gen herleiden c) ruime kredieten tegen gunstige voorwaarden beschikbaar stellen tot verbetering der technische uitrusting onzer landbouwbedrijven d) een behoorlijke vertegenwoor diging toestaan aan land- en tuin bouw in de betrokken organismen e) billijke gezinsvergoedingen en ouderdomspensioenen toekennen aan onze landbouwersgezinnen f) de binnenlandse markt voorbe houden aan de inlandse producten door het weren van overtollige invoer en een behoorlijke plaats toekennen aan onze land- en tuinbouwproducten in de handelsaccoorden met het bui tenland op gebied van de uitvoer. De heer Maes gaf vervolgens een overzicht van de maatregelen reeds getroffen door de Regering ten bate van de landbouw 1) op fiscaal gebied vrijstelling van de landbouwtractoren van de vervoertaxe, vermindering tot de helft van de overdrachttaxe op maïs, de overdrachttaxe op samengestelde veevoeders zal vermoedelijk binnen kort worden afgeschaft ;.fe. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) II. In onze vorige bijdrage wezen wij op het groot gevaar dat bestaat in ons land, aan de nijverheid meer be lang te hechten dan aan de land bouw. Wij hebben gezien dat de Vlaamse landbouwersgezinnen de allereerste bron van onze volkskracht uitmaken. Onze regering mag niet uit het oog verliezen dat door een onverstandige politiek, die bron stilaan maar zeker begint uit te drogen. Als onze land bouwers geen voldoende broodwin ning vinden op de hoeve, of als zi moeten werken in onmogelijke ar beidsvoorwaarden, dan worden ze noodgedwongen ergens anders naar toegestuurd. En dat gebeurt op een onrustwekkende manier hier in Bel gië. Een enkeling kan zich veroorloven niet verder te zien dan zijn neus lang is en zijn zaak drijven naar de inval len van iedere dag. Maar het staats bestuur kan dat niet. Dat moet een heleboel verder zien, dat moet zelfs, bij zijn politiek nog verder zien dan de huidige generatie, dat moet de toekomst zien van het ganse volk. Hoe men de hoofdbron van onze volkskracht in België tracht te bewa ren voor de toekomst, vertellen ons volgende cijfers zeer duidelijk. Op 17 jaar tijd is het aantal actieve men sen in de landbouw met 220.000 een heden verminderd. Dat wil zeggen dat ieder jaar ongeveer 13.000 men sen de landbouw verlaten om ergens anders hun werk te gaan zoeken. Dat wil zeggen dat ieder jaar 13.000 mensen levensomstandigheden tege moet gaan waar een talrijk gezin, kinderen dus, overbodig worden ge acht en een niet te dragen last. Men kan zijn schouders optrekken en zijn handen wassen in onschuld. Maar het gaat niet op te doen als Pilatus, waar andere landen angst vallig al het mogelijke doen de bron van levenskracht intact te houden. In België gaat men echter nog ver der. Door een ondoordachte politiek, en zichzelf paaiend met het fabeltje dat België toch een nijverheidsland is, J orceert men de landvlucht. Tal van gezonde landbouwers worden naar de nijverheid gedreven en tal van andbouwgezinnen worden Opge zwolgen door het grote stadsleven. Wanneer in Wallonië een kolen mijn moet opgegeven woiden omdat haar installatie hopeloos verouderd is, of omdat de kostprijs omwille van een oneconomische uitbating van de steenkolen veel te hoog wordt, dan schreeuwt men moord en brand en moet alles gedaan worden om dat stuk nationale rijkdom in stand te houden. Dan worden subsidies toegekend om de zaak drijvend te houden. En als de spoorwegen met schromelijk verlies werken en de staat jaarlijks millicenen moet bijleg gen dan wordt dat verdedigd als economisch onmisbaar. Maar in ons land zijn er nog dui zenden hectaren grond voor onze landbouw te winnen. Hectaren, die voor zovele gezinnen een levensmo gelijkheid kunnen betekenen, gezin nen waar talrijke gezonde kinderen uit geboren kunnen worden. En dat nu niemand beweert dat het winnen van braakgronden economisch niet verantwoord zou zijn. Ontginnings werken kunnen evengoed de werke loosheid opslorpen als betonnen ba nen leggen. Wellicht nog beter, omdat eens dat de banen gelegd zijn het werk af gelopen is, terwijl herwonnen grond olijvend werk voor velen kan beteke nen. Volksvertegenwoordiger Steps ïeeft er op gewezen dat door ontgin ning en drooglegging in België 400.000 hectaren voor de landbouw cunnen geschikt gemaakt worden. Dat betekent 4.000 boerderijen van 10 hectaren elk. Hij zegde ook dat er een structurele werkloosheid heerst van ongeveer 150.000 arbeiders. Men heeft daarin trachten te verhelpen door een politiek van openbare wer- cen. In landbouwkringen is men van mening dat het ontginnen van gron den deze werkeloosheid evengoed can helpen bestrijden. Als vergelij king haalde hij het voorbeeld van Nederland aan, waar elk jaar 30 tot 40.000 werklozen aan dergelijke werken gebruikt worden. Maar om voor dergelijke werken voldoende belangstelling te wekken is het nodig dat de bedrijven, die op de ontgonnen gronden zouden ont staan kans krijgen op een behoorlijk bestaan. En dat hangt natuurlijk van een gezonde landbouwpolitiek af. Maar dat is een ander paar mouwen. Hier dienen wij de woorden aan te ïalen van volksvertegenwoordiger MaesEen goede landbouwpolitiek is zaak van de ganse regering. Indien de Minister van Economische Zaken (Zie vervolg 2e bladzijde 3e kolem). Koorn bloem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1