De wetgeving ten bate van de gebrekkigen en verminkten Hoe verbeteren wij onze Weiden mm Arbeid adelt f Voor en door de Landbouwers Witte Steen, ï0. EN rechte •iewiel' ver- 138, AALST 23 JUNI 1951 Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1464 Abonnementsprijs 60 fr. *8 jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93, Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ingesteld door de wet van 1 De cember 1928 werd de steun aan de gebrekkigen en verminkten gewijzigd en aangevuld door meerdere wetten en besluiten, o. m. door de besluitwet van 21 September 1945, door het besluit van de Regent van 25 No vember 1946 gewijzigd door dit van 19 Mei 1949, door het besluit van de Regent van 5 December 1946, door de wet van 26 Januari 1946 waarbij een extra-toelage werd verleend voor huishoudelijke uitrusting, door het besluit van de Regent van 5 Decem ber 1949 waardoor de tegemoetko ming wordt verhoogd voor de ge brekkigen met een invaliditeit van 70 t.h. en meer, door het besluit van de Regent van 17 Juli 1950 waarbij met ingang van 1 Januari 1951 de cijfers worden verhoogd tot bepaling van de staat van behoefte der verzoe kers, door de wet van 30 December 1950 welke een aanvullende ouder- domstoelage voorziet voor zekere gebrekkigen van 65 jaar en meer, die geen ouderdomspensioen kunnen ge nieten of wiens ouderdomspensioen lager is dan de tegemoetkoming die zij trokken vóór hun 65' jaar. De aan vullende ouderdomstoelage wordt uit gekeerd met ingang van 1 Januari 1951. Hierdoor zullen de gebrekkige ouderlingen niet langer hun inkom sten zien verminderen, wanneer zij de ouderdom van op pensioenstelling bereikt hebben. Hieronder geven wij een uiteen zetting van de thans van kracht zijnde wetgeving betreffende de tegemoet koming toegekend aan de gebrekki gen en verminkten. Genothebbenden en voorwaarden. De tegemoetkoming wordt ver leend aan de gebrekkigen, de ver minkten, de gebrekkig geborenen, de blinden, de doven en de stommen, die aan de gestelde voorwaarden vol doen. Wordt als gebrekkige, verminkte of kreupele aangezien, de persoon die, hetzij van zijn geboorte af, hetzij ten gevolge van een ongeval of aan doening, een rechtstreeks, bestendig en definitief nadeel in zijn bewegings vermogen ondergaat, door afwezig heid of verlies, misvorming of ver lamming, gewrichtsstijfheid van lede maten of van een lichaamsdeel. De misvormende of ankyloserende rheumatiek en alle beender- of ge- wrichtstuberculose zijn begrepen on der de gebrekkigheden die recht ge ven cp de tegemoetkoming. De eigenlijke ziekten echter, zelfs als zij de persoon volledig werkonge- schikt maken, die geen werkelijke ge brekkigheid voor gevolg hebben, de zeruwkwalen die het bewegingsstel sel riet definitief aantasten (vallende ziekte b.v.b.) en de geesteszwakte ge ven geen recht op de tegemoetko ming. Voorwaarden tot het bekomen der tegemoetkoming. Om aanspraak te hebben op de tegemoetkoming moeten de gebrek kigen en verminkten aan de volgende voorwaarden voldoen 1) Belg zijn en in België woonach tig 2) tussen 14 en 65 jaar zijn Voor de aanvullende ouderdoms toelage waarvan hoger sprake boven de 65 jaar, komen enkel in aanmer king de gebrekkigen die de tegemoet koming genoten vóór hun 65 jaar. 3) een bestendige werkongeschikt- heid hebben van minstens 30 t.h. Dit percent wordt bepaald door de geneesheer-inspecteur van het Minis terie van Arbeid en Sociale Voor zorg, overeenkomstig de berekenings tabel opgemaakt door de Commissie voor Tegemoetkomingen. Het ge neeskundig getuigschrift van hun be handelende dokter, dat de aanvragers bij hun aanvraag moeten voegen, wordt slechts ten titel van aanduiding gevraagd, om te kunnen nagaan of het vermelde letsel wel recht geeft op de tegemoetkoming. 4) niet begunstigd zijn met een an dere wettelijke vergoeding voor de zelfde letsels De slachtoffers van arbeidsonge vallen of beroepsziekten, de burger lijke en militaire oorlogsverminkten, die een rente of pensioen genieten, kunnen voor dezelfde letsels geen tegemoetkoming bekomen. Evenmin de slachtoffers van verkeersongeval len, die een voldoende schadevergoe ding ontvingen volgens art. 1382 van het Burgerlijk Wetboek. 5) geen inkomsten hebben die de vastgestelde behoefteschaal overtref fen.' (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) III. In een vorige bijdrage spraken wij speciaal over het plantenkundig on derzoek van onze weiden. Wij zagen dat dit plantenkundig onderzoek ons het middel aan de hand doet ons grasbestand te zuiveren van de slech te en minderwaardige grassoorten, zodat alleen de waardevolle worden overgehouden. Het ligt voor de hand dat alleen de beste en de meest aan gepaste grassoorten in staat zijn een goede weide te vormen. Ook bij het aanleggen van een nieuwe weide is de allereerste voor waarde tot een goed resultaat het gebruik van een goed grasmengsel als zaad. Wij wezen er echter ook op dat, wil men een goede weide in haar oorspronkelijke staat bewaren, aan houdende zorgen vereist zijn, zonder dewelke al heel spoedig de goede grassen overwoekerd worden door minderwaardige. Een eerste verzorging, die jammer genoeg maar al te dikwijls uit het oog wordt verloren, is Dc Verluchting van de weide. Het gewone akkerland wordt ieder jaar grondig omgewerkt, zodat de zo nodige lucht diep in de bouwlaag kan doordringen. Er zal wel niemand aan denken zijn beten bv. op onbe werkt land te zaaien. Maar reeds meermalen hebben wij er op gewe zen dat gras dezelfde behoeften aan lucht heeft als de andere planten. Het ligt dus voor de hand dat ook hier de nodige bewerkingen dienen uitgevoerd om de weide voldoende van lucht te voorzien. Eens dat de weiden aangelegd zijn lenen zij zich niet zo gemakkelijk tot een verluchting tot in de diepte van de bouwlaag. Het gras heeft dat nochtans zeer nodig door de dichte stand van het gras wordt allicht, vooral op gronden die gemakkelijk dichtspoelen, een ondoordringbare zode gevormd, die omzeggens geen lucht doorlaat. In vele gevallen zal een oppervlak kige bewerking met de gewone eg niet volstaan om de grond voldoende los te werken om de lucht toe te la ten. Hiervoor is een regenerator het aangewezen werktuig. De voordelen van een goede ver luchting zijn dubbel al de groeifak- toren die moeten samenwerken om een weelderige ontwikkeling van het gras te bekomen, nl. warmte, vocht, voedende bestanddelen, enz., kunnen hun heilzame werking slechts doen gelden als de noodzakelijke lucht voldoende aanwezig is. Langs de andere kant hebben de nuttige bacteriën, die moeten zorgen voor een goede omzetting van de humusachtige stoffen en moeten mee helpen aan de opname der scheikun- kundige meststoffen, een minimum aan lucht nodig cm hun werk te kun nen verrichten. Wij kunnen dan ook niet genoeg aandringen op een goede bewerking van de weiden. Er zijn echter wel gevallen waar een regeneratie niet verantwoord is Voor weiden mét een slecht grasbestand, waar het enig genees middel is gans de weide te scheuren en terug in te zaaien met goede gras sen. Een regeneratie van zulke weiden zou immers alleen voor gevolg heb ben dat de zaden van de aanwezige slechte grassen en onkruiden des te gemakkelijker zouden ontkiemen, zo dat de toestand zou verslechten in plaats van te verbeteren. In zware en vochtige gronden bestaat het gevaar, vooral bij grote droogte, dat de voren, die bij het re genereren worden getrokken, zich moeilijk sluiten. In lichte en uitgedroogde gron den loopt men gevaar al de planten uit te rukken, zodat er weinig kans bestaat op een normale groeiherne- ming. Vanzelfsprekend heeft regeneratie alleen reden van bestaan bij blijvende weiden. Tijdelijke weiden hebben immers niet zo gauw last van dicht gegroeide grond. Maar afgezien van deze uitzonde ringen, die wij daar zo juist hebben aangehaald, menen wij wel dat de re generatie der weiden een zeer aanbe velenswaardige bewerking daarstelt. Deze werkwijze zal trouwens grotere mogelijkheden bieden voor de bestrij ding van ondergrondse larven, door dat de gebruikte insectdodende pro- dukten gemakkelijker zullen kunnen indringen. Ook in weideboomgaarden biedt de regeneratie ernstige voordelen, niet alleen voor het gras, maar even eens voor de bomen. Wanneer voor zichtig wordt gewerkt om de wortels der bomen niet te beschadigen, kan men opuitsluitend voordelen rekenen: (Zie vervolg 2e bladzijde 3e kolc m 4 T De E£oornb loem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1