Hoe de Vlaamse Cichoreiteelt Ruilverkaveling in Nederland Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 28 JULI 1951 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67, Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1469 LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. door een onverantwoordelijke invoerpolitiek te gronde wordt gericht. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Het plan tot vernietiging van de Vlaamse cichoreiteelt is volledig ge lukt. De gedroogde cichorei gevallen op315fr. De totale ineenstorting is nabij. Zo luidt de vlijmscherpe tekst van een telegram die door de Syndikale Kamer van cichoreidrogers na haar bestuursvergadering van 3 Juli 1.1. werd gezonden aan de Heer Coppé, Minister van Economische Zaken. Deze tekst getuigt van de diepe ver bittering die woedt in het hart van de West-Vlaamse boer en Cichorei- droger die tot de overtuiging zijn ge komen dat de bevoegde Minister, niettegenstaande hun herhaald aan dringen, hun bedrijf naar de onder gang drijft door een noodlottige in voerpolitiek die dan nog ten goede komt aan drie communistische landen van achter het ijzeren gordijn Polen, Tsjeco-Slowakije en Hongarije. Welke is inderdaad de toestand Onder de mom van de bescher ming van de verbruiker, wordt thans een comedie gespeeld die zou doen schaterlachen, indien zij niet zo tra gische gevolgen had voor een speci fieke teelt en bedrijvigheid van onze West-Vlaamse landbouw. Waar tot dekking alleen van de voortbrengst- kosten de gedroogde cichorei 400 fr. de 100 kg zou moeten opbrengen, moet de landbouwer en droger wer ken met een enorm verlies door de schuld van de regering die maar steeds de invoer toelaat van gedroog de cichoreibonen, niettegenstaande onze inlandse productie een over schot biedt van circa 6 000.000 kg. Heeft deze overvloed aan grond stoffen voor de verbruiker van gefa briceerde cichorei gunstige gevolgen? Geenszins. De gefabriceerde cichorei wordt immers thans door de fabri kant aan de groothandelaar geleverd tegen 11 tot 11,50 fr. het kg door de groothandelaar aan de kleinhande laar tegen 12 tot 12,50 fr. door de kleinhandelaar aan de verbruiker te gen 13 tot 14 fr. Het verschil tussen de prijs bekomen enerzijds door de producent van de grondstof thans 3,15 fr. per kg gedroogde cichorei bonen en deze anderzijds betaald door de verbruiker van het afge werkt product de cichorei, 13 tot 14 fr. per kg -zijnde meer dan 4 maal de prijs van de grondstof -is werkelijk schreeuwend. Het is de tragedie van de land bouw die geofferd wordt op het altaar van de nijverheid en waar de ver bruiker de millioenen betaalt besteed aan publiciteit en reclamepannelen ten koste van de landbouwer en de cichoreidroger 1 Ziehier enkele cijfers betreffende de bestaande voorraad van cichorei in ons land I. Wat is Ruil ver ka velen Er zijn wellicht weinig mensen in ons land die zich aan de landbouw interesseren en die nog nooit van ruilverkaveling hebben horen spre ken. Doch weinigen realiseren de juiste inhoud van dit woord en de aard van de uitwerking van het be grip ruilverkavelen in de prac tijk. In Nederland wordt het woorc ruilverkavelen wel eens afgeleic van het Middelnederlands cave- len dat met loten schijnt samen te hangen. Doch met loten heeft ruil verkavelen allerminst te maken. In het Westvlaams dialect is een grond stuk een kavel grond Ruilverka veling ig dus voor een West-Vla ming het ruilen van (grond) kavels. Dit is het in wezen dan ook. Doch in de werkelijkheid en zoals de ruilver kavelingen in Nederland en in som mige andere landen uitgevoerd wor den, is ruilverkavelen nog heel wat meer. Men ruilt nl. de grondstukken niet alleen uit, men geeft ze ook een doeltreffende vorm. Men zorgt daar bij dat elk grondstuk een rechtstreek se uitweg heeft en men legt daartoe de nodige wegen aan. Verder wor den allerlei grondverbeteringswerken uitgevoerd, welke verband houden met de ontwatering of eventueel met de bewatering van de gronden. Er wordt geniveleerd. Kortom een ruil verkaveling van die aard betekent een revolutie op landbouwgebied voor de betrokken streek de gronden worden gans opnieuw in percelen ingedeeld. Ze worden verbeterd en de hele streek wordt beter toeganke lijk gemaakt door het aanleggen van nieuwe wegen of het verbeteren, eventueel verharden van de bestaan de wegen. Zelfs het tot stand komen van nieuwe hoeven, bij de te bebou wen gronden en langs de nieuw aan gelegde wegen wordt aangemoedigd door het toekennen van bouwpre- mies. Ruilverkaveling op deze ruime wijze opgevat, betekent dus meteen de rationalisatie van een landbouw gebied. De ruilverkaveling ligt aan de basis van arbeidsbesparing door iet mogelijk maken van de mechani satie van het veldwerk en door het groeperen van de gronden van een ledrijf in een minimum van percelen, welke zo dicht mogelijk bij de hoeve gelegen zijn. Door de verbetering van de waterhuishouding van het behandelde gebied bekomt men aan zienlijk hogere opbrengsten. De vele andere nadelen van te kleine percelen met een slechte vorm als daar zijn het groeien van onkruid op de te lange boorden van de per celen, waardoor het ganse stuk ver vuilt het overwaaien van kunstmest op buurmans akker, het feit dat ver afgelegen percelen gewoonlijk te weinig stalmest krijgen, omwille van het moeilijke transport, de te hoge instel- en onderhoudskosten van wei- depercelen met ongeschikte vorm het landverlies, enz., zijn meteen door een dergelijke ruilverkaveling onder vangen. Hoe de ruilverkavelingen in Nederland begonnen. In 1910 werd door het Koninklijk Ned. Landbouw Comité een concept wetsontwerp op de ruilverkaveling ingediend bij de regering. Het duurde evenwel tot in 1924 vooraleer de eerste Ned. wet op ruilverkaveling werd gestemd. Als gevolg van die wet werd een commissie in 't leven geroepen en werden studiereizen in iet buitenland gemaakt, o. a. naar Duitsland en Denemarken. Deze eer ste ruilverkavelingswet gaf echter maar weinig resultaat. De boeren wil den aanvankelijk niet goed mee. Er was geen financiële tegemoetkoming van het Rijk voorzien, of deze tege moetkoming was onvoldoende. De kosten van de uit te voeren werken waren vrij hoog. Het aantal Ha. dat sinds 1924 in uitvoering werd geno men tot aan de nieuwe wet van 1938 was slechts gemiddeld 700 ha per jaar. Met het in voege treden van de nieuwe wet op de ruilverkavelingen van 1938, welke wet in 1941 op en kele punten gewijzigd werd, is het werk der ruilverkavelingen in Neder land voor goed gestart. Tijdens de oorlogsjaren 1940-1945 is er dan weer een inzinking geweest in de uit voering van de werken, alhoewel er ook in die tijd vrij veel aanvragen binnen kwamen. Tijdens de laatste vijf jaren hebben de werken een grote uitbreiding genomen. Ruilverkaveling kan nu in Neder land plaats vinden krachtens overeen komst tussen de partijen of krachtens de wet. Bij die ruilverkavelingsover eenkomst geschiedt alles vrijwillig, in die zin dat alle eigenaren van het be- (Zle vervolg 2' bladzijde 2' kolom.) oornbloem STICHTER EN BESTUURDER in 1950 bestond in ons land een stock aan cichorei bij de verbruiker en fabrikant die OP zijn minimum mocht geschat worden op De oogst 1950 bedroeg De invoer tot 31 December 1950 van vreemde cichorei bedroeg waarvan af te trekken de uitvoer tot 31-12-50 aan cichoreibonen"; 4.936.000 kg. de uitvoer aan cichorei in poeder 492.000 kg. omgezet in bonen 600.000 kg. Er bleef ons dus op 31-12-50 Niettegenstaande herhaaldelijk door senator René Desmedt en de syndikale Kamer van cichoreidrogers werd gewezen op het feit dat diende rekening gehouden met een overschot van minstens 3 millioen kg. en op het gevaar van ineenstorting dezer specifieke Vlaamse teelt, ging de invoer steeds verder Van Januari tot einde Mei 1951 werden ingevoerd aan bonen H. Samen Hiervan kan afgetrokken een uitvoer aan bonen van 1.375.000 kg. aan cichorei 979.000 kg omgezet in bonen 1.194.000 kg. De invoer overtrof de uitvoer met 1.933.000 kg., zodat "ij beschikken over een vóorraad van Hiervan kan het binnenland maximum verbruiken Zodat wij op 1 Juni 1951 een teveel hebben aan cichorei van 1.500.000 kg. 27.500.000 kg. 1.286.000 kg. 30.286.000 kg. 5.536.000 kg. 24.750.000 kg. 4.502.000 kg. 29.252.000 kg. 2.569.000 kg. 26.683.000 kg. 21.000.000 kg. 5.683.000 kg. Zie vervolg 2e bladzijde le kolom.

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1