De strijd tegen de rundertuberculose Ruilverkaveling in Nederland Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 4 OOGST 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1470 Abonnementsprijs 60 fr. 'b jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Het is bekend dat de vooruitstre vende landen op landbouwgebied een intensieve en uitgebreide actie voeren ter bestrijding van de rundertuber culose. Deze werking is ten volle gerecht vaardigd, niet alleen wegens de zware verliezen welke voormelde ziekte tel- kenjare veroorzaakt aan de veesta pel, doch ook wegens de merkelijke mindere opbrengst welke er het ge volg van is. Wil men inzonderheid het verbruik van de melk in natura bevorderen, dan moet men aan de verbruiker waarborgen kunnen geven nopens de gezondheid der melk. Melkvee dat vrij is van tubercu lose is op dit gebied een factor van uitzonderlijke betekenis. Zoals wij in onze bijdrage over de landbouw in Denemarken in ons nummer van 30 Juni mededeelden, zijn 99,7 t. h. der Deense melkkoeien vrij van tuberculose. Welnu dit land meteen gemiddelde melkvoortbrengst per koe van 4000 kg met een vetge halte van 4 staat voorzeker aan de spits van alle landen. Ook Nederland, waar de zuivel- productie een zeer hoge graad van ontwikkeling heeft bereikt, bezit een veestapel die voor een groot deel vrij is van tuberculose en de Nederlandse regering heeft een nieuwe uitgebreide actie ingezet tegen de rundertubercu lose waarvoor het een bedrag van 1 milliard 250 millioen Belg. frank beschikbaar stelt, aan te brengen deels met gelden van de Marshall-hulp en deels met gelden uitgetrokken op de staatsbegroting. Alhoewel in ons land het aantal runderen die vrij zijn van tuberculose de laatste twee jaren aanzienlijk is toegenomen, heeft België tegenover Nederland een grote achterstand in te halen. De financiële middelen die hiervoor worden voorzien, zijn echter op verre na niet zo breed als in Ne derland. Er wordt enkel gewag ge maakt van de som van 150 millioen frank. Wij spreken dan ook de ver wachting uit dat zij te gepasten tijde tullen worden aangevuld opdat de strijd tegen de rundertuberculose op ruime schaal en met voldoende doel matigheid kunne worden gevoerd. Inmiddels heeft het Koninklijk Be sluit van 1 Juni 1.1., gepubliceerd door het Staatsblad van 20 Juni de rege ling omschreven welke zal worden gevolgd bij de bestrijding der runder tuberculose. Hieronder geven wij een uiteenzet ting der bepalingen van dit belang rijk besluit. Middelen tot bestrijding van de rundertuberculose. Het Ministerie van Landbouw zal volgende middelen aanwenden ter bevordering van de bestrijding van de rundertuberculose 1) het toekennen van toelagen, binnen de perken van de begrotings kredieten, aan de verbonden van ver enigingen van rundveehouders en van vergoedingen aan de leden van deze verenigingen 2) de kosteloosheid van sommige tussenkomsten van erkende veeartsen; 3) het uitreiken van getuigschriften aan de hoofden van landbouwbedrij ven waarbij bevestigd wordt dat hun vee vrij is van tuberculose. Deze voordelen worden enkel ver leend op uitdrukkelijke voorwaarde dat de rundveehouders hun vee niet voeden met bijproducten van zuivel fabrieken die niet derwijze behandeld werden dat zij geen oorzaak van be smetting kunnen worden. Het besluit bepaalt verder dat ieder rundveehou der de veeartsenijkundige inspecteur van zijn gebied kosteloos kan raad plegen over de prophylaxie van zijn vee tegen tuberculose (gezondheids maatregelen te treffen om de tuber culose te voorkomen en te bestrijden). 1) De toelagen aan de verbonden. A) Voorwaarden tot toekenning der toelagen. Om de toelagen te genieten, moe ten de verbonden van verenigingen tot bestrijding van de rundertuber culose erkend zijn door onze Minister van Landbouw. Deze erkenning wordt toegestaan in de volgendd voorwaarden 1) per veeartsenijkundig gebied wordt, behoudens afwijking door de Minister van Landbouw, enkel één verbond erkend 2) de statuten en het huishoudelijk reglement van het Verbond moeten goedgekeurd zijn door de Minister van Landbouw 3) in het verbond mogen slechts gegroepeerd zijn erkende verenigin gen van rundveehouders die de be strijding van de tuberculose gemeen schappelijk inrichten en voeren 4) per gemeente wordt, behoudens afwijking toegestaan door de minister van Landbouw, enkel een vereniging 2 Zie vervolg 2c bladzijde le kolom. li. Tegenwoordig behoeft men in Nederland voor de ruilverkavelingen geen propaganda meer te maken. De aanvragen die op verdere behande ling en uitvoering liggen te wachten, volstaan voor de volgende 20 jaren. De houding van de boeren is dus gans omgeslagen tegenover een twin tigtal jaren geleden. Toch zijn er nu nog ruilverkavelingen in uitvoering, welke wel met een meerderheid ge stemd zijn, doch waar nog vrij vee tegenstemmers waren. Doch eens de werken uitgevoerd en elkeen in het bezit van zijn nieuwe en verbeterde grond, is doorgaans iedereen tevre den. De Financiële tussenkomst van de Staat en de Economie van de uitvoering. Wanneer alleen een zuiver admi nistratieve hergroepering van de gronden plaats heeft, zonder dat grondverbeteringswerken uitgevoerd worden, zijn de kosten van de ruil verkaveling gering. Doch zoals Ing. Rings, welke ons bij het bezichtigen van enkele ruilverkavelingswerken in uitvoering, geleide verstrekt, ons verklaart, volstaat een administra tieve hergroepering van de gronden haast nooit en zijn allerlei verbete- ringswerken nodig. De kosten van de ruilverkaveling verschillen zeer sterk, naar gelang de aard en de omvang van de uit te voeren verbeteringswerken en vol gens de aard van de gronden. In zandstreken bv. kan een goed aange legde aardeweg volstaan als toe gangsweg tot de gronden. In klei streken moeten ook de veldwegen verhard worden. Daarbij is het werk in de kleistre ken zwaarder. In vele gevallen be reiken de kosten evenwel vlug 1.000 tot 1.200 Hfl. per ha. De staat be taalt daarvan gemiddeld een 70 De rest van de kosten wordt over het aantal verbeterde ha grond ver deeld en is door de eigenaars te be talen. Dat wordt dan voor de eige naar in vele gevallen 300 tot 400 Hfl. per ha. Doch de gronden zijn aan zienlijk in waarde verhoogd. In feite betaalt de eigenaar de geschatte waardeverhoging van zijn gronden en de staat betaalt het verschil tussen de kostprijs van de werken en de ge schatte waardeverhoging van de gronden. De eigenaars krijgen 30 jaar tijd om hun aandeel in de kosten aan de staat terug te betalen. De staat schiet iet geld voor de werken voor aan een rentevoet van 2,85 Zo is de ast voor de eigenaars licht om dra gen. Van de waardevermeerdering van de gronden profiteren ook de pach ters, onder de vorm van het verhoogd opbrengstvermogen van de gronden. Daar de eigenaar uit zich zelf het recht niet heeft noch de mogelijkheid om de pacht te verhogen, zo wordt door de Kultuurtechnische Dienst aan de grondkamer gewoonlijk voor gesteld toelating te geven aan de ei- (Zle vervolg 2' bladzijde 2' kolom.) mËmm De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER Cliché De Standaard Niveleringswerk bij ruilkaveling.

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1