0 0 0 0 Onze Lieve Vrouw-in-de-Aren De strijd tegen de rundertuberculose Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers EEM ZAïmE M<DO<G1DA<G DO DO AALST 11 OOGST 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1471 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. OE O DE DE OE Aan al onze Lezeressen en Lezers =11 =11=ni= O Onze Lieve Vrouw-in-de-Aren, zo noemde men ook vroeger Halfoogst of O.-L.-Vrouw-Hemelvaart. Onze Lieve Vrouw-in-de-Aren Een mooie benaming. Een kenmer kende benaming, door onze boeren gekozen. En ook zeer passend aan de tijd van 't jaar de oogst. Rond deze tijd loopt de oogst op zijn einde. In triomf komen de boeren met het laatste voer naar huis gere den. Dit laatste voer is bevolkt met fleurig vrouwvolk, met luidruchtig mansvolk en met jolige kinderen. Er wordt gezongen. En ook geroepen. En hard geroepen, vooral als ze on derwegen nog oogst zien buiten staan Koekeloerenhaan 1 Het laatste voer is op de baan De luie boeren hebben nog staan 1 Jou 1 Wat heeft de Mei verdiend Ne schup onder zijn gat dat 't klinkt 1 Wanneer Achtereen 1 Jou 1 Joji 1 Jou 1 En die Jou klinkt brutaal, uit dagend en spottend. En die Mei is de oogsthaan, die hoog boven het voer uitsteekt. Een oogsthaan, een korenhaan, een koren haas, een korenwolf of een korenbok 1 Een korenmoeder, een korenwijf of een korenpater I Allemaal 't zelfde develdgeest 1 De veldgeest kon gunstig gezind geweest zijn, dan gaf hij ook een glo rieuze oogst. Hij zorgde trouwens voor de vruchtbaarheid. Waren de mensen gedurende het jaar braaf, gedienstig, goed, rechtvaardig en menslievend geweest, dan was de veldgeest gunstig gezind en was de oogst dus rijk en weelderig. Hadden de mensen een zondig leven geleid, dan was de veldgeest ongunstig en de oogst navenant. Zo dachten onze voorouders. En ver waren ze toch niet mis, gesteld dat wij in die veldgeest O. L. Heer zouden zien 1 In die zin was alles dus geen louter bijgeloof, maar een tasten naar een Godsbestaan en naar de in vloeden en de machten van God. Die veldgeest wilden onze voor ouders ook gestalte geven. Vermits zij er in geloofden, moest hij ergens ronddwalen. En nergens anders dan tussen de halmen huisde hij. Men zou hem vangen. Naar gelang de pikkers vooruitschoven, vluchtte de veldgeest weg. Maar bij de laatste halmen kon hij niet meer ontsnappen en dus werd hij opgevangen in de laatste schoof. En er in vastgehouden. Die laatste schoof, die schoof dus waarin de veldgeest, de vrucht baarheidsgeest, zijn verblijf had ge kozen, werd door de oogsters telkens netjes versierd met bloemen of met een getooide Meitak. Aan die Meitak hingen vaak tal van kleine geschenken als bijvoor beeld pakjes tabak voor de jongens en versnaperingen voor de meisjes. De meisjes en jongens die de laatste schoof naar de oogstkar droegen om hem er helemaal bovenop een ere plaats te gunnen, tooiden ten andere ook zichzelf. Geen meisje ging voor goed van de leeggemaaide akker o:: zij droeg een rijke, kleurige bloemen krans op het hoofd. Zingend vertrok dan de laatste kar naar de pachthoeve, waar de laatste schoof plechtig aan de boerin werd overhandigd, vaak nadat de man, die de laatste schoof had neergehaald, er vooreerst op het hoeveplein nog eens dapper mee gedanst had. En ook bij die gelegenheid schonk de boerin graag in. Daarna werd de laatste schoof in de schuur gedragen, waar hij zou blijven hangen tot er diende gezaaid te worden voor de nieuwe oogst. Gedorsen werd de laatste schoof nooit. Maar het graan ervan werd eerbiedig onder het zaaigraan ge mengd opdat op die wijze de veld geest, de vruchtbaarheid, veilig en ongehinderd naar de akkers zou kun nen terugkeren om er terug voor een overvloedige oogst te zorgen in het nieuwe landbouwjaar. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) (2de bijdrage).;^ In ons vorig nummer hebben wij een toelichting gegeven van de bepa lingen van het koninklijk besluit van 1 Juni 1.1. betreffende de toelagen toegekend aan de verbonden van ve renigingen van rundveehouders ter bestrijding van de rundertuberculose. Dit is het eerste middel aangewend door ons Ministerie van Landbouw in de strijd tegen de rundertubercu lose. Thans volgt een uiteenzetting van het tweede middel voorzien door zelfde koninklijk besluit, nl. De kosteloosheid van sommige tussenkomsten van de erkende doctors in de veeartsenijkunde. Bij ontvangst van de aangiften hem toegezonden door de secretaris der vereniging van rundveehouders gaat de erkende veearts over tot de intra- dermo-tuberculinatie van elk rund van het bedrijf. Daartoe mag enkel tuberculine, afgeleverd door het Laboratorium voor diagnose en veeartsenijkundige opsporingen van de Staat worden gebruikt. De tuberculine wordt aan de veearts kosteloos afgeleverd onder verplichting het gebruik er van te rechtvaardigen. Iedere dag geeft hij de veeartsenij kundige inspecteur kennis van de verrichte tuberculinaties. Hij contro leert de reactie na ongeveer 72 uren. Hij beveelt de afzondering en onder werpt aan een volledig klinisch on derzoek de dieren die positief hebben gereageerd. Door het Laboratorium voor diag nose en veeartsenijkundige opsporin gen van de Staat laat hij monsters van afscheidings- en uitscheidings producten (uitwerksels) van de ver dachte dieren onderzoeken. Onverminderd de bepalingen van artikel 2 van het Koninklijk besluit van 31 Mei 1951, dat wij in een vo rig nummer hebben toegelicht, be treffende het afmaken op bevel van door uiertuberculose aangetaste run deren, deelt hij aan de veeartsenij kundige inspecteur dadelijk mede welke runderen clinische tekenen van tuberculose vertonen. Vergoedingen aan de leden van de verenigingen, A) Voorwaarden tot toekenning. Om aanspraak te hebben op de vergoedingen waarvan hierna spra ke, is ieder lid van een verenioina verplicht 1) bij zijn aansluiting en verder ieder jaar, aan de secretaris de juiste en volledige samenstelling van zijn rundveestapel aan te geven en hem de naam mede te delen van een door hem gekozen erkende doctor in de veeartsenijkunde. 2) op bevel van de veeartsenijkun dige inspecteur moet hij zo spoedig mogelijk de runderen van zijn bedrijf die de clinische tekenen van tubercu lose vertonen laten afmaken 3) indien de toestand van de stal zulks uit een sanitair oogpunt vereist, kan de veeartsenijkundige opziener voorschrijven dat de verrichtingen van tuberculinatie en onderzoek door het staatslaboratorium der uitwerp sels van de dieren eens of meer zullen worden herhaald 4) de leden van de verenigingen moeten de nieuw verkregen dieren afzonderen en ze binnen de 48 uren laten tuberculinerenvan deze welke positief hebben gereageerd moeten zij zich zonder verwijl ontdoen. Zij mogen in hun stallen alleen de dieren binnen brengen die niet positief heb ben gereageerd 5) wanneer zij in bezit zijn van het getuigschrift bevestigende dat hun veestapel vrij is van tuberculose, la ten de leden der vereniging twee maanden na het binnen brengen in hun stallen van nieuw verkregen die ren deze nogmaals tuberculineren. Zij mogen op eensluidend advies van de veeartsenijkundige inspecteur de die ren die positief zouden reageren laten afmaken. Het lid van een vereniging dat de verbintenis aangaat alle op de tuber culine positief reagerende dieren van zijn rundveestapel onmiddellijk te la ten afslachten, kan, met de machti ging van de veeartsenijkundige in specteur, bijkomende tuberculinaties op staatskosten laten verrichten. Het lid van een vereniging verliest zijn rechten op de vergoedingen zo het inbreuk pleegt op de voorschrif ten hierboven vermeld of op de on derrichtingen welke de erkende vee arts of de veeartsenijkundige inspec teur van het gebied hem ten uitvoe ring van dit besluit verstrekt. B) Bedrag van de vergoedingen en wijze van uitbetaling. Voor ieder wegens tuberculose afgemaakt dier verleent het verbond (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) D< e J ELoornb ioem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1