De strijd tegen de rundertuberculose In Holland op leerschool. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 18 OOGST 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1472 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaar». Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67, Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven, Het overnemen van artikelen tonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers rijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. (3de bijdrage en slot.) In onze twee vorige nummers heb ben wij achtereenvolgens een uiteen zetting gegeven van volgende maat regelen voorzien door het koninklijk besluit van 1 Juni 1951 in de strijd tegen de rundertuberculose 1) de toelagen toegekend aan de verbonden van verenigingen van rundveehouders ter bestrijding van de rundertuberculose 2) de kosteloosheid van bepaalde tussenkomsten van de erkende doe tors in de veeartsenijkunde 3) de vergoedingen aan de leden van de verenigingen van rundvee houders. In deze bijdrage behandelen wij de overige middelen ter beschikking ge steld van het Ministerie van Land bouw door het Koninklijk besluit voormeld ter bestrijding van de run dertuberculose Het getuigschrift'' van tuberculosevrij rundvee. Ieder bedrijfshoofd, waarvan de veestapel aan de hieronder vermelde voorwaarden voldoet, kan op aan vraag gericht aan de veeartsenijkun- dige inspecteur van zijn gebied van deze een getuigschrift bekomen be vestigende dat zijn veestapel vrij is van rundertuberculose. Het model van dit getuigschrift wordt bepaald door de Minister van Landbouw. Dit getuigschrift wordt in volgende voorwaarden afgeleverd 1) Indien de veehouder lid is van een vereniging voor bestrijding van de rundertuberculose, wanneer uit twee opeenvolgende tuberculinaties met een tussentijd van een jaar blijkt dat zijn rundveestapel vrij is van tuberculose 2) indien de veehouder geen lid is van deze vereniging, kan hij dit ge tuigschrift enkel bekomen, zo de vee- artsenijkundige inspecteur verklaart dat het hem onmogelijk is bij derge lijke vereniging aan te sluiten. In dit geval dient de veehouder bij de veeartsenijkundige inspecteur een verzoekschrift in, samen met een ge tuigschrift van de erkende veearts door hem gekozen bevestigende dat zijn vee vrij is van tuberculose. Ook moet hij de inventaris opma ten en bijhouden van zijn rundvee stapel op het formulier hem bezorgd door de veeartsenijkunde inspecteur, aan deze laatste een dubbel van deze ■i inventaris overmaken en hem bericht geven van alle wijzigingen. Verder moet hij zich onderwerpen aan iedere controle gelast door de veeartsenij kundige inspecteur. De eerste tuberculinatie kan slechts drie maanden na de indiening van het verzoek aan de veeartsenijkundige inspecteur geschieden. Het getuigschrift wordt hem ver volgens verleend onder dezelfde voorwaarden als aan de leden van de verenigingen. Het getuigschrift waarvan hoger sprake geldt voor één jaar. Bij het verstrijken van deze termijn wordt het vernieuwd wanneer uit een nieuwe tuberculinatie blijkt, dat de rundveestapel vrij is gebleven van tuberculose. Enkele andere belangrijke bepalingen. De burgemeester kan op voor dracht van de veeartsenijkundige in specteur de toegang tot de gemeen schappelijke weiden en de openbare drinkplaatsen verbieden of regelen voor het vee waarvan de eigenaars niet deelnemen aan de bestrijding van de rundertuberculose overeen komstig de bepalingen van het be sluit. Wanneer een belangrijke meerder heid van de veehouders gegroepeerd in een vereniging, de bestrijding der rundertuberculose in een bepaalde gemeente of streek nastreeft, kan de Minister van Landbouw aan de vee- houders van die gemeente of deze streek die niet aangesloten zijn, som mige verplichtingen in zake gezond- heidspolitie opleggen van dezelfde aard als die welke de leden van de verenigingen vrij op zich hebben ge nomen. De erkende veearts die tot de vleeskeuring of lijkschouwing over- gaat, is gehouden dadelijk aan de veeartsenijkundige inspecteur bericht te geven van 1) de gevallen van tuberculose die de gehele inbeslagneming van het vlees van een volwassen rund mede brengen 2) de tuberculoseletsels van de uier of van gelijk welk orgaan van het geslachtsapparaat vastgesteld bij rundvee 3) de tuberculoseletsels vastgesteld bij de kalveren en de varkens. Hij vermeldt tevens zo nauwkeurig mogelijk de herkomst van de dieren. (Zie vervolg onderaan hierneven) Er zijn lieden die alles van het buitenland schoner en beter vinden en in hun eigen land zonder opkijken kunstwerken en landschappen voor bijlopen, waarvoor vreemdelingen in bewondering blijven stilstaan. Zo gaat het heden bijvoorbeeld met de toeristen die honderde kilo meters met trein, auto of vliegtuig afleggen om in verre streken dingen te gaan zien die weliswaar vreemc zijn en zeer ver van hier liggen, maar die werkelijk niet eens zouden bekeken worden moesten ze in eigen streken voorkomen. We zijn nu niet van dat soort mem sen, maar ook niet van deze die me nen dat hier in ons land alles honig en zoetekoek is. We trachten klaar te zien en alles naar zijn werkelijke waarde te schatten. Zo zijn de meeste onzer verlofda gen niets meer dan vlijtige uren van studie. Terwijl we in een of ander deel van ons land of daar buiten rond- cuieren of in dorp of stad een rustig Ook de eigenaars of houders van dieren door zodanige letsels aange tast, zijn gehouden de herkomst van de dieren aan te wijzen wanneer de erkende veearts of de veeartsenijkun dige inspecteur van het gebied hen daartoe vordert. De verdere bepalingen van het be sluit bepalen de straffen welke de overtreders treffen van de voorschrif ten onder deze titel uiteengezet en heffen de vorige besluiten op die ter bestrijding van de rundertuberculose werden uitgevaardigd. Om te sluiten wensen wij de bij zondere aandacht onzer veehouders te vestigen op het aanzienlijk belang dat zij hebben hun volledige mede werking te verlenen aan de bevoegde overheid bij de strijd tegen de run dertuberculose en met dit doel toe te treden tot een erkende vereniging van rundveehouders tot bestrijding van de rundertuberculose. Wij staan voor het sluiten van de economische Unie met Nederland waar het rende ment van de melkveestapel op een hoog peil staat mede ingevolge het aanzienlijk aantal stallen die tubercu- ose-vrij zijn. Onze veehouders moe ten zich ernstig inzetten om de ach terstand die zij op dit gebied hebben in te halen, willen zij het hoofd bie den aan de toenemende concurrentie der Nederlandse zuivelproducten op onze markt. rustplekje zoeken, kunnen we onmo gelijk onze opmerkingsvermogens lam leggen en gaat onze steeds hon gerende geest verder om alles uit te pluizen en voor alles wat nieuw is een verklaring te vinden. We trachten ook uit andere streken iets mee te brengen, iets met ons ogen te stelen, wat wellicht voor ons zelf van nut kan zijn en ons kan hel pen om sommige dingen te verwe zenlijken of om scheppingsgedachten bij anderen te doen ontstaan. Deels op verlof, deels op zaken reis hebben we ons laatst stilgehou den in Drente, een provincie gelegen in het Noord-Oostelijk deel van Ne derland, en ter plaats de manier na gegaan waarop onze Noorderburen de sinds eeuwen bestaande woeste nijen, veengronden genaamd, tot vruchtbaar akkerland omtoveren. Het zal nuttig zijn vooraf een be schrijving te geven van deze streek, zo weinig gekend door de meesten onder ons, en welke voor enkele tien tallen jaren voor Nederland evenmin iets betekende, als voor de arme drommels die er leefden. De Veengronden, vooral in het Noord-Oosten van Nederland gele gen, zijn voor een groot deel drassige vlakten die vroeger echte met water jedekte moerassen waren. Door de kunstmatige afwateringen van het Mederlands grondgebied zijn deze jronden droger geworden en werd iet mogelijk ook de poelen uit te baten. De ondergrond bevat een laag turf van 0,50 m tot 2 m, losse voor strooisel of vaste voor brandstof. In gevolge de afwatering is het mogelijk geworden deze turf overal uit te gra ven. Dit gebeurt met de spade. Iedere steek blijft een klomp welke ter plaats wordt gedroogd, om na dien terecht te komen in speciale turf- fabrieken. In deze zogezegde fabrieken wordt de turf bewerkt. De motten, welke voor strooisel bestemd zijn, worden stukgetrokken en nadien door zware machienen geperst in de balen die we kennen en die van oudsher in ons land worden gebruikt als strooisel voor paarden en vee, en de laatste jaren meer als strooisel voor de kiekens» De voor brandstof bestemde turf wordt in kleine klompjes geperst en tan zo in de kachels en fornuizen worden gestookt. Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) - De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER ÜÜM'UHIIII

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1