DE NIEUWE PACHTWET Na een bezoek aan de Nederlandse Keurvelden. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 8 SEPTEMBER 1951. Verschijnt iedere Zaterdag Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. 30ste JAARGANG Nr 1475 Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. (3de bijdrage) In de twee vorige nummers van ons blad hebben wij achtereenvolgens een toelichting verstrekt der bepalin gen van de nieuwe pachtwet be> treffende 1) de datum waarop de nieuwe pachtwet van kracht is geworden 2) de duur van de nieuwe pachten; 3) de duur der lopende pachten 4) de opzegging. Thans behandelen wij V) Dc verkoop van het gepachte goed. 1) Indien de pachter in bezit is van een geschreven pachtcontract dat vóór de datum van de verkoop vaste datum heeft, hetzij door registratie, hetzij door het overlijden van één der ondertekenaars, moet de verkrijger de bepalingen van dit pachtcontract naleven tegenover de pachter,'juist zoals de verpachter (bvb. minimum termijn van negen jaar bij eerste inge bruikneming en nadien nogmaals van negen jaar zie onze bijdrage van 25-8-51). 2) Wanneer er geen pachtcontract met vaste datum bestaat vóór de ver koop, of wanneer het pachtcontract het recht van uitzetting in geval van verkoop voorbehoudt, kan de ver krijger, vóór het verstrijken van de bij de verkoop lopende eerste termijn van ingebruikneming de pachter niet uitzetten, tenzij om zelf het gepachte goed in bedrijf te nemen of in gebruik te geven aan zijn echtgenoot, aan zijn afstammelingen of aan dezen van zijn echtgenoot. Gedurende de tweede termijn van ingebruikneming van negen jaar, kan hij de pachter enkel uitzetten om zelf het gepachte goed in gebruik te ne men of te geven aan zijn afstammelin gen, aangenomen kinderen of bloed verwanten in de opgaande linie, aan tijn echtgenoot, diens bloedverwan ten in de opgaande of nederdalende lime, aan zijn broeders en zusters, schoonbroeders en schoonzusters of zijn neven en nichten. Jn beide geval len moet hij de wettelijke opzegging doen binnen drie maand na de ver koop. De verkrijger die van dit recht van uitzetting geen gebruik maakt, kan de Pacht niet meer verbreken dan op tijdstippen en onder de voorwaarden voorzien voor de uitoefening van dit 'acht door de oorspronkelijke ver pachter (zie onze bijdrage van 1-9-51). 3) Indien de verkrijger die gebruik heeft gemaakt van het uitzonderlijk recht van uitzetting of zijn familiele den aan wie het gepachte goed in ge bruik werd gegeven, behoudens ge wichtige redenen, het goed niet in bedrijf hebben genomen binnen zes maanden na het vertrek van de pach ter en dit gebruik ten minste geen jaar heeft geduurd, kan de pachter hetzij schadeloostelling, hetzij terug keer op het goed, onverminderc schadevergoeding, vorderen. Van belang is het goed de voor waarden van de verkoop na te zien wat betreft de verplichtingen opge legd aan de koper betreffende de in loop zijnde pacht. Deze verplichtin- gen worden dikwijls niet duidelijk om schreven. Zij luiden bvb. dat de ko per in de rechten en verplichtingen treedt van de verkoper voor wat be treft de lopende pachten. VI) Het overlijden van de verpachter. Het overlijden van de verpachter wijzigt in niets het normaal verloop van de pacht. De erfgenamen van de verpachter komen in de rechten en verplichtingen van de overleden ver pachter tegenover de pachter. VII) Het overlijden van de pachter. 1) In algemene regel loopt de pacht normaal verder. Nochtans kunnen de erfgenamen of rechtheb benden van de overleden pachter van de voortzetting van de pacht afzien, op voorwaarde dat zij van dit recht gebruik maken binnen hat jaar vol gend op het overlijden. De opzegging met dit doel gegeven heeft enkel uitwerking drie maand na haar datum. Bij voorkomend geval wordt de termijn van opzegging ver lengd derwijze, dat de pacht een ein de neemt op de vervaldag voorzien door het pachtcontract of bij gebreke hiervan door de plaatselijke gewoonte. 2) De verpachter, die zich in het pachtcontract het recht heeft voor behouden de pacht te verbreken bij het overlijden van de pachter, kan van dit recht geen gebruik maken tegen de afstammelingen van de over leden pachter, noch tegen zijn aange nomen kinderen, bloedverwanten in opgaande linie, zijn echtgenoot, diens bloedverwanten in de opgaande en nederdalende linie, zijn broeders en zusters, schoonbroeders en schoon- Zie vervolg 2e bladzijde le kolom, j Weinige onzer leden kennen het juiste verloop over de keuring der ge wassen door de Nederlandse Keu ringsdiensten voor Plant- en Zaai goed. Wat voor onze boeren het meest nut heeft inzake plantgoed wil ik hier in enkele trekken weergeven. De Hollandse landbouwer die de keuring zijner gewassen verlangt moet de aanvraag doen bij de officiële diensten de Nederlandse Algemene Keuringsdienst en in verkorting N. A. K. y Het zijn de afgevaardigden van deze instelling die de velden bezoe ken, de nodige vingerwijzingen geven en nadien goed of afkeuren. Naarmate de zuiverheid worden de gewassen in A, AB, B of C geklas seerd. De bezoeken geschieden naar ge- ang de noodzakelijkheden, maar min stens drie maal komen de heren van de Keuringsdienst ter plaats, Ze be- cijken iedere struik, onderzoeken de rasechtheid, sporen de mogelijke ziek teverschijnselen op, geven orders om sommige struiken onmiddellijk te ver wijderen en het is bij het laatste be zoek dat de klassering begint. Zo er werkelijk niets hapert en geen enkele plant enige afwijking vertoont, wordt het veld met A goed gekeurd. Het is wel te verstaan op voor waarde dat de partij in vollen bloei gerooid wordt en vóór een door de Keuringsdienst te bepalen datum. Het gebeurt meermaals dat de knollen van sommige velden te weinig ontwikkeld zijn en dat de kweker vaststelt dat de opbrengst te laag zou komen. In dit geval laat hij het vele enkele dagen later rooien. Zodoende vervalt zijn A cijfer en bekomt hij een A-B, een B of C, naargelang de da tum van oogsten. Zo zullen we dit jaar veel partijen die oorspronkelijk in A gekeurd wer den zien overgaan naar AB of B om dat ze tengevolge het late seizoen en kele dagen later zullen gerooid worden. 1 Indien in een prachtige partij één struik op honderd wordt gevonden met een kleine afwijking, zal dit veld in B klas terecht komen. Maar ook deze B velden moeten zeer vroeg worden gerooid, en indien ze niet vóór de gestelden datum zijn geoogst worden ze naar C verwezen of 'zon der meer afgekeurd. De N. A. K. diensten zijn dus'zeer streng en er is geen respijtzijn de vastgestelde dagen overschreden, dan vervallen zonder één enkele inacht neming de Keuringscijfers of worden het doodgewone eetaardappelen. Hetzelfde geldt voor de C keuring. Dit zijn velden waar een zeer gering getal struiken voorkomen die afwij kingen vertonen, maar waarvan de knollen goed bevonden worden tot voortplanting met verzekerde op brengsten. Velden die deze waarbor gen niet geven worden zonder meer afgekeurd, zodat we zelfs met een C een zeer goede oogst kunnen ver wachten. Wat moeten onze leden kopen 1 Is>* een A, een A-B, een B of een C 7 Op deze vraag wil ik de meest klare uitleg geven, want het prijsverschil tussen de verschillende cijfers is vrij groot. A is te kopen door personen die hun velden onderwerpen aan de Keu ringsdiensten van België en met de bedoeling hun oogst als plantgoed te verkopen. Voor de andere boeren is het een luxeuitgave welke niet te verrechtvaardigen is. Daarenboven zijn de planters van A velden door hun zeer vroegtijdige rooiing veel zwakker als de andere. Het meest geschikte cijfer voor aankoop door onze Belgische land bouwers is de B klas. Het zijn enkel de ongewoon prach tige velden die een B bekomen en bovendien zijn de knollen beter uit gegroeid, en dus sterker voor bewa ring en voor het planten in kille gronden. Voeg daarbij dat een groot deel van de B velden werkelijk A partijen zijn welke omrede van te late oprui ming in B vervielen. Het A-B cijfer kan in veel gevallen ook gekocht worden als de prijs niet te zeer verschilt met de B, in het an der geval is het weggeworpen geld. Ik durf het kopen van C niet aan raden, maar toch ben ik overtuigd dat ook deze velden, die ten slotte door de strenge Nederlande Keuringsdien- iten als plantgoed werden goedge keurd een zeer goede oogst moeten verzekeren. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER Hl

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1