DE NIEUWE PACHTWET Practisch Varkenshouden. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Het belang van de Varkensteelt* AALST 22 SEPTEMBER 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1477 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. (5de bijdrage) In onze vier vorige bijdragen heb ben wij achtereenvolgens de bepalin gen van de nieuwe pachtwet toege licht betreffende 1) de datum waarop de nieuwe pachtwet van kracht is geworden 2) de duur der nieuwe pachten 3) de duur der lopende pachten 4) de opzegging 5) de verkoop van het gepachte goed 6) de overdracht van de pacht en onderverhuring 7) het overlijden van de verpachter; 8) het overlijden van de pachter 9) de vrijheid van bebouwing door de pachter 10) de nieuwe gebouwen en wer ken 11) de nieuwe beplantingen 12) de plaatsbeschrijving; 13) het verschil in oppervlakte van het verpachte goed. In deze bijdrage behandelen wij XIV) De pachtprijzen in natura. Indien de pachtprijs geheel of ge deeltelijk in landbouwproducten of met verwijzing naar landbouwpro ducten bedongen wordt, kan zulks alleen geschieden in landbouwpro ducten van het gepachte goed of van de streek. Geen enkel dezer produc ten mag in aanmerking komen voor een hogere prijs dan 40 t. h. van de globale pachtprijs omgezet in speciën op de datum van het sluiten van de pachtovereenkomst. Behoudens geschreven accoord over de wijze van waardering der producten die in aanmerking komen tot bepaling van de pachtprijs, wordt hun waarde vastgesteld volgens het gemiddelde der officiële prijzen die golden tijdens twaalf maanden vóór de vervaldag of, bij gebreke daarvan, volgens het gemiddelde der prijzen welke in de streek van het gepachte goed gedurende dat tijdperk werden betaald, volgens de marktberichten die door het Ministerie van Land bouw worden gepubliceerd. In geen geval mogen de premiën of toelagen verleend door de Staat aan de voortbrenger begrepen wor den in de waarde toegekend aan de landbouwproducten. Werden deze voorschriften in de pacht niet nageleefd, dan kan de rechter op vordering van een der partijen de pachtovereenkomst ver beteren of aanpassen hierbij echter zoveel mogelijk de bedoelingen van de partijen eerbiedigend. De beslis- sing van de rechter geldt slechts voor de pachtprijzen die vervallen na het indienen van de vordering. Ook de lopende pachten in natura kunnen in zelfde zin worden aangepast voormelde voorschriften. XV) Grondbelasting en lasten. aan De pachter is niet meer verplicht tot het betalen van belastingen, taxes of onverschillig welke andere lasten die door de verpachter verschuldigd zijn, hetzij krachtens de wet (bvb. grondbelasting, bijdrage aan de wa tering), hetzij krachtens een overeen komst gesloten tussen de verpachter en een derde persoon bvb. verzeke- ringspremiën). Enkel de onkosten voortspruitende uit het ruimen van de grachten en van de niet bevaarbare waterlopen welke door of langs het gepachte goed vloeien en de belastingsverhoging wegens gebouwen, werken of beplan tingen welke de pachter zelf op het gepachte goed heeft opgericht of uit gevoerd, kunnen te zijnen laste wor den gelegd. Voor de lopende pachten wordt deze beschikking slechts van toepas sing van 1 Januari 1952 af. In zoverre de lopende pachtover eenkomst voormelde taxes en lasten oplegde aan de pachter, moeten de partijen een minnelijke regeling na streven tot het bepalen der verhoging van de pachtprijs om het verlies dat de verpachter ondergaat door het dragen dezer lasten te vergelden. In dien deze minnelijke regeling niet be reikt wordt, dient het geschil onder worpen aan de vrederechter. Te no teren is dat ingevolge de fiscale wetge ving, de pachter ook vroeger niet kon verplicht worden de nationale crisis- jelasting te betalen, slaande op het verhuurde goed. XVI) Herziening van de pachtprijs. 1) Verpachter en pachter hebben iet recht, binnen zes maand na het verstrijken van elke termijn van drie jaar, voor de toekomst een herziening van de pachtprijs aan te vragen, wan neer de rendabiliteit van het bedrijf, in aanmerking genomen de algemene economische omstandigheden, een verandering van ten minste vijftien Zie vervolg onderaan hierneven ii. Dat het kweken en mesten van varkens niet altijd van een leien dak je gaat, weten onze boeren voldoende uit ondervinding. Hoe dikwijls moe ten ze vaststellen, dat ze, niettegen staande alle mogelijke zorgen toch nog mislukkingen oplopen. In onze eerste bijdrage wezen wij op de ontelbare zorgen die de boer moet besteden, wil hij in de kwekerij en mesterij lukken. Maar al deze zor gen tellen tot niets als men varkens in het hok heeft die niet deugen. Want niet alleen aan de boer worden hoge eisen gesteld, maar ook aan de soort van dieren waarmee hij moet werken. Welke eisen stellen wij aan goede varkens 1 Het varkensfokken en mesten heeft maar een betrekkelijk eenvoudig doel. Er worden van de varkens geen veelzijdige prestaties verwacht. Het enige, wat men van de dieren wil, is, dat ze voorde minste kosten plant aardige of voor de mens minder ge schikte voedingsstoffen omzetten in voor de menselijk gebruik gewenste producten VLEES en VET. ten honderd heeft ondergaan. De wijziging in de rendabiliteit wordt vastgesteld bij vergelijking tussen de gemiddelde rendabiliteit tij dens de termijn van drie jaar die de aanvraag voorafgaat en deze bij het begin van de pacht of op het tijdstip van de laatste herziening, naar gelang het geval. Het percentage tot wijziging van de pachtprijs wordt, naar gelang het geval, door de rechter toegepast op de pachtprijs vastgesteld in het con tract of bij de laatste herziening. 2) Tot op 7 November 1951 kun nen de partijen aan de vrederechter de aanpassing vragen van de pacht prijs, mits zij bewijzen dat, wegens bijzondere omstandigheden, de gel dende pachtprijs werd vastgesteld op een bedrag dat ten minste 15 t.h. ho ger of lager was dan de toen in de streek betaalde pachtprijzen. 3) Te noteren valt dat de huidige reglementering tot vaststelling van de maximum pachtprijs (nl: de pachtprijs van 1939 verhoogd met 40 t.h., of de prijs voor de tarwe tegen 220 fr. per 100 kg enz.) nog steeds van toepas sing is. (Wordt voortgezet) De belangstelling van deze twee producten wisselt met de eisen van het publiek en ook met de omstandig heden. In tijden van schaarste, zoals we die gekend hebben in de achter ons liggende jaren, was er een enor me vraag naar vet, terwijl in tijden van grotere overvloed dit artikel minder geliefd is en het overgrote publiek mager vlees vraagt. De eigen schap om met zo weinig mogelijk voedsel, VLEES en VET voort te brengen, verschilt van stam tot stam en van varken tot varken. Deze eigen schap moet door een goede teeltkeus ontwikkelt worden, zo goed als bij de koe de eigenschap tot het geven van veel melk en bij de kip het leg gen van veel eieren. Teveel wordt deze noodzakelijkheid over het hoofd gezien. Iedereen kan gemakkelijk be grijpen dat de productiviteit in de varkensstapel voor een zeer groot gedeelte afhangt van de geschiktheid om voordelig voedsel om te zetten in vlees en vet. Datgene wat onze varkens reeds zijn, is te danken aan de kwekers die in vele jaren door KRUISING EN SELECTIE van een oorspronkelijk traaggroeiend wild zwijn een echt cultuurproduct hebben gemaakt. Maar even zo goed als de melkcon- trole bij het rundvee veel vooruit gang bracht, kan er nog veel verbe terd worden door regelmatige selec tie en proeven omtrent het omzet tingsvermogen der varkens. Deze proeven moeten natuurlijk verder lopen dan de periode van de biggen bij de zeug. Bijna iedere kwe ker zal een zeug, die weinig biggen voortbrengt, of een zeug, die haar biggen slecht voortbrengt spoedig voor de kwekerij uitschakelen. Maar ogenschijnlijk goed opgroeiende big gen zijn in de verdere periode nog lang niet altijd voordelige groeiers. Hierop is nog steeds weinig controle en er ontsnapt later veel aan de aan dacht van de kwekers, zelfs als ze hun jonge dieren verder voort hou den. De kwekers, die ook voortkwe- ten en mesten zullen goed doen niet alleen hun dieren gade te blijven slaan maar deze ook te blijven controleren. Ze zullen dan tot het verrassend inzicht komen dat er een groot ver schil is in het vermogen om voordelig voedsel om te zetten, maar ook in Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER p

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1