DE NIEUWE PACHTWET De Benelux - Landbouwontmoeting te Brugge. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 29 SEPTEMBER 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1478 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zondes aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. (6de bijdrage en slot). In onze vijf vorige bijdragen heb ben wij achtereenvolgens de bepalin gen van de nieuwe pachtwet uiteen gezet betreffende 1) de datum waarop de nieuwe pachtwet van kracht is geworden 2) de duur der nieuwe pachten 3) de duur der lopende pachten 4) de opzegging 5) de verkoop van het gepachte goed 6) de overdracht van de pacht en onderverhuring 7) het overlijden van de verpachter; 8) het overlijden van de pachter 9) de vrijheid van bebouwing door de pachter 10) de nieuwe gebouwen en wer ken 11) de nieuwe beplantingen-; 12) de plaatsbeschrijving; 13) het verschil in oppervlakte van het verpachte goed 14) de pachtprijzen in natura 15) de grondbelastingen lasten 16) de herziening van de pacht prijs. In deze bijdrage behandelen wi, nog enkele belangrijke punten der nieuwe pachtwet XVII) Het pachtcontract. Wanneer het gaat om een landei gendom van ten minste één hectare of die een bedrijfsgebouw of woon huis omvat, moet de pacht bij ge schrift worden vastgesteld, zoniet kunnen de pachter of zijn rechtheb benden die met uitdrukkelijke of stilzwijgende instemming van de ver pachter de eigendom in gebruik heb ben genomen het bewijs van de pacht- voorwaarden leveren door alle rechts middelen, met inbegrip van getuigen en vermoedens. Dit was vroeger niet het geval. Aldus zou de pachter door getuigen kunnen bewijzen dat de ver pachter zich verbonden heeft bepaal de werken uit te voeren en, bij gebre ke aan kwijting, dat de pachtprijs op een bepaald bedrag werd vastgesteld. Wanneer de pachter of zijn recht hebbenden evenwel het bewijs van het bedrag van de pachtprijs niet le veren, kunnen zij de vaststelling er van door een deskundige vragen. Deze bepaling is niet van toepas sing op de in loop zijnde pachten. Zij geldt enkel voor de pachten ge sloten na 7 Augustus 1951. XVIII) Gevallen van overmacht en waarborgen. Bij toepassing van artikel 1772 van het burgerlijk wetboek leggen de meeste pachfcontracten al de gevallen van overmacht, zowel de buitenge wone als de gewone, ten laste van de pachter. De nieuwe pachtwet bepaalt dat voortaan nog alleen de gevolgen van het gewone toeval, zoals hagel, bliksem of vorst door een uitdrukke lijk beding ten laste van de pachter kunnen gelegd worden. De gevolgen van het buitenge woon toeval, zoals de verwoestingen van de oorlog of een overstroming waaraan de streek niet gewoonlijk onderworpen is! kunnen niet ten laste van de pachter gelegd worden. Zijn voortaan zonder waarde, de bepalingen van het pachtcontract waarbij afgeweken wordt van de be palingen van het burgerlijk wetboek waarbij de rechten van de pachter worden vastgesteld op vermindering van de pachtprijs bij vernietiging van de oogst door een geval van over macht, inzake het waarborgen tegen gebreken van het goed, het uitvoeren van zware herstellingen enz. XVIV) Rechtspleging. Alvorens een gewoon rechtsgeding te kunnen inspannen inzake pacht, moet de eiser een schriftelijk of mon deling verzoek richten tot de vrede rechter van het kanton waar de be- drijfszetel van de pachter gevestigd is, om de toekomstige verweerder in verzoening te doen oproepen. Van dit verzoek wordt door de griffier van iet vredegerecht ontvangstbewijs af geleverd. Binnen de acht dagen van het ver zoek roept de rechter de partijen tot verzoening opvan de verschijning wordt proces-verbaal opgemaakt. In dien een akkoord tussen partijen tot stand komt, worden de bewoordingen ervan in het proces-verbaal vastge- egd en de uitgifte ervan wordt be deed met de formule van tenuitvoer- egging. Indien geen overeenkomst werd jereikt, dient de eiser te dagvaarden. In dit geval heeft voormeld verzoek, wat de termijnen betreft opgelegd door de wet, de waarde van een dag vaarding voor de rechter, voor zover gedagvaard wordt binnen de maand van de datum van het proces-verbaal waarbij wordt vastgesteld dat geen Zie vervolg onderaan hierneven Hoe langer men het vraagstuk be studeert, dat door de landbouwbelan gen der deelnemende landen wordt opgeworpen en meer gedachten tus sen de deelnemers der Unie worden gewisseld, hoe scherper de tegen stellingen naar voor treden. Dat was weer het geval op deze landbouwontmoeting te Brugge, die van Vrijdag 21 tot Maandag 24 Sep tember doorging. Op deze ontmoe ting, waarop de Nederlanders veel sterker vertegenwoordigd waren dan de Belgen (wat duidelijk het peil van de belangstelling weergeeft), zagen wij van Belgische zijde de Inspecteur- Generaal van het Ministerie van Landbouw dhr Scheerlinck, de gou verneur van West-Vlaanderen, en kele vertegenwoordigers van Boeren- front, van de Eigenaars- en Land- bouwersbond van Brugge, dhr Van Hove, landbouwpublicist die het voorzitterschap waarnam, dhr Van- haegendoren leider van het Volks- hogeschoolwerk voor Vlaanderen, en ten slotte, benevens nog enkele personaliteiten die ten persoonlijke titel aanwezig waren, onze Vereni- ging Redt U Zeiven, die vertegen woordigd was door onze Bestuurder en enkele leden van het personeel. De verschillende sprekers, die wij aan het woord hebben gehoord en de discussies, die er op gevolgd zijn, minnelijke overeenkomst tussen de partijen tot stand kwam. Tijdens de poging tot verzoening kan de rechter op eigen initiatief of op aanvraag van partijen, het advies van een deskundige inroepen. De bezoldiging van de deskundige komt in geval van minnelijke overeenkomst voor de helft ten laste van elk der partijen. In geval van niet-verzoe ning en proces, komt zij op verzoek van de winnende partij, ten laste van de verliezende partij. XX) Goederen der openbare besturen. De nieuwe pachtwet is ook van toepassing op de verhuring van land eigendommen van de Staat, de pro vinciën, de gemeenten, de commissies van openbare onderstand, de kerkfa brieken en andere openbare besturen, niettegenstaande andersluidende be palingen der wet van 7 Mei 1929. hebben ons in de grond niets nieuws gebracht. De gedachten en de stand punten, die wij verleden jaar te Lier hebben horen verdedigen hebben wij ook deze keer, zij het dan ook onder een gewijzigde vorm, opnieuw ge hoord. Wat aantoont dat gedurende het verlopen jaar maar weinig weg werd afgelegd. Dat verklaart ook waarom de belangstelling vanwege de landbouwers, zowel in Nederland als in België, begint te verflauwen. Men krijgt de indruk dat beide par tijen in de verwachtingen zijn teleur gesteld. Wij gaan hier geen verslag geven over wat ieder spreker heeft behan deld. Vele van de besproken vraag stukken hebben wij in De Koorn bloem reeds uiteengezet. Wij zullen ons bepalen tot het weergeven van onze indrukken, en tot het tekenen van de geest die tussen de verschil lende partijen heerste. Want het is deze geest die van doorslaggevend belang is, waar positieve resultaten bereikt moeten worden. Een onbegrijpelijke Geesteshouding. De Nederlanders weten zeer goed wat Benelux voor hen betekent. Ze geven grif toe dat de Economische Unie voor de Nederlandse landbouw een zeer voordelige zaak is. Het is dan ook te begrijpen dat ze alles op haren en snaren zetten om zo spoedig mogelijk tot een volledige unie zon der beperkingen te komen. Ze zeggen wel dat ze begrip hebben voor de toestand van de Belgische land- en tuinbouw, maar ze vragen toch dat deze zo spoedig mogelijk zou ontwik kelen in de richting van een totale unie. Van Belgische zijde is men, om begrijpelijke reden, niet zo haastig en de verschillende Belgische spre kers hebben hier meermaals uitdruk king gegeven van het wantrouwen dat in onze landbouwkringen heerst ten overstaan van Benelux. Wij over drijven zeker niet als wij zeggen dat bepaalde kringen Benelux helemaal niet willen. En hier staan wij voor een ons volkomen onbegrijpelijke geesteshou ding. Wil men Benelux niet, dan dienen wij dat onomwonden aan de Zie vervolg 2e bladzijde le kolom De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1