Rond de contingentering van varkens en varkensvlees. Moet men de Ruilverkaveling verplichtend maken? Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 6 OCTOBER 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1479 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen ronder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. De pers heeft een bericht gepubli ceerd van het Ministerie van Econo mische Zaken luidend dat, ingevolge een aanzienlijke verhoging van de uitvoer van varkens en varkensvlees, de prijs van de varkens op voet ge stegen is tot gemiddeld 32 fr. per kg (voor de beste varkens zelfs tot 34 fr.), hetzij dus 2 fr. boven de richtprijs van 30 fr. per kg op voet bepaald in over leg tussen het Ministerie van Econo mische Zaken en dit van Landbouw. Om de huidige prijs naar omlaag te drukken, zo meldt het bericht ver der, werd van 21 September 1.1. af de toegelaten uitvoer verminderd met de helft, hetzij dus 12.000 levende var kens en 5.000 geslachte varkens per maand. Vergunningen met een gel digheidsduur van 14 dagen zullen af geleverd worden. Moest de prijs nog niet dalen tot 30 fr., dan zou de uit voer nog strenger gecontingenteerd worden. Deze maatregel is eens te meer een gevolg van de lichte stijging van het indexcijfer der jongste maanden welke gedeeltelijk te wijten is aan de verhoging der varkensprijzen. Dit indexcijfer is als een compas gewor den voor de economische politiek der regering, omdat de syndikaten der arbeiders het gedaan hebben gekre gen dat de lonen gekoppeld zijn aan de schommelingen van de index die de verhouding der levensduurte uit drukt ten overstaan van de jaren 1936-1938. De arbeiders zien aldus hun inkom sten snel aangepast aan de ontwik keling van de levensduurte. Wij heb ben hiertegen niets, doch wij stellen aan de Regering de vraag waarom een gelijkaardige regeling niet wordt toegepast ten voordele van onze boe ren, de arbeiders van den lande, die in overwegend aantal geen hoger in komen genieten dan de loontrekken- den. Doch wat zien wij De boeren zijn integendeel het slachtoffer van het stelsel dat ten voordele van de loon- trekkenden wordt toegepast. Immers, zodra een product onzer boerderijen het indexcijfer, de regelaar der lonen, ietwat doet stijgen, is de regering er als de kippen bij om de prijs van dit product op kunstmatige wijze te druk ken. Dit is thans eens te meer ge schied voor de varkensprijzen. Zijn onze boeren dan in de ogen der rege ring maar burgers van derde rang Tegenover de producten der nijver heid die het peil van het indexcijfer heel wat hoger hebben opgevoerc dan de landbouwproducten treedt de regering heel wat breder op. Immers wanneer wij het indexcijfer der landbouwproducten afzonderlijk beschouwen dan stellen wij vast dat het voor de maand Augustus gemid deld 370 bedroeg en dus nog 45 pun ten lager lag dan het gemiddeld alge meen indexcijfer dat voor deze maanc 415,3 punten bereikte. Het is onlogisch en onrechtvaardig dadelijk maatregelen te treffen voor het drukken van de prijs van één en kel landbouwproduct, dat ingevolge gans normale oorzaken een redelijke prijsverhoging ondergaat. Met dergelijke methode komt men er toe de enkele winstgevende takken in het landbouwbedrijf onmogelijk te maken wijl men voor de overige de boer aan zijn lot overlaat. Men mag ook niet vergeten dat de prijzen der landbouwproducten die in aanmerking komen tot bepaling van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen volstrekt geen juist beeld geven no pens de bedrijfsinkomsten welke de landbouwer geniet. Het zijn immers de kleinhandelsprijzen of prijzen die door de tussenpersonen aan de ver bruikers worden aangerekend. Wel nu de hoeveproducten zijn nu juist deze waarop door de tussenpersonen de grootste winst wordt genomen. De winstmage bedraagt niet zelden van 50 tot 200 t.h. Doch in plaats van op te treden tegen de overdreven winsten van de tussenpersonen, vindt de regering het gemakkelijker maatregelen te treffen tot het drukken der prijzen bij de voortbrenger. Zo wordt dan eens te meer het spreekwoord bewaarheid de boer zal het al betalen De verbruiker weet doorgaans niet dat de landbouwer op dit ogenblik voor zijn aardappelen maar 80 een tiem tot 1 fr. krijgt, voor zijn hennen eieren 2,60 fr. per stuk, voor de poel eneieren 1,40 fr. tot 1,60 fr.; dat de gemiddelde melkprijs in Augustus 2,90 fr. tot 3 fr. per liter bedroeg, dat de boter op dit tijdstip schommelde tussen 75 en 80 fr. per kg. Waar de regering er zo op staat aan de loontrekkenden een inkomen Zie vervolg onderaan hierneven Dit vraagstuk werd reeds meer maals behandeld in De Koorn bloem Vóór enkele maanden ver scheen er een verslag van een zeer klare uiteenzetting over ruilverkave ling gegeven door Advokaat Linde mans uit Brussel. Een der ontwerpers van de wet op de (vrije) ruilverkaveling Dr jur. F. Van den Abeele heeft onlangs publiek de wens uitgesproken dat de ruilver kaveling eindelijk VERPLICH TEND zou worden in België. Voor deze onzer lezers die het nog niet zouden weten herhalen we dat de ruilverkaveling een verwisseling van percelen toelaat tussen verscheidene landbouwers met het doel alles beter te groeperen en een doelmatiger uit bating mogelijk te maken. Als bijzonderste voordelen stippen we aan 1. GrondaanwinstDoor een be tere onderlinge verdeling alsmede een geschikter wegennet wint men door gaans heel wat grondin sommige gevallen zelfs tot 10 2. Men wint veel tijd bij het uit voeren van talrijke werken, door ver voer op kortere afstanden, het ge makkelijker gebruiken van vele machines. te verzekeren aangepast aan de prijs van het levensonderhoud, wensen wi haar met de meeste nadruk te zeggen dat ook onze landbouwers aanspraak maken op een levensminimum. Dit levensminimum wordt uitgewezen door het verschil tussen het indexcij fer der verkoopprijzen bekomen door de landbouwer voor zijn producten (prijzen aan producent) en het index cijfer der productiekosten (lonen, pachten, grondstoffen, enz.) Beide indexen worden berekend door het Ministerie van Landbouw. Welnu volgens het Landbouwtijd- schrift Augustus 1951 bedroeg het indexcijfer der verkoopprijzen van de landbouwproducten in Juli 1951 373,9 in vergelijking met de basis periode 1936-38, terwijl dit der voortbrengstkosten 433 punten be reikte. Kë: Dergelijke toestand is verre van rooskleurig. In plaats van de prijzen der landbouwproducten te drukken, zou een regering die haar plicht be grijpt tegenover de landbouw inte gendeel de valorisatie van de land bouwproducten moeten steunen. 3. Uiteindelijk wint men geld door besparingen op afsluitingen, minder vervoer, minder afmatten van paar den welke niet zo verre meer hoeven te gaan enz... Het ideaal is natuurlijk dat elke hoeve slechts een blok vormt doch dit ideaal kan men niet steeds in de werkelijkheid omzetten. Laat ons nu eens een hoeve nemen van amper 8 hektaar. Zij bestaat thans uit 12 verspreide percelen. (Wij kennen persoonlijk een hoeve van 15 hektaar welke uit 32 percelen be staat). Het zou al een bijzonder grote vooruitgang betekenen indien men twaalf percelen kon herleiden tot 3 of 4 percelen. De ruilverkaveling werd in vele landen verplichtend gemaakt. In Bel gië is ze het niet. Dit is, hoe men het ook beschouwe, een uiterst zwak punt. Niettegen staande de niet-verplichting werden er in enkele centra toch ruilverkave lingen doorgevoerd. Het is zelfs bete kenisvol dat enkele der meest inte ressante ruilverkavelingen werden uitgevoerd in de meest onterfde onzer provinciën op landbouwgebied, na melijk Luxemburg. Best bekend zijn aldaar de ruilverkavelingen van Ster (Francorchamps), Fontenoille (Floren- vdle), Prouvy (Jamoigne), Etalle. Het is niet veel, maar het is toch wat. Hebben de Luxemburgse boe ren de zaak doorgedreven omdat bij hen de nood het hoogste was... of is dit de uitslag van de redevoering welke de goeverneur dezer provincie over een paar jaren aan de ruilver- caveling heeft gewijd Misschien hebben beide faktoren hun invloed doen gelden. Moesten we nu nagaan wat er in Oost-Vlaanderen en West- Brabant gedaan werd inzake ruilver- caveling dan zijn we bijna zeker dat het een grote, zeer grote NUL zal zijn. We hebben wel de indruk dat deze toestand vóór alles te wijten is aan e gewilde lijdzaamheid van vele niet alle) eigenaars voor wie de uiter ste versnippering der landbouwgron den een bron van verhoogde inkom sten is. Daarnaast dient ook het vooroor deel vermeld uitgaande van onze boeren zelf, huurders of eigenaars. Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER üi!l!!,luuun

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1