De jongste vergadering T Algemene Paritaire Raad en onze land- en tuinbouw Kosten, die kunnen vermeden worden. ipP LEES Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 17 NOVEMBER 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1485 Abonnementsprijs 60 fr. 's jaars Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93.» Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Het verloop der jongste vergade ring van de Algemene Paritaire Raac heeft in alle middens, behoudens bi; de arbeiderssyndikaten, heftig verzet uitgeloktniet alleen wegens de na delige gevolgen welke de maatrege len toegezegd door de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg aan de syndikaten zullen hebben voor 's lands economie doch vooral wegens de wij ze of proceduur die bij deze toezeg ging werd gevolgd. Vooreerst werd de Paritaire Raac bijeengeroepen onder dwang der stakingsaanzegging door het Alge meen Belgisch Vakverbond aan de regering die een niet. te loochenen politiek karakter had, nl. de homoge ne regering ten val te brengen. Verder werden aan de Paritaire Raad, die een louter adviserend lichaam is voor sociale aangelegen heden die betrekking hebben op de verhoudingen tussen de werkgevers en arbeiders, meerdere problemen van louter economische, fiscale, ja zelfs vraagstukken van landbouwpo litiek voorgelegd waarover deze raad niet bevoegd is een advies uit te brengen. Wat dan de ■sociale problemen be treft vallende in de bevoegdheid van de Raad, zoals de lonen en het bijko mend verlof waarvoor tussen de werkgevers en arbeidersyndikaten een formele overeenkomst bestond, werd door de Minister, toen de afge vaardigden der werkgevers de nale ving dezer overeenkomst eisten, na mens de regering de verbintenis aan gegaan dat de arbeiders voldoening zouden krijgen trots en buiten de be staande overeenkomst Men kan zich de vraag stellen waarvoor deze overeenkomst nog dient, wanneer een der partijen met de steun der regering ze eenzijdig kan wijzigen. Ook de rechten van het parlement werden over het hoofd gezien, ver mits de regering zich heeft verbon den tegenover de syndikaten bepaal de fiscale en sociale maatregelen door te voeren waarover het parlement dient te beslissen. Wat blijft er in de ze voorwaarden over van het vrije beslissingsrecht van het parlement dat de hoogste macht is volgens de Bel gische grondwet Ook de landbouwpolitiek kwam op de vergadering van de paritaire raad te berde. En de syndikaten, die op kwamen voor een verhoging van de lonen der arbeiders, alhoewel deze door hun koppeling aan de schomme lingen van het indexcijfer de levens duurte volgen, deden een aanval in regel tegen de in hun ogen overdre ven prijzen van groenten en fruit en meer bijzonder tegen de invoerkalen- der welke, volgens hen, de oorzaak is van deze overdreven prijzen. Ook het zogenaamd landbouw protectionisme werd hierbij scherp onder vuur genomen door de verte genwoordigers der arbeiderssyndika ten. Hierbij werden door deze herén argumenten gebruikt die geen reke ning houden met de werkelijkheid en gans willekeurig zijn. Welke is immers de werkelijkheid? Zij werd treffend aangetoond door een motie voor enkele dagen gezon den aan de regering door het Cen traal Comité voor Land- en Tuin- bouwbelangen en door de dagbladen gepubliceerd. 1) de landbouwindex vertoont se dert einde 1948 een ongunstig ver schil tussen verkoopprijzen en voort- brengstkosten. Voor de maand Sep tember 1.1. bedroeg dit verschil nog 35,4 punten, daar de verkoopprijzen slechts op index 407,0 stonden, ter wijl de productiekosten de index 442,4 bereikten. De index der lonen in de landbouw bedroeg integendeel in dezelfde maand 581 (basis 1936-38) tegenover 520 in September 1950. Deze index zal nog stijgen ingevolge de in aantocht zijn de verhoging van het loon wegens de stijging van het indexcijfer en de door de regering toegezegde verruiming van het bijkomend arbeidersverlof, dat voortaan zal dienen toegekend zonder enige voorwaarde van het aantal dienstjaren van de arbeider in de onderneming. 2) De prijzen van groenten en fruit zijn evenmin overdreven bij vergelij king met deze over het tijdperk 1936- 1938. Immers voor de eerste helft van October 1.1. was de index der groenten op de Mechelse markt 396, terwijl de index van het fruit in Zuid- Limburg beneden 200 bleef. 3) Het is een feit dat in het alge meen indexcijfer der kleinhandelsprij zen de index der eetbare producten, waarin dan nog begrepen talrijke (Zie vervolg 2' bladzijde 1e kolom). De laatste tijd is er al zoveel ge schreven over de vermindering van onze kostprijzen dat wij er zo stilaan maagpijn van beginnen te krijgen. De ene boer zal ons vertellen dat kost prijsvermindering in de huidige om standigheden onmogelijk is en hier of daar zal een schrijver over landbouw economie beweren dat het nog wel mogelijk is. Zonder nu uit te maken wie van de twee gelijk heeft kunnen wij toch met stellige overtuiging zeggen, dat op vele boerderijen nog kosten kunnen vermeden worden die tot nu toe nog steeds op onze bedrijven drukken. Wij hebben het hier op de eerste plaats over onkosten die de meeste boeren als vanzelfsprekend beschou wen, zodat ze er niet aan denken daarin verandering te brengen. Wij hebben boerenhuishoudens gekend en kennen er nu nog, die maar één middel van besparing kennen en dat is minder voeders kopen, min der meststoffen, in de hoop dat onze koe en onze velden wel evenveel zul len opbrengen zonder deze noodza kelijke grondstoffen. Nog anderen besparen in lastige jaren zelfs op hun huishouden en wij kennen gevallen waar de boer zichzelf en zijn gezin te kort doet om het jaar rond te ko men. Wij geloven niet dat zulke manier van doen de juiste is om te besparen zolang er nog andere middelen 'zijn. En die zijn er ongetwijfeld. Wij heb ben hier alleen de besparingen op de landbouwmachines op het oog alhoe wel deze niet de enige zijn waar on« nodige kosten kunnen vermeden worden. Iedereen is er van overtuigd dat de aankoop van landbouwmachines grote uitgaven vraagt. Iedereen is er op aangewezen, nu en dan een ma chine te vernieuwen omdat de oude totaal op en versleten is. Het komt er dus op aan zolang mogelijk met zijn landbouwmachines voort te kunnen doen en ze daarbij in een bruikbare toestand te houden. Daarvoor is vooral een goed on derhouden vereist. En hier dient de boer nogmaals te bewijzen dat hij zowat alle stielen kan. Het is voor hem niet voldoende verstand te heb ben van bemesten en planten, van koeien melken en varkens kweken, hij moet daarbij een stuk mecanicien zijn, een stuk schrijnwerker of smid. Gedurende de wintermaanden, het stille seizoen voor de boer, hebben wij maar al te dikwijls gezien dat de boer en zijn zoons zich onledig hou den met wat stoofhout kappen, een vogelnet breien of iets dergelijks. Maar intussen staan de ploeg en de eg rood van het roest, is de as van de zaaimachines verbogen, is de on derkant van de staldeuren aan het afrotten en piept de kruiwagen en de slijpsteen om er rillingen van te krij gen. En het is juist daar dat zoveel be sparingen kunnen gedaan worden. De winterrust zou in hoofdzaak moe ten besteed worden aan het uiteen- nemen, het nazien en herstellen van de machines die op de boerderij zijn. Zij moeten in zulkdanige staat wor den gebracht dat ze bij het volgend seizoen de boer nimmer in de steek zullen laten. Nu gebeurt het gewoon lijk andersom. Een paar uren voor dat men naar het veld gaat wordt de machine, die men nodig heeft, van onder het kar- rekot gehaald. Moet men dan ver wonderd zijn dat ze ons op het kritie ke ogenblik in de steek laat? Het aantal arbeidsuren die verloren gaan door een machine die in panne valt of een die door haar slechte staat van onderhoud maar half werk levert zullen wel niet te schatten zijn. Nog te veel heerst bij ons boeren de opvatting dat alles in orde is zo lang het niet in elkaar valt. Maar ze zullen gauw ondervinden wat de waarde van een goed onderhoud is als ze moeten werken met een roeste spade ofwel met een blinkend gladde. Wij moeten een les nemen aan de grote nijverheidsinstellingen waar dag en nacht grote machines voor de gang van het bedrijf moeten instaan. Speciale werkploegen worden daar aangesteld om de machines voortdu rend te smeren, om de normale gang ervan te controleren, om direct te herstellen waar er wat hapert. Waar om zouden wij ons niet evenveel moeite getroosten Zie vervolg 2e bladzijde 4e kolom. op de 2de bladzijde een gelukkige verandering voor ons bladDe Koornbloem in een nieuw kleed. De Koornb loem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1