KERSTMIS VOOR ONZE BOEREN a De Europese economische integratie Weekblad Haamfi I Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Haar gevaren voor onze land- en tuinbouw Verschijnt iedere Zaterdag Voor dc Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. i€Z€K?„ eet* ZfiLtG Zalige Kerstmis dat is de groet op deze dag. Wij hebben nog nekeer plezier gehad, toen we ons vrouw en kin deren aan de kerstboom en de kerststal zagen prutsen. En in de kerk was 't ook schoon. Vooral die liekens die er door dat klein volk gezongen werden. We heb ben gebeden voor gij en God weet wie. En er is toch wat van overgebleven van deze Kerstmis. En waarom niet Dat moet trouwens Een Kerstmis zonder dat er iets van overschiet, kan toch op niets trekken. We zijn beter gezind, ge makkelijker in onze omgang, wat kompassieuzer, wat milder en een tiksken beter. Of 't zou moeten zijn dat gij op een Hoogdag uw strielen krijgt en juist op die dagen hoe zotter hoe botter wordt. Jamaar, dat is gevaarlijk, zeer gevaarlijk. Ik waarschuw u. Want dat wil zeggen dat het met uw register niet in orde is. Ik bedoel uw zondenregister. Begin nu niet te preken, zult ge zeggen. In een boerenblad staat dat niet. Peinsde gij dat het in een boe renblad niet staat En trouwens, ik preek niet. Ik zeg mijn gedacht. En mijn gedacht is Kerstmis is een Hoogdag en dan zegt ieder een tegen u Zalige Kerstmis Of die dag voor u, ik bedoel voor uw ziel, zalig is of niet, hangt van u af. Zie, ik ben pertang een groot mannemens, met een groot huis houden, maar toch doet mij dat niets over het Kerstkind te spre ken. Ik spreek er over. Waarom zoudt gij er niet aan denken, aan dat Kind Denk dat ieder jaar dat Kind weer verse vrede brengt, of ze nu oorlogen of niet, of er nog sukke laars in de bak zitten of niet. Het brengt verse vrede. Maar het staat iedereen vrij die verse vrede vast te grijpen. Ik wens dat de grote koppen van Korea dat zouden doen, de ramultmakers in Egypte en Iran, de grootsprekers te Pariis, Bonn, Strassburg, Washington, Pan- moendjon of waar ook. Ik wens dat ook onze Minister van Justitie van die verse vrede gebruik zou maken en ook al de mannen met hunne mond vol schone woorden. En ik wens uit de grond van mijn hart dat ook gij, lezer, die verse vrede van het Kerstekind zo maar niet zoudt laten liggen. Maak van de gelegenheid gebruik. En als al de mensen en ook gij die milde vredestemming over zich zullen laten gaan, dan wordt het op de wereld en in uw hart schoon, goed, mild en al wat het woordje Vrede inhoudt. En juist daarom wens ik u ook... een Zalige Kerstmis 1951 Wij leven werkelijk in een tijd van plannenmakerij. De bedoeling is onge twijfeld goed, nl. door de afschaffing van de talrijke tolgrenzen en hinderpa len voor het vrij verkeer van goederen die Europa in talrijke kleine gebieden versplinteren, komen tot een grote Eu ropese markt. Deze zou het grote voor deel bieden dat productie in grotere hoeveelheden zoif mogelijk zijn, dat elk land zich zou kunnen toeleggen op de productie van goederen die het in staat is in de beste voorwaarden of met de laagste kosten voort te brengen, dat de zware tolrechten die thans de prijzen opvoeren zouden worden opgeheven. Doch is het doel lofwaardig, de mid delen om het te bereiken zijn uiterst moeilijk omdat er grondige wijzigingen dienen gebracht aan de economische structuur van de verschillende landen waardoor dan de welvaart en het levens peil van zeer talrijke personen in het gedrang worden gebracht. Het komt ons ook voor dat bij de keuze der methodes om tot de Europese Economische integratie te komen niet voldoende realistisch te werk wordt ge gaan. Wij hebben vooreerst het Schumann- plan. Het beoogt een grote markt voor kolen en staal tot stand te brengen tus sen Frankrijk, West-Duitsland, Italië, de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie en Nederland. De aanvaarding van dit plan door de parlementen dezer verschillende landen loopt niet van een leien dak, daar vooral een zeker wan trouwen tot uiting komt tegen de zeer verstrekkende machten en bevoegdhe den die door het plan worden verleend aan de supranationale overheid die be last is met de uitvoering van het plan. V óór dat het Schumannplan in wer king is, vóór dat het bewijs is geleverd dat het te verwezenlijken is en voorde lig voor de deelnemende landen, ont werpen de politiekers reeds meerdere andere plannen die zowat de copy zijn van het Schumann-plan. Voorde land bouw hebben wij aldus het plan Mans- holt dat uit Nederland komt en het plan Pfimlin of groene plan dat van Franse herkomst is. Wij hebben verder het plan Pleven, dat voor doel heeft een Europees leger in te richten. Men kan de indruk niet ontgaan dat die heren willen lopen alvorens ze kun nen gaan. Wij hebben verder nog de Raad van Europa. Deze Raad vergaderde onlangs te Straatsburg. Hij streeft naar de eco nomische en zelfs politieke éénmaking van de 15 West-Europese landen, waar onder België, die er bij aangesloten zijn. Hij bestaat uit twee afzonderlijke orga nen de Raadgevende Vergadering waarin afgevaardigden zetelen van de verschillende parlementen uit de aange sloten landen en uit een Raad van Mi nisters afgevaardigd door de regeringen van de aangesloten landen. De Raad gevende Vergadering werd voorgezeten door de Heer Spaak, gewezen Belgisch eerste minister, die zich aanstelt als hard nekkig voorstander van de Europese éénmaking. Hij heeft echter onlangs als voorzitter ontslag genomen daar bij de jongste besprekingen te Straatsburg de zaken niet verlopen zijn naar zijn zin. De Raadgevende Vergadering mag enkel aanbevelingen doen met twee der den van de stemmen. De Raad van Mi nisters neemt beslissingen, doch deze zijn (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. PW* ALONÏZGrVo

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1