HET NIEUWE JAAR IN Mfc Jaan Weekblad aai al mm lezeressen ra lekeis Era mimwo M5EUWJAA1 n«i Het Mond- en Klauwzeer Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 29 DECEMBER 1951. Verschijnt iedere Zaterdag 30ste JAARGANG Nr 1491 y Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeeberg kaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON- Wanneer het afgelopen jaar goed ge weest is, dan is het niet moeilijk iemand een Gelukkig Nieuwjaar te wensen. Men wenst hem een zelfde jaar als het oude met er nog een schepken beternis bij. Wanneer het oude jaar slecht, on gelukkig, onbevredigend is geweest dan..., ja, dan is het evenmin moeilijk iemand met een gelukwens te benieuw- jaren men voegt er simpel bij en dit jaar beter, en véél beter 1 Maar woorden brengen weinig aarde aan de dijk. Was voor u het oude jaar gelukkig Was, over 't algemeen gezien, het oude jaar voor de boer gelukkig Waart gij kontent van die regen de godsgrondige Zomer lang Hier willen we niet ver op ingaan ge moogt Ons Heer zijn ogen niet uitsteken. Want ik zou u de vraag kunnen stellen Zijt gij gedurende 't oude jaar naar de Kruisda gen geweest om de grote Weermaker wat naar uw hand te krijgen Waart gij kontent van uw magere beetjes en de navenantse betenkuil Waart gij kontent van de prijs van uw patatten En onze hopboeren, zijn die hun met zweet doordrenkte hop voor een rede lijke prijs kwijtgeraakt Gingen de varkens goed Bleef uw veestapel gevrijwaard van de muilplaag of pootziekte Zijt gij kontent geweest met het kin dergeld dat gij getrokken hebt Niets té zeggen over uw minister van landbouw Waren er vertegenwoordigers des volks die uw belangen, boerenbelangen, hebben verdedigd Of hebben de boe ren misschien geen afgevaardigden in Kamers en Senaat Zijn onze boeren misschien niet gesyndikeerd of verenigd in een algemene, sterke en onwrikbare band, die, als 't er op aankomt, durft op straat komen en zelfs tegen een meerderheid haar pleit durft verdedigen en de slag weet thuis te halen Hoe was het met de invoer en de uitvoer, kwestie landbouwprodukten en de prijzen in verband hiermee Enne... is in 1951 de kleine boeren stand weer een beetje achteruit geduwd geworden om plaats te maken voor de industrie, fabrieken, enz,..? Want het staat geschreven en ge drukt België moet totaal een industrie land worden. Weg de kleine boerkens met hun vele kinderen en hun gezond bloed 1... Wat hebt gij met uw groot gewor den zoon of dochter in 1951 moeten doen Naar de fabriek Naar de groot stad Hoeveel boerenzoons zijn er in 1951 naar't leger gemoeten Voor twee jaar, wel te verstaan 1 En dan, hoe zat het in de Walen en in de Vlaanders, kwestie staatssteun aan bv. de mijnen en de landbouw Alla, ik kan voortgaan.... Maar mag ik met u niet besluiten Over 't alge meen was het in 1951 voor al wat ik daar kom op te noemen niet fameus. Ge moet ne kater ne kater noemen en ne minister ne minister. De boer echter bleef in 1951 een halve sukkelaar, wei nig van tel, iemand van niemendal. Kijk, over enigste weken was ik bij boer Verspecht. Een bijzonder goeie vriend van mij. En boer Verspecht zat met de muilplaag in zijn staltien koe beesten en de rest navenant. Kom op 't hof, zei boer Verspecht mij. Gij alleen moogt komen. En ook nog een tweede persoon wou ik graag hier nekeer hebben de Heer Minister van Landbouw. Kom binnen in de keu ken. Ons vrouw zal de tafel dekken. Maar of ze dat voor de Heer Minister van Landbouw zcu doen, dat betwijfel ik sterk. Ze is nochtans een aanhalig vrouwmens, ons vrouw, dat weet gij ge noeg. Maar ze is op I Ik ben op 1 Gans het hof is tenden en af. Kom naar mijn beesten zien 1 Wat zal er daar van ge worden En nekeer niets aan te doen 1 De veearts zegt het zelf Belachelijk. In Brussel.... Ziet ge 1 Voor 1952 wens ik aan al onze boeren alle geluk, alle goed, maar vooral, luistert goed, vrienden, maar (Zie vervolg onderaan hierneven) Ruime financiële hulp aan onze geteisterde veehouders vereist. Het mond- en klauwzeer dat over gans het land onze veestapel heeft be smet is voor onze landbouw een zware ramp. Dat de kwaal deze ontzettende uitbreiding heeft genomen, is te wijten aan het gebrek aan voldoende hoeveel heden passende serum tot bestrijding van de virus, oorzaak der ziekte. Voor de landbouw waarvan de vee kweek in de kleine en middelmatige be drijven, hoofdzakelijk in het Vlaamse land, de bijzonderste bedrijfstak is en ook de belangrijkste bron van inkomen, heeft de kwaal zeer erge gevolgen, te meer dat tijdens de jongste jaren de rendabiliteit of de opbrengst in het land bouwbedrijf verre van gunstig kan wor den genoemd en dus geen reserves voor handen zijn om de zware verliezen ver oorzaakt door de ziekte te dekken. Niet alleen zijn talrijke dieren aan de kwaal bezweken of moeten afgemaakt worden, doch er is bovendien het ge weldig verlies aan melk en vleesgewicht veroorzaakt door de ziekte, er zijn de aanzienlijke uitgaven voor veearts en verzorging der dieren, er is ten slotte de merkelijke meerdere uitgave welke de landbcuwer zal moeten verrichten om zijn veestapel gedeeltelijk te vernieuwen of de gevolgen van de ziekte te herstel len. Wanneer een gedeelte der bevolking door een zware ramp werd getroffen, heeft de regering, zich steunende op de vooral een énig sterk verbond, met ern- tige, stevige en onderlegde afgevaardig den. Een boerensyndikaat 1 En dan, als 't dan weer nekeer kiezing is, dan zó zeggen Ziehier die zijn onze vertegen woordigers en met die willen we het nekeer wagen. Geen scheuring daar voor, geen gevecht met ijle woorden. Maar daden. En ook geen vertegenwoordigers die voor een stuksken voor de middenstan der, een stuksken voor de werkman, een stuksken voor de burger, bediende of geleerde staan, neen, maar alleen staan en spreken en vechten voor de boer, de groentenkweker, de hopboer, de bloe menist en voor al wie wroet van 's mor gens vroeg uit de veren tot 's avonds in de duisteren. Boerenvertegenwoordigers echter die tevens van al de rest verstand hebben en die weten dat de kerk in 't midden van 't dorp moet blijven staan. Geluk in 't Nieuwe Jaar Dat hangt af van Ons Heer. En steekt Ons Heer zijn ogen niet uit. Het hangt ook af van u. Ewel, han delt naar uw wensen en verlangens. Zo'n Nieuw Jaar 1952 wens ik u. Voor u en gans uw gezin. plicht van solidariteit der gemeenschap ten opzichte van de geteisterde landge noten in het verleden meermaals hulp verleend met Staatsgelden. Zulks was o.m. meermaals het geval bij rampen in de mijnen. Onze landbouwers hebben steeds deze hulp ten volle goedgekeurd. Zij zijn dan ook gerechtigd een zelfde gebaar van solidariteit te verwachten vanwege de gemeenschap tot mildering van de financiële gevolgen van het mond- en klauwzeer dat voor de land bouw werkelijk als een nationale ramp kan worden beschouwd. Wie begaan is met de welvaart en de toekomst onzer bevolking zal geredelijk inzien dat een blijvende verarming van de landbouw bevolking nadelige economische en so ciale gevolgen heeft voor gans het land. Wij vernemen dan ook met genoegen dat op de jongste kabinetsraad de Mi nister van Landbouw gemachtigd werd onze al te zwaar getroffen veehouders hulp te verschaffen en met dit doel mid delen werden beraamd. Welke deze middelen zijn weten wij nog niet op het ogenblik dat wij deze bijdrage schrijven. Wij spreken echter de verwachting uit dat zij ruim en doel treffend zullen zijn voor een spoedig herstel van onze veestapel en in verband hiermede durven wij enkele wensen naar voren brengen die in aanmerking komen bij de toekenning van deze financiële hulp vanwege de openbare besturen 1) Wij verwachten ruime steun voor het herstel der verliezen geleden door ons keurvee en inzonderheid door onze uitgelezen stieren, daar zulks van over wegend belang is voor de verbetering van ons rundvee 2) Bij het verlenen van steun aan de afzonderlijke veehouders dient er reke ning gehcuden niet alleen met de graad der geleden verliezen en de soort dieren, doch ook met het belang van de veehou derij in het getroffen landbouwbedrijf en de middelen waarover dit laatste be schikt om zelf bij te dragen tot het her stel der geleden verliezen. Wij bedoelen inzonderheid dat een kleine boer voor het herstel van zijn veestapel die hij vol strekt nodig heeft voor de normale uit bating van zijn bedrijf ruimere hulp zou moeten ontvangen dan zijn welstellende bedrijfsgenoot. Wij spreken ook de verwachting uit dat onze provinciebesturen, bijzonder in onze landbouwstreken, de staatstoelage zullen aanvullen ter bestrijding van de financiële nadelen der kwaal. Ook de veeverzekeringen hebben de plicht, in de mate hunner geldelijke mid delen de sterfgevallen te vergoeden. (Zie vervolg 2e bladz. 4e kolom) Koornbloem Abonnementsprijs t 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1951 | | pagina 1