Na onze druiventeelt ook onze witloof teelt in het gedrang! PROEVEN. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1492 JANUARI 1952. Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. met een nuchter oog het verloop der economische toestanden volgt staat verbaasd over de toeneming der ver warring waarin Europa verstrikt zit. Terwijl het ene plan het andere volgt voor de economische integratie van Europa, terwijl men op tal van inter nationale conferenties de noodzakelijk heid proclameert van de afschaffing van tolgrenzen en invoerbelemmeringen, stellen wij vast dat het meest enge pro tectionisme en economisch nationalis me wordt toegepast door de grote lan den die zich als de kampioenen aanstel len van de grote Europese economische ruimte. Intussen zijn landen als België die een gezonde financiële politiek toe passen en op ruime wijze een politiek voeren van vrij handelsverkeer het slachtoffer van de dubbelzinnigheid hun ner grote geburen. Vóór één jaar werd de Europese Betalingsunie ingesteld onder de drang en met de financiële hulp van de Vere- nigde-Staten. Het doel dezer instelling was onder de aangesloten landen bij wijze van verrekening de betalingen te verrichten voortspruitende uit hun we derzijdse handelsverrichtingen en aldus het herstel van de multilaterale handel tussen deze landen te bevorderen in vervanging van de strikt tweezijdige handel die tot dan plaats had tussen de betrokken landen. Wat hebben wij echter gezien Be paalde Europese landen zoals Engeland, Frankrijk en Nederland, in plaats van zich te bedienen van de Betalingsunie als van een instrument tot vereffening hunner betalingen, hebben deze Unie gebruikt als een kredietinstrument om tai ons land enorme aankopen te doen van uitrustingsgoederen en grondstoffen op krediet. Zij hebben tevens op die wijze in ons land massale aankopen ge daan voor de uitvoering hunner bewa pening in het kader van het Atlantisch pact. Aldus zijn zij voor aanzienlijke be dragen schuldenaar geworden bij de Europese Betalingsunie, terwijl België voor meer dan 12 milliard frank schuld eiser is geworden van dezelfde Unie, doordat het op normale wijze de bestel lingen heeft uitgevoerd die het ontving van de Europese landen aangesloten bij de Unie. Het grote nadeel voor ons land is dat wij onze bestellingen in de dollar zone moeten betalen in dollar of goud, terwijl ons krediet op de Europese be talingsunie bevroren geld is, omdat de Europese debiteurlanden niet bij machte zijn ons voldoende leveringen te doen tot herstel van het evenwicht hunner handelsbalans met België. Vandaar dan ook de bedreiging van muntinflatie. daar de Nationale Bank aan de Staat het nodige geld moet voorschieten tot financiëring van de invoer in vervanging van de kredieten die geblokkeerd blijven bij de Betalingsunie. Bij hun aankopen in ons land beper ken de Europese debiteurlanden in de Betalingsunie zich overwegend bij on misbare goederen, zoals uitrustingsgoe deren en grondstoffen (ijzer, staal, che mische producten enz.), terwijl zij de afgewerkte en verbruiksgoederen zoveel mogelijk weren. Zulks valt vooral ten nadele uit van de Vlaamse nijverheid die hoofdzakelijk verbruiksgoederen voort brengt en uitvoert en ook ten nadele van onze tuinbouw die overwegend ge specialiseerde of verfijnde producten voor de uitvoer voortbrengt. In ons nummer van 15 December 1.1. hebben wij aangetoond hoe de scherpe contingentering toegepast door Enge land onze druiventeelt met ondergang bedreigt. Thans wordt ook onze wit loofteelt in het gedrang gebracht door de aanzienlijke invoerbeperkingen toe gepast door Frankrijk. Onze lezers weten dat de uitvoer naar Frankrijk onmisbaar is voor de leefbaar heid van deze teelt. Sedert de jongste oorlog is deze uitvoer telkenjare ge paard gegaan met verwikkelingen ver oorzaakt door de Franse invoerbeper kingen en reglementeringen. Onze uit voer is ook geleidelijk ingekrompen deels ingevolge deze invoerbelemmeringen, deels omdat de witloofteelt in Frankrijk zelf een geleidelijke uitbreiding heeft ge nomen,j Voor het huidige seizoen werd van Frankrijk een invoercontingent beko men van 16.000 ton, wat ongeveer 1'3 vertegenwoordigt van onze normale vóóroorlogse export naar Frankrijk. De uit te voeren hoeveelheid werd boven dien verdeeld in twee sneden nl. 4.CC0 ton te leveren Vóór 31 December 1951 en de overige 12.000 ton van 1 Januari 1952 af. Daar met de uitvoer van de eerste schijf enkel kon begonnen worden op 26 November 1.1., kenden de prijzen, die bij het begin van het seizoen niet on gunstig waren, een sterke inzinking ge durende twee tot drie weken vóór de aanvang van de uitvoer naar Frankrijk. De verhandelingen met Frankrijk hadden een vlug verloop, zodat azrper na drie weken de 4.000 ton verwerkt was. Deze uitvoer bracht ook de prijzen opnieuw tot een behoorlijk peil. Thans blijkt Frankrijk moeilijkheden te maken voor de toekenning van in voercontingenten voor de tweede schijf van 12.000 ton, wat in de witloofstreek (Zie vervolg onderaan hierneven) In ons Kerstnummer hebben onze le zers een bijdrage gezien van een lid van onze studiekring, getiteld Proeven Over deze bijdrage wensen wij een en ander te zeggen. Maar eerst willen wij de nadruk leggen op wat volgt Het is een gelukkig en hoopgevend verschijnsel dat reeds kort na de stich ting van onze studiekring een der leden zijn stoute schoenen heeft aangetrokken om kort en bondig zijn gedacht te zeg gen. Zulke werklust, zulke kordate ma nier van doen, houdt een grote belofte in voor de toekomst. Wij moeten spijtig genoeg zeggen dat de huidige jeugd, (en de boerenjeugd maakt hierin geen uit zondering) meer belangstelling heeft voor dingen die niets met hun bedrijf hebben aanleiding geeft tot grote ongerustheid en een nieuwe daling der prijzen. Wij vragen dat de bevoegde Belgi sche Overheden energiek zouden optre den bij de Franse Regering opdat zon der verwijl na Nieuwjaar kunne begon nen worden met de uitvoer van de tweede snede. Indien de Franse Regering zich niet houdt aan de eerlijke naleving van de aangegane overeenkomst, vragen wij dat België als vergeldingsmaatregel op gevoelige wijze de invoer zou beperken van Franse primeurs groenten en bloe men alsook van weeldeartikelen zoals reukwerken en luxewijnen. Het moet eindelijk eens uit zijn dat wij ons als brave snullen laten behande len door het buitenland. De Europese betalingsunie is fallikant uitgevallen voor ons land. Ofwel dienen de basis en de structuur van deze instel ling grondig gewijzigd, derwijze dat lan den, die eerlijk hun plicht vervullen te genover de Europese gemeenschap, niet langer het slachtoffer zijn van fraudu- leuse debiteurlanden ofwel moet ons land, hiertoe gedwongen door de ge brekkige werking der Betalingsunie, deze verlaten en terugkeren naar een realistische politiek van tweezijdige han delsovereenkomsten, waarin het de ver koop van onmisbare producten afhanke lijk moet stellen van de afname doorzijn handelspartners van een voldoende hoe veelheid verbruiksgoederen waartussen ook begrepen zijn de producten van zijn land- en tuinbouw. Een land leeft ten slotte niet van mooie leuzen als Europese solidariteit, integra tie en zo meer, doch moet tekening hou den met de harde werkelijkheid. Deze wil dat men verkoopt aan betaalkrach- tige afnemers en dat wanneer men over sterk begeerde goederen beschikt men ook tracht te bekomen dat minder essen tiële goederen ook een behoorlijke afzet vinden. Hier ook geldt de Latijnse leuze: primum vivere et deinde philosofare uit te staan. Er wordt ons inziens te veel belang gehecht aan oppervlakkige ontspanning, die in de grond niets an ders is dan een onvruchtbaar tijdverbeu- zelen. Wij denken hier aan alle moge lijke soorten van sport, cinema, bals, enz. Wij zien dan ook dat de jeugd van van daag geen tijd en ook geen goesting meer heeft om verder te werken aan de vorming van haar persoonlijkheid en aan haar toekomst. Men begint niet te werken aan zijn toekomst als men 50 jaar is geworden. Daaraan dient men te beginnen op de schoolbanken. En eens de schooltijd voorbij weet iedereen uit eigen onder vinding hoe weinig tijd nog overblijft voor verdere bekwaming. Vandaar dat wij met de ons beschikbare tijd moeten woekeren om ons te bekwamen in ons vak, om op de hoogte te komen van onze tijd, om ontwikkelde mensen te worden, die zich in de samenleving een plaats weten te verwerven. In deze algemene zucht naar goed kope en ledige ontspanning doet het werkelijk goed een groep jonge mensen te ontmoeten, die onderscheid weten te maken tussen nutteloos tijd verspillen en tussen nuttig werken aan hun toekomst. Dat onze studiekring er door is gekomen bewijst dat er jonge mannen zijn die verder zien. Dat één der leden de pen ter hand heeft genomen is een teken dat het ernstig gemeend is. En ten slotte kunnen wij met rechtmatige fierheid zeg gen dat het eerste grote succes is ge weest met 9 man zijn wij naar de volkshogeschoolcursussen te Huizingen getrokken, waar onze jonge boeren ge durende 5 dagen aan een stuk in ern stige studie de vraagstukken van onze tijd zullen aanpakken. Proficiat, mannen 1 't Is verdiend. Komen wij nu terug op de bijdrage van onze studiekringer, waarin hij schreef over het nemen van proeven door onze landbouwers. Als wij spreken over proeven zouden wij een onderscheid willen maken tussen twee soorten van proeven 1) Proeven door wetenschapsmensen gedaan om een of andere waarheid, die zij vermoeden in de praktijk bevestigd te zien. Zo kan een dokter vermoeden dat een bepaald serum werkzaam zou zijn tegen een bepaalde ziekte. Hij zal de nodige proefnemingen op dieren uitvoe ren om te zien of hij met dat serum de verwachte uitslagen kan bereiken. 2) Proeven die door de boeren wgrden gedaan. Deze zijn niet bestemd om een zeker wetenschappelijke waarheid te ontdekken, maar wel om vast te stellen hoever bepaalde werkwijzen die ons worden aangeraden beantwoorden aan wat men ons heeft voorgespiegeld. Zo kan een boer bv. wanneer hem door eea (Zie vervolg 21 bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 Ir. jaars. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Hnndreglster Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1