DE STAATSSTEUN Komt cr oorlog met Rusland? Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt aan de landbouwers die zware schade leden door het mond' en klauwzeer. AALST 19 JANUARI 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1494 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Enkel een aalmoes I Het Staatsblad van 11 Januari 11. pu bliceerde het Koninklijk besluit van 5 Ja nuari waarbij een steungeld wordt toe gekend aan de landbouwers wier vee stapel op gevoelige wijze geslonken is tengevolge van sterften of noodslachtin- gen veroorzaakt door het mond- en klauwzeer. Ziehier de zeer enge voorwaarden waaronder deze steun wordt verleend 1) de landbouwer moet sedert 1 Sep tember 1951 en binnen de negentig da gen volgend op de aangifte van de ziek te bij het gemeentebestuur, ingevolge sterfte of noodslachting veroorzaakt door mond- en klauwzeer minstens de helft van het aantal koeien verloren heb ben dat hij bezat op de dag van de aan gifte 2) op het tijdstip dezer aangifte moest de landbouwer ten minste één melkkoe bezitten per 5 hectaren oppervlakte van zijn bedrijf 3) de gegevens betreffende de datum der aangifte van de ziekte, het aantal melkkoeien in het bezit van de belang hebbende en de omvang of oppervlakte van zijn bedrijf, dienen echt verklaard door de burgemeester van de gemeente waarde zetel van zijn bedrijf gevestigd is; 4) voor de noodslachtingen moet door de behandelende veearts een bewijs worden verstrekt. Het bewijs van de verliezen te wijten aan sterfte wordt ge leverd door de bescheiden of stukken afgegeven door de erkende vilbeluiken bij de opruiming der lijken van de die ren. Bedrag van het steungeld. Het steungeld is bepaald op 8 000 fr. per gestorven of afgeslachte melkkoe. Zoals hierboven gezegd, wordt het en kel toegekend op voorwaarde dat min stens de helft van het aantal melkkoeien verloren ging door sterfte of noodslach ting. Een bijslag van 10 t.h. kan verleend worden aan de landbouwer die in bezit is van een officieel getuigschrift waarbij vastgesteld wordt dat zijn bedrijf vrij is van rundertuberculose, alsook aan de landbouwer wiens melkkoeien bij een erkend veefokkerijsyndikaat zijn inge schreven. Deze bijslagen mogen echter niet worden samengevoegd. De gelden ontvangen door de land bouwer van het verkoop van het vlees der dieren bij noodslachting afgemaakt, dienen in mindering gebracht op het steungeld. Het steungeld dient aangevraagd door de getroffen landbouwer volgens de voorschriften te bepalen door de Minister van Landbouw. Elke valse of onnauwkeurige aangifte voor het bekomen van het steungeld geeft aanleiding tot straffen en tot ver beuring van enig recht op steungeld. Wat van deze regeling te denken Zij is totaal onvoldoende tot leniging van de zware verliezen die onze vee houderij, bijzonder in het Vlaamse land, heeft geleden ingevolge het mond- en klauwzeer. J Vooreerst wordt alle vee (rundvee, varkens, schapen) buiten de melkkoeien totaal uitgesloten van de staatssteun. Alvorens het melkvee aanspraak geeft op steun, moet het minstens voor de helft verloren zijn gegaan. Als hulp bij een ramp, die voor onze landbouw werkelijk de afmetingen heeft aangenomen van een ontzettend onheil, is het maar een almoes. Wanneer onze landbouwers een ver gelijking maken met de honderde mil- lioenen die de regering zo kwistig heeft toebedeeld om de niet renderende en uitgeputte Waalse mijnen uit de Bori- nage heruit te rusten en nieuw leven in te pompen, stellen zij met teleurstelling en verbittering vast dat zij in de econo mische politiek der regering maar bur gers zijn van tweede rang. Van enige hulp tot mildering van de enorme verliezen aan melk en vlees, die de ziekte heeft veroorzaakt, is in de steunregeling zelfs geen sprake. De steun welke onze veehouders wordt verleend is door zijn onbeduidend bedrag des te minder verantwoord, daar de regering niet vrij uitgaat bij de sterke uitbreiding die de ziekte heeft genomen. Wij aanvaarden de verklaring van de Minister van Landbouw dat de virus van de huidige ziekte weinig gekend was. Doch zulks is geen verontschuldi ging voor de ontoereikendheid van de uitrusting in ons land ter bestrijding van de plaag toen deze ons land bereikte. Zelfs indien wij te doen hadden gehad met een bekend virustype, zouden wij ingevolge de blijkbare ontoereikendheid van onze uitrusting slechts met al te be perkte middelen de ziekte hebben kun nen bestrijden. De Minister van Landbouw heeft zulks erkend in zijn rede voor de Kamer op 4 December 1.1. waar hij verklaarde Welk is het huidig rythme van de pro ductie van entstof Het Departement beschikt thans slechts over een onvolle dige installatie, die tot het uiterste wordt gebruikt Intussen blijkt dat, reeds in 1946, de Zie vervolg onderaan hierneven Wij weten dat ons land als kleine mogendheid in de huidige wereldpolitiek slechts een derde-ran gsrol speelt. De vraag Oorlog of Vrede zal niet door België, en zelfs niet door de gro tere West-Europese landen beantwoord worden met beslissende draagwijdte. De grote woordvoerders in deze zijn Rus land en Amerika. Daarom is het nuttig eens te luisteren naar de mening in deze kwestie van een der Amerikaanse publicisten, Demarec Bess, die niet alleen als een der besten op de hoogte is van de Amerikaanse po litiek, doch wegens zijn jarenlang ver blijf in de Sovjet-Unie ook in de Rus sische politiek is ingewijd. In onder staande bijdrage werpt hij vooral een oogslag op de huidige mentaliteit in de Verenigde Staten. toenmalige Minister van Landbouw zekere voorstellen heeft gedaan met het oog op de organisatie der bestrijding van het mond- en klauwzeer. Doch deze voorstellen werden niet gevolgd door practische maatregelen. Op 13 Februari 1948 werd door het Interministerieel Comité voor Econo mische Coördinatie, op voorstel van de Minister van Economische Coördinatie, die met het wetenschappelijk onderzoek was belast, een programma goedge keurd van organisatie en werking tot bestrijding van de veeziekten en meer bepaaldelijk van het mond- en klauw zeer. Ook bleven hier de uitvoerings maatregelen achterwege. Het komt ons alleszins onverklaar baar voor, dat het Instituut voor berei ding van entstof thans eerst in aanbouw is, wanneer men weet dat de aanvraag tot inrichting reeds werd ingediend op 4 Februari 1948, dat de grond waarop het Instituut dient gebouwd reeds op 18 December 1948 werd verworven en de aanbesteding der werken einde Decem ber 1949 plaats had. Wie is er verantwoordelijk voor dat de kredieten die in de begroting voor 1949 waren ingeschreven voor het bou wen van het Rijksinstituut voor entstof- bereiding te Machelen niet meer werden opgenomen in de begroting voor 1950? Deze nalatigheid had voor gevolg dat de bestrijding van de huidige kwaal niet tijdig en enkel met onvoldoende midde len kon worden verricht. De ziekte heeft hierdoor ongetwijfeld de snelle en geweldige uitbreiding geno men met de noodlottige gevolgen die men kent. De regering heeft thans haar carentie bij de bestrijding der plaag geenszins verholpen door de schamele hulp welke zij biedt aan onze zwaar geteisterde landbouwers. Onze landbouwers zullen het haar ten kwade duiden en er de passende gevolgen uit afleiden I De hoge politiek te Washington kent momenteel twee strekkingen, die recht streeks tegenover elkaar staan er zijn partijgangers van de idee dat de oor log het enige middel is om de wereld opnieuw in zijn voegen te krijgenen anderen menen dat de huidige wereld- ontreddering kan opgelost worden langs de politieke weg, zonder de wapens. Beide partijen debatteren tegen elkaar, en trachten wederzijds hun mening op te dringen. Het dient gezegd, dat de eersten, de mannen van de oorlog, heel wat aanhang hebben bijgewonnen, se dert de Chinese kommunisten zich in de strijd op Korea zijn gaan mengen. Buiten deze meningen-oorlog zijn er enkele feiten die de bijzondere aan dacht trekken. De publieke opinie in Amerika is op dit moment rijp voor de oorlog. Dit wil zeggen dat het Amerikaanse volk er zich niet eens zou over verbazen, moest er morgen een oorlog uitbreken met de Sovjets. Let op, ik zeg niet dat het Amerikaanse volk een oorlog wil of wenst 1 Verre van daar 1 Maar het zou een gewapend konflikt aanzien als het natuurlijk gevolg van de spanning wel ke thans heerst, zelfs als een noodzake lijk kwaad. Het bewijs hiervan kan aan gewezen in het feit dat een senator Mc Carran als het ware een persoonlijke oorlogsverklaring kan afleggen aan Rusland, welke verklaring noch vanwe ge de bevolking noch vanwege de rege ring protest uitlokte. De senator zei nl De Verenigde Staten moeten er de wereld van overtuigen, met woord en daad, dat zij de Sovjet-dictatuur willen omverwerpen, en dat ze daartoe alle middelen zullen gebruiken die in hun macht liggen. Nu, vermits de middelen door de Ve renigde Staten tot nu toe aangewend tot dat doel zonder resultaat zijn geble ven, kan alleen oorlog de oplossing brengen. Ten minste als de bewering van senator Carran volkomen overeen stemt met de mening van het Ameri kaanse staatsbeleid. Anders moet er ge zocht worden naar de voorwaarden die zouden toelaten dat de twee tegenover elkaar staande kampen. Rusland en Amerika, in vrede naast elkaar kunnen voortleven. Het is echter een ander feit, dat de Amerikaanse politiekers meer het oog gericht houden op herbewapening, dus denken aan oorlog het militair ak koord met Spanje is er één bewijs van dan dat ze naar middelen zoeken om de oorlog te voorkomen. Deze handelwijze is voorzeker ingegeven door vrees voor Rusland. Maar mag die politieke leiders niet verweten worden dat zijzelf de grondslag hebben gelegd voor die vrees Want zij verklaren zelf dat zij 10 jaar (Zie vervolg 3e bladz. 2e kolom) oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars. Handregister Aalst Nr 145* Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1