DE NIEUWE REGERING De Tuinbouw in België. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Wat onze boeren verwachten* AALST 26 JANUARI 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1495 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN O. CAUDRON. Wij hebben na vrij korte palabers een nieuwe ministeriële ploeg die ten opzichte van de vorige weinige veran deringen vertoont. De heer Van Houtte, die Minister van Financiën was, wordt eerste minister en aan het hoofd van het Departement van Financiën vervangen door de heer Staatsminister Albert Edouard Janssen. De heer Moyersoen wordt aan het Ministerie van Justitie opgevolgd door de heer Pholien, gewe zen eerste-minister, en vervangt de heer Brasseur aan het hoofd van het Minis terie van Binnenlandse Zaken. De heer Duvieusart wordt Minister van Econo mische Zaken in de plaats van de heer Coppé, die overgaat naar het Ministerie van Wederopbouw, waar hij senator De Boodt vervangt. Er zijn dus twee nieuwe ministers de heren Janssen en Duvieusart. Twee ministers gaan heen de heren De Boodt en Brasseur. Voor de Vlamingen betekent de nieu we regering geen verbetering. Immers al de belangrijke departementen met economische betekenis zijn in de handen van Walen en Brusselaars Buitenland se Zaken blijft onder de leiding van de Waal Van Zeeland, Buitenlandse Han del wordt verder beheerd door de Waal Meurice, Economische Zaken wordt toevertrouwd aan de Waal Duvieusart, Landbouw blijft in de handen van de Waal Héger, Financiën wordt toever trouwd aan de Brusselaar Janssen. De heer De Boodt, die aan Weder opbouw blijk gegeven heeft van initia tief en een lofwaardige inspanning heeft gedaan om de administratieve slenter te vereenvoudigen, wordt aan de dijk ge zet, ook omdat hij de enige Minister uit het Vlaamse land was die zich conse- kwent als Vlaming gedroeg. Op land bouwgebied betekent het heengaan van de heer De Boodt insgelijks een nadeel, daar hij als landbouwingenieur en door zijn vroegere functies vertrouwd is met de economische en sociale noden van onze landbouwers. Dit alles beduidt dat wij de politiek der regering zowel op het algemeen ekonomisch gebied als meer speciaal op het landbouwgebied van dicht bij zullen volgen en de regering aan haar daden zullen beoordelen. Ziehier dan ook in korte lijnen wat onze landbouwers van de regering ver wachten. Inzake prijzenpolitiek. De landbouwers eisen voor hunne producten prijzen die, benevens de dek king van de kostprijs, ook een behoor lijke winstmarge behelzen als vergelding voor hun zware arbeid. Waar de rege ring reeds in meerdere omstandigheden zich beeft verbonden de koopkracht der arbeiders te beveiligen en met dit doel de koppeling van de lonen aan de schommelingen van de index der klein handelsprijzen heeft bevorderd en be krachtigd, vragen onze land- en tuin bouwers een gelijke behandeling bij de vaststelling der prijzen hunner produc ten in verhouding tot de voortbrengst- kosten. Dit geldt niet alleen voor de tarweprijzen en de suikerbietprijzen doch ook voor de veeteeltproducten en de producten van onze tuinbouw. Voor deze laatsten dient volstrekt de invoerkalender behouden met deze ver stande, dat de datum waarop de invoer van vreemde groenten, fruit en andere tuinbouwproducten wordt toegelaten, telken jare tijdig in overleg met de be trokken bercepsgroeperingen kan wor den bepaald, naar gelang de stand van de inlandse teelten. Doch eens deze da tum vastgesteld, dient er stipt de hand aan gehouden. De invoerkalender is in het afgelopen jaar de redding geweest van duizenden kleine tuinbouwbedrij ven. Onze boeren staan er dan ook ten stelligste op dat hij behouden blijft. Wij spreken ook de verwachting uit dat de nieuwe regering een ernstige krachtinspanning zal doen om onze in tensieve nijverheidsteelten zoals hop, cichorei en tabak van de ondergang te redden. Vlaanderen telt thans 76 t.h. van het aantal Belgische werklozen. Het betreft hier teelten die veel arbeid ver gen. Bij gebreke aan een geordende economische en handelspolitiek kwijnen deze teelten sedert jaren. De regering kan op doelmatige wijze bijdragen tot bestrijding der werkloosheid welke een der voornaamste punten blijkt te zijn van haar programma, door deze teelten op effectieve wijze te bevorden. Opvoering der productiviteit is thans de leuze die in het binnen- en het buiten land overheerst voor het bereiken der algemene welvaart. Wil men deze leuze tot werkelijkheid maken in de land bouw, dan is volstrekt vereist dat een einde gesteld wordt aan de onteigening van duizenden hectaren goede land bouwgronden voor het aanleggen van vliegpleinen, legerdepots en andere mi litaire doeleinden en dat de regering op ruime schaal afwateringswerken doet uitvoeren aan de natte gronden. Hier bestaat mogelijkheid talrijke niet ge schoolde werklozen arbeid te verschaf fen en tevens duizende hectaren grond aan de landbouw terug te schenken. Ook dient de politiek tot verbetering der uitbatingsmethode in land- en tuin bouw, die door de vorige regering werd (Zie vervolg onderaan hierneven) Inleiding gehouden door dhr Van Hove L, op de Agrarische Samenkomst met Nederlanders te Brugge in Septem ber 1951. I. De Tuinbouw in België heeft een verdienstelijk verleden. Wij willen hier niet opzoeken wat de tuinbouw in ons land reeds betekende in de Middeleeuwen, in de tijd dat onze heerlijkste Kathedralen en Stadshallen, Raadshuizen en Kastelen gebouwd zijn, alhoewel het vast staat, dat ook in die rijke tijd op de welvoorziene tafels van onze heren en poorters de groenten en het fruit niet zullen ontbroken hebben, terwijl zij stellig er zullen voor gezorgd hebben dat bloemen en sierplanten hun omgeving verlevendigden en verfraai den. Terloops vermelden wij hier toch het gekende Cruydtboek van Rembertus Dodoens in dewelke die gehele his torie, dat is 't geslacht, 't fatsoen, naam, natuure, cracht, ende werckinghe van den Cruyden, enz. uitvoerig beschre ven zijn (1554-1563). Het marmeren borstbeeld van Dodoens bevindt zich in de Stedelijke Hortus van Mechelen, Dodoens werd in Mechelen geboren op 29 Juli J 517. Wij vernoemen ook even Clusius. de uitstekende kruidkundige, die in Atrecht, in Frans Vlaanderen geboren werd op 18 Februari 1524. Deze grote reiziger ingezet, verder doorgevoerd door de nieuwe regering. Op sociaal gebied vragen onze boe ren zonder verwijl de toepassing van wettelijke maatregelen waarbij zij op ge bied der ouderdomspensioenen, kinder vergoedingen en verzekering tegen ziekte en werkonbekwaamheid op gelij ke voet behandeld worden met de loon- trekkenden. Inzake drinkwatervoorzieningelec- triciteitsbedeling en wegenis verwachten onze landbouwers meer daadwerkelijke belangstelling van de nieuwe regering. Deze sociale en technische maatrege len zija de meest doeltreffende maatre gelen om de landvlucht, welke algemeen als een groot euvel wordt bestempeld, te bestrijden. Wat de internationale vraagstukken I betreft zoals Benelux, Europese integra tie, vrijgeving van het handelsverkeer, verwachten onze landbouwers van de nieuwe regering een realistische politek die het bestaan en de bloei van onze land- en tuinbouw niet in gevaar brengt door het najagen van mooie politieke idealen welke, doordat zij niet rechtzin nig worden toegepast door de landen die er de kampioenen van zijn, een dupe- spel zijn voor dezen die voorbarig en zonder de passende omzichtigheid tot de uitvoering overgaan. en geleerde, welke, na Rechtsweten schappen en Letterkunde gestudeerd te hebben, eindelijk op de kruidkunde ver liefd geraakte, directeur werd van de Botanische tuinen in Wenen, op ver zoek van Keizer Maximiliaan II en na dien nog hetzelfde ambt bekleedde in Leiden en er tevens hoogleraar in Kruid kunde was, heeft aan de Botanische wetenschap grote diensten bewezen. Hij heeft o.a. een groot aantal nieuwe plan ten in onze landen gebracht, waartus sen enkele, als zeer gekende sierplanten en groenten, nu nog worden geteeld. Aan Jan Baptist Van Mons kunnen we ook moeilijk voorbij gaan. Van Mons, die op 11 November 1765 te Brussel geboren werd en aan het Colle ge te Mol in de Kempen studeerde, was een groot geleerde, doch ook een grote tuinwbouwlief hebber. Hij heeft door zaaiingen na kruisingen, een aantal nieu we rassen van tuinbouw planten gewon nen. Op een zeker ogenblik van zijn leven (1815) bezat hij zelfs ongeveer 80.000 nieuwe zaailingen van fruitbo men. Door een erge tegenslag (onteige ning op zeer korte termijn van zijn tuin) kon hij er slechts 1 20 van redden. Deze werden naar Leuven overgebracht. Ook daar had hij tegenslag. Tijdens het be leg van Antwerpen (1832) werd in zijn tuin het brood gebakken voor de solda ten die in Leuven lagen. Weer ging vrij veel verloren. Van Mons is de grond legger van het winnen van nieuwe fruit- variëteiten door zaaiing. Eén zijner beste nieuwe rassen is de peer Nee plus Meuris Wij hadden in die jaren en even vroeger nog goede peren gewonnen, waarvan wij er enkele opsommen Passe Colmar, van Hardenpont 1760). Calebasse Bosc, van Van Mons. Beurré Capiaumont, van Capiaumont (1787). Beurré d'Amanlis, van Van Mons. Beurré Diel, van Meuris, tuinder van Van Mons. Emile d'Heyst, van Major Esperen (1847). Nouvelle Fulvie, van Grégoire(1854). Poire Seigneur, van Major Esperen (1830). Soldat Laboureur, van Major Esperen (1830). Zephyrin Grégoire, van Grégoire (1831). Annanas de Courtrai, gevonden door Six rond 1780 rond Kortrijk. Nouvau Poiteau. van Van Mons. Conseiller la Cour van Nelis, enz. Nicolas Hardenpont, geboren op 14 Juni 1705 te Bergen in Henegouwen, verdient ook een speciale vermelding. Hij studeerde aan de Leuvense Univer siteit waar hij de graad van Maïtre-des- Arts verwierf en werd nadien priester. Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postche ckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen 1 Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1