Enkele beschouwingen rond de Begroting van het Ministerie van Landbouw De teleurgang van de Dendervallei Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt voor het dienstjaar 1952 Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1498 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. (3de bijdrage). Dit verslag, waaraan wij in onze twee vorige bijdragen onze aandacht hebben gewijd, gaf ook aanleiding tot enkele interessante gedacbtenwisselingen tussen de leden der Commissie voor Landbouw van de Kamer en de Minister van Land bouw. Het blijkt ons niet van belang ontbloot even stil te staan bij de bijzon derste die betrekking hebben op de land bouwpolitiek van de Regering. 1) De Economische Unie met Nederland. Op een vraag van een lid der Com missie omtrent de aanstaande bekrach tiging van de Economische Unie en haar terugslag op onze landbouw heeft de Minister geantwoord alsvolgt Binnen de perken van Benelux hebben de Ne derlanders een stap vocruitgedaac op de weg der toenadering tot onze landbouw politiek, door de tempering hunnertoe- lagenpolitiek, terwijl België tot deze toe nadering ook heeft bijgedragen door vermindering van de productiekosten in de landbouw. Er is aldus volgens de Minister een vermindering van het vroeger bestaande verschil. Maar de opvatting van de landbouwpolitiek blijft nochtans zeer verschillen in beide landen. Nooit zal België het dirigisme kunnen aanvaar den, waarmede de landbouwpolitiek bij onze naburen wordt gevoerd. Het proto col van Luxemburg, waarbij de regeling van de invoer van landbouwproducten afhankelijk wordt gesteld van minimum prijzen, moet verder de waarborg van onze landbouw blijven in de Econo mische Unie, wanneer deze zal verwe zenlijkt zijn. Er is geen sprake van, thans van bedoeld protocol af te zien. De landbouw in de Europese Unie. Dienaangaande verklaarde de Minis ter dat de politiek van liberalisatie van de Europese Organisatie voor Econo mische Samenwerking geen vorderingen maakt. De viijgevingen zijn gestegen van 60 tot 65 van de invoer. De En gelsen en de Fransen schijnen te willen achteruit wijken. De meeste landen sto ten op werkelijke moeilijkheden om dit percentage uit te breiden. De vergade ring te Straatsburg heeft blijk gegeven van een zeker gebrek aan samenhang in zake de oprichting van het Hoog Gezag in zake landbouw. Sommigen willen de instellingen van gemeenschappelijke markten alleen voor graan en suiker, andere streven naar een vollediger in schakeling. Dergelijke Europese inte gratie blijft nochtans in aller ogen nodig, onze toekomstige onafhankelijkheid kan er van afhangen, maar er bestaat een verscheidenheid op alle gebieden. Er dient een geleidelijke harmonisatie in te treden die deal te plotselinge storirgen en misschien pijnlijke rampen zou ver mijden. De uitvoertaks en de landbouw. Hierover ondervraagd liet de Minis ter opmerken dat de maatregelen die op gebied van de belasting op de uitvoer zouden kunnen genomen worden, slechts toepasselijk zijn op de contingenten met een waarde boven de 20.000 fr. De uit voer der landbouwpioducten kan heel goed aan deze belasting ontkomen en de nieuwe maatregelen tot beperking van de uitvoer hebben niet rechtstreeks betrekking op de uitvoer van landbouw producten, tenzij indien het gaat om fa- bricaten waarin landbouwproducten op genomen zijn. De ontginning en sanering van de woeste gronden. In verband met de vermindering van de landbouwgronden ingevolge de on teigeningen ter> behoeve van de lands verdediging drukte een lid der Commis sie volgende gegronde mening uit Het plan tot ontginning of gezondmaking van de woeste gronden is te beperkt. Er zijn in België nog meer dan 400.000 ha woeste gronden. Een programma van 7.000 ha per jaar is werkelijk onvol doende, wanneer men vaststelt dat de onteigeningen voorde herbewapenings- politiek de bebouwbare oppervlakte merkelijk doen inkrimpen. Talloze hectaren worden onteigend, andere zullen eerstdaags volgen. Bij het kiezen van de te onteigenen gronden wordt door de oveiheid niet genoeg aandacht geschenken aan de landbouw problemen. Soms worden de onteigenin gen uitgevoerd in de vruchtbare gedeel ten der streek, terwijl het door de mili taire overheden nagestreefde doel zou kunnen bereikt worden door in de na bijheid van die gronden percelen uit te kiezen die minder vruchtbaar of zelfs braak liggen. Het ontQinningsprogremma moet verruimd worden en opgenomen in het programma tot opslorping ven de werk loosheid. Het zcu aldus bet voordeel genieten van heel wat aanzienlijke kre dieten. Snijbloemen, serre- en [kwekerijplanten. Nopens het regime ven de invoer van snijbloemen uit Nederland heeft de Mi nister volgende inlichtingen verstrekt betreffende de maatregelen getroffen tijdens het jaar 1951. Op 15 April 1951 werd het invoeren (Zie vervolg 3e bladz. 3e kolom 11.000 ha beste grond worden aan verzuring prijsgegeven. Onlangs werd er te Brussel een studie dag gehouden over ruilverkaveling. Verschillende vooraanstaande persoon lijkheden uit de landbouwwereld hebben daar hun verstand bij elkaar gelegd om langs de ruilverkaveling om, gronden voor onze landbouw bij te winnen. Het is bekend wij hebben per inwo ner de kleinste beschikbare oppervlakte landbouwgrond. Onze buurlanden ver keren in dat opzicht allemaal in een veel gunstiger positie. Men mag dan ook lo gischerwijze verwachten dat de open bare besturen alle mogelijke moeite zul len doen om de bestaande gronden te beschermen of zo mogelijk uit te brei den. En men zou werkelijk geneigd zijn te geloven dat er ernstig in die richting gewerkt wordt, als men de geleerde betogen op de hogervermelde studiedag in aanmerking neemt. De droevè geschiedenis van de Den dervallei zal aan dezé heren werk bren gen op de winkel. Tientallen jaren ge leden was deze vallei een der vrucht baarste van ons land. Ze werd echter totaal om zeep geholpen door de wer ken, die destijds voor de kanalisering van de Dender werden uitgevoerd. Trouw aan bun gewoonte, hebben de openbare besturen van die tijd alleen aan de belangen van de nijverheid ge dacht. De Dender is belangrijk voor de scheepvaart en deze op baar beurt voor de nijverheid. Dus, die veibeteringswer- ken moesten uitgevoerd worden. Ze hebben spijtig genceg over het hoofd gezien dat er langs deze rivier duizende hectaren beste grond lagen, die hun viuchtbaaiheid groterdeels aan die Dender te danken hedcen. Duizende hectaren waarvan het welzijn van tal rijke boerengezinnen afbarkelijk was. In plaats van bij die kanalieseringswerken rekening te houden met de belangen van eigenaars en boeren, wat zerder over dreven kcsteD gemakkelijk had kunnen gebeuren, bebben ze alleen aandacht besteed aan de scheepvaart, en dit ten koste van de boeren. Zo waren deze werken oorzaak cat duizende hectaren beste landbcuwgrcrdf n en weiden wer den kapot gemaakt. W'elke toestanden daaruit zijn voortgesproten kan men le zen in een artikel uit De Standaard die onder bovenstaande hoofding ver scheen. Hier volgt het Duizende ha grend verzuren in de Dendervallei. Het is een tragische situa tie voor talloze landbouwers, die zich verplicht zien hun eertijdszo vruchtbare gronden te verkopen aan buitenlandse houtfirma's. Tijdens de jongste bespre king van de begroting van Landbouw in de Kamer heeft het C. V.P.-Kamerlid Alb. Vanden Berghe de nood van de Dendervallei aangeklaagd. Ingevolge het ver gevorderde uur, waarop hij sprak, kon zijn uiteenzetting in het Ka merverslag niet de plaats toegemeten krijgen, waarop zij recht had. Wij geven bijgevolg thans de belang rijkste passus uit de rede van het Kamer lid. Vóór de kanalisatie van de Dender, en nog enkele jaren nadien, was de Dender omzoomd door geurige, malse weiden, die de beroemde polderweiden evenaarden. Op de jaarlijkse hooivendi- tie, die op Sint- Pietersdag te Idegem ge houden werd, kwamen tot zelfs boeren van het Land van Waas ons hooi afne men. Thans is het hooi van die zelfde weiden nog amper goed om te dienen als inpakgoed voor gleiswerk. Van ons geroemd Denderpaard is geen sprake meer, het ras is geleidelijk ontaard en uitgestorven, omdat het ge speend is geworden van de speciale voe ding, die het in de Denderweiden vond. Het was onder de boeren bekend, dat een dier dat sporen van rachitisme ver toonde spoedig in de Denderweiden opknapte. Thans komt het niet zelden voor, dat een vaars die met de Lente op de Den- derweide wordt geplaatst op het einde van de Zomer minder weegt en het kan niet anders van onze befaamde Den derweiden schieten er nog over ver zuurde beemden met hier en daar enkele schrale koebeesten en veel canadabo men. Die canadabomen zijn zeer ken schetsend. De boeren die met hun ver zuurde weiden geen blijf weten, verko pen, met de dood in het hart, hun beem den aan de Zweedse lucifersfabrikanten, die er de houtreserve aanleggen voor bun industrie. Wat krijgen onze mensen voor hun eigendommen Ik ken gronden die in 1847 dus vóór de kanalisatie verkocht zijn te gen 49 fr. de roede of 16.000 fr. de hec tare, in 1925 opnieuw verkocht tegen 8.000 fr. de hectare. Als men daarbij weet dat er in het bekken van de Dender nagenoeg 11.000 hectare beste grond door verzuring is aangetast, dat feitelijk in de hele Den dervallei, op een breedte van circa 1.200 m links en rechts van de rivier, de landerijen ofwel reeds helemaal bedor ven of sterk bedreigd zijn door verzu ring, dan zal men begrijpen, dat ik niet kon, niet mag en niet wil zwijgen. Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1