Wat gebeurt er met de rekeningen obliga ties 3,5 °/0 van de muntsaneringslening RUILVERKAVELING Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 1 MAART 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1500 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON, (geblokkeerde rekeningen 60 Hieronder geven wij ten behoeve on zer lezers een beknopt overzicht van de bijzonderste bepalingen der besluiten welke betreffende deze aangelegenheid werden gepubliceerd in het Staatsblad tijdens de maand December 1.1. De rekeningen Obligaties van de mnntsaneringslening blijven voor hun volledig bedrag ingeschreven tot 30 Juni 1952 op naam van de rechthebbenden. Op 1 Juli 1952 wordt van ieder rekening een gedeelte ten bedrage van één tiende van het saldo der rekening op naam om gezet in obligaties aan toonder van de Muntsaneringslening (naamloze titels van minstens 1000 fr.) Deze obligaties worden terugbetaald volgens een plan van trekking. Hierop zullen wij ten ge- pasten tijde in dit blad terugkomen. Hieronder volgt een opsomming van de verrichtingen die op de rekeningen op naam nog kunnen gebeuren. 1) Afronding der rekeningen 60 Op 31 December 1951 werden alle rekeningen 60% afgerond tot 1.C00 fr. of een veelvoud van 1.000 fr. De breu ken van 1 000 fr. die ingevolge deze af ronding vrij kwamen werden, samen met de interesten over 1951 verworven op deze rekeningen, overgeschreven op de gewone rekening van de rechthebben den bij de financiële instellingen en aldus beschikbaar gesteld van de belangheb benden. Van 1 Januari 1952 af sluiten aldus alle rekeningen 60 op 1.0C0 fr. of een veelvoud van 1.000 fr. 1. Betaling van de kapitaalbelasting. De kapitaalbelasting kan nog enkel betaald worden met de geblokkeerde 60 door personen die een eerste waarschuwing tot betaling dezer belas ting hebben ontvangen na 31 December 1951. Hiertoe dienen de belastingsplich- tigen zich in betrekking te stellen met de bevoegde ontvanger der kapitaalbe lasting. 3) Inkoop der muntsaneringsobliga- ties ten voordele van bejaarde lieden. Zoals reeds vroeger medegedeeld in dit blad, kunnen personen van 65 jaar en meer, die niet onderworpen zijn aan de aanvullende personele belasting, aan spraak maken opde maandelijkse inkoop ten bedrage van 2.000 fr. op hun reke ning obligaties van de muntsaneringsle ning. Dit bedrag wordt verhoogd tot 4.000 fr. per maand, indien de echtge note nog in leven is, zelfs wanneer deze laatste de ouderdom van 65 jaar nog niet bereikt heeft. Voor dezen die de voorgeschreven formaliteiten hiertoe vroeger vervuld hebben, wordt de in koop normaal voortgezet. Wie na 1951 de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, moet de aanvraag tot inkoop doen op bijzon der formulier, te viseren door de contro leur der rechtstreekse belastingen. Deze formulieren kunnen bij de bankinstellin gen worden bekomen. 4) Inkoop der muntsaneriogs- obligaties ten voordele van oorlogsgeteisterden. Deze kan bekomen worden door personen die oorlogsschade hebben ge leden aan hun private goederen en recht hebben op de geldelijke tussenkomst van de Staat. Het bedrag der schade moet minstens op 3.000 fr. vastgesteld zijn door de bevoegde administratie. Deze aankoop wordt bovendien slechts toegestaan, indien de aanvrager de eventueel verschuldigde buitengewo ne belasting op uitzonderlijke winsten verwezenlijkt tijdens de oorlogsjaren betaald heeft. De formulieren voor aanvraag van dergelijke inkopen zijn te bekomen bij de plaatselijke coöperatieven voor oor logsschade en bij de provinciale direc ties voor oorlogsschade aan private goederen. De in twee exemplaren opge maakte aanvragen moeten ingediend worden bij de provinciale directie voor de oorlogsschade, waar de aangifte van geleden schade werd ingediend. Hierna volgt opgave van de zetel der provinciale directies voor oorlogsschade in het Vlaamse land Provincie Antwerpen Frankrijklei, 70, Antwerpen Provincie Brabant Wetstraat, 35, Brussel. Provincie Oost-Vlaanderen Sint Pieters-Aalststraat, 60, Gent Provincie West-Vlaanderen Aug. Reinaertstraat, 2, Kortrijk Provincie Limburg Witte Nonnen- straat, 6, Hasselt. 5) Inkoop voor doeleinden met humanitair karakter. Deze kan bekomen worden in ernstige gevallen, waar de rekeninghouder zware tegenslagen heeft gekend en over geen andere middelen beschikt om de onvoor ziene uitgaven te dekken. Als zulke ge vallen komen o.m. in aanmerking beta ling van erelonen van geneesheren, kli- niekkosten, enz. Personen die menen hiervoor in aan merking te komen dienen hun geval voor te leggen aan de Dienst der Munt saneringslening, Hertogelijke straat, 89, Brussel, die de nodige formulieren zal zenden. Alleen het Ministerie van Fi nanciën is bevoegd om dergelijke geval- Zie vervolg onderaan hierneven Een onzer medewerkers hield in ons nummer van verleden week een warm pleidooi voor de ruilverkaveling en stel de daaruit voortvloeiende voordelen in het licht. Persoonlijk is hij zodanig doordrongen van de noodzakelijkheid van een ruil verkaveling dat hij met overtuiging schrijft dat wij binnen kort ook een wet op de verplichte ruilverkaveling mogen verwachten. Zijn wij het met onze me dewerker roerend eens voor wat de aangehaalde argumenten betreft en zijn wij even grote voorstaander van de ruilverkaveling, toch kunnen wij moei lijk zijn optisme delen, waar hij meent dat wij binnen kort een wet te verwach ten hebben. Toen wij destijds dhr Van den Abeele op de studiedag over ruilverkaveling te Brussel hoorden spreken, hadden wij reeds de indruk, dat hij aan een wets ontwerp werkte. De Minister van Land bouw heeft daarbij in de bespreking over de begroting van landbouw even eens gezegd dat hij binnenkort een wets ontwerp op de verplichte ruilverkave ling zal neerleggen. Er is dus zeker reden te over om het optimisme van onze me dewerker te delen. En toch... kunnen wij niet anders dan zeer twijfelachtig ons schouders optrekken. En ziehier waarom Onlangs heeft een groep senatoren een wetsvoorstel neergelegd dat ruime fiscale vrijstellingen voorziet voor hen die vrijwillig tot het verkavelen van hun gronden zouden overgaan. In de memo rie van toelichting kunnen wij lezen In tal van Europese landen is de wettelijke ruilverkaveling met welsla- gen ingevoerd. Nederland moedigt de vrijwillige ruilverkaveling aan, doch heeft tevens de verplichte ruilverkave- ling ingesteld. Deze laatste kan daar in naam van het algemeen belang ver- ordend worden op verzoek van een zeker aantal eigenaars of landbouw- verenigingen of publiekrechterlijke li- chamen. Frankrijk, waar het eigen- domstelsel op weinig na hetzelfde is als len te onderzoeken en er over te be slissen. 6) Verpanding van rekeningen Obligaties Muntsaneringslening. Van 1 Januari 1952 af kunnen deze rekeningen waarop minstens nog 10.C00 frank op naam ingeschreven is in pand gegeven worden voor kredieten aange vraagd door de houder der rekening. Deze verpanding is mogelijk mits afle vering aan de financiële instelling waar bij de rekening van 60 gehouden wordt van een getuigschrift opgemaakt door het Bestuur der rechtstreekse Be lastingen uitwijzende dat de titularis der rekening geen extra- of bijzondere be lasting meer verschuldigd is. bij ons, is eveneens die weg met vast- beradenheid opgegaan. Logischerwijze zou men nu mogen verwachten dat men als vervolg zou lezen dat het dus vanzelfsprekend is dat België eveneens die weg moet opgaan. Neen, beste lezers, in België moet het anders gaan. Luistert maar In België daarentegen bleken de landbouwers tot dusverre weinig gun- stig gestemd tegenover dit stelsel, dat n tot op zekere hoogte op dwang be- rust en inbreuk maakt op indivi- duele rechten. De geesten zijn in elk geval niet voorbereid. Alvorens zo ver te geraken dient, in het belang van de produktie, een stelsel inge- voerd, waarbij de landbouwers er toe aangezet worden de vrijwillige groe- pering van de gronden te verhaasten.,, Wij mogen zeker toch wel veronder stellen dat zij, die dit voorstel hebben ingediend, ter zake bevoegd zijn. Zij moeten dus weten dat de vorige wet op de vrijwillige ruilverkavelingen slechts 48 aanvragen heeft uitgelokt. Zij moeten eveneens weten dat van die 48 tot nu toe slechts EEN kon worden aangeno men als beantwoordend aan het begrip ruilverkaveling. Zij moeten dus, zoals trouwens iedere landbouwdeskundige in ons land, tot de overtuiging gekomen zijn, dat vrijwillige verkaveling een doodgeboren kind moet worden. Nu kunt ge ons vragen waarom ze dan zulk een voorstel indienen Hierop kunnen wij ook niet antwoorden. Als vrijwillige ruilverkaveling toch tot niets leidt, dan komen vogende veronderstel lingen ons in het hoofd ofwel is de betrokken groep sena toren onbekend met de totale misluk king van de vrijwillige verkaveling. ofwel hij is zo naïef te denken dat zijn voorstel nu eens een uitzondering zal maken. ofwel tracht men door een zij sprong de aandacht van de wettelijke ruilverkaveling af te wenden. Nu zullen wij zeker van de heren se natoren niet veronderstellen dat zij on wetend of naïef zijn. Dat zou een affront zijn. Maar moeten wij ze dan verdenken van kwade trouw Het wijst toch ver dacht veel in die richting als wij het vervolg van de memorie van toelichting lezen Wanneer, in elke landbouwgemeen- te, verscheidene landbouwers nut zul- len halen uit een beter gegroepeerde boerderij en het groot voordeel van de ruilverkaveling aldus tastbaar zul- len bewezen hebben, zullen hun buren niet nalaten hun voorbeeld te volgen. Aldus zal geleidelijk een gunstiger kli- maat voor de gedachte van uitgebrei- der ruilverkaveling ontstaan. Slechts Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. Koornbloem Abonnementsprijs 72 ft. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Vetjes van ons.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1