Ter beveiliging van het bestaan van onze groenteteelt De Tuinbouw in België. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 8 MAART 1952. Verschijnt iedere Zaterdag Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN O. CAUDRON, Een doeltreffende toepassing van het invoerkalender en van het landbouwprotocool met Nederland onmisbaar. Eerste stelling s Het blijkt uit de geschiedenis van de tuinbouw, uit zijn omvang en zijn economische betekenis dat de Belgische tuinbouw zijn bestaansmogelijkheid en zijn bestaansrecht heeft bewezen. 3. De Belgische Tuinbouw in het kader van de Belgische Landbouw. 1. Enkele gegevens over de Belgische landbouwbedrijven. De gemiddelde bedrijfsgrootte be draagt in België circa 6 ha, in Neder land 10 ha. In België is de gemiddelde bedrijfs grootte per provincie, in ha Oost-Vlaanderen 3,25 Brabant 4,50 Limburg 3,80 Antwerpen 4,80 West-Vlaanderen 6,22 Luik 6,42 Namen 9,07 In Nederland, volgens cijfers van 1921, is de gemiddelde grootte, in ha Groningen 19,70 Drenthe 9,68 Gelderland 7,90 Noord-Brabant 13,55 Zeeland 16,73 Friesland 14,25 Overijssel 7,90 Utrecht 15,14 Zuid-Holland 16,79 Noord-Holland 8,24 Limburg 6,26 De laatste cijfers waarover we be schikken, inzake het Belgische land- en tuinbouwareaal zijn deze van de telling van 15 Mei 1950. a) De totale beteelde oppervlakte zou 1.800.000 ba bedragen. Nederland 1949 2.408.400 ha. De oppervlakte welke in Nederland beteeld wordt, is dus ruim 1/3 groter dan de be teelde oppervlakte in België. b) Oppervlakte beteeld per inwoner Per km2 leven Nederland 291 België 279 Nederland is het dichtst bevolkte land van Europa. Wanneer men echter alleen rekening houdt met de beschikbare kul- tuurgrond zien de cijfers er anders uit. Per km2 kultuurgrond leven er nl. in België 473 inwoners Nederland 412 inwoners In België leven er dus ongeveer 15% meer personen per km2 welke voor landbouwgebruik geschikt is. Ter vergelijking Per km2 kultuurgrond leven er in er in inwoners inwoners Denemarken 131 personen Frankrijk 122 Ierland 64 Engeland 255 Italië 215 Noorwegen 267 Oostenrijk 118 Polen 85 Portugal 179 Roemenië 87 Zweden 144 Rusland 30 Kanada 3 U.S.A. 39 Argentinië 10 c) Aantal bedrijven Vanaf 1 ba en meer zijner ongeveer 3CO.OOO bedrijven. In land 245.000. in België Neder- In België zijn er veel grondgebruikers beneden 1 ha, nl. ruim 800.000 in 1929. Deze grondgebruikers telen meestal slechts wat aardappelen en groenten voor eigen gebruik. Tcch zitten er in deze categorie heel wat tuinders, nl. bloemisten en intensieve groenteteelt- bedrijven. In deze 800.000 zitten er ongeveer 125.000 met een bedrijfsgrootte van 0,5 ba tot 1 ha. Deze categorie omvat heel wat bedrijfstuinbouw, maar de Bel gische statistieken laten nu eenmaal niet toe het juiste aantal te kennen. Op te merken valt hierbij dat ook in Neder land talrijke bedrijven kleiner zijn dan 1 ha. De kleine landbouwbedrijven liggen in België voor het grootste gedeelte in de Vlaamse gewesten. Bedrijven 1 5 ha 5 - 19 ha Totaal kleine bedrijven Vlaanderen Wallonië Het Rijk het Rijk 124.39 70.523 194.914 65% 28.760 27.559 56.319 18,5 163.151 98.082 261.233 83,5 1949 en 1950 waren voor onze groen tekwekers zware verliesjaren. Het voort duren van de zware crisis die tijdens deze twee jaren onze groenteteelt heeft getroffen moest na korte tijd deze be langrijke bedrijfstak van onze landbouw ten ondergang voeren. Gelukkig bracht 1951 verbetering, gedeeltelijk doordat de productie ingevolge de weersgesteld heid merkelijk werd ingekrompen zodat de aanvoer op de markt meer beperkt was en over een grotere periode kon worden verspreid en gedeeltelijk door dat in de handelsovereenkomsten met Frankrijk, Italië en Spanje een invoer kalender werd opgenomen waardoor bepaalde tijdperken werden voorzien voor de invoer van groenten uit deze landen. De verminderde productie ingevolge de ongunstige weersgesteldheid ook in Nederland had voor gevolg, dat de in voer uit dit land minder belangrijk was en dat de regeling van de minimumprij zen voorzien door het landbouwprotccol vlotter kon geschieden dan de voor gaande jaren. Tegen de invoerkalander werd een verwoede strijd gevoerd meer bijzonder door de socialistische pers. Hij werd er van beschuldigd de oorzaak te zijn van de stijging der levensduurte. Deze de mocraten geven er blijkbaar de voorkeur aan de belangen te verdedigen van een handvol invoerders boven deze van de duizende noeste arbeiders in onze tuin bouw wier bestaansmiddelen zeker niet hoger zijn dan deze van de loontrekken- den voor dewelke zij zo hardnekkig mi nimumlonen en een behoorlijke levens standaard opeisen. Zij vergeten hierbij dat al de ons om ringende landen Nederland, Duitsland en Engeland een strenge beschermings- politiek voeren om de eigen productie te beveiligen en te bevorderen en hun uit- voeroverschotten, dikwerf met zware financiële oflers te plaatsen in het bui tenland. Of moet België misschien het afvalbelt worden van de vreemde groen ten die elders geen afzet vinden Onder de druk van de eisen voorge bracht door de syndikaten op de buiten gewone vergadering van de Algemene Paritaire Raad in October 1.1. zou eer lang een kalendercommissie worden in gesteld door de Minister van Landbouw bestaande uit de belanghebbende krin gen van voortbrengers en invoerders. Wij staan sceptisch tegenover de doelmatigheid van dergelijke commissie en zullen geenszins dulden dat zij als vertragingsmiddel wordt gebruikt om de passende maatregelen uit te stellen ot hunne uitwerking te verminderen. Met het oog op de doelmatigheid van de in voerkalender dienen naar onze mening volgende regels in acht genomen 1) Bepaalde data moeten tijdig vast gesteld worden tot dewelke de invoer toegelaten wordt, omdat het regime van de controle op de prijzen in het verle den steeds gefaald heeft ingevolge zijn laattijdige en onvolledige toepassing. Immers wanneer men de invoer vrij laat geschieden tot de markt ontredderd is, hebben maatregelen tot beperking van de invoer geen of weinig nut meer tot herstel van een behoorlijk prijzenpeil. De prijzenkalender beoogt de invoer uit het zuiden stop te zetten op het tijd stip dat de inlandse voortbrengst vol staat om de markt te bevoorraden tegen redelijke prijzen. Wij nemen aan dat dit tijdstip niet onveranderlijk elk jaar het zelfde is, omdat er moet rekening ge houden worden met de stand van de inlandse teelten. Doch deze stand kan na raadpleging van de georganiseerde pro ducenten tijdig genoeg gekend zijn om op oordeelkundige wijze en bijtijds de data te bepalen waarop de invoer dient stop gezet. 2) Om doelmatig te zijn moet de in voerkalender gepaard gaan met een ze kere contingentering van de invoer bij zonder tijdens de laatste dagen die de stopzetting van de invoer voorafgaan om tijdens deze periode een overrompe ling van de Belgische markt te verhin deren welke op de prijzen zou blijven drukken op het tijdstip dat de Belgische producten in toenemende mate worden aangevoerd. 3) Ook dient er streng op gewaakt dat de producten welke opgenomen zijn in de invoerkalender na de stopzetting van de invoer onder een andere bena ming in ons land worden gebracht zoals verleden jaar meermaals werd vastge steld. Wat de toepassing van het land- bouwprotocol met Nederland betreft, zijn volgende maatregelen vereist om een behoorlijke naleving daarvan te ver zekeren 1) de minimumprijzen dienen bepaald na overleg met de beroepsorganisaties van groentekwekers 2) deze minimumprijzen dienen streng geëerbiedigd zulks dadelijk na de stop zetting van de invoer uit het zuiden in uitvoering van de invoerkalender 3) bij de vaststelling van de minimum prijzen dient rekening gehouden met de (Zie vervolg 2e bladz. 4e kolom). Ruim 76 van de bedrijfjes beneden de 5 ha en ruim 62 van die van 1 tot 10 ha liggen in de Vlaamse provincies. De arrondissementen met het grootste aantal kleine bedrijfjes beneden 5 ha zijn Leuven 16.509 (Zie vervolg 2bladzijde 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 it. 's jaars* Handregister Aalst Nr 145* Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1