PALMENZONDAG REDT U ZELVEN Weekblad De Algemene Vergadering Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 5 APRIL 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1505 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer Zeeberg kaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O, CAUDRON, Palm steken is mannemensenwerk, is boerenwerk. Verleden jaar, deze tijd, ben ik boer Vandoren, op 't Wallenbof, nog een kruisken gaan geven. Hij lag afgelegd op de kelderkatner, schoon Onder een puurwit beddelaken, met een oude kerk boek onder de kin rond zijn handen lag een paternoster en zijn vingeren waren schots en scheef van 't werken. Een schoon, oud gezicht, diep in de rimpels en voor de laatste keer bijzonder glad geschoren. In de zeventig. Gelijk hij daar zó lag, zoudt g' er hem maar vijftig gegeven hebben. Op een klein tafelken stond een kruis beeld, twee half opgebrande kaarsen en een laag bierglasje met een vers takje palm. Met die verse palm heb ik boer Vandoren een kruisken gegeven. Buiten goerden en gakkelden de gan zen precies of de koeketel over de kas seistenen rolde. De boerin zat achter de stoof te snotteren. De jonge boer gaf mij een hand dat even groot en even hoebelig was als dat van zijn vader. Een dik jaar geleden was dat. Acht dagen na Pasen. En dat groen palmtakje 1 Ik zie het nog vóór mijn ogen in dat laag bierglasje steken vers uit de hof. Nog geen drie weken te voren was boer Vandoren in hoogst eigen persoon nog met een heel busseltje palmmei naar d' hoogmis van Palmenzondag getrokken. Van als hij nog als jonge boer op 't Wallenhof was gekomen, had hij dat geen enkel jaar nagelaten. Ook niet toen de kinderen groot waren. Dat is mannemensenwerk placht hij te zeggen. Dat is boerenwerk, en zolang ik leef, draag ik de palmmei naar de kerk en steek ik de gewijde palm op hof en velden. Mannemensenwerk Boerenwerk 1 Het is raar als ge nu nog een manne- mens met de palm naar d' hoogmis ziet gaan. De kinderen doen dat nu. Precies of 't groot volk wat beschaamd is met zo n ouwe "zottigheid,, nog mee te doen. Boer Vandoren heeft mij dat nekeer verteld. Hij is dood nu. 't Kan geen kwaad meer u te zeggen wat boer Van doren mij vertelde In d'hoogmis, vertelde boer Vando ren mij, wanneer onze pastoor de palm had bezegend. dan klap ik met Ons Heer over de palm en de kracht van de palm en wat ik van die kracht verwacht. Niet dat ik niet weet dat die kracht niet in de palm zit, maar wel in God, die zijn kracht overplant. Ik vraag dan kracht voor mijn volk, mijn beesten en mijn akkers. Én na d'hoogmis stop ik een pijp en al smorende ga ik de kracht overal rondsteken. Bepalmen is ook mannemensenwerk en boerenwerk.... Menig jaar heb ik boer Vandoren af- gelet want ik woon maar een goeie boogscheut van 't Wallenhof. Boven de staldeur zag ik hem een taksken steken dat was om goeie kalvers te hebben en vette melk en om bevrijd te blijven van de pootziekte. In de dwarsbalk boven de schuurpoort stak hij een taksken dat was opdat zijn oogst veilig zou steken, geen ongelukken zouden gebeuren bij de dorsmolen en om gespaard te blijven van brand. De boomgaard werd be- palmd voor het wellukken van de fruit oogst. Op de wal zelf wierp hij wat ge wijde snippering opdat de vis zich vlug zou vermenigvuldigen en later goed zou bijten en vooral opdat geen kind ooit in 't water zou sukkelen. En dan trok hij naar zijn weiden en akkers en op de hoek van ieder stuk bukte boer Vandoren zich en stak een palmken in de grond dat was om geurig hooi, volle tarwe, zwaar koolzaad, gave aardappelen en lange, welgevormde be ten te mogen binnenhalen. En wanneer hij uitgepalmd op de volle middag de keuken binnenkwam, stonden de patatten op de tafel te dam pen. Boven de schouw had Wiezeken reeds een verse palmtak achter 't kruis beeld gestoken dat was voor de eens gezindheid in het gezin, de gezondheid van de kinderen, de gedienstigheid van al wat handen aan 't lijf had. Vijf-en- veertig jaar lang had boer Vandoren ieder jaar opnieuw op Palmenzondag de gewijde palm gestoken. En hij was tot welstand gekomen in 't leven Ijj Ge zult mij niet horen zeggen dat dat kwam speciaal door die gewijde palm. Dat niet. Dat kwam omdat boer Van doren een bovenste beste goeie boer was, die verstand had van boeren, ie mand met overleg en resonatie, omdat hij alzeleven hard had gewerkt, omdat hij ieder 't zijne gaf en gemakkelijk kon zien dat de zon in 't water schijnt, om dat hij een boer was van eer en deugd, die tegenover God en de mensen zijn plicht deed, omdat hij iedere Zondag naar de kerk ging en 't werk stil legde, omdat hij voor en na 't eten, kort en goed, een kruiske maakte en bad, omdat hij zijn kinderen in fatsoen had opge kweekt. In één woord omdat boer Vandoren een christelijk mens was. En die palm was een stuk van die christe lijke mens. Laat het ene vallen, het an dere volgt en tenlangeleste schiet er niets meer over dan hard werken, geld, krevatie, ziekte en dood. Ik moet het echter zeggen lijk het is boer Vandoren bleef niet gespaard van tegenslagen van de tien kinderen ble ven er twee steken in de volle kweek ze werden heel jong nog met de gewijde palm besprenkeld. Een meisken kreeg een slag van een paard en bleef haar le venlang gebrekkig. De schuur brandde (Zie vervolg onderaan 3e kolom). van de Landbouwersvereniging Samenwerkende Maatschappij I Zoals ieder jaar ging verleden Zon dag, de laatste Zondag van Maart, de algemene vergadering van onze maat schappij door. Niettegenstaande het weinig gunstige weder mochten wij ons verheugen in een talrijke opkomst van de aandeelhouders, wat een zeker bewijs is van hun belang stelling in de zakengang van onze ven nootschap. De voorzitter van de beheerraad dhr Emiel Baeten opende de vergadering en sprak het welkomstwoord uit, waarna hij het woord verleende aan dhr Frans Wijnant, afgevaardigde-beheerder, die lezing gaf van het verslag van de beheer raad. Vervolgens gaf dhr Jozef Van Box- stael lezing van het verslag van de toe- zichtsraad en van de balansen van onze vennootschap, afgesloten cp 31/12/51, van de winst- en verliesberekening en van de voorgestelde verdeling van de winsten. Onze bestuurder, dhr Caudron, gaf daarop inlichtingen in verband met en kele posten uit de jaarbalans, waarna door de aandeelhouders met algemene stemmen aan de beheerraad en toezich- ters ontlasting werd verleend. nekeer half af. Hagelslag vernietigde de slorenoogst. Een van zijn jongens misliep een paar jaar. Een andere zoon bleef in de oorlog. En nog veel meer... geduren de vijf-en-veertig jaar. Maar boer Van doren en ook Wieze konden alle harde slagen opvangen met gelatenheid, met berusting, met onderwerping. Waarom? Omdat ze christelijke mensen waren. De gewijde palm heeft hem gesterkt en ook al de rest. Viel de palm weg dan kon ook al de rest wegvallen en daarmee de stut en de steun. Verleden jaar is boer Vandoren er stillekens vandoor getrokken. Nog geen drie weken te voren was hij overal de palm gaan steken. En met de verse palm, die Wiezeken achter 't kruisbeeld had gehangen, heb ik boer Vandoren een laatste kruisken gegeven. Daags vóór hij stierf, riep hij zijn opvolger bij zich Jan, zei hij, 't is ermee gedaan. Ik laat u 't Wallenhof. Ik laat u ook de eer en de deugd. Houd mijn naam in ere en wees wat ikzelf altijd geweest ben een christelijk mens. Hij is kort daarop gestorven. Dit jaar zal de jonge boer Vandoren op Palmenzondag met de palmmei naar d' hoogmis trekken en daarna hof, stal lingen en velden gaan bepalmen. Want de palm dragen en de palm steken dat is mannemensenwerk. Dat is boerenwerk. Eveneens met algemeenheid van stem men werden de drie uittredende beheer ders, nl. de heren Possemiers Arthur, Schollaert Gustaaf en Van den Haute Victor en de twee toezichters Grauwels Alexander en Van de Velde Gerard, herkozen. Vervolgens richtte de bestuurder het woord tot de aandeelhouders en wees uitdrukkelijk op het belang van samen werking tussen de boeren onderling. Het jaar 1951 is voor vele boeren een ware ramp geworden. De epidemie van mond- en klauwzeer heeft er onze boe ren aan herinnerd dat ze steeds blootge steld staan aan allerlei wisselvalligheden en dat hun bestaan een steeds wederke rende, hardnekkige strijd is. Het is dan ook met voldoening dat wij moeten vaststellen dat in de openbare besturen meer en meer belang wordt gehecht aan de landbouwersstand. Hij is het immers die het voedsel, het eerst-noodzakelijk middel in onze economie, moet leve ren. En niet alleen in het binnenland staat de landbouw in het centrum van de be langstelling, maar in gans West-Furopa, ja in heel de wereld gaan stemmen op voor een verdere ontwikkeling van de landbouw. Zo spreekt men de laatste tijd veel over de eenmaking van de West- Europese landbouwmarkt. Dit plan biedt voor onze nationale landbouw ongetwijfeld zekere perspec tieven, maar anderzijds mogen wij de gevaren, die zulk een verwezenlijking met zich brengt, zeker niet onderschat ten. Op het ogenblik is de Belgische landbouw nog niet gereed om in recht streekse concurrentie met de andere lan den van West-Europa te treden. Er zal dus hard moeten gewerkt worden om ons gereed te maken tegen het ogen blik dat dit plan werkelijkheid zou wor den én door de boeren zelf én door onze regering. Er is reeds veel gesproken en ge schreven over Benelux, die door velen wordt beschouwd als de voorbereidende stap naar de eenmaking van de West- Europese landbouw. Maar deze voor bereidende stap geeft ons al heel wat kopzorgen. Onze landbouwers weten dat ze niet opgewassen zijn tegen hun Nederlandse collega's, die enerzijds be ter technisch geschoold zijn en ander zijds op veel doelmatiger wijze voorge licht en gesteund worden door hun re gering. Het is dan ook wel niet overbodig te zeggen dat onze boeren voortdurend moeten streven naar een betere ont wikkeling. (Zie vervolg 2e bladz, le kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1