I EEN ZAU© PAASFEEST I ZIJNE PASEN HOUDEN De begroting van landbouw in de Senaat Weekblad i i I hhU hh ÜÏ12E LEZEïilSSEN IN ILE2E1S Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 12 APRIL 1952. Verschijnt iedere Zaterdag Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeeberg kaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan Van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Al wat geboren wordt, wordt gebo ren om te sterven. Heel de wereld is een ontzaglijk kerkhof, en wat wij levend noemen, zijn slechts bloemen geplant op graven. De gazetten spreken er weer van In 't Zuiden van Frankrijk hebben ge leerden in een onmetelijke grot drie honderd geraamten gevonden van men selijke wezens en van beren die daar se dert duizenden jaren liggen uit te bleken. Die holenberen zouden daar komen sterven zijn, zo gelijk de oude olifanten nu nog doen. De grot was dus een be renkerkhof. Die beren zouden een goei twee meter vijftig groot geweest zijn. Nadat de beren er hun kerkhof van gemaakt hadden, gebruikten de mensen deze grot eveneens als hun begraaf plaats de doden, de gewonden en de ongeneesbare zieken mannen en vrouwen en kinderen werden hier achtergelaten. Er zijn geleerden die zeg gen dat ze meer dan 7.0C0 jaar oud zijn die geraamten, anderen doen er nog tien duizend jaar bij. Een schone vondst voorde geleerden. Ze zullen er straffe woorden over schrij ven. Maar de dag van vandaag verschiet de mens van niets meer. We zijn ge woon geraakt aan doden en geraamten, lijken en doodskoppen, slagvelden en heldenmonumenten, dodelijke ongeluk ken en uitgevoerde doodvonnissen, 't Is al dood dat de klok slaat. 't Is eenvoudig dat sterven En toch wreed En ik ken geen ene die terug geko men is. Pië de Viezen kwam terug, zei hij binst zijn levensterm. Maar Pië is op en weg en is stilletjes achterwege gebleven. En ik heb thuis al bra veel doodsbrieven gehad en mijne kerkboek steekt vol doodsbeeldekens, maar ze zijn allemaal het laatste bericht geble ven. Een enkel mens is er geweest, die gezeid heeft Ik leg mijn leven af om het verder op te nemen En deze mens was een Godmens, Jezus Christus zelf. God alleen is onsterfelijk en kan aan de dood gebieden. Ge kent uwe katechismus zogoed als ik Christus heeft zijn leven afgelegd op Goede Vrijdag. En Hij heeft het leven weer opgenomen op de Zondag daarop volgend. Dat is historisch bewezen. En dit is het onwederlegbaar bewijs dat Hij is waarachtig mens cn waarachtig God. En 't staat vast dat ook wij zeker elk jaar opnieuw mede moeten ver rijzen tot het genadeleven, genade door de verrezen Kristus voor ons verdiend. Onze Pasen houden, dat is dus niet in eerste aanleg 't gebod van onze pastoor volbrengen, maar dat is ons totaal in orde stellen met Ons Heer. Ik heb het alzeleven geweten dat tegen Pasen een nieuw kostuum gemaakt en gedragen werd. Met Pasen ook is de grote kuis, van de kelder tot de zolder, door de vrouw tot een goed einde ge bracht. Tegen Pasen is de bocmgaard gesnoeid, is de moestuin in zijn bedde kens gelegd, zijn de stallen en schuren gewit. En bij manier van spreken zijn tegen Pasen de vogels terug in 't land en staan blcemen en fruitbomen in volle bloei. Alles is schoon en fleurig, gekuist, gestoft, geverfd en vol nieuw leven. En ook ons ziel moet tegen Pasen ge schrobd en ontbolsterd worden. Dat kunnen we alleen dcor onze Pasen te houden. En ge weet zogoed als ik wat ge daarvoor moet deen een serieuze Biecht en Ons Heer bij u nekeer binnen laten. Ge zcudt dan met Ons Heer ne keer doodgewoon moeten klappen over uw hard leven, uw mizeries, uw verlan gens...; ook wat over uw slappe wil, uw hardheid en uw zondigheid... En als het te lang duurt, naar uw goesting, zeg dan Heer, ik laat alles aan U over; ik weet dat ik nekeer moet sterven, maar ik zou toch graag sterven in Uw genade. Sta naast mij, want ik ben maar een slappe mens Ik heb alle jaren mijne Pasen al ge houden en ik heb het me nog nooit be klaagd. En peins nu niet dat ik stommer ben dan gij. Slimmer, dat zult ge mij ook niet horen zeggen. Ik ben van een boe- renstudbook. En in dat studbook staat een kapittel van Houd uwe Pasen 1 Van ons vader en ons moeder geleerd. Ik kan er nooit mee misdoen. Ge begiijpt dus goed dat ik alleen maar tegen hen, die serieus hunne Pasen houden, ken zeggen Ne Zalige Pasen I Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op Zondag 20 April tussen 10 en 12,30 uur. Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden. In onze vier nummers van 2 tot en met 23 Februari 1.1. hebben wij een uit voerig commentaar gewijd aan de be handeling der begroting van Landbouw 1952 in de Kamer van Volksvertegen woordigers. De bespreking van zelfde begroting in de Senaat gaf aanleiding tot talrijke en uitvoerige tussenkomsten van verte genwoordigers van de verschillende partijen waarvan sommige interessant wezen. Plaatsgebrek verhindert ons echter ze hier beknopt weer te geven. Wij wensen hier enkel bepaalde ge deelten over te nemen uit de belangrijke rede uitgesproken door de Heer Mini ster van Landbouw tot toelichting en verdediging der begroting van zijn De partement. t Richtprijzen voor landbouwproducten. De Minister betoogt dat bij het op maken der richtprijzen moet rekening gehouden worden met het rendement over een vrij lange termijn. Ten slotte moet de kostprijs met evenwicht, juist heid en een zekere winstmarge, die de bezoldiging van de uitbater is worden opgemaakt. Dat is zelfs vereist door het algemeen belang want ontoereikende prijzen bren gen de inkrimping van de productie en vervolgens schaarste te weeg. Bij de vaststelling van de prijzen dient ook re kening gehouden met de koopkracht van de verbruiker, zoniet zal verminde ring van het verbruik intreden. Ten slotte moeten de prijzen tot juiste verhoudingen gebracht werden, zeniet zullen voor sommige producten gevaar lijke concurrenties optreden. Kortem juiste en verantwoorde prij zen, dat is de zorg van de Regering. Zij zal aan die politiek vasthouden. Het mond- en klauwzeer. Over de uitbreiding van het mond- en klauwzeer en over zijn bestrijding ver klaarde de Minister w at volgtOp 10 Maart 1952 waren er in ons land nog 396 haarden van besmetting, in Januari waren 2.471 haarden. In Januari waren in Holland 370 haarden van besmetting en weinig min der dan 1.000 cp het einde van Fe bruari. Ten onzent zijn 850.CC0 dieren inge ënt. Sedert 18 Januari 1952, heeft men meer dan 5.043 liter entstof gefabriceerd, en ik breng hulde aan professor Wil- lems. Men fabriceert tegenwoordig 3.0CO liter per maand en een reserve van 1.500 liter kan worden samenge steld. De hulp die de regering aan de onge lukkige gevallen heeft willen brengen is reëel. Ik heb een krediet van 20 millioen bekomen. Door dit krediet te verlenen wilde de regering aan zekere ongeluk kige toestanden het hoofd bieden. De hulp, want het gaat hier over hulp, zal zonder verwijl worden uitbetaald, opdat de voordeelhebbende doelmatig en vlug er opnieuw bovenop zou kunnen komen. Tot heden werden 464 aanvragen, voor een gezamenlijk bedrag van 7.592.000 fr. aangenomen. Ik mag U verzekeren dat wij over acht of veertien dagen met de betaling kunnen beginnen. Benelux. Dienaangaande drukte de Minister zich uit als volgt men heeft mij ge vraagd of het stelsel der vóórunie zich over een tamelijk lange periode moest uitstrekken. De economische voorwaar den tussen de twee landen moeten over eengebracht worden alvorens een einde kan gemaakt aan het stelsel van vóór unie. Holland voert inderdaad een uitge sproken dirigistische politiek en wij kunnen dit land niet vrijelijk producten laten invoeren, zolang aanzienlijke ver schillen blijven bestaan tussen de in de twee landen betaalde lonen en tussen de andere factoren die in de productiekos ten tussenbeide komen. Herhaaldelijk werd mij gewezen op de sluikhandel van dieren aan de Neder lands-Belgische grens. Deze sluikhandel is moeilijk op te sporen. Mijn collega van Financiën heeft tct een strenger toezicht doen overgaan. Alle gesmok kelde dieren zijn nochtans niet aangetast door tuberculose. Van de in beslag ge nomen dieren waren slechts 10 tot 15 t.h. door tuberculose aangetast. Het beroepsonderwijs in de landbouw. De Minister verklaarde dat het be roepsonderwijs in zijn geheel zijn ganse aandacht genoot. Weet gij, ging hij ver der, dat in 1948, er slechts 6.940 leerlin gen waren die de naschoolse cursussen volgden, terwijl er, in 1929, 18.268 wa ren Die daling van de effectieven heeft een zware betekenis voor hen die zich met de vorming van onze toekomstige landbouwers en de toekomst van onze boeren bezighouden. De daling van^de varkensprijzen. Hierover zegde de Minister o m. de richtprijs wordt niet meer bereikt. Uit peilingen in het land is gebleken dat de veestapel met 16 tot 17 t.h. het aange geven contingent overtreft. Vinden wij geen uitweg den zullen wij een daling van de prijzen vcor varkensvlees onder- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1