Ruilverkaveling van Landeigendommen Eerw» Heer THEO CAUDRON Weekblad Voor en door de^ Landbouwers Arbeid adelt Een merkwaardig Priesterjubileum* 40 jaar Pastoor in Henryetta» AALST 3 MEI 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1509 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN O* CAUDRON» Wetsvoorstel tot aanmoediging door verruiming van de fiscale voordelen. In talrijke bijdragen in ons blad heb ben wij de aanzienlijke voordelen aan getoond van de ruilverkaveling voor onze landbouw. Wij kunnen deze voor delen zeer beknopt samenvatten als- volgt door groepering tot regelmatige en doorlopende percelen met een eigen en voldoende uitweg van vergelegen en versnipperde gronden, door de aanleg van nieuwe verkeerswegen en, in voor komend geval, door de uitvoering van werken van openbaar nut, vergemakke lijkt de ruilverkaveling op aanzienlijke wijze de bebouwing, vermindert de uit- batingskosten en draagtop gevoelige wij ze bij tot de opvoering van de productie. Op die wijze dient de ruilverkaveling het privé-belang van de landbouwer alsmede het algemeen belang. De noodzakelijkheid van de ruilver kaveling wordt bovendien bewezen door de onmogelijkheid voor talrijke bedrij ven, wegens hun verbrokkeling, de eco nomische en technische voordelen te genieten die de mechanisatie voor de grondbewerking en het onderhoud van de weiden biedt. Het doelmatige gebruik van landbouwmachines nu is het enig middel om het huidig tekort aan land- bouwarbeiders te verhelpen, bet is te vens een doeltreffend middel om de pro ductiviteit in de landbouw op te voeren. Benevens de vermindering van de re gistratierechten welke voorheen werd voorzien ter bevordering van de ruiling van ongebouwde landeigendommen met een beperkt kadastraal inkomen, werd eerst een speciaal wettelijk initiatief ge nomen tot de aanmoediging van de ruil verkaveling nl.door de wet van 4 Mei 1949 tot aanmoediging van de vrijwillige ruilverkaveling van landeigendommen. Het ontwerp dat tot deze wet leidde omvatte aanvankelijk twee gedeelten het eerste, dat bijna uitsluitend het be lastingswezen betrof, bepaalde de voor waarden waaronder de eigenaars van landeigendommen die accoord zijn over ruilingen welke kunnen bijdragen tot herkaveling, kunnen genieten van som mige fiscale ontheffingen alsook van de kosteloze medewerking van sommige Staatsdiensten bij het verwezenlijken van de ruilverkaveling (nlhet opmaken van de plannen, opmetingen, afpalingen, studiën betreffende het openen van de wegen en waterlopen enz.). Daarin was o. m. bepaald, dat het kenmerk van openbaar nut van de ruilverkaveling vooraf moest erkend zijn door een mi nisterieel besluit getrcffen door de Mi nister van Landbouw samen met de Minister van Financiën. Het tweede deel van het wetsontwerp beoogde de instelling van de wettellijke of verplichte ruilverkaveling, in deze zin, dat een meerderheid van grondeige naars, onder bepaalde voorwaarden en mits vooraf sommige formaliteiten te vervullen, aan een minderheid van on willige eigenaars de ruilverkaveling van hun eigendommen zou kunnen opleggen, waarna die beslissing der meerderheid bij koninklijk besluit diende bekrachtigd. Terug deinzend voor de moeilijkhe den met juridisch karakter welke de ver plichte ruilverkaveling meebracht, als ook voor de weinig gunstige stemming welke de verplichte ruiling bij de land bouwers in België verwekte, omdat zij tot een zekere hoogte op dwang berust en inbreuk maakt op individuele rech ten, hebben de Senaat eerst en de Ka mer van Volksvertegenwoordigers na dien de wettelijke of verplichte ruilver kaveling uit het wetsontwerp gelicht. Dit laatste beperkte zich aldus tot aan moediging van de vrijwillige ruilverka velingen in de zin hoger toelicht. De wet van 4 Mei 1949 leverde ech ter practisch geen uitslagen op, omdat zij de vrijwillige ruilverkaveling afhan- hankelijk stelde van talrijke, ingewikkel de en lange formaliteiten, wat ontmoe diging verwekte bij de eigenaars die met de beste bedoelingen waren bezield. Om de vrijwillige ruilverkaveling op meer doelmatige wijze te bevorderen hebben de heren Adam, Mullie, Huart, Desmedt en Van Laeys op 25 Januari 1952 een wetsvoorstel ingediend bij de Senaat dat zij grondig hebben geamen deerd tijdens de senaatsvergadering van 8 Maart 1952. Ziehier de bijzonderste bepalingen van dit wetsvoorstel Zijn vrijgesteld van het evenredig recht (11 en onderworpen aan het alge meen vast recht (40 fr.) de ruilingen van ongebouwde landeigendommen, waar van de verkoopwaarde voor elk der ka vels twee honderd maal het kadastraal inkomen niet overschrijdt. Bij ongelijkheid in de waarde van de kavels wordt het evenredig recht van 11 geheven op het waardeverschil of de opleg, indien deze laatste groter is dan het verschil. Dit recht wordt echter verlaagd tot 6 t.h. indien het waardeverschil of de opleg een vierde van de verkoopwaarde van de minste kavel niet overtreft. De toepassing van deze bepalingen is onderworpen aan de voorwaarden 1) dat de verkoopwaarde van elke kavel door de partijen wordt aangege ven, hetzij in de akte, hetzij onderaan de akte, vóór de registratie 2) dat een uittreksel uit de kadastrale legger aan de akte wordt gehecht bij de registratie. Tot zolang het nieuw kadastraal in komen niet zal bepaald zijn door de eerstvolgende kadastrale perekwatie of herziening, mag de verkoopwaarde der te ruilen ongebouwde eigendommen voor elk der kavels zes honderd maal Zie vervolg onderaan hierneven We kunnen deze merkwaardige ge beurtenis niet laten voorbijgaan zonder ons aan te sluiten bij de grootse huide betogingen, welke in de Verenigde Sta ten plaats grepen ter ere van een kind uit de Denderstreek de Eerw. Heer Theophiel Caudron, geboren te Hof- stade- Aalst in 1880. Theo Caudron is de broeder van No taris Caudron en van Hilaire die als landbouwer op het ouderlijk erf is ge bleven. Hij is ook de kozijn van onze Bestuurder O. Caudron. Na zijn studies in het St Jozefcollege te Aalst belandde hij in het Ameri kaans College te Leuven, waar hij priester gewijd werd. In 1907 vertrok hij als missionaris naar Amerika. Hij werd toen als pastoor van Langston aangesteld. In 1912 werd hij pastoor van Hen- ryetta, een stad in de staat Oklahoma, waar hij nu gevierd werd om zijn 45-jarig priesterschap en zijn 40-jarig verblijf in genoemde stad. Het zou ons te ver leiden een beschrij ving te geven van alles wat Pastoor Caudron heeft tot stand gebracht en opgebouwd. De ellenlange lofartikelen het kadastraal inkomen bereiken in plaats van twee honderd maal zoals hier boven voorzien. Wij zijn met de indieners van het wetsvoorstel de mening toegedaan, dat de merkelijk ruimere fiscale voordelen die zij voorstaan tot aanmoediging van de ruilverkaveling wel uitslagen zullen opleveren. Doch indien men wil dat de ruilverkaveling op ruime schaal wordt doorgevoerd, dan zal men maatregelen moeten kunnen nemen tegen de onwil, de enggeestigheid en de ikzucht van be paalde eigenaars. Naar onze mening nu mogen deze niet de voorrang hebben op het alge meen belang dat onze landbouw heeft bij de verhoging van zijn productiviteit. Daarom zijn wij voorstander van de wettelijke ruilverkaveling in goed om schreven voorwaarden. In meerdere Europese landen werd deze trouwens met welslagen ingevoerd. Nederland, onze Benelux- partner bevordert de vrij willige ruilverkaveling, doch heeft te vens de verplichte ruilverkaveling inge steld. Deze laatste kan daar in naam van het algemeen belang verordend worden op verzoek van een zeker aantal eige naars of landbouwverenigingen of pu bliekrechterlijke lichamen. Ook Frankrijk, waar het eigendom stelsel op weinig na hetzelfde is als bij ons, is eveneens deze weg met beslist heid opgegaan. die in de Amerikaanse pers verschenen, zijn niet weer te geven. Alleenlijk kun nen we enkele van de voornaamste aanhalen Henryetta wier inwoners voor een groot deel mijnwerkers en fabrieksarbei ders zijn, was ver achteruit op kerkelijk gebied. E. H. Caudron wist in enkele jaren alles in orde te brengen. Hij hield niet alleen sermoenen in de kerk, maar gaf meeting inde stad, ten einde de bevolking aan te zetten geld te storten voor het bouwen van een kerk en van een lagere schoQl. Het succes was treffend en na een paar jaren stonden niet alleen een prach tige moderne kerk, maar ook een school onder dak. Hier wilde Pastoor Caudron niet stil blijven en in de loop der volgende jaren rezen een technische school en een hogeschool, met de daarbij behorende gebouwen voor huisvesting van studen ten en professoren, uit de grond. In 1944 werd het gymnasium met aanverwante vertrekken gebouwd. Theo Caudron is de vader van zijn volk. Van de welstellende weet hij de financiële steun te verkrijgen voor zijn talrijke bouwwerken, terwijl de werk lozen een deel van hun vrije tijd geven en hiervoor een steungeld ontvangen. Door de samenwerking van al de pa rochianen is de stad Henryetta een cen trum geworden van geestelijke ontwik keling, waartegen de Amerikanen opzien. Als missionaris wist hij duizende zielen voor de Kerk te winnen en zo werd Henryetta ook een middelpunt van katholieke actie. De bisschoppen evenals alle wereld lijke overheden zonden brieven van ge lukwensen aan de dappere missionaris ter gelegenheid van het jubileum. Het Amerikaanse Congres te Washington bleef niet ten achter, evenals de gouver neur van de staat Oklahoma. De Koornbloem sluit zich aan bij de vele eerbewijzen en gelukwensen. We kunnen fier zijn dat de Eerw. Heer Caudron zo dicht bij ons staat door zijn naam, zijn stand en door zijn geboorte dorp. We kennen de nederigheid van de grote werker en weten ook hoe plicht- vol en onbaatzuchtig hij gans zijn leven in dienst heeft gesteld van de Kerk en van het volk. Gelukkig de schapen die dergelijke Herder als hun leider mogen begroeten. Hij leve lang de gevierde Father Caudron 1 Aan de familieleden en naastbestaan- den gaan ook onze oprechte geluk wensen. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER; De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1