Meietijd ons Verblijdt De Noodkreet 0vnazne Varkenskwekere Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Waar gaan wij naartoe met de lage prijzen van het Varkensvlees AALST 10 MEI 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1510 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Susken is een oude hovenier van in de zeven tig. Een schraal manneken, nog rechtop gelijk een paaskeers.en wei nig van zeg. Als ge hem bezig ziet, zoudt ge zeggen Daar steekt geen avans in dat man neken veel te traag...! Maar Susken heeft zijn eendere gang,van 's morgens af tot 't laatste uur op de avond. En als ge dan zijn werk over- schouwt, dan zegt ge Verdjalen, is dat allemaal al gedaan Susken is ne wer ker eerste klas, en ne stieleman buiten gewoon. De hoven van al 't rijk volk tovert hij in de uitkomen om tot een paradijselijke weelde van beddekens, voorkens, rijkens, boopkens, haagskens en perkskens. Susken heeft zelf ook een bloemen hofken. Een voorschootje groot. Maar ge moest dat zien in de Lente, wanneer dat bloemenvoorschootje één kleur is I Daar kunt ge niet van weg. Maar wat bijkanst niemand weet, dat heb ikzelf permentelijk gezien. Zolang ik de gebuur van Susken ben geweest. En dat is bots tien jaar. Op Meiavond, tien jaar geleden, zag ik Susken in zijn hofken bezig bloemen aan 't snijden. Met handvols. Ik zeg Voor wie gaat ge die allemaal snij den, Sus Ha 1 zei Susken. Ha 1... Voor... Tegen U mag ik dat wel zeggen Die ga ik bots wegdragen naar de sakristij om 't beeld van Ons Lieve Vra te ver sieren. Ik doe dat alle jaren, ziet ge. Gedurende gans de Meimaand. De mens moet voor Ons Lieve Vra toch ook iets doen, niewaar. Dat zei Susken. En tien jaar lang heb ik hem dat weten doen. De mens moet voor Ons Lieve Vra toch ook iets doen 1 Ziet ge, die simpele woorden van Susken de hovenier, een manneken van niemendal, die vertegenwoordigen de grote liefde van gans ons Vlaamse volk voor Onze Lieve Vrouw. Want Vlaanderen heeft voor Onze Lieve Vrouw oneindig veel gedaan. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) Langs alle kanten vernemen wij klachten van onze varkenskwekers over de ongewoon lage prijzen van de slacht- z wijnen. Voor de boeren, die toch altijd maar moeten voortboeren, of het nu goed gaat of niet, is het dan ook een groot vraag stuk moeten zij hun varkensstapel in krimpen of zullen de prijzen binnenkort misschien verbeteren Het is dan ook te begrijpen dat men ons voordurend om raad vraagt. Nu heeft de ondervinding ons geleerd dat de gang van de prijzen voorspellen nog veel moeilijker is dan het weder voorzeggen. Talrijke faktoren komen in aanmerking voor de prijsbepaling. Het is dan ook met het nodige voorbehoud dat wij aan onze kwekers kunnen zeg gen wat hen te doen staat of waar ze het beste zullen mee varen. Het staat hen dan volledig vrij naar de verstrekte inlichtingen te handelen of niet. Een eerste vraag die ons gesteld is gaat er binnen afzienbare tijd verbete ring komen in de varkensprijzen Spijtig genoeg moeten wij onze kwekers hier meedelen, dat naar de ingewonnen in lichtingen te oordelen, weinig of geen verbetering kan verwacht worden. Ten minste als geen onverwachte gebeurte nissen de gewone gang van zaken ko men beïnvloeden. Twee feiten kunnen worden aange haald als oorzaak van de inzinking Het te groot aantal zwijnen dat werd gekweekt en op de markt gebracht. Onze boeren hebben op hun eigen be drijf wel gemerkt dat ze meer varkens hebben dan vorige jaren. Allicht veron derstellen ze dat die paar zwijntjes per bedrijf toch niet veel gewicht in de schaal zullen leggen. Maar hierin vergissen ze zich, zoals duidelijk door de tellinggegevens van de landbouwtelling op 31 December 1951 wordt aangetoond. Vele kleintjes maken een groot en zo zien wij dat de varkens stapel in de loop van 1951 aangegroeid is met 192.650 stuks. Deze aangroei werd berekend aan de hand van een officiële telling. Maar God weet hoeveel varkens bij deze telling werden ver geten enerzijds door boeren die rede neren dat de fiscus al meer van hun be drijf afweet dan zij zelf, anderzijds door niet boeren, De vermeerdering van de varkenssta pel verdeelt zich over de verschillende categoriën als volgt Biggetjes van minder dan 8 weken 50.876 stuks Varkens van,8 weken tot 6 maand 90.985 Zeugen v. 6 tot 12 maand 2.403 Zeugen ouder d. 12 maand 20.283 Beren 315 Mestvarkens 27.743 Wat zeggen deze cijfers Stonden wij verleden jaar deze tijd met een normaal aantal varkens, waar voor een normale afzet te vinden was, vooral op de binnenlandse markt, daar moeten wij nu vaststellen dat de binnen landse vraag op dit ogenblik aanzienlijk is overschreden. Zien wij dan met hoe veel stuks het aantal zeugen is aange groeid dan is het zeker niet overbodig tot voorzichtigheid aan te manen. Men kan nu opwerpen dat het voor bijstreven van de binnenlandse behoefte nu per se toch geen prijsdaling voor ge volg moet hebben. Men kan het teveel op de binnenlandse markt toch weg werken door uitvoer Inderdaad de uitvoer van varkens zou hier een oplos sing kunnen brengen. Maar de vooruit zichten hiervoor zijn zeker niet erg be moedigend. Ziehier waarom Het is nu eenmaal zo dat een goede afzet van een of ander product voor de boeren aanleiding is hun teelten in die richting uit te breiden. Maar ook in de ons omringende landen redeneren de boeren op dezelfde manier. Het is dan ook niet te verwonderen dat overpro- duktie in het ene land gewoonlijk sa menvalt met deze in een ander land. Zo hebben wij bv. de Duitse Bonds republiek de voorlopige cijfers voor 1951 geven een vermeerdering aan van 1.793.052 varkens. Wel een bewijs dat de groei van de varkensstapel niet alleen in België heeft plaats gehad. Onder die voorwaarden hebben wij voorlopig dus niet veel te verwachten van een mogelijke uitvoer. Zeker niet daar onze Minister van Economische Zaken destijds wel zijn best gedaan heeft om onze buitenlandse markt naar de vaantjes te helpen. Iedereen heeft het nog vers in het geheugen dat de uitvoer van varkens werd verboden omdat de prijs van 30 fr. met een paar franks werd overschreden. De levensduurte voor de arbeiders moest laag worden gehouden, enz., het oud gekende liedje. Door een onverantwoorde gril ver speelden wij toen de kans een buiten landse markt te veroveren. Nu kunnen wij alleen geduldig wachten tot de be trokken minister heeft ontdekt dat de varkensprijzen geen 2 maar wel 10 fr. ONDER de richtprijs zijn gedaald. Wellicht zal hij, die er zo snel bij was om maatregelen te nemen in het nadeel (Zie vervolg 2* bladzijde 3' kolom). Waar men gaat langs Vlaamse wegen De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. (Cliché Het Nieuwsblad O. L. Vrouw van Vlaan deren te Gent.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1