DE FRUITTEELT Sinksen bij de Boer Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST'31 MEI""1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1513 Voor dc Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Ongunstig seizoeneinde, onzekere toekomstperspectieven. Het verloop der jongste fruitmarkt te Sint Truiden was een treurig beeld van het ongunstig resultaat van de laatste fruitoogst. Niet minder dan 106.000 kg appelen werden ter veiling gebracht die zo lang mogelijk in de koelinrichtingen werden bewaard in afwachting van be tere prijzen. Doch de daling, welke se dert twee maanden verder aanhield, heeft thans haar laagste peil bereikt, met zeer zware verliezen voor de voortbren gers. Behoudens het leger dat 25.000 kg appelen aankocht, waren de kopers schaars, met het gevolg dat uiterst lage prijzen werden bekomen en dat 50.000 kg geen afnemers vonden. Hieronder enkele bespottelijk lage prij zen welke werden bekomenenkele Bel lefleur 1,10-1,35 fr.; Bellefleur de Fran ce 3,80 fr. Jonathanvan 8 tot 11 fr. Belle de Boscoop van 7,80 tot 8 fr. Berglander van 2,70 tot 3 fr.Rei- nettede France van 2,30 tot 10 fr. Court- pendu van 3,70 tot 13 fr.Ceu- leman van 1,5 tot 3 fr. Men begrijpt dan ook dat de fruitkwe kers ontmoedigd zijn. Thans is de kersenoogst in aantocht. Wat zal deze geven Onze fruitkwekers stellen zich met angst deze vraag. Reeds zendt ons Italië zijn eerste kersen, in uitvoering van de bepalingen van het handelsaccoord met ons land. Er dient gezegd dat de Italiaanse verkooporga nisatie flink is ingericht. Indien de Ita liaanse kersen misschien minder smake lijk zijn dan de inlandse, hebben zij een mooi uitzicht en zijn uitstekend verpakt en verzorgd. De verzending geschiedt in koelwagens, in kleine rieten mandjes of kralen van 4 kg. Hun prijs is nog hoog, doch zal geleidelijk dalen. Ingevolge het invoerkalender was voor de Italiaanse kersen een uiterste invoerdatum voorzien op 31 Mei 1952. Om onbegrijpelijke redenen, en alhoe wel de openbare besturen meermaals bevestigd hebben dat de invoerkalen der streng zou geëerbiedigd worden, werd deze uiterste invoerdatum voor 1952 verschoven naar 1 Juni. Deze schijnbaar onbelangrijke toegeving stelt de invoerders in staat kersen te impor teren tot 12 uur 's nachts van 3 op 4 Juni, 2ulks door het feit dat 1 en 2 Juni Sinksendagen zijn. Zulks zal voor gevolg hebben, dat de vreemde kersen op onze markt zullen wegen tijdens de eerste dagen van Juni, tijdstip waarop de inlar dse vroege ker sen reeds in aanzienlijke hoeveelheden ter markt komen. De kersenoogst zal overvloedig zijn, anderzijds zal de handenarbeid voor het plukken duurder zijn dan ooit, terwijl de afzetmogelijkheden onzeker zijn. Alcus aanvaardt Engeland enkel een invoercontingent van 200 000 pond Sterling van 2 Juni tot 31 December. Globaal nemen de andere landen een invoercontingent aan van 200.000 pond Sterling voor pruimen, van 35.000 pond Sterling voor aalbessen en van 65.000 kg voor aardbeien. Welke zal het aandeel zijn van ons land in deze globale con tingenten Op de uitvoer naar Nederland wor den zekere verwachtingen gesteld, doch de minimumprijs van 8 fr. aan de grens bepaald door de Nederlandse overheden is een ware handicap voor de uitvoer. Het is een beschermingsmaatregel ten voordele van de Nederlandse fruitteelt. Er is Zwitserland waar wij gebeurlijk zekere hoeveelheden zouden kunnen uit voeren na de oogst in Italië. Er is ook Duitsland, en wij weten dat de bevoeg de ministeriële diensten zich inspannen om de datum van uitvoer te vervroegen die verleden jaar bepaald was op 10 Juni. Doch ten slotte zijn deze afzetgebieden van veel minder belang dan de binnen landse markt. De Binnenlandse markt. Zowel de voortbrengers als'de be voegde ministeriële diensten hebben er alle belang bij hun bijzondere aandacht te vestigen op de binnenlandse markt, deze te organiseren en te verdedigen. De oplossing van het vraagstuk blijkt op het eerste gezicht eenvoudig wanneer men overweegt dat een kersenproductie van 25 tot 30 millioen kg niet overdre ven is voor een bevolking van meer dan 8 millioen inwoners. Indien elke Belg tussen 1 Juni en 15 Juli, hetzij gedurende zes weken, 3 tot 4 kg kersen verbruikt (ruim lk kg per week), zou het probleem van de afzet voor onze kersenoogst zich niet meer stellen. Een behoorlijk werkend distri butieapparaat zou tot deze uitslag moe ten leiden. Dcch juist de verkooporga nisatie is thans gebrekkig. Er zijn te veel tussenpersonen tussen de voortbrenger en de verbruiker met het dubbel nadeel dat het product te duur wordt voor de verbtuiker en door een te groot aantal verhandelingen of manipulaties niet friscb op de tafel van de verbruiker kcmt. De verkoop dient in betere voorwaar den te geschieden. Door verbeterirg van de verpakking moet het mogelijk 2ijn de talrijke manipulaties te vermijden en de kersen fris aan de verbruiker af te le veren. Naar wij vernemen zou de veiling van St Truiden dit jaar een nieuwe verpak king van 1 kg beproeven waarvan zij gunstige uitslagen verwacht. Aldus zou het mogelijk zijn aan de verbruiker, en kele uren na het plukken, kersen te ko- (Zie vervolg onderaan hiernevenj Het is al een wreed mottig weer ge weest in deze Uitkomen. Vriezen en sneeuwen tot een tiental dagen vóór Pasen, dan een Pasenweer om nooit te vergeten en nu, de twee weken rond O. H.-Hemelvaart, zó schraal en zó reppig om er kiekenvlees van te krijgen. Maar zonder dat we 't weten staat Sinksen vóór de deur. En ge weet het beter dan ik de Sinksenkersen zijn rijp. Alles komt op tijd, just gelijk de korre van de hond. Daar zorgt Ons Heer voor. We zullen bijgevolg Ons Heer zijn ogen niet uitsteken. Sinksen is alzeleven een grote feestdag geweest. Nu nog. Volgens 't Evangelie is Sinksen het volgende Ons Heer had gedurende zijn leven zijn mannen, die zijn werk moesten voortzetten en die de vereniging die Hij had gesticht, de Kerk, moesten in stand houden, gekozen en onderwezen, 't Waren vissers, die man nen, boeren, eenvoudig en zonder ge leerdheid. Maar na drie jaar lang wijze lessen gegeven te hebben, liet Ons Heer ze achter, even eenvoudig, even onge letterd, even vreesachtig... Hij had hen echter de Geest beloofd. Op Sinksen kwam die Geest, met veel geweld en gedruis. Vurige tongen ble ven boven de vissers- en boerenkoppen hangen. Die geest voer in hen. En... opeens werden die vissers en boeren Apostelen :vol durf, vol vuur, vol geest drift, vol geleerdheid, vol talen, vol wel sprekendheid. Ja, de Kerk was in goede handen. Dat had de H. Geest gedaan. En dat doet de H. Geest nu nog. Ziet ge, dat is Sinksen, dat herdenken wij op Sinksen de meest geweldige dag, de bijzonderste dag, de vurigste, de geestdriftigste dag van de Kerk. En vermits die dag in volle Zomer valt moet het ons niet verwonderen dat ook ons Vlaamse volk van Sinksen een pen welke geen verdere handen van tussenpersonen meer hebben aange raakt. Indien de handel zich verder inzet om onze kersen ingang te doen vinden in streken waar zij tot heden weinig werden gewaardeerd, zal onze inlandse productie ongetwijfeld voor het over groot aandeel een lonende afzet vinden in het binnenland. Niettemin blijft het te groot aantal tussenpersonen in de fiuithandel een zware hinderpaal voor een verruiming van de afzet op de binnenlandse markt, omdat de prijs voor de verbruiker bo venmatig wordt opgevoerd, zonder enig voordeelvoorde voortbrenger. De te hoge prijs voor de verbruiker heeft voor gevolg dat de min begoeden onder de bevolking er tegen opzien voldoende hoeveelheden fruit aan te kepen. Aan de coöperatie behoort het de middelen te vinden en in toepassing te stellen cm de distributie te vereenvoudi gen en minder kostelijk te maken. bijzonder feest heeft gemaakt bij de boer, in de kerk, op straat, in de natuur, zowat overal. Van de duif uit het gewelf. Het is nog niet zolang geleden dat in sommige kerken op Sinksendag, gedu rende de Hoogmis, een witte duif door de opening van het kerkgewelf ge woonlijk het klokkegat of klokkekoord- gat neergelaten werd. Die witte duif moest dan de H. Geest verbeelden die over de Apostelen hier over de gelovigen neerdaalde. En ge kent toch dat vertelselken (waar het ge beurd is, weet ik niet precies) van die koster die op die dag nu juist geen witte duif ter beschikking had en dan maar zijn plan trok met een witte eend. Maar die eend begon in 't klokkegat opeens te kweiken om er van uwe stoel van te vallen. Ge moet niet vragen hoe er in d'hoogmis gelachen werd met die kwei- kende H. Geest 1! Elders gebeurden nog andere naboot singen van het Pinsterwonder om 't gedruis als van een opkomende stormwind (Evangelie) te verbeelden, deed men de trompetten schallen of maakte men een dof gerommel boven op de kerkvoute. Op andere plaatsen liet men door de sterregaren van 't gewelf een regen van rozen- of pioenblaadjes vallen, die dan de vurige tongen moesten verbeelden. Al deze gebruiken in het kerkgebouw waren overblijfselen van de middel eeuwse toneelspelen of mysteriespelen, die zich toen in de kerk afspeelden. Sinksenbeevaarten. De Sinksendagen van "s Zaterdags tot 's Maandags zijn alzeleven grote en drukke bedevaartdagen geweest. Ik woon maar een boogscheut van een tot op onze dagen beroemd geble ven Halleweg. 's Zaterdags 's avonds vóór Sinksen is dat daar haast één be gankenis raar O. L. Vrouw van Halle te voet van uit Dendermonde, Debbeke, Opwijk, Mazel, Asse en zo verder door opzij van Gaasbeek naar Halle toe, twintig, dertig, veertig kilometers, van 's avonds af, de godsgrondige nacht door. Met een of twee halten in eeuwen oude afspanningen. Altijd maar stappen en lezen en een lieken zingen, en dan wat klapsel, en dan weer lezen... Op Sinksendag, na d' eerste Mis, de terug weg op... Jamaar, dat zijn bedevaarten die kunnen tellen 1 Vooral de Tweede Sinksendag is een uitgelezen bedevaartdag. Op vele plaat sen, waar het dan begankenis is, wordt er ook jaarmarkt gehouden. Inzonderlijk Sint Cornelius, de bijzon dere veepatroon, afgebeeld meteen rund en een hoorn, is dan de held van de dag. De H. Cornelius is bij naamaflei- (Zie vervolg 2* bladzijde 3' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER.' De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1