Y OP REIS NAAR NEDERLAND De Landbouwpolitiek van de Verenigde Staten Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 21 JUNI 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1516 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Lan dbou wer sveren i ging REDT U ZELVEN OCAUDRON* De politiek van de Verenigde Staten ten cpzichte van de landbcuw biedt ook een niet te onderschatten belang voor de Europese landen, omdat dit land de voomaairste leverancier is van voe dingswaren aan Eurcpa. Ciensvolgens heeft de omvang van de Amerikaanse landbouwproductie alsook de prijzen- evolutie die zij ondergaat een terugslag op de prijzen waartegen de Europese landen de voedingsproducten in Amerika kunnen betrekken. Welnu cp beide heeft de lanobouwpolitiek der Ameri kaanse regering eeD aanzienlijke invloed. In het Nederlandse tijdschrift Econo mische Voorlichting van 30 Mei 1.1. vin den wij een interessante bijdage over deze politiek waaraan wij volgende ge gevens ontlenen, Het stelsel van prijsondersteuningen van de landbouwproducten door de Amerikaanse regering is tot eind 1953 wettelijk vastgesteld. De Amerikaanse regering waarborgt aan de boeren leningen op grond van 75 tot 90 0/„ van de pariteitsprijs voor een bepaald landbouwproduct. Bij de bepaling van deze pariteitsprijs wordt rekening gehouden met de voort- brengstkosten van de boer en wordt uitgegaan van een bepaalde basisperiode. Vóór 1949 nam men als basisjaren 1909 1914, doch thans wordt de tijd spanne der laatste 10 jaren gekozen, in dien de prijs van dit tijdvak een hoger gemiddeld peil vertoont. Daar dit jaar nog de presidentsverkie zingen zullen plaats hebben en de mach tige Farm Bureau Federation waar bij ongeveer 1 V2 irilhoen Amerikaanse boeren zijn aangesloten op deze verkie- zirgen een aanzienlijke invloed uitoefent, blijkt het niet waarschijnlijk dat het Con gres aan het huidig regime van prijson dersteuning der landbouwproducten wij zigingen zal brengen. Zulks bleek nog zeer duidelijk in December van vorig jaar, toen een voorstel tot invoering van maximumprij zen voor enige lancbouwprocucten door een meerderheid van het Congres (Ame rikaans parlement) werd afgewezen en het vasthouden aan het beproefde stel sel van piijsondersteuningen werd geëist, om reden cat er nog tijden konden ko men, waarin de landbc uwprijzen tot een lager peil zouden dalen. Het verloop der prijzen van de landbouwproducten in het afgelopen jaar. In Februari 1951 bereikten de prijzen voor lanabouwprocucten in de Verenig de St* ten een hoogtepunt. De prijsindex steeg tor 313 (vergelijkingsbasis 1910- 1914= 100) tegen een gemiddelde van 256 in 1950. Na een daling tot 291 in September, steeg de index waardoor hij in November 1951 kwam te liggen op een peil ven 3C5. Sindsdien trad op nieuw een dahng in. 1951 leverde de Amerikaanse boeren, vooral ten gevolge van voormeld hoog prijsniveau, een recordinkomen op. Vol gens een voorlopige schatting van het Amerikaans Ministerie van Landbouw, bedroeg het totale bruto-inkomen van de boeren 37,4 milliard dollar, dus 4,5 milliard dollar of 14% meer dan in 1950. Ondanks het feit, dat de kosten in de landbouwsector met 12 stegen, nam ook het netto-inkcmen toe tot 14,9 mil liard dollar, wat 17 meer was dan in 1950. Het bleek echter 2 milliard dollar beneden dit van 1947, toen een record bedrag van circa 17 milliard dollar werd bereikt. De toeneming was echter vooral te wijten aan een verhoging der prijzen en had aldus een duidelijk inflationistisch karakter. In hoeveelheden steeg de to tale landbouwproductie immers slechts met 2 ten opzichte van 1950, terwijl de prijs met niet minder dan 18 toe nam. Over het aL emeen lagen de prij zen in de landbouwsector ongeveer 5 boven de pariteitsprijzen. De kosten der prijsondersteuning. De prijsondersteuning kost aan de Amerikaanse schatkist aanzienlijke be dragen. Aldus heeft de Commodity Credit Corporation welke belast is met de uitvoerirg van het stelsel van prijssteun in het fiscale jaar 1950/1951 (1 Juli) een totaal verlies geleden van 345,59 millioen dollar. Ten gevolge van de prijsstijging, zul len die verliezen in het lopend fiscale jaar dragelijker zijn. In de eerste 7 maan den van 1 Juli 1951 tot 31 Januari 1952, waren zij 40,64 milhoen dollar. Terwijl de aankoop van eieren en van zuivel producten voor piijssteundoeleinden die in de vorige jaren juist een bron van grote verliezen was, overbodig was ge worden, waren het voornamelijk de prijsondersteuningen van tarwe, van grondnoten en van bonen, die tot nieu we verliezen voor de schatkist leidden. Tot heden werden aanzienlijke geld middelen vastgelegd in de vrcepere prijssteunverlening. Op 31 Januari 1952 bedroegen zij nog 1.953 millioen dollar. Hrervan betreffen 787 millioen de bele ning van voorraden graan en andere landbouwproducten en 1.166 millioen de aangekochte hoeveelheden door de Staat voor prijssteun. Het nastreven door de regering van hogere productie. Daar de aanplant- en oogstuitslagen (2.1e vervolg 3' bladzijde 1' kolom.) IV. Eens dat men de afsluitdijk van het IJsselmeer is overgereden, een wandeling van 30 km omzeggens door volle zee, komt men in Friesland terecht. Fries land de Nederlandse provincie, die bij onze boeren voornamelijk bekend is om baar plantaardeppelen. Een Fries volksliedje omschrijft de natuur van deze provincie bijzonder goed Dêr 't de dyk it lan omklammet Lyk in memme-earn har bearn Wat in verstaanbaar Nederlands bete kent Daar waar de dijk het land omklemt, Als een moeder haar kind. Terloops wijzen wij er op dat de Friese taal een op zichzelf staande taal is, die zeer ver van het algemeen Neder lands afwijkt, zoals duidelijk blijkt uit het aangehaalde versje, Het is trouwens onmogelijk twee Friezen, die gezellig in hun eigen taal aan het praten zijn, te verstaan. En ze bcuden daar aan hun nationale taal. Zo hebben wij on langs uit de pers kurnen verremen dat ook cie Friezen hun taalstrijd hebben. Goddank gaat die ginds niet gemoeid met politieke drijverijen, zoals dat hier ten onzent het geval is. Maar keren wij terug tot bet Friese landschap Inderdaad, zoals het lieCje zegthet land wordt daar, in de armen van de dijken beschermd tegen de vloe den van de zee. Zonder de bescherming van deze horderde km lange dijken zou bet huidige Friesland ons ongekend zijn. Wellicht ware bet dan een arbeidsveld gebleven voor de Zuiderzeevissers, maar zeker niet voor de boeren. Om dit te illustreren ongeveer 120.C00 hectaren, dus meer dan een derde van gans Friesland ligt onder het peil van de zeespiegel. Sommige plaat sen liggen zelfs tot 1,70 m er onder. Het is dan ook dank zij de koppige vasthou dendheid van de Friezen dat, waar vroe ger zee was, nu land ligt dat uitstekend geschikt is voor veeteelt. Want menen sommigen van ons dat de plantaardap- pelteelt de voorrang heeft, toch is de veeteelt de voornaamste bron van in komen. Tot 81 van de bebouwde op pervlakte wordt ingenomen door wei den en het is trouwens op het gebied van de veeteelt dat Friesland zijn we reldfaam heeft gevestigd. Veel vee betekent veel melk en dus een uitgebreide zuivelnijverheid. Wij hadden de gelegerheid een zuivelfabriek te Marsum bij Leeuwarden te bezoeken. Het is opvallend hoe deze stugge Frie zen zo gemakkelijk loskomen als ze mo gen praten over hun verwezenlijkingen. De bestuurder van de genoemde zuivel fabriek gaf ons dan ook met tal van bij zonderheden een overzicht van het werk dat de Friese zuivelfabrieken presteer den. Bekijken wij zo'n fabriek dan is daar niet zoveel bijzonders aan te zien. Zo iets kunren wij hier in België ook bekijken. Maar wat aan de Frit se zui velnijverheid eigen is en waardoor ze gunstig tegen de onze afsteekt, dat is niet zozeer de technische inrichting, maar wel de organisatie van de verwer king en de verkoop van de produkten. Reeds vroeg is ginds het bewustzijn tot de boeren dcorgedrorgen zodat de kracht van de landbouwersstand in hoofdzaak berust in de samenwerking. Toen op het einde van vorige eeuw de toestand in de lanabouw en de veeteelt bijna hopeloos was geworden, kwamen enkele veehouders in het dorp Warga bij Leeuwarden bijeen. En niettegen staande de meer dan onzekere crisistoe stand besloten zij tot de oprichting van een coöperatieve zuivelfabriek. Zij waren van menirg dat, vooral in benarde tijden, een echte samenwerking tussen goedmenende boeren zeker vruch ten zou dragen. En de vruchten zijn in- (Zle vervolg 2' bladzijde1' kolom). De Koornbloem^® Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER J De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. (Cliché Nieuwsblad) Het pompstation kan zijn werk beginnen.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1