Het achtste Congres van de C. V. P. en de land- en tuinbouwbelangen OP REIS NAAR NEDERLAND Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 19 JULI 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1520 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O* CAUDRON* De besluiten aangenomen door de Christelijke Volkspartij op haar jongste nationaal congres, dat gehouden werd te Brussel de 28 en 29 Juni 1.1., behelzen sommige punten waarbij wij even willen stilstaan omdat onze landbouwers erbij betrokken zijn. Zoals alle moties en be sluiten uitgebracht door grote vergade ringen zijn de bewoordingen ervan niet al te precies omdat enkel algemene richt lijnen worden verstrekt. Hun waarde dient dus beoordeeld naar hunne uitvoe ring of toepassing. Evenwel hebben deze besluiten hun belang, omdat zij uitgaan van de regeringspartij en aldus de poli tiek der regering omschrijven in de na bije toekomst. Wat de sociale politiek betreft heeft het congres zich uitgesproken voor de inrichting van een aangepast en beperkt stelsel van sociale zekerheid voor de zelfstandige arbeiders. Het congres beschouwt als het meest dringende programmapunt op sociaal gebied dat van de inrichting van een pensioenstelsel voor de zelfstandige ar beiders, voor de gewezen arbeiders en voor de weduwen en wezen van zelf standige arbeiders. Gelijktijdig daarmee dient het bestaan de stelsel van gezinsvergoedingen voor niet-loontrekkenden grondig te worden hervormd met het doel aan de belang hebbende gezinnen substantiële verho gingen te bezorgen. Zoals onze lezers weten werden on langs door de regering met dit doel twee wetsontwerpen ingediend. In ons nummer van 28 Juni 1.1. hebben wij onze zienswijze uiteengezet over het wetsontwerp betreffende de verhoging van de kinderbijslag voor de niet-loon trekkenden en gewezen op de leemten en gebreken welke het vertoont. Het wetsontwerp op het pensioen voor de zelfstandigen zullen wij eerstdaags in dit blad bespreken. Zeggen wij hier reeds dat de finan ciële lasten welke beide ontwerpen aan onze kleine landbouwers opleggen ons te zwaar lijken. Men mag niet vergeten dat zij aan een landbouwer met een in komen van 60.000 fr. een geldelijke last opleggen van 7.200 fr. per jaar. Hierbij komt dan nog de belasting welke wel wordt vastgesteld met inachtneming van het aantal kinderen ten laste van de zelfstandige arbeiders, doch alleszins nog een aanzienlijk bedrag kan berei ken. Zo b.v. zal een ongehuwd zelfstan dige arbeider die over een belasibaar inkomen van 60.000 fr. beschikt aan fis cale en sociale lasten betalen 13.500 fr. per jaar, een gehuwde zonder kinderen 13.185 fr. en een gehuwde met drie kinderen 11 665 fr. De niet-lcontrekkende die over een inkomen van 20.000 fr. beschikt zal als bijdragen voor de kinderbijslagen en het pensioen minstens per jaar 2.400 fr. betalen. Voor de loontrekkenden wordt de bijdrage voor de gezinsvergoedingen volledig betaald door zijn werkgever en deze voor het pensioen voor de helft door de werkgever. De inkomsten van de boer zijn integendeel wisselvallig. De laatste tijd waren de ongunstige jaren talrijker dan de gunstige. Enkel ingeval hem winstgevende prijzen voor zijn pro ducten worden verzekerd, zou hij kun nen instaan voor de betaling van een zware bijdrage als voorzien door de so ciale ontwerpen der regering. Is de re- gerig bereid hem deze verzekering te geven De landbouwpolitiek* Dienaangaande lezen wij in de be sluiten van het congres De landbouwpolitiek zal, in de eer ste plaats, er op gericht blijven de ren dabiliteit van de goed geleide bedrijven te verzekeren. Meer dan ooit moet een politiek op lange of halflange termijn worden ge voerd die de Belgische landbouw doel matig voorbereidt op de Economische Unie met Nederland en op de Europese economische integratie. Daarom moeten alle maatregelen worden getroffen die van aard zijn dat zij de productiviteit van de landbouwarbeid verhogen door toeneming van het volume en verbete ring van de kwaliteit van onze land bouwproductie, rationalisatie van de uitbatingen en verlaging van de kost prijzen. In het bijzonder moet op grote schaal en op versnelde wijze een programma van vruchtbaarmaking van de 340.000 ha thans minderwaardige of woeste gronden worden uitgevoerd. De electrificatie van de afgelegen ge bieden zal op grotere schaal worden doorgevoerd. Om de proletarisatie van de kleine landbouwers te voorkomen, is het drin gend geboden wettelijke maatregelen te treffen om de verdere verbrokkeling van de landbouwgronden tegen te gaan. Waar de vrije ruilverkaveling geen be duidende resultaten heeft opgeleverd, daar dienen meer ingrijpende maatrege len te worden overwogen die een her groepering van de landbouwgronden trapsgewijze zouden verwezenlijken. De vulgarisatie en de toepassing van de resultaten van de technische en de economische landbcuwonderzoekicgen zullen intensief worden voortgezet. In zake de plantaardige productie, worden hierdoor o.m. bedoeld veredeld zaad- (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolomft VII. Het zand van Drente wordt vruchtbaar gemaakt* Nederlands bevolking groeit angst wekkend aan. Angstwekkend in die zin, dat het kleine land te weinig levensmo gelijkheden biedt voor zijn steeds aan groeiende bevolking. Men tracht hieraan te verhelpen door verschillende middelen. Men vergemak kelijkt de uitwijking, sommige gebieden worden geindustrialiseerd en ten slotte tracht men meer grond ter beschikking bare lagen turf, die tot verschillende meters dikte kan hebben. Het zijn nu deze twee bestanddelen, zand en turf, die de Nederlanders aanwenden om goede landbouwgrond te scheppen. Zand is op zichzelf onvruchtbaar. De bijna totale afwezigheid van organische stoffen maakt hem ongeschikt voor het vasthouden van water en voedende be standdelen. Door het aanbrengen van de nodige organische stoffen kan de structuur van zandgrond merkelijk wor den verbeterd. Ook in ons land heeft men op die wijze vruchtbare grond ge- te krijgen. Wat dit laatste aangaat denkt men op de eerste plaats aan de buiten gewone verwezenlijkingen der Neder landers in verband met de drooglegging der Zuiderzee. Zij hebben het daarbij echter niet gelaten. leder van ons kent de schrale zand gronden van onze Kempen, die voor een boer doorgaans waardeloos zijn, ten minste in hun huidige toestand. Ook Nederland kent zulke gronden. In de provincie Drente bv. vindt men uitge- schapen, nl. in het Waasland. Maar dit is gebeurd door verschillende generaties lang de grond intens te bewerken en vol te voeren met stalmest. In Neder land echter laat [men zulke vruchtbaar making niet over aan het privaat initia tief en de overheid heeft de zaak in han den genomen. Werklozen worden on dergebracht in de nieuw gebouwde boerderijen en leven daar op een wijze die ons doet denken aan de arbeids dienst, zaliger gedachtenis. strekte oppervlakten land, die in hun natuurlijke toestand onvruchtbaar zijn en voor de landbouw dus van weinig waarde. Deze gronden bestaan hoofdzakelijk uit zand en zijn overdekt met heidekruid en struikgewas. Op vele plaatsen be staat de ondergrond uit ondoordring- Eens dat de grond, bestemd voor een bepaalde boerderij, voldoende in cul tuur is gebracht wordt het bedrijf kant en klaar verhuurd of verkocht. Niet aan de meest-biedende, maar wel aan die boer, die bewezen heeft verstand van boeren te hebben. Zo wordt wel eens de voorkeur gegeven aan boerenzoons die medegeholpen hebben aan de in cultuur- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) De oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden. Het opgehoopte stadsvuil wordt regelmatig besproeid. De geteerde massa wordt na enkele maanden afgegraven.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1