De Landbouwhervorming in Italië PLANTAARDAPPELEN Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 26 JULI 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1521 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O- CAUDRON- Italië is voor een uiterst ingewikkeld vraagstuk geplaatst, nl. dit der overbe volking. De nijverheid, die om zeggens over geen grondstoffen op eigen bodem beschikt, kan enkel aan een gedeelte der beschikbare arbeidskracht werk ver schaffen, terwijl er geen voldoende land bouwgronden voorhanden zijn om aan de landelijke bevolking een behoorlijk bestaan te verschaffen. De enkele kolo niën in Afrika, welke Italië door een sterke uitwijking van zijn kinderen ge deeltelijk had gevaloriseerd, zijn na de jongste oorlog verloren gegaan. Italië telt dan ook op het huidig ogenblik ver uit het grootste aantal werklozen onder al de Europese landen en levert ook het hoogste aantal uitwijkelingen, die, hier toe aangezet door de armoede in eigen land, er niet tegen opzien in de vreemde zware arbeid te aanvaarden. Om de werkloosheid in de landelijke gemeenten te lenigen werd onder impuls van de heren Segni en Fanfani, achter eenvolgende ministers van Landbouw in 1950, een wet uitgevaardigd betreffende de verdeling van het grondbezit aan de boeren. Deze verdeling sloeg op de grote domeinen latifunda genaamd die dcor hun eigenaars niet of op onvol doende wijze werden uitgebaat. Met de verdeling van het grondbezit werd einde 1950 aangevangen in Calabrië, een der armste streken van het schiereiland en van Europa. Nadien werd de wet ge leidelijk ten uitvoer gebracht in bepaal de gewesten van Toscane en van Latium en in vele gemeenten van de provincies Pisa, Livorno en Siena. Ongeveer 700.000haover gans het Italiaans grond gebied komen voor verkaveling in aan merking. Hiervan waren einde 1951 circa 40.000 ha toegewezen aan de boe ren. Ziehier enkele interessante inlichtin gen betreffende de voorwaarden en mo daliteiten die worden toegepast bij de verdeling van de gronden. Bij de uitvoering daarvan spelen de zo genaamde kolonisatieondernemin gen een zeer belangrijke rol. Zij tref fen de vereiste maatregelen om de boe ren of landbouwarbeiders aan wie de gronden worden toegewezen in staat te stellen deze gronden vruchtbaar te ma ken en op behoorlijke wijze te bebou wen. Het betreft hier immers arme lie den die niet bij machte zijn enig kapitaal te beleggen met dit doel. De kolonisatieondernemingen heb ben dan ook dadelijk het vraagstuk van de valorisatie en het vruchtbaar maken van de door de Staat onteigende gron den aangepakt. Studies werden gemaakt over het aanleggen van afwaterings werken, van wegen, het boren van arte sische putten en andere onmisbare wer ken. Deze studies of plannen worden geleidelijk uitgevoerd. Ook wordt ge zorgd voor de oprichting van hoeven voor de nieuwe eigenaars. De kolonisa tieondernemingen hebben bovendien een aanvang gemaakt met het bewerken van de gronden. Honderde tractoren, ploegen, zaaimachines worden hierbij benuttigd. Tezelfcer tijd worden scho len opgericht waar de toekomstige ei genaars onderricht krijgen in de moder ne landbouwmethodes. De boeren die het land in eigendom krijgen bekcmen aldus een stuk land dat een eerste maal bebouwd werden in zich de belofte van een nabije oogst draagt. Het hoeft geen betoog dat deze eerste valorisatie van de onteigende gronden door de kolonisatieondernemingen enor me kapitelen vergt van de Italiaanse staat. Daar ligt dan ook de reden waar om de uitvoering vsn de wet enkel in een vertraagd tempo kan geschieden. De nieuwe eigenaars moeten de prijs van hun grond afbetalen aan de staat binnen een termijn van dertig jaren. Wanneer zij hun hoeve hebben betrok ken worden 2ij nog niet aan bun lot overgelaten. Dan treedt te bunnen voor dele de bijzondere ccöperatief voor hulpbetoon op, welke eigenaarster is van de landbouwmachines en waarop zij kunnen beroep doen voor de ontgin- nirg en bewerking van het land. De vroegere eigenaars, wier gronden door de Staat worden onteigend ten behoeve van de landbouwhervorming, ontvangen een vergoeding die gelijk staat met de waarde welke de eigenaar heeft veiklBard aan de fiscus die de ver schuldigde belasting op het bezit moest vaststellen. Deze belasting op het bezit werd afgekondigd vóór de wet op de verdeling van de lancbcuwgronden. De vroegere eigenaar die zijn landerijen heeft veibeterd, zag bij de onteigening het gedeelte van de gronden die voor onteigening in earmeiking kwamen ver minderd. Hij mocht dienvolgens een groter oppervlakte van zijn gronden zelf blijven uitbaten. De drie grote beginselen waarop de landbouwhervorming in Italië steunt zijn de weiklcosheid bestrijden, de lendbcuwopbrengst verhogen en de aanzienlijke armoede op het platte land verminderen door aan de kleine boeren en aan de landarbeiders de middelen te verstrekken voor hun bestaan en dit van bun gezin. Het zijn trouwens ook de meest doel matige middelen cm een dam te werpen tegen het communisme dat in Italië een aanzienlijke uitbreiding heeft genomen, omdat het een vruchtbare bodem vindt in de lage levensstandaard van een groot deel der bevolking. Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op 27 Juli en 31 Oogst tussen 10 en 12,30 uur. Nauwelijks is het seizoen 1951-52 van het plantgoed afgesloten of we moe ten weer gaan denken aan nieuwe zaken. Vooreerst willen we rondzien hoe de aardappeloogst in ons land het stelt, want als we nieuwe planters aan hoge prijzen aar kopen, verlangen we natuur lijk ook dat de gedane uitgaven een rijke intrest geven. We moeten niet meer spreken over de kwestie of het al dan niet aankopen van veredelde planters noodzakelijk is. Op dit punt is iedereen akkoord en het is maar in de nood dat nog overjarige planters in de grond worden gestopt. Wel moeten we toezien hoe we met de minste uitgaven de hoogste opbreng sten kunnen bekomen. De uitslagen die we in de voorbije jaren hebben bekomen moeten ons een richtlijn zijn voor de toekomst. De vraag stelt zich alsvoJgt Welke herkomst, welke maten, welke keurings- cijfers krijgen onze voorkeur Het zal moeilijk zijn in deze aangele genheid de juiste toon aan te geven, omdat ieder landbouwer er zijn eigen gedacht over nahcudt en er gewoonlijk geen duim breed van afwijkt, ten ware in de uiterste nood, als er geen ander oplossing mogelijk is. Dit brengt hun meermaals verassingen en zo gebeurt het dat de gedachten al eens veranderen. Holland is bij uitstek het vaderland van de veredelde planters, alhoewel De nemarken en ook Duitsland een plaats hebben veroverd als leveraars van en kele goede soorten. In Hollard zelf hebben we een grote verscheidenheid in de herkomsten. Van het zuiden dus van uit België bezien en noordwaarts gaande krijgen we als voortbrengers van veredeld plant goed de provircies Zeeland, Noord- Brabant, Zuid Holland, Drente, Noord- Holland, Friesland, Groningen. Er is dus keus en er is een licht, soms een aanzienlijk prijsverschil tussen het goed van deze verscheidene her- kcmsten. Er bestaat een groter verschil tussen de keuringscijfers. Letter A is gewoonlijk 10 tot 20 fr. duurder dan AB. A wordt vooral ge- kccht dcor deze welke aan veredeling doen. A-B kost gewoonlijk 15 tot 25 fr. duurder als B, zodat tussen A en B het verschil naar gelang de omstandigheden 30 tot 50 en sen s tot 60 fr. kan zijn. Is het nuttig A te nemen Dit is een vraag welke de belgische koper zelf moet beantwoorden. Naar ons oordeel zal B een prachtoogst geven en A kan het wellicht nog beter doen. Zijn de hogere uitgaven voor A gewettigd Dit is een vraag welke men met be- hu'p van de ondervinding een antwoord moet krijgen. Het grootste verschil zit in de maten. We hebben de maten 28/35, 35/45, 35/50-55 tot 60. Vele proeven hebben bewezen dat de maat 28/35 te klein is en dat de zwaar dere planters een veel groter opbrengst geven. Hier laten we nogmaals de keus aan de koper. Hij zelf moet weten wat voor hem het best past en hij zelf moet met proeven onderzoeken wat het voorde ligst uitkomt. Naar we vernamen zijn er nog verle den jaar op enkele plaatsen in België proeven gedaan met enerzijds planters van de maat 28/35 en anderzijds deze van 35/45. Deze laatste gaven gemiddeld een hoger opbrengst per hectare van 5.000 6.000 kg. Hetgeen besteed werd aan meer-uit gaven door aankoop van grotere plan ters werd dubbel ingewonnen door de meeropbrengst van de aardappelvelden, zodat de verbouwers er alle belang bij hebben planters van een zekere grootte te poten. Welke herkomst in Holland, welke maat, welk keuringscijfer, dat alles is door de aanvrager zelf tijdig te bepalen en door de zaakvoerders op te geven vóór we onze aankopen afsluiten. Het gebeurt gewoonlijk dat de aan vragers tijd genoeg hebben en hun aan vragen voor plantgoed veel te laat inzenden. Het is ons onmogelijk zolang te wach ten om te kopen en zo komt het dat de liefhebbers niet juist datgene krijgen wat ze hebben gewild. Indien de aanvragen tijdig binnen komen, zal iedereen ontvangen wat hij verlangt. Hij zal dus enkel van de leden afhangen, die ons vroeg moeten opge ven wat ze juist verkiezen. De plantaardappelen uit Denemarken geven gewoonlijk minder zorgen. De maat voor de Bintjes is 28/40 en voor de Alpha 30/50. Er bestaan letter A en B. De uitslagen van de Deense planters zijn zeer goed. Ze moeten niet onder doen voor de Hollanders, zowel wat de stand als de opbrengst betreft, zodat we in Alpha en Bintje de keus hebben tussen Holland en Denemarken. Voor dit jaar heeft Holland eveneens de maat 28/40 toegelaten maar het heeft er de schijn van dat de verkopers niet erg belust zijn op deze sortering, omdat ze liever tot 45 verkopen. De maat 28/35 afzonderlijk is zeer moeilijk om vinden en de prijzen zijn vrij hoog. Als het prijsverschil tussen deze maat en 35/45 nog groter wordt zullen de kwekers in België geen onmid dellijk voordeel meer halen uit die kleine (Zie ver telg 2' bladzijde 4' kolom.) De oornbloem Abonnementsprijs 72 tr. jaara. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdrages Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1