DE LANDBOUWVOORLICHTING Goed bemesten is een Kunst Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Het lezen van een ontledingsbulletin. AALST 2 OOGST 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1522 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Onze moderne beschaving met haar drang naar immer stijgende materiële welvaart en confort vergt van het pro ductie- en verdelingsapparaat een voort durende aanpassing en verbetering, om aan de toenemende behoeften der sa menleving te voldoen op het gebied van de hoeveelheid en de kwaliteit der goe deren die in omloop worden gebracht. In de landbouw niet minder dan in de nijverheid ligt het wetenschappelijk on derzoek aan de basis van de vooruit gang. De industrie heeft zulks ten volle begrepen. In de bijzonderste barer be drijfstakken werden centra voor weten- schagpelijk onderzoek opgericht, welke deels gefinancierd worden door de nijve- raars van de betrokken bedrijfstak en deels door het centraal organisme Fonds voor Wetenschappelijk Onder zoek in Nijverheid en Landbouw Dit fonds, zoals zijn benaming het aanduidt, verstrekt ook gedelijke steun aan de wetenschappelijke opzoekingen ten voor dele van de landbouw. Doch de uitslagen van deze opzoekin gen zijn enkel nuttig in zoverre zij wor den toegepast door de mensen van de practijk nl.de nijveraars en de landbou wers. Dit veronderstelt dat zij hun op doeltreffende wijze ter kennis worden gebracht en de producenten de vereiste inspanning doen om de wetenschappe lijke bevindingen in hun bedrijf toe te passen. Hiermede wordt dan het grote nut in het licht gesteld van een flink ingericht en rationele voorlichting ter bevordering van de welvaart van onze landbouw. Onder de hoofding De landbouwvoor lichting en enkele vraagstukken die er verband mee houden heeft de Heer G. Delvaux een interessante bijdrage aan dit probleem gewijd in het Landbouw- tijdschrift van het Ministerie van Land bouw, nr van Juni 1952. De auteur, die bestuurssecretaris is bij de Economische Diensten van het Mi nisterie van Landbouw, behandelt het doel en de organisatie der landbouw voorlichting in het binnen- en buiten land alsook de vereisten waaraan de werking van de diensten voor land bouwvoorlichting moeten voldoen op gebied van de intellectuele vorming van de personen belast met deze voorlich ting, hun graad van specialisatie in de verschillende bedrijfstakken van de land bouw, de volmaking der kennissen van de voorlichtingsagenten. Wij wensen hier de beschouwingen van de heer Delvaux in grote trekken te onderzoeken en er een woord commen taar bij te voegen. Naar de opvatting van de Heer Del vaux heeft de landbouwvoorlichting als voornaamste doel aan de landbouwbe volking de hoogst mogelijke welstand te bezorgen door voorlichting op tech nisch, economisch en sociaal gebied. Dit doel beantwoordt naar onze me ning aan de rol welke de landbouwer in de huidige samenleving vervult. De boer is in de eerste plaats produ cent van goederen. In deze hoedanig heid moet de landbouwer deze produc tie verwezenlijken in de meest econo mische voorwaarden. Zulks beduidt de hoogst mogelijke opbrengst bereiken in hoeveelheid en kwaliteit met de laagst mogelijke voortbrengstkosten. Zulks vergt van hem uitgebreide en grondige technische kennissen o. m. bij de aan wending van de passende meststoffen en veevoeders, bij de verzorging van plan ten en dieren, bij de inrichting van zijn bedrijf en de toepassing van doelmatige uitbatingsmethodes. Het behoort tot de taak van de land- bouwconsulenten de landbouwers in te lichten betreffende al de verbeteringen welke de wetenschap en de moderne techniek ter beschikking stelt van de landbouw tot opvoering van de pro ductie. Dcch het volstaat niet voor de land bouwer in goede voorwaarden te pro duceren, hij moet ook zijn producten kunnen aan de man brengen in voor waarden die hem een behoorlijke winst verzekeren. Voorzeker wordt de winst marge vooreen belangrijk deel bepaald door factoren waarop de landbouwer geen vat heeft. Nochtans woidt de be drijfswinst in vrij aanzienlijke mate ook beïnvloed door de handelingen van de landbouwer. De winstmarge is immers het verschil tussen de voortbrengstkos ten van het product en zijn verkoopprijs. Op economisch gebied kan de land- bouwconsulent de landbouwer degelijk documenteren over de prijzen van de grondstoffen die hij benuttigt in zijn be drijf, over het commercieel belang en de vooruitzichten van de verscheidene land- bcuwspeculaties, over de meest doel treffende organisatie van de verkoop ter verruiming van de afzet, over de voor delen geboden door de coöperatie bij de aankoop van grondstoffen en de ver koop van de producten, over de moge lijkheden en de voordelen van het land bouwkrediet, over het nut van bepaalde kapitaalbeleggingen in het bedrijf, over de binnen- en buitenlandse afzetgebie den die de huidige economische ontwik keling voorbehoudt aan bepaalde plant aardige en dierlijke producten. De landbouwer leeft in een maat schappij welke in steeds toenemende mate er naar streeft de bestaanszeker heid te verschaffen aan de min begoede standen. Deze bekommernis gaat voor alsnog voornamelijk naar de lcontrek- kenden. Evenwel zijn er sociale wetten die ook de landbouwers ten goede ko men b.v. de materiële steun Ban het ge- Zie vervolg 3e bladzijde le kolom, r v Nu wij een en ander weten over de grondstaalneming mogen wij redelijker wijze veronderstellen dat vele landbou wers, die de vooruitgang op prijs stellen, er toe zullen overgaan hun grond op tijd en stond te laten ontleden. Maar het is dan ook nodig dat men het ontledings- bulletin, dat ons de beoordeling geeft van onze grond en tevens de aan te wenden bemesting, kan lezen. Men moet weten wat er op staat en men moet bet in de praktijk ook kunnen toe passen.} Wat verder geven wij een voorbeeld van ontledingsuitslag van een partij land, waar de landbouwer zinnens is aardappelen op te telen. Aan de hand van dit voorbeeld zullen wij stuk voor stuk de methode van bemesten bespre ken, de aan te wenden meststoffen be handelen, enz. Aangezien deze bespre king nogal uitvoerig zal zijn en zich over meerdere artikelen zal uitstrekken, raden wij onze lezers aan dit voorbeeld van ontledingsbulletin te bewaren, opdat ze gemakkelijk de volgende bijdragen zouden kunnen volgen. Octledicgsuitslagen en beoordeling. Zoals U cp het voorbeeld kunt be merken heeft de Bodemkundige Dienst de grond onderzocht cp vijf verschillen de elementen. Wij zullen deze, achter eenvolgens behandelen. De reactie of PH of de zuurheidsgraad. De ontledingsuitslag geeft aan tame lijk zuur. Reeds dikwijls hebben er in ons blad op gewezen dat een groot per centage van onze gronden overdreven zuur is. En wij menen niet te overdrijven als wij zeggen dat het grootste succes dat de grondontledingen boeken op het gebied van de veibetering van de zuur heidsgraad te zoeken zijn. Met eigen ogen hebben wij verrassende uitslagen gezien cp gronden die na een goede be- kalking een verbluffende cogst gaven in vergelijking met de vorige jaren. Het is iedereen bekend dat te zure grord kan verbeterd worden door kalk. Kalk vernietigt de zuren die in de grond met de jaren zijn opgehoopt. Heeft men in kalk dus een afdoend middel toch is het wel nuttig te weten hoe zure gron den ontstaan, en op welke manier men dat zuur worden kan tegengaan. Een be- kalking kan te zure grond voor enkele jaren opnieuw in orde maken, maar het neemt nog niet de oorzaak van het zuur worden weg. Zonder ons te zeer te verdiepen in al de verschillende factoren die samenwer ken om een grond zuur te maken, kun nen wij twee grote oorzaken aanhalen t nl. een slechte ontwatering en het voort durend gebruik van zuur reagerende meststoffen. Het vraagstuk van de ontwatering van onze gronden gaan wij hier niet be spreken, alhoewel wij overtuigd zijn dat vele gronden hun mindere opbrengst te wijten hebben aan een slechte ontwate ring. Voor wat het gebruik van zuurreage- rende meststoffen aangaat, hier moeten wij wijzen op de fout die vele landbou wers vóór de oorlog hebben begaan. Ammoniaksulfaat, een uitgesproken zuurwerkende meststof, werd dan in grote hoeveelheden gebruikt, zonder dat een gepaste bekalking de verzuring te genging. Nu bestaat minder gevaar van verzuring door een overdadig gebruik van ammoniaksulfaat, daar door destik- stoffabrieken zeer weinig wordt afgele verd. Trouwens de boeren hebben in tussen reeds geleerd dat zij met deze meststof moeten voorzichtig zijn. Welke meststoffen beïnvloeden de zuurheidsgraad van de grond Zijn er meststoffen met een uitge sproken zuur karakter, andere meststof fen, meestal door aanwezigheid van kalk, hebben daarentegen een ontzurende werking. Ten gerieve van onze lezers geven wij hier een tabel met de meest gebruikelijke meststoffen met de aandui ding van hun invloed op de zuurheids graad van de grond, zoals deze mede gedeeld wordt door de Bodemkundige Dienst Stikstofmeststoffen Chilinitraat LA. Kalksalpeter A. Calciammon A. Ammoniaksulfaat Z. Cyanamide A. Ammoniaknitraat N. Fosfoorzuurmeststoffen Metaalslakken A. Superfosfaat N. Fertifos N. Kulmaphos N. Potasmeststoffen Kloorpotas LZ. Potassulfaat LZ. Patentkali LZ. Silviniet keïniet LZ. LZ licht zuurwerkend. Z zuurwerkend. A alcalischwerkend. LA licht alcalisch werkend. Aangezien bovenstaande tabel in ver band met de zuurheidsgraad van de grond zeker nuttig is, raden wij onze lezers aan die eveneens te bewaren. (Zie vervolg 2* bladzijde kolom.) De oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M, Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER; De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden. l v

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1