De structuur van onze Landbouw Goed bemesten is een Kunst Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Bodembehoud in dc Verenigde Staten. AALST 16 OOGST 1952. Verschijnt iedere Zaterdag t 31ste JAARGANG Nr 1524 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Enkele beschouwingen bij de algemene landbouwtelling van 1950. Het Juninummer van het Statistisch Bulletin publiceert interessante gegevens over de wijze van uitbating van het Bel gisch landbouwbedrijf en over de ver brokkeling van de landbouwgronden in ons land. De bebouwde oppervlakte en hare verdeling. De totale bebouwde oppervlakte be draagt volgens de telling van 1950 1.825.552 ha, verdeeld over 2.218.308 percelen. In deze cijfers zijn begrepen de 722.582 voortbrengers met minder dan 1 ha. In feite bedraagt het aantal be roepsproducenten (personen waarvan de landbouw uitsluitend of hoofdzakelijk de bedrijvigheid uitmaakt) slechts 200.099 landbouwers en 12.295 tuinbou wers. De overigen zijn gelegenheids voortbrengers of uitbaters van een groente- of fruittuin voor eigen gebruik. Nochtans zijn er onder deze gelegen heidsvoortbrengers nog 51.403 die meer dan 1 ha uitbaten. Indien men deze laat- sten voegt bij de groep der beroepspro ducenten, wat logisch kan heten, dan stijgt het aantal beroepsproducenten tot 251.502. Indien men bij dit laatste aantal de 12.295 beroepstuinbouwers voegt, komt men tot een algemeen totaal van 263.797 landbouwproducenten. Zoals hoger vermeld, is de totale bé- bouwde oppervlakte verdeeld in totaal 2.218.308 percelen. Uit de verdere ont leding van deze statistiek blijkt dat de totale beteelde oppervlakte door be roepslandbouwers 1.714.000 ha be draagt voor circa 251.000 uitbaters. De gemiddelde grootte van de bedrijven bereikt dus 6 ha 82. Diezelfde opper vlakte door beroepslandbouwers uitge baat wordt ingenomen door 1.590.000 percelen. De gemiddelde grootte van een perceel is dus 1,07 ha. Bijgevolg zou een gemiddeld bedrijf samengesteld zijn uit 6 percelen of grondstukken. Doch dit zijn maar berekeningen van gemiddel den. In werkelijkheid zijn er 30.638 be drijven uit één stuk, 91.542 met 2 tot 4 percelen, 80.928 met 5 tot 9, 27.988 met 10 tot 14 percelen, 10.818 met 15 tot 19 percelen, 6.904 met 20 tot 29 percelen, 2.165 met 30 tot 49 en 341 met meer dan 50 percelen. Uitbatingswijze van de gronden. Van de totale bebouwde oppervlakte 1.825.552 ha hierboven vermeld worden 604.968 ha in eigendom uitgebaat en 1.211.335 ha in pacht. Van de bedrijven worden in eigendom uitgebaat: voor het geheel 49.857 be drijven meteen oppervlakte van 208.268 ha: voor de helft en meer: 49.316 be drijven met een oppervlakte van 224.696 ha in eigendom en van 84.042 ha in pacht. Worden in pacht uitgebaat voor het geheel76.882 bedrijven met 623.725 ha voor de helft en meer 87.574 bedrij ven met 463.402 ha in pacht en 122.729 ha in eigendom. Besluiten. De vermindering van de bebouwde oppervlakte ten opzichte van 1929 wijst op de noodzakelijkheiddoor het ont ginnen van woeste gronden en het vruchtbaar maken van slechte gronden het verlies aan landbouwgronden te com penseren veroorzaakt door het aanleg gen van wegen, vliegvelden en de op richting van nijverheidsgebouwen en woningen. De aanzienlijke versnippering van het grondbezit toont de noodzakelijkheid aan de herkaveling der gronden door wettelijke beschikkingen verplichtend te stellen om het opbrengstvermogen van de kleine bedrijven op te voeren. VII. De Fosfoorzuurmeststoffen. Het ontledingsbulletin, dat wij af drukten in ons nummer van 2 Oogst, geeft een te laag gehalte aan fosfoorzuur. Het bemestingsadvies onderaan raadt dan ook het gebruik aan van 105 een heden fosfoorzuur. Voor wij deze gegevens verder be spreken is het raadzaam even te verwij len bij enkele vraagstukken, die met de fosfoorzuurvoorziening van onze gron den samenhangen. De fosfoorzuurmeststoffen zijn noodzakelijk. Het is altijd moeilijk de mensen iets aan het verstand te brengen dat ze met eigen ogen niet hebben kunnen zien. Raadt ge een landbouwer het gebruik aan van een of ander stikstofmeststof, dan zal hij daarin geredelijk toestemmen omdat hij het effect, dat de stikstof op zijn planten heeft, reeds met eigen sil"- ogen heeft gezien. Vooral bij aanwen ding van snelwerkende stikstofmeststof fen ziet hij zijn gewassen groeien. De invloed van fosfoorzuur is op de planten niet zo duidelijk te zien, althans niet op het eerste zicht. En dat is wel licht voor vele landbouwers aanleiding om de fosfoorzuurbemesting, zoniet achterwege te laten, dan toch te ver waarlozen. Zulke handelwijze kunnen wij best vergelijken bij iemand die het bestaan van de wind ontkent, omdat hij hem nog niet gezien heeft. Want ongezien kunnen bepaalde stof fen in de grond een heel grote invloed hebben op onze gewassen. Zo hebben talrijke onderzoekingen aangetoond dat fosfoorzuur onmisbaar is voor de plan ten en wel om velerlei redenen 1) De vorming van de eiwitten, die in vele gevallen de waarde van de voeder gewassen bepalen (gras en andere groen- voeders), wordt gunstig beïnvloed door een goede fosfoorzuurbemesting. Proe ven, die in dit verband werden aange legd, gaven bij grasland 85,25 kg eiwit op het perceel dat geen fosfoorzuur had ontvangen, terwijl op het perceel dat gemest was met een volledige bemesting, waaronder 1.000 kg metaalslakken per hectare 173 kg eiwit gaf (grotere inhoud per kg en groter aantal kg opbrengst). 2) Fosfoorzuur begunstigt het rijp- worden van de gewassen en heeft dus een goede invloed op de vorming van zetmeel en suiker. De graanopbrengst vermeerdert en ook de stevigheid van het stro. Deze invloed kunnen wij gerust beschouwen als een tegengift tegen een overdadige of eenzijdige of laattij dige stikstofgifte, waarvan men weet, dat ze regelmatig oorzaak kan zijn van het legeren der graangewassen. 3) Fosfoorzuur begunstigt eveneens de ontwikkeling van de vlinderbloemige planten. De praktijk heeft uitgewezen dat een goede fosfoorzuurbemesting een heropleving van de klavers in de weide ten gevolge heeft. 4) Dieren, die gewassen te eten krij gen, die een goede fosfoorzuurbemesting hebben gehad, profiteren hiervan. Im mers fosfoorzuur is een onmisbaar ele ment voor de opbouw van het beender- gestel. En wel geen enkele veehouder in Vlaanderen zal in ernst durven beweren dat onze dieren geen sterkere poten kunnen gebruiken. Onderstaande tabel geeft in cijfers de invloed die een volledige bemesting heeft op de opbrengst en de waarde van een gewas. De invloed van fosfoorzuur is hiermede duidelijk(Schreiber en Briers). Een hooiweide bemest met 2 500 kg CaO (levende kalk) -j- 1.000 kg metaal slakken 500 kg kaïniet, gaf in verge lijking met een weide die niet werd be mest (Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. Si Mi Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden. Dit luchtgezicht op een akker in het westelijk centrum van de Verenigde Staten, gelijkend op een modernistisch doek, toont ons de 'methodes van bodembescherming en bodembehoud die heden ten dage door de Amerikaanse landbouwers worden toegepast. Op de ganse akker werd lijnkultuur toege past. Dezt soort kuituur belet dat het regenwater de rijke bovengrond zou meevoeren. Het aanleggen van terrassen beschermt op de voorgrond de scherpere helling van de akker. Dank zij dit landbouwsysteem wordt de vruchtbaarheid van dc bodem verhoogd en zijn weerstand aan de erosie wordt derhalve groter.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1