PSEUDO-VOGELPEST Goed bemesten is een Kunst Weekblad AANDACHT Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Opgepast voor de De nieuwe Reglemente ring der Pachtprijzen» AALST 30 OOGST 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1526 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O, CAUDRON, Dat de hoenderpest (pseudo-vogel pest) weer haar kop heeft opgestoken en weelderig verspreid is over gans het land, zal dit lijstje U duidelijk maken. Het is een eenvoudige kijk op de evolutie van de ziekte gedurende de laatste maanden Deze getallen zijn de nieuwe haarden en het aantal aangetaste hoenders welke er elke halve maand zijn bijgekomen. Ziet gij de getallen steeds stijgende gaan Deze cijfers zijn afkomstig van het Ministerie van Landbouw en dus juist, doch alleen voor de aangegeven haarden. Elkeen die in de hoenderwereld leeft weet dat dit ver van het juiste getal is van de werkelijk besmette bedrijven en het aantal hoenders. Zcudt gij met mij niet durven beken nen dat het zeker het dubbele mag zijn van de officiële cijfers Het is nu een maal zó dat eerlijkheid en beroepsge weten onder de hoenderkwekers weinig ontwikkeld zijn. Doch welke rampen kunnen er uit volgen En om die onheilen te voorkomen bij de evenmens dient gij volgens de regle menten en wetten de pseudo-hoender- pest seffens bekend te maken en bij het gemeentebestuur aan geven, opdat een ieder voorzorgmaatregelen zou kunnen treffen. Ten tweede moet gij zorgvuldig de raadgevingen van de gezondheidspolitie volgen welke u verstrekt worden, om de ziekte in te dammen en niet verder te verspreiden. Och God, velen hebben een heilige afschrik van dit publiek gehangen be richt Pseudo hoenderpest Toe gang tot het bedrijf streng verboden Dit bericht hangt er toch maar één maand en 't is zo rap voorbij. Dit is no dig om de smetstof door vreemde per sonen, leurders, poeldeniers, enz... niet van hof tot hof over te dragen. Hoe kunnen die vreemde personen anders van uw bedrijf blijven, als ze niet ver wittigd zijn Wat meer gebeurt en wat eenieder ten stelligste zal afkeuren is, dat gewe tenloze kiekenhouders, van zodra ze de eerste kentekenen bemerken van de pseudo-vogelpest, seffens een nog meer gewetenloze poeldenier verwittigen om de zieke boel te kopen voor wat franken. Wat daarna geschiedt met die pestkie- kens kan men zich indenken 1 Smakelijk? Verwondert het u dat vele burgers de soep- en braadkiekens links laten liggen? De eerlijke handel gaat op die manier kapot. Ik zeg u, hoenderkwekers, in uw eigen belang en dit van de eerlijke handel, volgt stipt de regelen voorgeschreven door de gezondheidspolitie te 1) Aangeven bij het gemeentebestuur van zodra de eerste,, kentekenen zicht baar zijn. fe- 2) De dierenarts spoedig oproepen om de eerste nodige maatregelen te tref fen, en te redden wat nog te redden is. Ik mag van ervaring sprekenop een groot bedrijf van 6C0 leghennen en 10CO kuikens brak plots pseudo-vogelpest uit; ik werd als dierenarts direct bij het ge val ontboden. Het hok leghennen waar de ziekte eerst zichtbaar was ging red deloos verloren op twee dagen tijd. De kiekens vielen als een steen dood van de slaapstokken. Andere zaten dood op de legnesten met het ei half in de buiten wereld. Doch het kuikenhok werd totaal ge red door spoedige inenting. In een volgende bijdrage geven wij uitvoeriger de eerste kentekenen, de middelen om de ziekte te voorkomen en de voorzorgsmaatregelen welke te treffen zijn in bijzondere gevallen. We trekken de bijzondere aandacht op onze bijdrage welke op de 3e blad zijde van dit nummer is geplaatst Het zal voor de lezers nuttig zijn dit artikel te bewaren, gezien het meermaals kan van pas komen. IX. De Fosfoorzuurmeststoffen, Superfosfaat. In de rij van de fosfoorzuurmeststof fen behandelden wij vorige week de metaalslakken. De fosfoor is daar af komstig van het ruw ijzer, waaruit hij verwijderd wordt door hem te binden aan kalk. Ook bij superfosfaat is het fosfoor- zuur gebonden aan kalk, zij het dan ook op een andere manier dan bij de metaal slakken. Superfosfaat wordt bereid uit natuurlijke of minerale fosfaten, die zeer rijk zijn aan drie-kalkig fosfaat. Dit mi neraal fosfaat vindt men vooral in Noord-Amerika (Florida en Caroline- fosfaat) en in Noord Afrika (Algiersfos- faat). Ook in Europa, o.a. in Rusland, Frankrijk en België worden minerale fosfaten aangetroffen. Wij hebben vroeger vermeld datdrie- kalkig fosfaat slechts oplosbaar is in sterke zuren. Aangezien deze sterke zu ren niet in de bodem voorkomen kunnen deze minerale fosfaten niet tot oplossing worden gebracht en zijn ze dus, in hun natuurlijke vorm, waardeloos voor de landbouw. De fabrikatie van de superfosfaat is er dan ook op gericht dit onoplosbaar drie- kalkig fosfaat, door bepaalde scheikun dige bewerkingen, om te zetten in een vorm die wel oplosbaar is en dus voor de planten bruikbaar. Het sterke zuur dat aangewend wordt om de minerale fosfaten om te zetten is het zwavelzuur (vitriool). Laat men dat in gepaste hoeveelheid op de natuurlijke fosfaten inwerken dan wordt het drie- kalkig fosfaat omgezet in éénkalkig fos faat, dat in water oplosbaar is en dus voor de bemesting geschikt. De moei lijkheid zit nu hierin dat de gebruikte hoeveelheid zwavelzuur juist moet afge past zijn. Want het is een feit dat de in water oplosbare éénkalkige fosfaten na zekere tijd terug kunnen overgaan in onoplosbare verbindingen. Om dit te voorkomen wordt doorgaans voldoende zwavelzuur gebruikt. Maar daardoor ontstaat, vooral bij overmatig gebruik, al gauw vrij fesfoorzuur, wat oorzaak is van het kleverig worden en het moeilijk uitstrooien van het superfosfaat. Ook het aantasten van de jute zakken moet hieraan worden toegeschreven. Wordt integendeel te weinig zwavel zuur gebruikt dan zullen niet alle drie- kalkige fosfaten omgezet worden, zodat de oplosbaarheid in water zeer laBg zal blijven. De waarde van het superfosfaat wordt dan ook uitgedrukt in eenheden fosfoorzuur, oplosbaar in water, dus on der de vorm van éénkalkig fosfaat. On der deze vorm is het onmiddellijk in het grondwater oplosbaar en komt het ook vrij snel ter beschikking van de planten. Tenminste als er in de grond geen terug loop van de fosfaten plaats vindt. Reeds meermaals is uit onze uiteen zettingen gebleken dat het fosfoorzuur een uitgesproken voorliefde heeft voor kalk. Komt er dus vrije kalk in de grond voor dan bestaat er grote kans dat het éénkalkig fosfaat van het superfosfaat terugloopt tot tweekalkig, of misschien nog erger. Waar aanvankelijk een snelle werking van het superfosfaat te ver wachten was, kan in zulke gevallen, een merkelijke vertraging optreden, omdat tweekalkig fosfaat slechts kan opgelost worden in zwakke zuren. Gebruik van Superfosfaat. Aangezien het doorgaans sneller werkt dan metaalslakken mag het later wor den aangewend, hoewel rekening moet gehouden worden met een mogelijk te ruglopen. Het gebruik van superfosfaat dient afgeraden in zure gronden, tenzij men aardappelen plant. Ten slotte dient op gemerkt dat het mengen van super met kalkhoudende meststoffen af te raden is omdat gevaar bestaat, zoals hoger reeds gezegd, voor het teruglopen, waardoor het minder oplosbaar wordt en dus van zijn waarde verliest. Hoewel metaalslakken en superfos faat de voornaamste en de meest ge bruikte fosfoorzuurmeststoffen zijn, treft men op de markt nog enkele speciale produkten aan, waaraan wij ook enkele woorden zullen wijden Dubbelsuperfosfaatt Zoals de naam het zegt gaat het hier eveneens om superfosfaat met een ho gere inhoud. Het wordt eveneens ge maakt uit minerale fosfaten, die echter om wille van hun hoge inhoud aan ijzer en aluminiumverbindingen ongeschikt zijn voor de fabrikatie van de gewone super. Deze soort fosfoorzuurmeststoffen, waaronder in België de Kuhlmaphos met een inhoud van 45 fosfoorzuur, bezit ten dezelfde hoedanigheden als de ge wone superfosfaat. Ook zij bestaan uit éénkalkig fosfaat dat in water oplosbaar is. Het grote nadeel dat ze echter heb ben is dat ze merkelijk duurder uitvallen dan de superfosfaat. Fertiphos Is een speciale fosfoorzuurmeststof die gefabrikeerd wordt te Tessenderlo en te Kwaadmechelen. Het heeft een inhoud van 38-39% fosfoorzuur oplosbaar in zwakke zuren, zodat het gemakkelijk in koolzuurhoudend bodemwater kan op gelost worden Fertifos heeft een neu trale reactie en kan dus op alle gronden, dus ook op zure, gebruikt worden. Per eenheid kost het nochtans meer dan het gewone superfosfaat, zodat het voor de gewone landbcuwteelten wel wat duur uitvalt. In bijzondere gevallen kan het nochtans aan te bevelen zijn. [2.1e vervolg 2' bladzijde kolom.) ftSSkSHÊÊtÊÊÊÊÊB- MMMMMMMaMMMMMMMMBMIMMMMgf De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER j De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Haard. Hoend. Haard. Hoend. Haard. Hoend. Haard. Hoend. Haard, Hoend. Haard. Hoend. PROVINCIE 15-5-52 31- 5-52 15-6-52 30-6-52 15-7-52 31-7-52 Antwerpen 1 40 3 49 8 1181 4 985 Brabant 3 460 8 208 7 556 23 989 26 3054 27 8553 West-Vlaanderen 1 250 2 52 1 380 3 272 8 157 3 620 Oost-Vlaanderen 4 225 4 294 5 443 3 376 12 862 Henegouwen 6 224 5 142 21 768 27 905 46 2237 57 3809 Luik 6 263 10 294 13 400 22 1101 29 895 30 1275 Limburg 1 35 7 192 7 695 4 188 10 385 10 461 Luxemburg 10 180 1 12 7 357 32 1217 6 172 Namen 1 30 3 220 12 512 29 1200 28 1179 6 296 TOTAAL 18 1262 49 1513 67 3657 123 5504 190 10881 155 17033

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1