Onze Druiven- en Witloof teelt in moeilijke toestand. Nationaal Fruitteeltkundig Congres Weekblad Voor en door de" Landbouwers Arbeid adelt AALST 4 OCTOBER 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1531 Beheer Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Onze druiventeelt is voorzeker bij uit stek een verfijnde gespecialiseerde cul tuur welke ingevolge de uitstekende hoedanigheid van het product en de vak kennis gevergd van de kweker met alle middelen dient bevorderd, omdat zij thuis hoort in onze Vlaamse streken met hun dichte landbouwbevolking en hun beperkte landbouwbodem. Deze teelt vertoont trouwens een aan zienlijk economisch en sociaal belang zoals uitgewezen door volgende cijfers. Zij wordt in ongeveer 33.000 serres be oefend waarvan het voortbrengstver- mogen op minstens 12 millioen kg kan worden geraamd. Niet minder dan 4.000 gezinnen vinden hun bestaan in de drui venteelt, waarbij dan nog geen gewag wordt gemaakt van de talrijke personen die leven van de handel die verband houdt met de cultuur, zoals leveranciers van allerlei inpakmateriaal, groothande laars en kleinhandelaars in druiven. In gevolge de hoge productiekosten welke de druiventeelt vergt, dient de verkoop prijs dezer vruchten op een vrij aanzien lijk peil gehouden om deze kosten te dekken en aan de voortbrenger een re delijke vergoeding te verzekeren voor zijn arbeid en voortdurende zorgen als ook voor de aanzienlijke belegging van kapitalen welke de teelt vereist. De afzet is dan ook de grote bekom mernis van onze druiventelers. Onze binnenlandse markt is wel is waar het voornaamste afzetgebied, doch dit laatste kan de produdtie niet volledig opnemen tegen behoorlijke prijzen, zodat een voldoende uitvoer noodzakelijk is om een instorting der prijzen te voorkomen. Hier staat de druiventeelt sinds de jongste oorlog voor zware moeilijkheden ingevolge de talrijke invoer belemme ring opgeworpen door het buitenland inzonderheid Engeland, dat steeds de bijzonderste afnemer was onzer druiven. Men weet dat dit land, om redenen van financiële en monetaire aard een versoberingspolitiek toepast die geleide lijk scherper wordt. Zo werd door Engeland voor de in voer van druiven uit Nederland en Bel gië tijdens het laatste halfjaar 1952 enkel een bedrag van 140.000 Pond Sterling toegekend. Dit contingent is zeer gering wanneer men het vergelijkt met wat vroeger door ons land alleen naar Engeland werd uitgevoerd. Indien geen ruimere uitvoer naar Engeland kan wor den bekomen, zal zulks een zware slag betekenen voor onze druiventeelt. Onze Minister van Landbouw spant zich terdege in om een bijkomend invoer contingent van Engeland te bekomen, doch tot heden zonder sukses. Op de binnenlandse markt gaat de afzet ook met moeilijkheden gepaard, omdat druiven nog niet door de massa der verbruikers wordt aangeschaft. Zulks heeft voor gevolg dat de producten in het algemeen tegen verlieslatende prijzen dienen verkocht. Een doeltreffende propaganda, waar voor de Natinale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproducten is aange wezen, kan voorzeker veel bijdragen tot uitbreiding van de afzet op de binnen landse markt, doch deze propaganda moet gestaafd zijn door stevige waar borgen betreffende de kwaliteit. Het voorstel der consultatieve commissie een controlemerk met gewaarborgd suiker gehalte in te voeren voor de verkoop van kwaliteitsdruiven verdient daarom warme aanbeveling en zal de teelt on getwijfeld ten goede komen. De Witloofteelt. Ook de witloofteelt verdient flinke steun en aanmoediging omdat ze een bij uitstek gespecialiseerde familiale cultuur is. Zij wordt immers door niet minder dan 7.000 gezinnen beoefend en heeft geleid tot het ontstaan van een omvang rijke handel. De beteelde oppervlakte voor het huidig seizoen mag geschat worden op zowat 7.000 ha. De voort- brengst hiervan vergt dat circa 35 mil lioen kg zou moeten kunnen uitgevoerd om aan onze witloofkwekers een redelij ke prijs te verzekeren. Voor ons witloof blijft Frankrijk het bijzonderste afzetgebied. Op het tijdstip dat de oogst reeds is ingezet, is nog maar weinig nieuws vernomen over de uitvoermogelijkheden naar dit land. Doch ook Frankrijk heeft de laatste tijd om monetaire redenen zijn invoer in het algemeen merkelijk beknot. Onze onder handelaars zullen dus voor een niet ge makkelijke taak staan. Onze witloof kwekers verwachten nochtans dat zij, tijdens de besprekingen die in het voor uitzicht zijn, niets zullen ongedaan laten om een behoorlijk invoercontingent voor ons witloof te bekomen van minstens 25.000 ton en dat dit contingent zal wor den verdeeld over gans het witloofsei zoen en niet enkel toegekend voor het laatste trimester van 1952. In dit laatste geval bestaat immers het gevaar dat, zo als verleden jaar, de uitvoer in het volle seizoen wordt onderbroken met de na delige gevolgen hieraan verbonden zo als instorting der prijzen en ontreddering van de markt. Waar ons land uit Frankrijk belang rijke hoeveelheden weeldeproducten be trekt zoals kostelijke wijnen en reukwa ren, verwachten onze witloofkwekers dat onze onderhandelaars deze import als ruilmiddel zullen gebruiken om voor ons witloof afzetmogelijkheden te bedin gen die volstrekt nodig zijn om de teelt voor de ondergang te behoeden. Het Nationaal Fruitteeltkundig Con gres, ingericht door de Nationale Porno- logische Vereniging afdeling Oost- Vlaanderen, heeft plaats gehad op Zondag 21 September in het kader van de Internationale Jaarbeurs der Vlaan ders te Gent. Deze vergadering werd, benevens door een afgevaardigde van de Minister van Landbouw en andere vooraan staande personen, bijgewoond door tal rijke fruitkwekers. De afzet van het fruit heeft op het huidig ogenblik met heel wat moeilijk heden te kampen als gevolg van de overvloedige oogst, die de markten heeft overrompeld. Het hoeft dan ook niet te verwonde ren dat het het vraagstuk van de Waarde vermeerdering van de fruit oogst in het brandpunt van de belang stelling stond. Ir. Simon, secretaris van de Pomologische verening van Luik, heeft over dit onderwerp met kennis van zaken gesproken en een duidelijk beeld opgehangen van de werkelijke toestand in ons land. Men kan dit vraagstuk langs velerlei zijden benaderen en er valt zeker heel wat over te vertellen. Het deed ons alvast genoegen dat van meet af aan en meermaals beklemtoond werd dat fruit kwekers zelf hun lot moeten in handen nemen willen ze van een dreigende on dergang gered worden. Want dit is voorwaar het enige redmiddel dat nog enige hoop kan waarborgen. Verheu gend is het dat de kwekers zelf dit begin nen in te zien. Van hulp van staatswege mag niet veel en zeker niet alles ver wacht worden. De afzet van het fruit in overvloedige oogstjaren is een heel probleem. Aan uitvoer kan niet veel gedacht worden, want tijdens zulk seizoen hebben onze nabuurlanden ongeveer met dezelfde moeilijkheden te kampen. Na een bondig overzicht gegeven te hebben van de fruitproduktie in ons land komt ir. Simon tot de bevinding dat we normaal over te veel vroegrijp fruit beschikken en te weinig late soor ten kunnen aanbieden. Dit heeft tot ge volg dat op bepaalde tijdstippen de han delaars verplicht zijn beroep te doen op uitheems fruit om aan de vraag van de verbruikers te kunnen voldoen, terwijl op andere ogenblikken de markt over verzadigd wordt. Hieruit kan als eerste besluit naar voren gebracht worden meer late variëteiten verbouwen en de vroege aanzienlijk verminderen. Verder worden aan de fruitkwekers richtlijnen voorgehouden in verband met het winnen van kwaliteitsfruit. Het fruit moet goed verzorgd worden, nauw gezet gesorteerd en gecalibreerd en mooi verpakt. Enkel kwaliteitsfruit, dat aan alle eisen voldoet, kan een goede prijs maken en wordt door de verbruiker ge geerd. Over het vraagstuk van het afval- fruit wordt door spreker breedvoerig uitgeweid De afval, zegt hij, is vijand nr 1 van de fruitteler. Dit minderwaar dige en overtollige is er mede de oor zaak van dat het goede tegen lagere prijzen moet verhandeld worden. Deze afval zou op een of andere ma nier doelmatig moeten weggewerkt worden. Gedeeltelijk kan dit gebeuren door afname door de siroopfabrieken, door het vervaardigen van fruitwijn voor eigen gebruik, door het aan te wenden in de veevoeding als 't niet an ders kan. Doch dit alles is op verre na niet vol doende. Terecht wordt gewezen op een grote leemte die in ons land bestaat fruitwijnfabrieken en fruitstokerijen kun nen niet renderend werken. Deze zou den echter een oplossing kunnen bren gen. Het woord is aan de regering om door het wegnemen van de overdreven fiscale lasten deze nijverheidstakken op dreef te helpen. Dhr Van Geysel, bestuurder van de fruitveiling van Broechem, hield het tweede referaat en wees op de enige redding voor onze fruittelers, die vol gens hem erin bestaat dat de kwekers zich zouden verenigen om de fruitpro duktie weg te werken langs coöperatieve weg. Het was een gloedvol pleidooi voor de coöperatieve gedachte, waar van hij een overtuigd aanhanger blijkt te zijn. Hij beklemtoonde in de eerste plaats de noodzakelijkheid van een vei ling in deze moeilijke tijden. Voorbeel den uit eigen ervaring bewijzen zijn stel ling meer dan voldoende. De moeilijk heden bij het oprichten, het uitbouwen en het instandhouden van een eigenlijke organisatie worden niet over het hoofd gezien, doch zoals dhr Van Geysel het ten overvloede zegde door samenwer king kan alles bereikt worden. De veiling zelf is maar een eerste stap en nadrukkelijk wordt erop gewezen dat naast de veiling een coöperatieve ver werkingsindustrie uit de grond moet rijzen om het overtollige lonend te ma ken. Het laatste onderwerp Voedselbe- hoefte der fruitbomen werd behandeld door ir. E. Dermine. Deze belangrijke voordracht werd aandachtig beluisterd. Spreker maakte de fruitkwekers bekend met de nieuwste methodes van onder zoek inzake meststoffenbehoeften der fruitbomen en de meest moderne vormen van meststoffentoediening vooral dan in verband met bepaalde gebreksziekten. Het wetenschappelijk onderzoek ter zake is nog volop aan gang en een en ander moet nog goed op punt gesteld worden, De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaar*. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M, Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1