DE BRITSE LANDBOUW Goed bemesten is een Kunst Weekblad Voor cn door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 18 OCTOBER 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1533 Beheer Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lai R Orgaan van de ndbouwersvereniging EDT U ZELVEN O. CAUDRON. Regeringsmaatregelen tot opvoering van de productie. De aanzienlijke betalingsmoeilijkhe den, waarmede het Verenigd-Koninkrijk de laatste tijd te kampen heeft, hebben in versterkte mate de aandacht gevestigd op de belangrijke rol welke de verho ging der landbouwvoortbrengst zou kun nen spelen bij de verbetering der Britse betalingsbalans, inzonderheid met de dollarzone. Hierbij mag immers niet uit oog verloren dat Groot-Brittannië nog ongeveer de helft van zijn behoefte aan voedingsmiddelen voor het binnenlands verbruik moet invoeren. Het Engels voorbeeld strekke tot ern stige waarschuwing voor de Belgische middens die met licht gemoed onze land bouw zouden offeren aan momenteel la gere prijzen bij de invoer, om daardoor de lonen in de nijverheid te kunnen ver lagen en het concurrentievermogen on zer industrie tegenover het buitenland te verhogen. Het Engels voorbeeld toont aan dat een gezonde economie op blij vende wijze moet steunen op een levens krachtige en voldoende uitgebreide landbouw. De toestand van Groot-Brittannië op het gebied der voorziening aan levensmiddelen. Tot de belangrijkste producten waar voor dit land grotendeels is aangewezen op het buitenland, behoren tarwe, spijs oliën, boter, kaas, vlees en suiker. In 1950 werd slechts 29 van de verbruikte tarwe in het land zelf voort gebracht. Deze verhouding was dan nog beter dan vóór de jongste oorlog toen ze maar 12 bereikte, doch de ongun stige omstandigheid op financieel gebied is dat het aandeel geleverd door Noord- Amerika in het verbruik gestegen is van 38 tot 63 Ook suiker komt voor een groot deel uit het dollargebied. Vandaar een merkelijke toename van het dollar tekort van Engeland. Voor vlees is het aandeel der binnen landse productie nog het grootst, nl. de helft; maar de rantsoenering is nog steeds zo scherp dat de vraag voor het binnenlands verbruik aanzienlijk zou stijgen, moest de rantsoenering ver dwijnen. In 1951 behoorde nog 33 t.h. van de totale invoer van het Verenigd-Konink rijk tot de groep voedsel, dranken en tabak, hetgeen minder was dan in de an dere jaren vóór als na de oorlog. Ondanks deze aanzienlijke invoer van landbouwproducten, is de voedselvoor ziening in Groot-Brittannië nog verre van overvloedig, zoals blijkt uit de vol gende wekelijkse basisrantsoenen over 1951 (1 oz. 28,3 gr.) suiker 10 oz. vlees 1 sh. 5 d. thee 2 oz. vet 2 oz. boter 3 oz. kaas 1 tys oz. margarine 4 oz. suikerwerk 6 7z oz. Maatregelen tot verhoging van de landbouwproductie. Tijdens de eerste wereldoorlog werd de landbouwproductie bevorderd, maar in 1939 werd er op pijnlijke wijze aan herinnerd, dat deze opleving slechts kort was geweest. Bij het einde van de jongste oorlog was men tot het inzicht gekomen dat een herhaling van de daling der landbouwproductie moest worden voorkomen, maar het duurde nog tot 1947 voor de Agriculture Act waar in de grondbeginselen voor de te vol gen landbouwpolitiek werden vastge legd, tot stand kwam. Het doel was hierbij te komen tot een stabiele en doelmatige agrarische be drijfstak, die in staat is te voorzien in een zodanig deel van de behoeften aan voe dingsmiddelen en andere landbouwpro ducten van de natie, als door het natio nale belang werd gevergd. Voorwaarde hiertoe was een vast prijzenpeil voor landbouwproducten, derwijze dat een goede uitbating mogelijk zou zijn. De vaststelling der prijzen geschiedt jaarlijks, doorgaans in Februari, in over leg tussen de boerenorganisaties en de regering. Door wijziging van de prijzen van de verschillende producten onder ling, wordt de voortbrengst in de ge wenste richting geleid. De prijzen wor den zolang van te voren bekend gemaakt, dat de boeren bij hun planning hiermede rekening kunnen houden. Het vierjarenplan 1947-1951. Door de prijsverhogingen die in 1947 mede onder de invloed van de dollarcri sis werden doorgevoerd, ontving de productie, die sedert 1944 iets terugliep, een aansporing. Een vierjarenplan had tot doel de voortbrenging op te voeren tot 50 boven het peil van vóór de oorlog, hetgeen nog 15 hoger was dan in het topjaar 1943-1944. Vooral in de eerste jaren van het plan slaagde deze opzet, maar nadien ver flauwde de toeneming en sloeg voor sommige goederen zelfs om in een da ling. Na verloop van de vier jaren was het productiepeil 44 hoger dan vóór de oorlog. De veeteelt^ontwikkelde zich voorspoedig, waarbij de melkwinning aanvankelijk zelfs de verwachtingen overtrof. De ontwikkeling van de akker bouw was echter minder gunstig in de laatste jaren daalden over het algemeen zowel de bebouwde oppervlakten als de voortgebrachte hoeveelheden. Voor het verminderen van deze toeneming zijn verschillende oorzaken aan te stippen b.v. ongunstige weersgesteldheid, ont trekken van arbeidskrachten, wijziging en in de doelstellingen en verflauwen van de prijsprikkel. De invloed van de laatste Zie vervolg 3e bladzijde le kolom.^ Hieronder vinden onze lezers de voortzetting van het overzicht van de gebruiksmogelijkheden van potas. Teelten Eenheden KjO per ha aan te wenden Bij voorkeur te strooien onder vorm van Tijdstip der aanwending en inwerk. manier v. Specifiek aan potas toe te schrijven invloeden Vlas Hop Tabak Klavers en luzerne 140 160 180-250 Patentkali 26 Patentkali 26% 140 zwavelzure potas 48 °/o of, op magne sia-arme grond: Patentkali 26°/o chloorpotas 40 op klavers van tweede jaar Patentkali 26°/o Ingewerkt bij de bereiding van de grond, in het voorjaar Ingewerkt bij de grondbewer king, in voor jaar of gedeelte lijk bij begin van de bloei. ingewerkt bij het bereiden van de grond toegediend aan de vrucht waar in gezaaid wordt, vroeg in de Lente. gestadige groei weerstand tegen hit te en droogte; mooie kleur vezel van eerste hoedanigheid. Mooie kleur der bellenhoog gehal te aan harssen, dank zij het magnesia door het Patentkali aangebracht. krachtige groei weerstand tegen droogte beste aroma en brand baarheid. rijke opbrengst van smakelijk voeder. Het verbruik van potas in België. De verbruikcijfers van potas op het Belgisch grondgebied vertonen een merkwaardig stijgend beeld, dat ten an dere samenloopt met de lijn der gemid delde opbrengsten der vruchten. De landbouwtelling van het Mini sterie van Landbouw toont aan dat in 1895 de volgende hoeveelheden verbruikt werden (in ton meststoffen) chloorpotas 1.600 ton zwavelzure potas 1.300 ton kaïniet 4.600 ton ruwe potas en magnesiazouten 2.600 ton zijnde in het totaal een ver bruik van 2.500 ton K2O. In 1910 was het verbruik gegroeid tot chloorpotas 6.300 ton zwavelzure potas 2.000 ton salpeterzure potas 1.400 ton kaïniet- sylviniet 35.000 ton ruwe potas en magnesiazouten 800 ton zijnde in het totaal 10.300 ton K 3 O. In 1929 wijzen de cijfers aan chloorpotas 42.100 ton zwavelzure potas 8.900 ton kaïniet-sylviniet 143.800 ton In 1929 bereikte dus' het verbruik 44.000 ton K20. Het potasverbruik breidde zich verder nog meer uit en het vóóroorlogs verbruik van 1938/39 mag geschat wor den op 60.000 ton KiO. Gedurende de oorlogsjaren zette de voedselschaarste de landbouwers aan het maximum voort te brengen en alle middelen ertoe aan te wenden. De gun stige uitslagen bekomen door een nog ruimer potasverbruik hebben een nog groter jaarlijks verbruik meegebracht» dat zich na de oorlog gehandhaafd, ja zelfs nog vermeerderd heeft. Men mag aannemen dat in het jaar 1950 omtrent 100.000 ton K20 aangewend werden. Voor 1951/52 mag men het ver bruik op 130 000 ton K2O schatten. Het verbruik van Patentkali is in die cijfers begrepen het heeft sedert de oorlog sterk toegenomen, vooral in fruitteelt, aardappel- en vlaskultuur. Gezien meer en meer gevallen van magnesia- gebrek in onze gronden optreden, zal deze pot- asmest, die zoals men weet ook magne sia aanbrengt, in de toekomst een nog grotere aanwending vinden. Uit die cijfers blijkt dat het gemiddeld potasverbruik per ha in België een peil bereikt, dat ter ere strekt van de vak kennis der landbouwers, die er steeds naar streven meer en betere producten voort te brengen. In zekere streken be reikt het potasverbruik ongeveer de ren- tabiliteitsgrens, terwijl in andere gewes ten het verbruik nog kan uitgebreid worden. Ook kan een meer doelmatige keuze in de reeks der potasmesten de hoedanigheid.der produkten nog verbe teren. Eflo. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M> Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER^ De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1