DE F.A.O. Sint Maarten -- 11 November. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Ontstaan, doel, organisatie en werking* AALST 8 NOVEMBER 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1536 Beheer Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbou wers Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN O. CAUDRON. Onder de internationale lichamen die sinds het einde van de jongste wereld oorlog het licht zagen is er een dat bij het grote publiek minder bekendheid geniet, doch wegens zijn edel doel de belangstelling en steun verdient van de ganse bevolking en meer bijzonder van onze landbouwers, omdat deze recht streeks bij zijn werking betrokken zijn. Wij bedoelen de F.A.O. verkorting van de Food and Agriculture Organi sation of in zijn Nederlandse benaming de Voedings- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Wij wensen onze lezers in grote trek ken in te lichten over het ontstaan, het doel, de inrichting en de werking van de F.A.O. Het ontstaan van de F.A.O, In volle oorlog nl in 1943, nam de Heer F.D. Roosevelt, President van de Verenigde Staten, het initiatief tot het bijeen roepen te Hotsprings (Virginia) van een internationale conferentie om te onderzoeken op welke wijze, eens de oorlog voorbij, het hongervraagstuk in de wereld zou kunnen worden opgelost. Deze conferentie besloot dat het nood zakelijk was onmiddellijk na de oorlog over te gaan tot de oprichting van een internationale organisatie die als taak zou hebben zich bijzonder bezig te hou den met de voedings- en landbouw vraagstukken in de wereld. Een commis sie werd met het voorbereidend werk gelast. In November 1945 riep zij de conferentie van Quebec bijeen waaraan 24 landen deelnamen. De afgevaardigden dezer landen kwamen tot de volgende besluiten De twee derden der bevolking van de wereld lijden aan ondervoeding; Hun gezondheid zou grotelijks verbe terd worden, indien zij in voldoende hoe veelheid een passende voeding ont vingen; De landbouwers van de ganse wereld die de twee derden der wereldbevolking uitmaken, zouden bij machte zijn vol doende hoeveelheden levensmiddelen voort te brengen indien zij de meest doel matige uitbatingsmethodes toepassen; De volledige tewerkstelling van de arbeidskrachten zou insgelijks voort vloeien uit een toenemende productie gepaard met een doeltreffende verdeling der goederen. Deze doelstellingen kunnen enkel worden bereikt indien de volkeren sa menwerken. Te Quebec werd dan ook overgegaan tot de oprichtin van de F.A.O. 34 landen ondertekenden het Handvest van de Organisatie. De Conferentie ontwierp het werkpramma van de F.A.O. en ves tigde haar voorlopige zetel te Washing' ton. De definitieve zetel werd echter begin 1951 naar Rome overgebracht, waar de F.A.O. de traditie zal voortzet ten van het Internationaal Landbouw- instituut dat er gedurende 45 jaar zijn zetel heeft gehad. De F.A.O. is de eersle van de gespe cialiseerde instellingen van de Verenigde Naties; zij werd zelfs opgericht vóór de hoofdorganisatie die in 1946 te New- York werd ingesteld. Sedertdien traden nog meerdere an dere landen toe tot de organisatie, zodat deze thans niet minder dan 71 leden telt. Sow jet-Rusland is niet toegetreden, ter wijl de landen van het Sowjet-blok zo als Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarië en China zich hebben terug getrokken. Doel van de F.A.O. De F.A.O. heeft als bijzonderste doel stellingen het voedingspeil en de levensvoor waarden van de bevolkingen der deel nemende landen op te voeren de landbouwvoortbrengst en de doel matigheid bij de verdeling van alle voe dings- en landbouwproducten te verbe teren de levensvoorwaarden van de lande lijke bevolkingen te verbeteren en aldus tot de uitbouw en ontwikke ling van de wereldeconomie bij te dra gen. De inrichting van de F.A.O. Het hoogste gezagsorgaan is de Con ferentie die de leden van de organisatie om de twee jaar samenbrengt. De Con ferentie bespreekt de wereldtoestand in zake voeding en landbouw en de te vol gen intergoevernementele politiek. Daar zij geen uitvoerende macht be zit, wat haar doeltreffendheid vermin dert, kan zij enkel aanbevelingen aan de regeringen doen. Zij beslist over het werkprogramma van het Secretariaat en over de begroting om het ten uitvoer te brengen. Tussen de zittingen van de Conferen tie wordt de leiding van de F.A.O. uit geoefend door de Raad. Hij is samenge steld uit de afgevaardigden van 18 lan den-leden verkozen door de Conferentie voor een duur van 3 jaar. Voor het ogenblik is ons land vertegenwoordigd in de Raad, doch zijn mandaat vervalt einde 1952. De raad vergadert op eigen initiatief, doorgaans tweemaal per jaar, om de volutie van de wereldtoestand op gebied van de voeding te onderzoeken en aanbevelingen aan de regeringen te doen. De algemene directeur is aangesteld door de Conferentie om de beslissingen van de Conferentie en van de Raad. Zit vervolg 7e ^bladzijde le kolom Dat was daar nogal een spel in de winkels te Aalst Hoedat Ewel van koping en opdoening en zo, tegen 't feest van Sint Maarten 1 Och, ja, in 't Land van Aalst viert men Sint Maarten in plaats van Sinter klaas. Ik kan me dat voorstellen dat er te Aalst en overal elders koping en opdoe ning was. Hoe minder kinderen hoe groter hoop speelgoed, ook navenant. Want waar er veel kinderen zijn, daar heeft Sint Maarten niet veel te geven. 't Is kurieus, maar het kinderspeel goed speelt op onze dagen een grote zeer ekonomische rol er zijn fabrieken en ateliers en winkels voor speelgoed alleen. In Amerika is er zelfs een kinder- speelgoedkoning. Een man, rijk als de zee diep is, en die de speelgoedmode uitvindt en onder 't volk, 't kindervolk dan, brengt. Korts na de bevrijding verkocht men als kinderspeelgoed oorlogstuigge weren, kanonnen, tanks, afweergeschut, oorlogsvliegtuigen en soldatenkledij. Daarna, tot verleden jaar toe, lan ceerde de kinderspeelgoed-koning cow boyartikels geweren, tenten, paarden, lasso's, cowboyhoeden en Indianenkledij, Dit jaar is er, 't schijnt, geen sprake meer noch van oorlogstuig, noch van cow-boy-artikelen. Dit jaar staat het kinderspeelgoed in het teken van de atoom en van interplanetaire reizen, dat wil zeggen reizen naar de Maan, naar Venus, naar Saturnus, of hoe al die schotse sterren en hemellichamen ook heten. De kinderen zullen dus raketten en atoomwapens krijgen met aangepaste kledij, zoiets van een kostuum die de rioolkuisers zouden aantrekken plastie- ke overals met vervaarlijke maskers gelijk een mombakkes. Gij geeft aan uw kinderen wat ge wilt 1 In mijn tijd kregen wij thuis op een schotelappelen, peren, rotte mispelen, een speculoze vent, een marsepeinen Sint en alieverst een appelsien. Die tijd is voorbij, ik weet het. Maar we waren er toen bra blij mee en geluk kig gelijk een busselekind. 't Was goed koop voor Sint Maarten en gezond voor ons. Ik zeg die tijd is voorbij. Ik hoor mijn vrouw reeds prakkezeren hoe ze het dit jaar aan boord gaat leggen wat schrijfboeken voor de school, wat lees boeken, een paar appelsienen, wat zelf gemaakt marsepein, alieverst een grote sjokolade vent en voor de rest een sjaal, een paar schoenen, een truiken, wante- kens, een schoolkabas... precies, allee, of Sint Maarten weet dat de kinderen dat allemaal justekes vandoen hebben. Ik kan niet nalaten er nog een rode appel en wat noten tussen te garneren. Zo vijf paarten I Jamaar, de, tafel ligt dan brussele vol, een weelde om te zien. En de kinderen, ook die het weten, en die nog het meest schetteren dan blijdschap en gelukIk moet ze kalmeren, of ze zouden de geburen van vijf uur in de morgen wakker lawaaien. Zo gaat dat bij ons 1 Gij doet wat ge wilt Misschien slacht gij dan uw zwijn. Dat was vroeger zo het gebruik, want Sint Maartendag is een slachtdag Op Sint Martijn Slacht de arme zijn zwijn. Men zegt arme om onderscheid te maken met de rijke boeren, die meer dan één varken kelen in de loop van de Winter. Ik wil daarmee niet besluiten dat gij maar een arm boerken zijt, hoor I In West-Vlaanderen had op Sint Maarten, of op de vooravond een be- delommegang plaats door de jeugd, waarbij dan gezongen werd van Sinte Maarten, Koeken en taarten, Brood en wijn, Al voor Sint Maartens zwijn. Ook langs de kanten van Opwijk zong men een Sint Maartenslieken Sinte Metten Speelt zijn petten In den hoek van 't scha, Met zijn gebloemde vra. In vele streken trokken de kinderen rond met uitgeholde beetwortels of ra pen waarin dan een keersken brandde. Of men zwierde met potten waarin gloeiende kolen lagen. Öp 't einde van de ommegang ging met een zwaai de pot vuur de lucht in die kwam dan als een vuurwerk naar beneden. Dat vuur slaat terug op de aloude Sint Maartensvuren, of vruchtbaarheids vuren, die zelf een afglans waren van het heidense noodvuur (nodfyr) gewijd aan de vruchtbaarheidsgeesten. Gelijk bij de Sint-Jansvuren danste men er rond en sprong men over en doorheen de vlammen. En over de nog gloeiende sintels van het langzaam dovende vuur dreef men het vee, om het te zuiveren en vrucht baar te maken. Dit vuur werd eertijds ontstoken door wrijving van twee stuk ken kurkdroog hout. Op de vooravond van Sint Maarten trok vroeger op sommige plaatsen een (Zie -errnlg 7' hladziide 1' kolom.) Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 9 Nov., tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leden. Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaare. Handregister Aalst Nr 145. Postche ckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER^ De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden* k

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1